Victron MPPT

Vse o opremi motornih plovil in jadrnic, tehnični nasveti v zvezi z opremljanjem plovil, prikolice za prevoz plovil, stojala za zimovanje plovil...

Moderatorji: moderator2, cibro, moderator

polanc
Admiral
Prispevkov: 9291
Pridružen: Če Dec 04, 2008 21:00
Kraj: sevnica

Re: Victron MPPT

OdgovorNapisal/-a polanc » Ne Feb 02, 2020 22:06

Ti samo lepo poklič Iztoka NT ti vse lepo vgradi v lično dozico in samo prklopiš med pluse akujev in gotovo.
Uporabniški avatar
Nikola T.
Admiral
Prispevkov: 5110
Pridružen: Ne Nov 29, 2009 21:12
Kraj: Lj.-Trzin-Izola-Devin
Kontakt:

Re: Victron MPPT

OdgovorNapisal/-a Nikola T. » Ne Feb 02, 2020 23:37

sovjet napisal/-a:Kaj pa tak mppt ki ima izhod za dve banki baterij? Zagonski ne potrebuje veliko, 80w panel je odveč.
https://www.svb24.com/en/votronic-solar-regulator-sr.html

To ni MPPT regulator!
Ali veš kakšna je razlika med tem in MPPT?
sovjet
Kontraadmiral
Prispevkov: 285
Pridružen: To Okt 13, 2009 16:03

Re: Victron MPPT

OdgovorNapisal/-a sovjet » Po Feb 03, 2020 08:08

Nikola T. napisal/-a:
sovjet napisal/-a:Kaj pa tak mppt ki ima izhod za dve banki baterij? Zagonski ne potrebuje veliko, 80w panel je odveč.
https://www.svb24.com/en/votronic-solar-regulator-sr.html

To ni MPPT regulator!
Ali veš kakšna je razlika med tem in MPPT?


Ah napačen link, tale je mppt https://www.svb24.com/en/votronic-solar-regulator-mpp-165-mpp-250.html
Uporabniški avatar
Nikola T.
Admiral
Prispevkov: 5110
Pridružen: Ne Nov 29, 2009 21:12
Kraj: Lj.-Trzin-Izola-Devin
Kontakt:

Re: Victron MPPT

OdgovorNapisal/-a Nikola T. » Po Feb 03, 2020 08:21

motorni napisal/-a:Bom ob naslednji priliki poskusil. Imam dve 80W na barki, doma v garaži pa še eno 50W. Jo bom pritaknil zraven, pa da vidimo. MPPT je pa 15 amperski Victron.

Pozdravljen
Vzporedno vezano bo delovalo, če je število celic v posameznem solarnem panelu vsaj približno enako. Če ima manjša celica prenizko napetost, ne bo k skupni bilanci prispevala ničesar. Recimo, da preko ločilnih diod priklopiš vzporedno 2x12V in en 6V akumulator. Koliko bo k skupni kapaciteti na 12V prispeval 6V akumulator? Nič!

Vsaka fotovoltaična rezina ima nazivno napetost 0,5V. Če ima solarni panel 36 rezin je torej njena nazivna napetost 18V. Najmanj tolikšno napetost potrebuje solarni regulator z dobrim izkoristkom, da bo polnil 12V akumulator. Vsekakor bo boljši izkoristek v kolikor ima solarni panel 40 in več fotovoltaičnih rezin-členov.

@Grega
Schottky dioda mora biti najmanj 2A, da bo preživela. Jaz dam vzporedno 2. Če boš rabil se oglasi.
Uporabniški avatar
Nikola T.
Admiral
Prispevkov: 5110
Pridružen: Ne Nov 29, 2009 21:12
Kraj: Lj.-Trzin-Izola-Devin
Kontakt:

Re: Victron MPPT

OdgovorNapisal/-a Nikola T. » Po Feb 03, 2020 08:59

@Sovjet
Victron je v primerjavi s tem Rolls Royce.
Victrona je dobro preko BT nadgraditi in povezati na telefon in tega SVB ne nudi. Komur se splača za vsega nekaj evrov (kolikor dumpingirajo ceno) se prebijati sam naj izvoli, ko že tako promovirate spletne trgovce.
Uporabniški avatar
motorni
Admiral
Prispevkov: 2530
Pridružen: Po Maj 14, 2007 00:04
Kraj: Zagorje

Re: Victron MPPT

OdgovorNapisal/-a motorni » Po Feb 03, 2020 13:05

Dioda je 20A iz enega PC napajalnika, žarnica je pa 12V20W halogenska. Grlo za tako žarnico dobiš v vsaki elektro trgovini. Slika je med testiranjem, sicer mora biti malo odmaknjena od kablov.
Slika
__________________
lp
motorni
Uporabniški avatar
Grega295
Admiral
Prispevkov: 3222
Pridružen: Ne Apr 04, 2010 21:50

Re: Victron MPPT

OdgovorNapisal/-a Grega295 » Pe Maj 22, 2020 22:58

polanc napisal/-a:Ti samo lepo poklič Iztoka NT ti vse lepo vgradi v lično dozico in samo prklopiš med pluse akujev in gotovo.

Pa sem jo dobil:

Slika
dj75
Kapitan bojne ladje
Prispevkov: 140
Pridružen: To Jun 16, 2015 10:14

Re: Victron MPPT

OdgovorNapisal/-a dj75 » Pe Maj 22, 2020 23:22

Jaz ga tudi rabim, sem že dva maila poslal in klical pa ni odziva.... :?
Uporabniški avatar
Nikola T.
Admiral
Prispevkov: 5110
Pridružen: Ne Nov 29, 2009 21:12
Kraj: Lj.-Trzin-Izola-Devin
Kontakt:

Re: Victron MPPT

OdgovorNapisal/-a Nikola T. » So Maj 23, 2020 09:10

dj75 napisal/-a:Jaz ga tudi rabim, sem že dva maila poslal in klical pa ni odziva.... :?

Pozdravljen
Med korona virusom ni nihče poslal emaila niti klical, v firmi sem bil od 9h-18h in tudi dlje vsak dan. 2 meseca ni bilo ne duha ne sluha in časa je bilo dovolj. Sedaj sem v firmi zelo neredno, ker nimamo več klasične trgovine za delo s strankami. To smo ukinili.

Sedaj pa je skoraj nemogoče vsem odgovoriti. Prihaja tudi veliko mailov "...imam barko. Imam premalo energije. Kaj mi svetujete?" in take emaile ponavadi "parkiram". Za PC jem sem za navtiko ob obilici razvojnega dela na razvojnih projektih na voljo le vsak drugi dan za uro do dve.
Pošlji ponovno in eventuelno dopolni email, da vem za kaj gre. Rad pomagam in moje delo na področju navtike ni več primarno, niti od tega ne živim, zato na nepopolne emaile niti ne odgovarjam. Se pa tudi zgodi, da včasih spam filter vrže koga povsem neupravičeno med spam - pošlji še s kakega drugega emaila.

Naša internetna stran dobiva v kratkem novo podobo, kjer navtike v takem obsegu ni več, kljub temu pa bo še vedno možno naročiti izbrano robo in sveže akumulatorje.

LP Iztok Š.
Info(afna)harpoon. si
Uporabniški avatar
Bonaparte
Admiral
Prispevkov: 1773
Pridružen: Sr Feb 10, 2010 09:08
Kraj: Koper

Re: Victron MPPT

OdgovorNapisal/-a Bonaparte » So Avg 15, 2020 09:42

Čemu služi žarnica?

Koliko se segreje ta žarnica zaprta v škalico? Lahko pride do požara?

Slika[/quote]
Kar koli delaš, naredi kvalitetno ali se pa raje sploh ne loti.

Video test sider: https://www.youtube.com/channel/UC_cYNza74BYYsuOjhmAHAdA/videos?shelf_id=0&view=0&sort=dd
Uporabniški avatar
AEgir
Admiral
Prispevkov: 5974
Pridružen: Če Okt 04, 2012 20:29

Re: Victron MPPT

OdgovorNapisal/-a AEgir » So Avg 15, 2020 10:10

Ta material iz katerega je škatlica ne gori. Tudi žarnica v tej vlogi ne gori. To je omejevalec pretoka elektrike na 1.9A in v rikverc ne more it ker je schottky dioda vmes. Po mojem razumevanju.

To če maš priklopljeno kot je na diagramu ti fila servisno baterijo dokler ima startna višjo napetost, ko pa nima več višje oziroma se izenači, se v kontra smer iz servisne v startno ne "fila".
Finally, give that old outboard a hug—everyone needs some love now and again.
sovjet
Kontraadmiral
Prispevkov: 285
Pridružen: To Okt 13, 2009 16:03

Re: Victron MPPT

OdgovorNapisal/-a sovjet » So Avg 15, 2020 13:18

Bonaparte napisal/-a:Čemu služi žarnica?

Koliko se segreje ta žarnica zaprta v škalico? Lahko pride do požara?



tukaj imaš razlago od NT-ja http://www.morjeplovec.net/forum/viewtopic.php?t=10616&start=15
polanc
Admiral
Prispevkov: 9291
Pridružen: Če Dec 04, 2008 21:00
Kraj: sevnica

Re: Victron MPPT

OdgovorNapisal/-a polanc » So Avg 15, 2020 13:46

Teoretično bi ta žarnica gorela beri polno svetila če bi imel servisni aku 12 v startni aku pa 0 voltov.to ni nikoli zato tudi žarnica le medlo zabrli če je startni res prazen..to vidiš le v temi tako da ni nevarnosti za požar.Je pa to super in poceni zadeva za akuje osveževati..tako da zmer mal migajo in s tem se ohranjajo pri življenju.. in naša denarnica pri denarju..
Uporabniški avatar
Grega295
Admiral
Prispevkov: 3222
Pridružen: Ne Apr 04, 2010 21:50

Re: Victron MPPT

OdgovorNapisal/-a Grega295 » Sr Mar 10, 2021 00:04

Eno vprašanje:

Imam 2 mala pohodna solarna panela (en 18 W in en 12 W).
Vsak panel ima svoj regulator (18 W ima MPPT Victron, 12 W pa ne-MPPT Steco).
Oba regulatorja polnita servisno banko.
Preko schottky diode servisna banka polni startni akumulator.

Imam tudi Cyrix rele, ki je vezan preko Bosch releja in minus kontakta ključavnice, zbudi se šele ob kontaktu.
Ko je kontakt in je servisna banka polna, Cyrix rele polni še štartni aku.

Vprašanje: ali je v tej shemi OK, če imam tudi schottky diodo, saj v primeru, če je napetost v servisni banki večja kot v startnem aku, tok preko schottky diode naredi obvod Cyrixa? V tem primeru servisni še ne bi bil poln, ampak imel vseeno večjo napetost kot startni.

Pustim ali bi bilo treba "ubiti" schottky ko se ob kontaktu Cyrix zbudi (in obratno)?
Uporabniški avatar
Grega295
Admiral
Prispevkov: 3222
Pridružen: Ne Apr 04, 2010 21:50

Re: Victron MPPT

OdgovorNapisal/-a Grega295 » Sr Mar 10, 2021 13:40

Zgoraj sem zapisal napačno, da Cyrix ob vzpostavljenem kontaktu motorja s ključem polni najprej servisno banko.
Najprej polni štarni aku in šele ko ta doseže določeno napetost, polni tudi servisno banko.
---
Celo vprašanje v prejšnjem zapisu je zato b.z. samo ne morem pobrisati.

Schottky in Cyrix ostajata :)

Kdo je na strani

Po forumu brska: bmalus in 5 gostov