Lepilo za kovine

Vse o popravilu plovil, motorjev in opreme na plovilih, tehnični nasveti

Moderatorji: moderator2, cibro, Marchi, moderator

SR 290
Admiral
Prispevkov: 4396
Pridružen: Če Avg 02, 2012 17:40

Re: Lepilo za kovine

OdgovorNapisal/-a SR 290 » Ne Feb 02, 2020 12:39

Vijak daj na nakovalo in ga z težjim kladivom ploščato stolči, da ga po premeru razširiš vsaj za 0,3 mm, lahko tudi več. Pazi le, da ga boš še lahko na silo privil nazaj v luknjo. Ko ga raztolčeš ravno na mero, ki komaj še gre not je ravno prav. Dobro razmasti in namaži z enim od kemičnih varoval za nerazstavljive vijačne spoje, oziroma Loctiteom z prvo številko 6, zadnje pa tudi čim višje, ker mislim da druga št. pomeni gostoto in ti rabiš gostega.
Privij in z pištolo na topel zrak dobro pogrej, da bo vsaj 35 oC. Čez dve do tri ure lahko uporabiš.

To finto z natolčenim navojem sem skoraj trideset let nazaj videl pri znanem mehaniku Pogačarju iz Kamnika, ki je bil takrat zakon za svojo stroko. In, če se da stolčt vijak za glavo, ki se mi zdi, da je 10.11, bo šlo tudi tole. Pazi še to, da prva dva ali tri navoje ne sploščiš tako kot ostale, ker boš drugače teško spravil vijak v navoj.
Ker se precej ukvarjamo z alu odlitki, kjer mimogrede uničiš kak navoj, smo z tem postopkom velikokrat rešili težavo.
JT
Štabni vodnik
Prispevkov: 28
Pridružen: Ne Maj 04, 2008 09:07
Kraj: Petrovče

Re: Lepilo za kovine

OdgovorNapisal/-a JT » Ne Feb 02, 2020 17:15

V strojegradnji se požrti ali pa "faljeni" navoji rešujejo največkrat na dva načina...

- izdelaš novo pušo...v tvojem primeru bi izdelal pušo z zunanjim M18 (M20), notranji navoj pa M14, popraviš navoj v ohišju in uvijačiš pušo...pri tem da puše ne pozabiš zarezat ali pa celo izdelat prvih 7mm šestkotne luknje

link: https://uk.misumi-ec.com/vona2/detail/1 ... 934%3a%3aa

- ali pa t.i. Helicol vložki...le da so dolžine navoja le teh najpogosteje 1.5xD....mogoče pa bi bilo dovolj globine, glede na to, da se omenja, da je navoj požrt le na začetku.

https://uk.misumi-ec.com/vona2/detail/221000768051/

drugače pa ZS.

LP Jernej
Uporabniški avatar
Paco
Admiral
Prispevkov: 1682
Pridružen: Ne Okt 01, 2017 15:05
Kraj: Lj-Pag

Re: Lepilo za kovine

OdgovorNapisal/-a Paco » Ne Feb 02, 2020 17:17

Hvala vsem, kljub temu, da tega ne potrebujem trenutno mi je užitek spremljati novo znanje in izkušnje nekaterih. Mislim da si tale tema zasluži premik med dobre prispevke z bookmarkom.

Paco
pojdi se z bikom bost!
Darh
Admiral
Prispevkov: 1165
Pridružen: Ne Dec 30, 2018 09:26
Kraj: Tu bolje- Pula

Re: Lepilo za kovine

OdgovorNapisal/-a Darh » Ne Feb 02, 2020 19:07

Sigurno ta tema pride se komu kdaj prav, ker pobran navoj se hitro lahko vsakemu pripeti, sanirati pa ni vedno lahko. Najveckrat sploh ne prides zraven z orodjem, kot je v mojem primeru in se bom sigurno lotil SR- jevega priporocila z natolcevanjem in lepljenjem z lepilom katerega mi je priporocil.
Za en cas vem da bo in da lepilo cedezev ne dela to tudi vem,v naslednje pa vem da bom moral pac si vzet ene 2 dni casa in vse to razstavit, potem bom pa lahko povrtal in vstavil navojno puso z notranjim navojem.

Kako oz s cim pa moram ocistit ali pripravit luknjo pred leplenjem, verjetno mastno od olja ne sme biti, na kaj moram paziti?

Kje v okolici Ljubljana- Domzale naj kupim to lepilo?

Hvala
Lpd
Uporabniški avatar
AEgir
Admiral
Prispevkov: 5974
Pridružen: Če Okt 04, 2012 20:29

Re: Lepilo za kovine

OdgovorNapisal/-a AEgir » Ne Feb 02, 2020 19:20

Čudi me, da nihče ne pozna time sertov..

Timesert je že narejena puša, ki jo spodaj zategne v material in drži kot pes ježa.

Slika
Finally, give that old outboard a hug—everyone needs some love now and again.
Darh
Admiral
Prispevkov: 1165
Pridružen: Ne Dec 30, 2018 09:26
Kraj: Tu bolje- Pula

Re: Lepilo za kovine

OdgovorNapisal/-a Darh » Ne Feb 02, 2020 19:47

AEgir napisal/-a:Čudi me, da nihče ne pozna time sertov..

Timesert je že narejena puša, ki jo spodaj zategne v material in drži kot pes ježa.

Slika

Kam in kako vstavis to puso? Koliko mora bit pa luknja vecja, da to noter spravis?
polanc
Admiral
Prispevkov: 9291
Pridružen: Če Dec 04, 2008 21:00
Kraj: sevnica

Re: Lepilo za kovine

OdgovorNapisal/-a polanc » Ne Feb 02, 2020 19:58

Za notranji M10 navoj mislim za je M14 zunaj,so pa za zunaj mal posebni navojni svedri.
Razmastiti je pa take stvari priporočljivo z čistilom za zavore,jaz večkrat kaj očistim oz razmastim z Wurthovim bremz reinigerjem,ali pa aceton.Sam za take luknje je čistilo v spreju bolje ,ker pod pritiskom spere.
Uporabniški avatar
AEgir
Admiral
Prispevkov: 5974
Pridružen: Če Okt 04, 2012 20:29

Re: Lepilo za kovine

OdgovorNapisal/-a AEgir » Ne Feb 02, 2020 20:32

Darh napisal/-a:Kam in kako vstavis to puso? Koliko mora bit pa luknja vecja, da to noter spravis?


https://youtu.be/z5Pz66PDezE

https://youtu.be/anjDQJtWFc8
Finally, give that old outboard a hug—everyone needs some love now and again.
Darh
Admiral
Prispevkov: 1165
Pridružen: Ne Dec 30, 2018 09:26
Kraj: Tu bolje- Pula

Re: Lepilo za kovine

OdgovorNapisal/-a Darh » Po Feb 03, 2020 04:58

Polanc hvala za nasvet ciscenja, bom z acetonom, ki ga imam ze kar doma.
Aegir, tile Time-sert puse so sigurno dobra zadeva, ampak pri meni trenutno to ne pride v postev, ker nimam prostora ne za vrtalko z kotno glavo in ne za celjust za navojne svedre,vem pa za v prihodnje, da tudi to obstaja, ker sem imel v mislih strugarja in da samo ta opcija ostaja.
Hvala za nasvete.
Lpd
SR 290
Admiral
Prispevkov: 4396
Pridružen: Če Avg 02, 2012 17:40

Re: Lepilo za kovine

OdgovorNapisal/-a SR 290 » Po Feb 03, 2020 09:03

Ne ga srat z Acetonom, ker to, da močno hlapi še ne pomeni, da je univerzalni razmaščevalec! Razmasti z enim od čistil za zavore v pršilki. Tam not je cela zmes od acetona, do alkololov in trikloretilena. (Če imaš trikloretilen bi bil tudi sam uporaben.)
Darh
Admiral
Prispevkov: 1165
Pridružen: Ne Dec 30, 2018 09:26
Kraj: Tu bolje- Pula

Re: Lepilo za kovine

OdgovorNapisal/-a Darh » Po Feb 03, 2020 09:18

SR 290 napisal/-a:Ne ga srat z Acetonom, ker to, da močno hlapi še ne pomeni, da je univerzalni razmaščevalec! Razmasti z enim od čistil za zavore v pršilki. Tam not je cela zmes od acetona, do alkololov in trikloretilena. (Če imaš trikloretilen bi bil tudi sam uporaben.)

Ok, potem bom kupil ta bremz reiniger.
Kaj pa nitro redcilo, je tudi problematicen za te zadeve kot aceton?
Lpd
kr3mn1
Admiral
Prispevkov: 2526
Pridružen: So Jul 12, 2014 11:57
Kraj: Kranj / Pag(LUN)

Re: Lepilo za kovine

OdgovorNapisal/-a kr3mn1 » Po Feb 03, 2020 09:52

Darh napisal/-a:
SR 290 napisal/-a:Ne ga srat z Acetonom, ker to, da močno hlapi še ne pomeni, da je univerzalni razmaščevalec! Razmasti z enim od čistil za zavore v pršilki. Tam not je cela zmes od acetona, do alkololov in trikloretilena. (Če imaš trikloretilen bi bil tudi sam uporaben.)

Ok, potem bom kupil ta bremz reiniger.
Kaj pa nitro redcilo, je tudi problematicen za te zadeve kot aceton?
Lpd


če bi 15 min prej videl bi ti vrgel enga v kombi...
SR 290
Admiral
Prispevkov: 4396
Pridružen: Če Avg 02, 2012 17:40

Re: Lepilo za kovine

OdgovorNapisal/-a SR 290 » Po Feb 03, 2020 11:09

Darh napisal/-a:Kaj pa nitro redcilo, je tudi problematicen za te zadeve kot aceton?
Lpd



Da! Najbolj univerzalen razmaščevalec je trikloretilen, ampak je pa strupen. Posebej nevarno je z njim razmastit površine, ki se bodo kasneje varile. V tem primeru je izjemno kancerogen za varilca in vse ostale, ki imajo priložnost zadihat te pline nastale ob varenju.
kr3mn1
Admiral
Prispevkov: 2526
Pridružen: So Jul 12, 2014 11:57
Kraj: Kranj / Pag(LUN)

Re: Lepilo za kovine

OdgovorNapisal/-a kr3mn1 » Po Feb 03, 2020 11:12

SR 290 napisal/-a:
Darh napisal/-a:Kaj pa nitro redcilo, je tudi problematicen za te zadeve kot aceton?
Lpd



Da! Najbolj univerzalen razmaščevalec je trikloretilen, ampak je pa strupen. Posebej nevarno je z njim razmastit površine, ki se bodo kasneje varile. V tem primeru je izjemno kancerogen za varilca in vse ostale, ki imajo priložnost zadihat te pline nastale ob varenju.


ah kje, triklor pa ja ni nevaren :) od glavobola, zadetosti, pola-raka, vse smo že imeli, ko sem še delal na turbinah. mask pa ne.
Uporabniški avatar
motorni
Admiral
Prispevkov: 2530
Pridružen: Po Maj 14, 2007 00:04
Kraj: Zagorje

Re: Lepilo za kovine

OdgovorNapisal/-a motorni » Po Feb 03, 2020 12:39

Ko smo že pri topilih, za čiščenje takih lukenj in še česa uporabljam poceni montažno čistilo v pršilki, ki ga prodaja codex, včasih, ko je bilo treba najti najbolj agresivno reč, ki je spravila narazen kakšno zalito elektroniko, pa je bil najboljši metilenklorid oziroma novejše ime diklormetan.
__________________
lp
motorni

Kdo je na strani

Po forumu brska: andro-m, jedujedu in 14 gostov