Turistična taksa - pavšal

Debata o obnašanju in pravilih na morju ter starih in novih zakonih, ki zadevajo navtiko.

Moderatorji: moderator2, moderator, pajer1

Uporabniški avatar
mirante
Admiral
Prispevkov: 625
Pridružen: Pe Dec 28, 2012 21:07
Kontakt:

Re: Turistična taksa - pavšal

OdgovorNapisal/-a mirante » To Feb 04, 2020 14:36

Turistično takso zaračunavajo tudi v Sloveniji in to kar obvezno in pavšalno 120 eur letno, tudi če na barki ne prebivaš oz. ne prespiš niti enkrat na leto. Edini kriterij je, da imaš privez v marini.
V vsakem primeru je hrvaška ali pa italijanska taksa veliko bolj poštena, ker jo plačaš le za noči, ko si pri njih na barki.
https://www.tepes.info/domov/jadranje/
Uporabniški avatar
EDO
Admiral
Prispevkov: 1873
Pridružen: Po Nov 16, 2009 13:44
Kraj: Ljubljana - Lovran - Umag

Re: Turistična taksa - pavšal

OdgovorNapisal/-a EDO » To Feb 04, 2020 14:57

mirante napisal/-a:Turistično takso zaračunavajo tudi v Sloveniji in to kar obvezno in pavšalno 120 eur letno, tudi če na barki ne prebivaš oz. ne prespiš niti enkrat na leto. Edini kriterij je, da imaš privez v marini.
V vsakem primeru je hrvaška ali pa italijanska taksa veliko bolj poštena, ker jo plačaš le za noči, ko si pri njih na barki.

To je v grobem res vendar je problem pri hrvaški TT v tem, da je diskriminatorna do posameznih skupin gostov, kot so npr. navtični. Prvič v načinu obračunavanja: en pavšal za navtike, drug za lastnike vikendov in hiš na hrvaškem izven območja stalnega bivanja - cenovno sta svetlobna leta na razen ter drugič, po načinu obračunavanja - po dejanskih nočitvah na osebo oz. pavšal na dolžino barke ne glede na to koliko je oseb dejansko prespalo na plovilu. Če bi to uredili in bi zadeve bile cenovno primerljive potem ne bi bilo problemov.
SLO pavšal v višini 120 EUR se mi je zdel o.k. tako kot pavšal na hrvaškem pred podražitvami, ki je bil še nekoliko dražji kot v SLO - okoli 140-150 EUR, če se prav spomnim. Zneski so bili primerljivi tudi z ostalimi državami v katerih se plačuje TT. Potem, ko so na HR podražili TT za (v mojem in tvojem primeru Miran) +500% pa se človek začne spraševat o: zdravi pameti, skritih namenih, poštenosti, požrešnosti....
Living well is the best revenge
https://www.facebook.com/NotaBeneSailing/
covak999
Višji vodnik
Prispevkov: 17
Pridružen: Sr Apr 24, 2019 11:42

Re: Turistična taksa - pavšal

OdgovorNapisal/-a covak999 » To Feb 04, 2020 15:15

nočem biti destruktiven … ampak res preveč pišemo in iščemo 'izgovore' zakaj NE plačati. Dejstvo je, da trenutno kapitanije delajo po svoje in dokler ne bo jasnega sporočila, bo več ali manj enako kot je bilo lansko leto. Torej znotraj teh 'okvirjev' lahko razbijamo j.... in si mečemo pesek v oči. Na koncu pa bo treba plačati ali pa se 'švercati'. Grdo rečeno, če imamo za plovilo, bencin, servise, pivo :), bomo morali tudi zbrati za takso, če bomo hoteli spati po zalivih in marinah. Vsak ima pa svojo alternativo in pogled - od tistih, ki bi se švercali, do entuziastov, ki bi šli v Grčijo, do 'normalnih' plačnikov, itd...


Kot sem napisal - jaz bom maja spal na 'šverc' (verjetno kakšen vikend okoli Lošinja), potem pa kupim takso za 3 mesece in sem miren. Če v konobi pustimo 2000 kun, bomo tudi za takso skupaj spravili...

Da pa še prilijem ogenj - takso za 500% je dvignil bivši župan Malega Lošinj. g. Gari Cappelli - minister za turizem :).

Mirno morje in dober spanec :P

Lp Miha
Uporabniški avatar
pinosat
Admiral
Prispevkov: 777
Pridružen: To Avg 16, 2011 13:39
Kraj: Maribor
Kontakt:

Re: Turistična taksa - pavšal

OdgovorNapisal/-a pinosat » To Feb 04, 2020 17:26

covak999 napisal/-a:nočem biti destruktiven … ampak res preveč pišemo in iščemo 'izgovore' zakaj NE plačati.


Ampak si očitno slabo prebral moj odgovor...jaz BI plačal, pa ne morem... dosedaj sem bil eden redkih, ker spim na manj kot 5 metrskem čolnu, po novem zakonu, ki je veljal že lani in je zunaj, pa bi naj ta meja bila 7 metrov...ni vprašanje, da NE bi plačal, ampak ne moreš, ker te ne more vnest v sistem, niti te ne more vnest na turistični agenciji, vsaj meni je tako rekla, ker nimaš nobenega fiksnega naslova apartmaja...razen , če ti na kapetaniji zakasira večjo dolžino, kar pa načeloma ne sme...
Vsak dan v vsakem pogledu vse bolj in bolj napredujem...
covak999
Višji vodnik
Prispevkov: 17
Pridružen: Sr Apr 24, 2019 11:42

Re: Turistična taksa - pavšal

OdgovorNapisal/-a covak999 » To Feb 04, 2020 18:05

pinosat napisal/-a:
covak999 napisal/-a:nočem biti destruktiven … ampak res preveč pišemo in iščemo 'izgovore' zakaj NE plačati.


Ampak si očitno slabo prebral moj odgovor...jaz BI plačal, pa ne morem... dosedaj sem bil eden redkih, ker spim na manj kot 5 metrskem čolnu, po novem zakonu, ki je veljal že lani in je zunaj, pa bi naj ta meja bila 7 metrov...ni vprašanje, da NE bi plačal, ampak ne moreš, ker te ne more vnest v sistem, niti te ne more vnest na turistični agenciji, vsaj meni je tako rekla, ker nimaš nobenega fiksnega naslova apartmaja...razen , če ti na kapetaniji zakasira večjo dolžino, kar pa načeloma ne sme...


... in kje je problem? Ne placas in normalno spis. Tehnično ne mores placati. Bodi vesel :)
Uporabniški avatar
gregor.n
Admiral
Prispevkov: 4389
Pridružen: Pe Apr 04, 2008 10:26
Kraj: Zanzibar
Kontakt:

Re: Turistična taksa - pavšal

OdgovorNapisal/-a gregor.n » To Feb 04, 2020 19:07

EDO napisal/-a:
mirante napisal/-a:Turistično takso zaračunavajo tudi v Sloveniji in to kar obvezno in pavšalno 120 eur letno, tudi če na barki ne prebivaš oz. ne prespiš niti enkrat na leto. Edini kriterij je, da imaš privez v marini.
V vsakem primeru je hrvaška ali pa italijanska taksa veliko bolj poštena, ker jo plačaš le za noči, ko si pri njih na barki.

To je v grobem res vendar je problem pri hrvaški TT v tem, da je diskriminatorna do posameznih skupin gostov, kot so npr. navtični. Prvič v načinu obračunavanja: en pavšal za navtike, drug za lastnike vikendov in hiš na hrvaškem izven območja stalnega bivanja - cenovno sta svetlobna leta na razen ter drugič, po načinu obračunavanja - po dejanskih nočitvah na osebo oz. pavšal na dolžino barke ne glede na to koliko je oseb dejansko prespalo na plovilu. Če bi to uredili in bi zadeve bile cenovno primerljive potem ne bi bilo problemov.
SLO pavšal v višini 120 EUR se mi je zdel o.k. tako kot pavšal na hrvaškem pred podražitvami, ki je bil še nekoliko dražji kot v SLO - okoli 140-150 EUR, če se prav spomnim. Zneski so bili primerljivi tudi z ostalimi državami v katerih se plačuje TT. Potem, ko so na HR podražili TT za (v mojem in tvojem primeru Miran) +500% pa se človek začne spraševat o: zdravi pameti, skritih namenih, poštenosti, požrešnosti....

Edo podpišem 8)
https://medisken.si
Uporabniški avatar
mirante
Admiral
Prispevkov: 625
Pridružen: Pe Dec 28, 2012 21:07
Kontakt:

Re: Turistična taksa - pavšal

OdgovorNapisal/-a mirante » Sr Feb 05, 2020 00:41

Edo,
Nekaj let me z barko ni bilo na Jadranu in sem tako srečno preskočil hrvaške eksperimente s turistično takso, presenetila pa me je slovenska, ki so jo pred leti zaračunali le, če si v marini prespal.
Vsi nastavljajo lončke, da bi bila navtika čim dražja.
Gledano z mojega zornega kota smo lani na Hrvaškem na barki prespali vsaj 10 X več noči kot v Sloveniji, plačali pa morda le 2 X toliko turistične takse kot v Sloveniji, če seštejem vse hrvaške dvo-tedenske in vikend pavšalne turistične takse. V mojem primeru je hrvaška turistična taksa sicer draga, a še vedno 5 X cenejša od slovenske??!!

Letos se bom raje ukvarjal z grškimi in turškimi taksami, a kaže, da tudi tam ni dosti drugače kot na Hrvaškem.
https://www.tepes.info/domov/jadranje/
Uporabniški avatar
EDO
Admiral
Prispevkov: 1873
Pridružen: Po Nov 16, 2009 13:44
Kraj: Ljubljana - Lovran - Umag

Re: Turistična taksa - pavšal

OdgovorNapisal/-a EDO » Sr Feb 05, 2020 18:48

S pavšali je vedno hudič. Eni ga vedno preplačajo drugi pa pridejo bolje skozi s pavšali. Jaz sem recimo pred uvedbo vinjet za AC letno porabil vsaj 3x več za cestnine kot sedaj za vinjeto. Kakšna stara teta s štajerskega konca pa sedaj plača vinjeto 3x več, kot prej za cestnine. Tukaj pravičnosti ni - je samo bolj komot in poceni (beri: manj zaposlenih) za prodajalca in za kupca če je vsaj kolikor toliko pravična cena. Je pa na kupčevi strani precej odvisno od navad oz. intenzitete uporabe AC, hrvaškega, grškega ali turškega morja.
Living well is the best revenge

https://www.facebook.com/NotaBeneSailing/
Uporabniški avatar
1stofficer
Admiral
Prispevkov: 2754
Pridružen: Sr Maj 30, 2018 13:14

Re: Turistična taksa - pavšal

OdgovorNapisal/-a 1stofficer » Če Maj 21, 2020 07:25

Sam za info glede placila pavsala za barko, moja sveza izkusnja. Tega ne placas, ce si ze placal pavsal za bivalisce.

Kar je pravzaprav logicno.
No. 1
Admiral
Prispevkov: 1231
Pridružen: Ne Maj 23, 2010 22:26
Kraj: Vodice & Novigrad

Re: Turistična taksa - pavšal

OdgovorNapisal/-a No. 1 » Če Maj 21, 2020 08:55

1stofficer napisal/-a:Sam za info glede placila pavsala za barko, moja sveza izkusnja. Tega ne placas, ce si ze placal pavsal za bivalisce.

Kar je pravzaprav logicno.


No jst sm plačal za barko, za bivališče in še sobo kamor sem pršu za barko. Vsako leto... Namreč pavšal plačaš občini kjer je stanovanje, za barko plačaš državi, za sobo kjer npr z barko prespiš pa občinin kjer je soba. Celo hrvaška poreska mi je odgovorila, da je to pravilno obračunano ene 2-3 leta nazaj nimam pa več maila o temu.
Wellcraft 2600 Martinique
Uporabniški avatar
Nikola T.
Admiral
Prispevkov: 5110
Pridružen: Ne Nov 29, 2009 21:12
Kraj: Lj.-Trzin-Izola-Devin
Kontakt:

Re: Turistična taksa - pavšal

OdgovorNapisal/-a Nikola T. » Sr Jun 17, 2020 11:05

Tabela novih cen in primerjava podražitev.

Slika
Uporabniški avatar
evovii
Admiral
Prispevkov: 2735
Pridružen: Sr Nov 14, 2007 14:30

Re: Turistična taksa - pavšal

OdgovorNapisal/-a evovii » Sr Jun 17, 2020 11:42

Jaz placam takoj januarja za celo leto pac kokr je.... to zrihtam in se ne sekiram vec celo leto. Da pa bi za vsak vikend lovil okol kapetane pa placeval turisticno takso se mi pa ne da... je pa na koncu tudi vprasanje kok bi sploh profitiral glede na stevilo dni ko smo na barki.
Veter v laseh, travarca v zobeh ;)
Uporabniški avatar
Nikola T.
Admiral
Prispevkov: 5110
Pridružen: Ne Nov 29, 2009 21:12
Kraj: Lj.-Trzin-Izola-Devin
Kontakt:

Re: Turistična taksa - pavšal

OdgovorNapisal/-a Nikola T. » Sr Jun 17, 2020 11:51

Eni imamo barke v Sloveniji in Italiji, zato ne bomo plačevali letne takse.
Na hrvaškem preživim dober mesec. Zgolj za turistično takso zame in za ženo pa niti pod razno nisem pripravljen plačat 314€.
Plačal bom za en mesec in še to je 5x VEČ KOT PLAČUJEJO DANES lastniki hiš in apartmajev ZA CELO LETO !!!

Sicer pa zakon itak govori, da je takso potrebno plačat samo v lukah navtičnega turizma. Kajt to točno je pa itak niti sami ne vedo. :lol:
Uporabniški avatar
evovii
Admiral
Prispevkov: 2735
Pridružen: Sr Nov 14, 2007 14:30

Re: Turistična taksa - pavšal

OdgovorNapisal/-a evovii » Sr Jun 17, 2020 12:30

Nikola T. napisal/-a:Eni imamo barke v Sloveniji in Italiji, zato ne bomo plačevali letne takse.
Na hrvaškem preživim dober mesec. Zgolj za turistično takso zame in za ženo pa niti pod razno nisem pripravljen plačat 314€.
Plačal bom za en mesec in še to je 5x VEČ KOT PLAČUJEJO DANES lastniki hiš in apartmajev ZA CELO LETO !!!

Sicer pa zakon itak govori, da je takso potrebno plačat samo v lukah navtičnega turizma. Kajt to točno je pa itak niti sami ne vedo. :lol:

To je razumljivo, da ne boš plačeval letnega pavšala. Jaz imam barko na HR zato mi je tako najlažje. Plačam za celo leto in imam mir.
Veter v laseh, travarca v zobeh ;)
tomaz_slo
Admiral
Prispevkov: 2310
Pridružen: Če Mar 25, 2010 15:28

Re: Turistična taksa - pavšal

OdgovorNapisal/-a tomaz_slo » Sr Jun 17, 2020 13:01

Nikola T. napisal/-a:Tabela novih cen in primerjava podražitev.

Slika


Tale tabela mi nikakor ne gre skupaj s 14.členom tega zakona
http://www.propisi.hr/print.php?id=8783
kjer piše, da se TT obračunava za plovila dolžine od 7 metrov naprej.

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 3 gosti