Kalužna črpalka - self priming 3m

Vse o popravilu plovil, motorjev in opreme na plovilih, tehnični nasveti

Moderatorji: moderator2, cibro, Marchi, moderator

Uporabniški avatar
Grega295
Admiral
Prispevkov: 3222
Pridružen: Ne Apr 04, 2010 21:50

Kalužna črpalka - self priming 3m

OdgovorNapisal/-a Grega295 » Pe Feb 07, 2020 14:58

Odločam se za kalužno črpalko in nekatere imajo navedeno: Self-priming up to 3 meters.
Kaj točno to pomeni glede 3 metrov?
Uporabniški avatar
AEgir
Admiral
Prispevkov: 5975
Pridružen: Če Okt 04, 2012 20:29

Re: Kalužna črpalka - self priming 3m

OdgovorNapisal/-a AEgir » Pe Feb 07, 2020 15:17

3 metre visoko dvigne vodo.

Pumpe navadno rabijo priming se pravi odzračit jih je treba, kalužne so vse self priming (logično).
Finally, give that old outboard a hug—everyone needs some love now and again.
kr3mn1
Admiral
Prispevkov: 2526
Pridružen: So Jul 12, 2014 11:57
Kraj: Kranj / Pag(LUN)

Re: Kalužna črpalka - self priming 3m

OdgovorNapisal/-a kr3mn1 » Pe Feb 07, 2020 16:28

Grega295 napisal/-a:Odločam se za kalužno črpalko in nekatere imajo navedeno: Self-priming up to 3 meters.
Kaj točno to pomeni glede 3 metrov?


da ustvari do 0.3 bara pritiska na črpalki sami.

za ostalo pa, preden pobereš kako neumnost po nesreči

http://www.gongol.net/knowledgebase/selfpriming/

isto mora imet vodo v sebi ob suhem zagonu.
Uporabniški avatar
Grega295
Admiral
Prispevkov: 3222
Pridružen: Ne Apr 04, 2010 21:50

Re: Kalužna črpalka - self priming 3m

OdgovorNapisal/-a Grega295 » Pe Feb 07, 2020 17:11

OK, hvala. Višinske razlike bo manj kot 2 m.

Še ena dilema: kakšna je lahko razdalja med zajemom vode in pumpo? V mojem primeru bosta zajema dva: prvi v kalužu na sredi barke in drugi malo proti krmi, v motornem prostoru, vezana vsak na svojo pumpo. Z vidika montaže oz. prostora na voljo, bi blo najboljš, da bi ble pumpe montirane zadaj v bunkerju, kar je nekaj metrov proti krmi (barka dolga 9.4m, kaluža nekje na sredi, bunker čisto zadaj). Ampak v primeru vode v kaluži, bi potem pumpa kar nekaj časa pumpala na suho (predvidevam, da voda iz ohišja sčasoma odteče - recimo če eno leto ne laufa); glede na spodnje pa to ne bo ok ?

So Can I Just Start a Self-Priming Pump Any Time, Even If It's Dry Inside?
No. A self-priming centrifugal pump must have water in the casing in order to operate. You cannot pull any self-priming pump right out of the box, turn it on, and expect it to pump. If it's full of air, it won't prime. "Self-priming" refers to the pump's ability to repeatedly turn an air/water mixture into a pumpable fluid -- NOT the ability to create a vacuum (literally) out of thin air. In fact, you should never try to run a self-priming pump without water in the casing. It's dangerous and will often lead to seal failure.


Pumpa bo tale.
kr3mn1
Admiral
Prispevkov: 2526
Pridružen: So Jul 12, 2014 11:57
Kraj: Kranj / Pag(LUN)

Re: Kalužna črpalka - self priming 3m

OdgovorNapisal/-a kr3mn1 » Pe Feb 07, 2020 17:54

Tole je membranska črpalka. Nima veze s "self-ptiming" ker ne rabi hlajenja. Je pa občutljiva na trde delce, filter je nujen na sesalnem delu.
Uporabniški avatar
Grega295
Admiral
Prispevkov: 3222
Pridružen: Ne Apr 04, 2010 21:50

Re: Kalužna črpalka - self priming 3m

OdgovorNapisal/-a Grega295 » Pe Feb 07, 2020 18:22

kr3mn1 napisal/-a:Tole je membranska črpalka. Nima veze s "self-ptiming" ker ne rabi hlajenja. Je pa občutljiva na trde delce, filter je nujen na sesalnem delu.

Je pol problem, če je 5m dolga cev med zajemom in pumpo?

Pa še eno vprašanje:

Ali je diafragmska pumpa boljš ko membranska, za uporabo kot bilge pumpa?
Recimo, je spodnja Jabsco boljša kot tista Gulper iz zgornjega linka?

https://www.amazon.com/Jabsco-36600-Mar ... B01MQMPE16

Thx.
kr3mn1
Admiral
Prispevkov: 2526
Pridružen: So Jul 12, 2014 11:57
Kraj: Kranj / Pag(LUN)

Re: Kalužna črpalka - self priming 3m

OdgovorNapisal/-a kr3mn1 » Pe Feb 07, 2020 19:07

dolžina cevi je pogojena z višino do črpalke same ter premera in hrapavosti cevi kot take. manjši kot je presek, večje so hitrosti v cevi, hitreje pride voda do črpalke. Pretok je omejen z presekom cevi, ker nekje zmanjka moči, tako da tudi povečane hitrosti ne prinašajo večjega pretoka v nedogled. Zato ne obstaja črpalka na svetu, ki bi vodo potegnila višje od 10h metrov. Obstajajo principi kako spravit višje vodo s sesalno črpalko, ampak samo s sesalno črpalko ne. Poglej v specifikacijah koliko mmHg potegne lahko črpalka, načeloma pa velja - bližje kot je, boljše za črpalko in sistem. Membranske črpalke načeloma potegnejo (odvisno od izvedbe zaklopk) do slabih 10 metrov vodo, ker dejansko ustvarjajo vakum. Tako da 5 metrov dolžine cevi ne bi smel bit problem za črpalko samo (ker je povečini horizontalno=, bo pa malce trajalo da bo prišla voda do črpalke in tudi po izklopu ti bo vsa voda iz cevi stekla nazaj v kalužo. Tako da sam preceni. Ta črpalka dvigne naredi le 0.24bar tlaka! Tako da ni med najmočnejšimi, in z dolžinami cevi tudi pretok začne padat precej hitro.

diafragma ali membrana = sta različna naziva, ker eden izhaja iz anatomije drugi pa je tehnični izraz, ampak v tem primeru sta eno in isto. Samo različno nazivajo črpalke. eni kot princip delovanja na enosmernih zaklopkah, drugi kot sesalno/potisni princip črpanja. Je pa isto.
Uporabniški avatar
mamaMicka
Admiral
Prispevkov: 4811
Pridružen: To Jan 11, 2011 17:27

Re: Kalužna črpalka - self priming 3m

OdgovorNapisal/-a mamaMicka » Ne Feb 09, 2020 20:59

Se odlocas za taksno pumpo s kaksnim posebnim namenom? Namesto klasicne potopne, ki je precej zmoglivejsa in cenejsa?

3m priming pomeni, da bo crpalka potegnila sama vodo iz do 3m globine. 5m cev bo slo ce ni na 3m globine. Ce gre le za slab meter visinske razlike, 5m cevi ne bo problem. Cev in spoji morajo biti 100% tesni. To ni potopna kjer je pomembno samo da stoji! Ce le malo pusca pri tako malih crpalkah adijo self priming.
@kr3mn1 te moram popraviti. Naceloma so samo membranske crpalke self priming, sploh tako majhne. In priming nima veze v tem primeru s hlajenjem ali mazanjem AMPAK s tem da si sama potegne vodo iz globine.
Ne razumem pa najbolje. Hoces narediti 2 zajema vode z eno crpalko, ker to ne gre.
Ce imas pa 2 crpalki pa das dva stikala. Ze iz vidika varnosti/zanesljivosti je bolje da ima vsaka pumpa svojo instalacijo. Morda celo svoj vir napajanja.

In pa MEMBRANSKA ALI DIAFRAGM(to je isto) crpalka NE rabi imeti vode v ohisju, to velja samo za centrifugalne.

Se vedno pa je najbolje, da je iztok iz trupa cimblizje crpalki. Torej ce je crpalka na sredini daj iztok cimblizje mozno na trupu. Ena lukna v trupu gor ali dol.

Mojih 5 centov.
Ne sodi me, dokler me ne spoznaš, ne podcenjuj me, dokler mi ne postaviš izziva in ne govori o meni, dokler ne govoriš z mano!
polanc
Admiral
Prispevkov: 9291
Pridružen: Če Dec 04, 2008 21:00
Kraj: sevnica

Re: Kalužna črpalka - self priming 3m

OdgovorNapisal/-a polanc » Ne Feb 09, 2020 21:04

pa fajn je če bi bila ta luknja nad vodno gladino... :D
Uporabniški avatar
mamaMicka
Admiral
Prispevkov: 4811
Pridružen: To Jan 11, 2011 17:27

Re: Kalužna črpalka - self priming 3m

OdgovorNapisal/-a mamaMicka » Ne Feb 09, 2020 21:06

AEgir napisal/-a:3 metre visoko dvigne vodo.

Pumpe navadno rabijo priming se pravi odzračit jih je treba, kalužne so vse self priming (logično).


Termin self priming je za vlek, ne kako visoko dvigne. Ta pumpa rine 10 ali vec metrov z lahkoto.
In potopna pumpa tehnicno ni self priming, ker jo moras dati ti v vodo. Pa tudi ce bi uspel narediti eno tocko vleka bi se morda primala na 10cm samo.
Ne sodi me, dokler me ne spoznaš, ne podcenjuj me, dokler mi ne postaviš izziva in ne govori o meni, dokler ne govoriš z mano!
Uporabniški avatar
mamaMicka
Admiral
Prispevkov: 4811
Pridružen: To Jan 11, 2011 17:27

Re: Kalužna črpalka - self priming 3m

OdgovorNapisal/-a mamaMicka » Ne Feb 09, 2020 21:08

polanc napisal/-a:pa fajn je če bi bila ta luknja nad vodno gladino... :D


Haha ja seveda.
Meni je samoumevno da so bilge iztoki nad vodo.
Ne sodi me, dokler me ne spoznaš, ne podcenjuj me, dokler mi ne postaviš izziva in ne govori o meni, dokler ne govoriš z mano!
Uporabniški avatar
Grega295
Admiral
Prispevkov: 3222
Pridružen: Ne Apr 04, 2010 21:50

Re: Kalužna črpalka - self priming 3m

OdgovorNapisal/-a Grega295 » Ne Feb 09, 2020 21:19

Imel bom več črpalk:
- 1-2 bosta bo potopni - ta model
- za to drugo membransko pa sem se odločil na poglagi prebranega -> tule.

Vsaka črpalka bo imela svoj zajem. Membranske bodo imele tudi svoje stikalo.
polanc
Admiral
Prispevkov: 9291
Pridružen: Če Dec 04, 2008 21:00
Kraj: sevnica

Re: Kalužna črpalka - self priming 3m

OdgovorNapisal/-a polanc » Ne Feb 09, 2020 21:23

Al morm kako trapasto butnt zravn...da se mal otročji počutim v teh zrelih letih,da se mal nasmejimo..pa da je tud res na konc haha
Uporabniški avatar
AEgir
Admiral
Prispevkov: 5975
Pridružen: Če Okt 04, 2012 20:29

Re: Kalužna črpalka - self priming 3m

OdgovorNapisal/-a AEgir » Ne Feb 09, 2020 22:36

mamaMicka napisal/-a:
AEgir napisal/-a:3 metre visoko dvigne vodo.

Pumpe navadno rabijo priming se pravi odzračit jih je treba, kalužne so vse self priming (logično).


Termin self priming je za vlek, ne kako visoko dvigne. Ta pumpa rine 10 ali vec metrov z lahkoto.
In potopna pumpa tehnicno ni self priming, ker jo moras dati ti v vodo. Pa tudi ce bi uspel narediti eno tocko vleka bi se morda primala na 10cm samo.



Imaš prav, sem nekako spregledal da je selfpriming in up to skupaj napisano. Se pravi potegne lahko vodo do pumpe do 3m visoko.

Badass pumpa.
Finally, give that old outboard a hug—everyone needs some love now and again.
deepapnea
Višji štabni praporščak
Prispevkov: 43
Pridružen: Če Maj 14, 2015 20:23

Re: Kalužna črpalka - self priming 3m

OdgovorNapisal/-a deepapnea » Ne Feb 09, 2020 23:25

Grega295 napisal/-a:Imel bom več črpalk:
- 1-2 bosta bo potopni - ta model
- za to drugo membransko pa sem se odločil na poglagi prebranega -> tule.

Vsaka črpalka bo imela svoj zajem. Membranske bodo imele tudi svoje stikalo.


- novejše kalužne črpalke imajo vgrajen senzor za nivo vode (mehanski-plovček ali elekrični senzor).
Upoštevaj shemo vezave Nikole Tesle. Ne pozabi na alarm (buzzer - lučka), vezavo mimo glavnega stikala (fajn je imeti večpozicijsko tipko 0, avto , manual( oz test)). Montiraj jo tako, da jo lahko odstraniš in očistiš. Eni jo sicer zalepijo na dno vendar jo imam jaz raje na L profilu in jo lahko komplet odstranim. Sem videl pri prajtlu kako ga zajebava po čiščenju jo nataknit nazaj spodni del.

- membranske (pretočne) pumpe pa so načeloma tudi OK; imajo pa tudi kar nekaj slabosti: imajo nekajkrat manjši pretok, nimajo avto senzorja. Največji problem je pa umazana voda (morje). Sicer imajo na dovodu montiran filter, bognedaj, da ga enkrat dvigneš predenj odklopiš cev stran -tako, da obvezno še vsaj enega moraš montirati. Če pride kamenček (mivka) al karkoli tršega do membrane je z pumpanjem gotovo. Potrebno jo je razdreti in očistiti membrano. Tudi jaz sem jo imel montirano kot drugo blidge pumpo, predvsem z idejo 5m cevi in da bom z njo pozavgal"posesal" vodo v težko dostopnih kotičkih - boxih...po kakšni fajn nevihti itd..vendar sem zaradi non stop čiščenja filtrov to opustil.

Tako pumpo uporabljam za tuš. vezana je direkt na dovod iz tanka sladke vode, na izhodu je pa tuš. Pumpa se pri nekaj več kot 2 bara na izhodu ustavi. tako da ko pritisneš tuš laufa in potem se avtomatsko ustavi.

my 50c

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 19 gostov