Izpit za VHF

Debata o obnašanju in pravilih na morju ter starih in novih zakonih, ki zadevajo navtiko.

Moderatorji: moderator2, moderator, pajer1

Kovač
Viceadmiral
Prispevkov: 555
Pridružen: Sr Okt 02, 2019 22:01

Izpit za VHF

OdgovorNapisal/-a Kovač » To Jan 14, 2020 08:31

Zanima me koliko vas je stal izpit za VHF postajo.

Včasih nudijo neke akcije, pa se mi zdi nekaj čez 150€ kar malo preveč, kolikor trenutno oglašujejo redne cene.

Kaj priporočate oz. katera opcija se vam je dobro izšla? Se splača počakati na akcije?
kr3mn1
Admiral
Prispevkov: 2526
Pridružen: So Jul 12, 2014 11:57
Kraj: Kranj / Pag(LUN)

Re: Izpit za VHF

OdgovorNapisal/-a kr3mn1 » To Jan 14, 2020 08:45

splača se naučit pa položit izpit.

VHF se dela samo na kapetaniji, in ni spasa če ne znaš. Tako da če misliš da boš z akcijsko ceno in 30 ljudmi v predavalnici naenkrat dovolj odnesel da narediš izpit - se motiš.
Uporabniški avatar
Marchi
Admiral
Prispevkov: 6954
Pridružen: Če Apr 17, 2008 11:08

Re: Izpit za VHF

OdgovorNapisal/-a Marchi » To Jan 14, 2020 11:24

Kovač napisal/-a:Zanima me koliko vas je stal izpit za VHF postajo.

Včasih nudijo neke akcije, pa se mi zdi nekaj čez 150€ kar malo preveč, kolikor trenutno oglašujejo redne cene.

Kaj priporočate oz. katera opcija se vam je dobro izšla? Se splača počakati na akcije?

Verjetno je v tej ceni že tudi prijavnina za opravljanje izpita. Bom pogledal, če še imam kje skripto. Praktično pa lahko povadiš tudi na spletnem simulatorju DSC VHF postaje.
Ko boš videl skripto se odloči, če rabiš dodatno razlago na tečaju ali pa predelaš temo sam in se sam prijaviš na izpit.
Gladiac
Kapitan korvete
Prispevkov: 90
Pridružen: Če Sep 05, 2019 23:09
Kraj: Smlednik

Re: Izpit za VHF

OdgovorNapisal/-a Gladiac » To Jan 14, 2020 12:13

Sej vem, da bodo spet kritike padale, ampak vseen :D

Jest sem tudi to delal pri Morjaku.
Simulator za postajo ti lahko pošljem, samo načeloma dela samo na winxp.

Se pa da z virtualnimi windowsi doseči, da deluje tudi na 10ki.

Če te zanima, sporoči, sw je isti kot na izpitu.

LP
Uporabniški avatar
motorni
Admiral
Prispevkov: 2530
Pridružen: Po Maj 14, 2007 00:04
Kraj: Zagorje

Re: Izpit za VHF

OdgovorNapisal/-a motorni » To Jan 14, 2020 15:30

Ga lahko še meni, sem ti dal mail na zs.
__________________
lp
motorni
Kovač
Viceadmiral
Prispevkov: 555
Pridružen: Sr Okt 02, 2019 22:01

Re: Izpit za VHF

OdgovorNapisal/-a Kovač » Sr Jan 15, 2020 18:26

Sem ti pisal na ZS, bi res prosil za simulator.
Kovač
Viceadmiral
Prispevkov: 555
Pridružen: Sr Okt 02, 2019 22:01

Re: Izpit za VHF

OdgovorNapisal/-a Kovač » Sr Feb 12, 2020 22:24

Ali je bil kdo v kratkem na izpitu za VHF?
Kako je potekalo, kakšna so bila vprašanja?
Uporabniški avatar
Kristijan
Kapitan
Prispevkov: 177
Pridružen: To Jan 26, 2016 18:45

Re: Izpit za VHF

OdgovorNapisal/-a Kristijan » Če Feb 13, 2020 07:54

Jaz sem delal VHF izpit predlani, na tečaju sem bil pri Nautium-u. Če kdo želi, mi lahko napiše na zs mail in mu posredujem primere izpitnih vprašanj od 2011, do 2018.
Uporabniški avatar
Marchi
Admiral
Prispevkov: 6954
Pridružen: Če Apr 17, 2008 11:08

Re: Izpit za VHF

OdgovorNapisal/-a Marchi » Ne Feb 16, 2020 09:42

DISTRESS gumb dela :!: :oops:
Malo preveč zagnano smo ga raziskovali in takoj se je odzvala Kapitanija. V bistvu kar dve, Trst in Koper.
Seveda smo klic takoj preklicali, s tipko end in govorno na 16 kanalu, a Italijan ni dobro razumel, ker tudi jaz nisem po ps to točno izvedel, pa še v angleščini. Ko je Trst ugotovil, da na drugi strani ni italijansko govoreči, je predal Kopru. Z nekaj angleško-italijansko-slovenskega jezika smo se sporazumeli, da je šlo za lažni klic. Za to komunikacijo so nas preusmerili na 05 kanal.

Varuhi morja, so se prepričali, za katero barko gre idr. in da res ne gre za nesrečo oz. nujni klic.
Distress smo morali preklicati še enkrat na 16 kanalu, ustno. Potem smo si zaželeli lep dan.

Dober občutek je, da veš, da nekdo res bdi nad dogajanjem na morju, v stalni pripravljenosti, za aktiviranje reševale akcije.

Slika

Je pa obvezno, da ima postaja vgrajen gps ali podatke o poziciji preko nmea 183/2000 mreže. Vpisana mora biti tudi MMSI številka in podatki o plovilu. Preden pošlješ DISTRESS call, pa določiš še vrsto nesreče. Sicer postopek komunikacije steče tudi brez vseh teh podatkov, a več jih je, hitrejši je lahko odziv. Ti podatki se izpišejo Kapitaniji na njihovem zaslonu in takoj lahko pozornost preusmerijo na določeno območje, kjer je plovilo oz. k reševanju aktivirajo plovila v bližini.
Če je sila, gre tudi brez določitve vrste nesreče, ker potem, ko s plovilom vzpostavijo govorno vezo, razjasniš še druge okoliščine nesreče, št. posadke ipd.

Trst, Koper, hvala za zanimivo učno uro za vso mojo posadko, vključno z mano in opravičilo za motenje sobotnega miru.

Če teh protokolov ne zdrilaš in obnavljaš vsake toliko, gre bolj počasi, a s kakšnim plonkcom blizu postaje, gre lažje.

Tudi to smo stestirali, namreč VHF postaja z anteno 15m visoko, nese vsaj 15nm daleč (Monfalcone - Trst - Koper) :)
Uporabniški avatar
SebastjanM
Admiral
Prispevkov: 639
Pridružen: Po Maj 22, 2017 15:16
Kraj: Celje

Re: Izpit za VHF

OdgovorNapisal/-a SebastjanM » Ne Feb 16, 2020 12:09

Dobra izkušnja, se pravi kot po učbeniku!
Zdaj pa pri miru pustit tist pokrovček 8)

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 4 gosti