Individualni tečaj za jadrnico

Vse o jadrnicah in jadranju

Moderatorji: moderator2, Marchi, moderator

Uporabniški avatar
1stofficer
Admiral
Prispevkov: 2752
Pridružen: Sr Maj 30, 2018 13:14

Re: Individualni tečaj za jadrnico

OdgovorNapisal/-a 1stofficer » Ne Feb 02, 2020 22:56

Mogoce bi pa tut mene zanimal kak osvezitveni. Kako tole izgleda?

Zacetnik ravno nisem, izkusen plovec pa se manj ;)
Uporabniški avatar
Marchi
Admiral
Prispevkov: 6953
Pridružen: Če Apr 17, 2008 11:08

Re: Individualni tečaj za jadrnico

OdgovorNapisal/-a Marchi » Po Feb 03, 2020 05:14

1stofficer napisal/-a:Mogoce bi pa tut mene zanimal kak osvezitveni. Kako tole izgleda?

Zacetnik ravno nisem, izkusen plovec pa se manj ;)


Namen individualnega tečaja je, samostojno izvajanje manevrov ob spremstvu izkušenega morjeplovca. Ena na ena, največ dva na ena. Najprej narediva neobvezen spoznavni plov in vidiva za naprej, kako in kaj, kakšna je stopnja znanja, na čem bi se delalo in če sva za skup :lol:
Za začetek 4x, najmanj 5 ur dnevno, ponavadi 6 ur, kasneje lahko tudi kakšna dvodnevna ali vikend ruta, kjer samostojno načrtuješ pot in jo tudi izvedeš.
O ceni na ZS, je pa primerljiva s cenami tečajev, kjer je na barki 5 tečajnikov hkrati.
Uporabniški avatar
1stofficer
Admiral
Prispevkov: 2752
Pridružen: Sr Maj 30, 2018 13:14

Re: Individualni tečaj za jadrnico

OdgovorNapisal/-a 1stofficer » Po Feb 03, 2020 11:36

Hvala za info. Se bom potrudil za kavo, 100% pa ne morem potrdit !
Kovač
Viceadmiral
Prispevkov: 555
Pridružen: Sr Okt 02, 2019 22:01

Re: Individualni tečaj za jadrnico

OdgovorNapisal/-a Kovač » To Feb 04, 2020 15:48

Meni osebno je takšen pristop ena na ena zelo všeč, predvsem pa to, da se o terminih kdaj greva na morje, dogovarjava sproti glede na razpoložljiv čas obeh in vremenske pogoje.

Še najboljše mi je pa to, da zadeva ni strnjena v nekaj zaporednih dni, kjer bi "na enkrat" absorbiral razmeroma veliko količino informacij.

Med pavzami, ko nisem na morju, pa še branje teorije iz različne literature (moje in predlagane iz strani mentorja), diskusija glede vprašanj, ki se ti pojavijo, kot začetniku, preko maila , po telefonu, .....

Tako se znanje lepo počasi nadgrajuje in konsolidira.

Meni je coool in nekako v pravem ritmu učenja :-)
Uporabniški avatar
Marchi
Admiral
Prispevkov: 6953
Pridružen: Če Apr 17, 2008 11:08

Re: Individualni tečaj za jadrnico

OdgovorNapisal/-a Marchi » Če Feb 06, 2020 16:39

1stofficer napisal/-a:Hvala za info. Se bom potrudil za kavo, 100% pa ne morem potrdit !

Če je kdo danes zainteresiran za informativni sestanek glede individualnega tečaja jadranja, naj mi pošlje potrditev in telefonsko v ZS.
1stofficer, prideš?
Uporabniški avatar
1stofficer
Admiral
Prispevkov: 2752
Pridružen: Sr Maj 30, 2018 13:14

Re: Individualni tečaj za jadrnico

OdgovorNapisal/-a 1stofficer » Če Feb 06, 2020 17:59

Zal mi ne bo zneslo... :(
Uporabniški avatar
Marchi
Admiral
Prispevkov: 6953
Pridružen: Če Apr 17, 2008 11:08

Re: Individualni tečaj za jadrnico

OdgovorNapisal/-a Marchi » To Feb 18, 2020 13:35

Ta vikend štartamo na dvodnevno, proti Gradežu.
Načrtovanje poti, spremljanje vremena, izplutje, vplutje. Če nas ujame noč, tudi nočno vplutje, pristajanje na novi, neznani lokaciji (iskanje priveza) ...
V pomoč nam bo tale zverca 8) Poročilo sledi.
Slika
Uporabniški avatar
Marchi
Admiral
Prispevkov: 6953
Pridružen: Če Apr 17, 2008 11:08

Re: Individualni tečaj za jadrnico

OdgovorNapisal/-a Marchi » To Feb 18, 2020 17:07

Štopl napisal/-a:Priporočate kakšno čtivo, ki bi začetniku kot sem jaz prišla prav?

Od domačih avtorjev je Navtični priročnik, Igorja Orlova, vsekakor vreden nakupa, poleg ostalih tujih.
https://www.enavtika.si/sl/eshop/produc ... -prirocnik

Če boš plul v Sloveniji in na Hrvaškem, pa je obvezni pripomoček Navtični vodnik 888.
http://www.navtika-cizej.si/node/129

Nekaj tega se lahko vidi tudi v knjigarni Geonavtika v Ljubljani pri zvezda parku, pa tudi v Kammu BTC in še kje.

To so obvezne in enkratne investicije za vsakega skipperja. Priporočam!
Uporabniški avatar
Lure
Admiral
Prispevkov: 711
Pridružen: Če Nov 06, 2008 18:58
Kraj: Ljubljana - Izola

Re: Individualni tečaj za jadrnico

OdgovorNapisal/-a Lure » Sr Feb 19, 2020 08:16

@Marchi: Kateri model Garmina je to in ali se touch screen obnese? Kako da nisi vzel Raymarine, glede na ostale instrumente?
Uporabniški avatar
Marchi
Admiral
Prispevkov: 6953
Pridružen: Če Apr 17, 2008 11:08

Re: Individualni tečaj za jadrnico

OdgovorNapisal/-a Marchi » Sr Feb 19, 2020 08:27

Lure napisal/-a:@Marchi: Kateri model Garmina je to in ali se touch screen obnese? Kako da nisi vzel Raymarine, glede na ostale instrumente?

Dobil za darilo in najprej imel pomisleke, kako bo pasalo skupaj, pa z vmesnikom lepo špila. Je pa gpsmap 922. Touch je zaenkrar super. Še vedno lahko kasneje dodam remote z gumbi.
Sicer sem se ogreval za Raymarinovega Axioma, pa mi je ta padel v naročje :) . Tudi pri Raymarinu moraš iz starega Seatalk1 sistema dati vmesnik Seatalk2ng, da priklopiš novejše naprave. Ampak slej ko prej prideš na ng/nmea2000, da lahko povezuješ vse med sabo.
Ng je baje isto kot nmea2000, samo razlika je v št. konektorjev. Pri ng-ju je na dodatnem pinu še vedno seatalk1, če ga slučajno kdo rabi. Tako piše.
Uporabniški avatar
Marchi
Admiral
Prispevkov: 6953
Pridružen: Če Apr 17, 2008 11:08

Re: Individualni tečaj za jadrnico

OdgovorNapisal/-a Marchi » Če Feb 20, 2020 20:04

Čestitam članu Kovaču za prvi samostojni plov!
Po pribl. 40 urah samostojnega plutja pod mentorstvom, sva ocenila, da je čas da se preizkusi popolnoma samostojno z asistenco svojih dveh članic posadke. Izkušnje se nabirajo z miljam.
Kaj več bo pa sam napisal. Takih učencev si človek lahko samo želi. Seveda ga čaka še tema vzdrževanje barke, šele potem bo lahko rekel, da z barko diha, kot eno :)

Slika
Kovač
Viceadmiral
Prispevkov: 555
Pridružen: Sr Okt 02, 2019 22:01

Re: Individualni tečaj za jadrnico

OdgovorNapisal/-a Kovač » Če Feb 20, 2020 20:22

Moram priznati, da so posebni občutki , ko greš prvič sam in odgovarjaš za barko in posadko.

Ampak je kuuuuuulsko, še posebej če so tudi družinski člani navdušeni. Žena sicer že ima nakaj izkušenj iz jadranja , hčera pa je bila prvič in glede na to da je v fazi pubertete , je vse skupaj zeloo pozitivno in vsekakor želi ponoviti.

2.1. 2020 sem prvič stopil na to barko, danes pa sva sama zaplesala :-) .
Prej pa sem bil 3x na jadranju po 4dni ampak bolj za balast, in težišče dogajanja na motoriranju, zabavi, .......
Jadrali smo pa glih 5 ur vse skupaj in to me je podžgalo da sem se odločil da hočem več in predvsem jadrat.

Thx Marchi
Kovač
Viceadmiral
Prispevkov: 555
Pridružen: Sr Okt 02, 2019 22:01

Re: Individualni tečaj za jadrnico

OdgovorNapisal/-a Kovač » Če Feb 20, 2020 21:39

Čudovit dan , je za nami.
Upam da jih bo še veliko podobnih, zavedam pa se, da nas čakajo tudi presenečenja , popestritve, hude ure, kakorkoli že temu rečemo.

Ampak to je, real life in moramo biti optimisti in včasih tudi malo naivni, da se kaj naučimo.
:D
Nazadnje spremenil Kovač, dne Če Feb 20, 2020 21:44, skupaj popravljeno 1 krat.
Kovač
Viceadmiral
Prispevkov: 555
Pridružen: Sr Okt 02, 2019 22:01

Re: Individualni tečaj za jadrnico

OdgovorNapisal/-a Kovač » Če Feb 20, 2020 21:39

Pa še to, seveda ob prvem samostojnem, ne gre čisto vse tako, kot pod nadzorom nekoga.

Prej , sem vedno z lahkoto izvlekel glavno jadro, tokrat pa kot nalašč ni šlo. Škoto glavnega jadra sem nato popustil toliko, da sem imel bum pod kotom cca. 20 stopinj glede na vzdolžno os in jadro je šlo ven kot po maslu.

Probaval sem vse možno, ker nisem hotel na grobo izvleči jadra, potem pa je le steklo.

Verjetno to ni ravno standardna procedura v takšnih primerih , ampak po neki logiki glede na situacijo , se mi je zdelo tako najbolj prav, in je delovalo.

Potem smo po dveh urah jadranja ponovili proceduro, pospravljanja in izvleka jader, pa je vse delovalo b.p. in spet smo jadrali dalje :-)
Uporabniški avatar
Marchi
Admiral
Prispevkov: 6953
Pridružen: Če Apr 17, 2008 11:08

Re: Individualni tečaj za jadrnico

OdgovorNapisal/-a Marchi » Če Feb 20, 2020 21:46

Kovač napisal/-a:Pa še to, seveda ob prvem samostojnem, ne gre čisto vse tako, kot pod nadzorom nekoga.

Prej , sem vedno z lahkoto izvlekel glavno jadro, tokrat pa kot nalašč ni šlo. Škoto glavnega jadra sem nato popustil toliko, da sem imel bum pod kotom cca. 20 stopinj glede na vzdolžno os in jadro je šlo ven kot po maslu.

Probaval sem vse možno, ker nisem hotel na grobo izvleči jadra, potem pa je le steklo.

Verjetno to ni ravno standardna procedura v takšnih primerih , ampak po neki logiki glede na situacijo , se mi je zdelo tako najbolj prav, in je delovalo.

Potem smo po dveh urah jadranja ponovili proceduro, pospravljanja in izvleka jader, pa je vse delovalo b.p. in spet smo jadrali dalje :-)

Koliko pa je pihalo? Navidezni in pravi veter? Smer vetra? Maksimalna hitrost barke?

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 2 gosta