Individualni tečaj za jadrnico

Vse o jadrnicah in jadranju

Moderatorji: moderator2, Marchi, moderator

Kovač
Viceadmiral
Prispevkov: 555
Pridružen: Sr Okt 02, 2019 22:01

Re: Individualni tečaj za jadrnico

OdgovorNapisal/-a Kovač » Pe Feb 21, 2020 05:50

Marchi napisal/-a:
Kovač napisal/-a:Pa še to, seveda ob prvem samostojnem, ne gre čisto vse tako, kot pod nadzorom nekoga.

Prej , sem vedno z lahkoto izvlekel glavno jadro, tokrat pa kot nalašč ni šlo. Škoto glavnega jadra sem nato popustil toliko, da sem imel bum pod kotom cca. 20 stopinj glede na vzdolžno os in jadro je šlo ven kot po maslu.

Probaval sem vse možno, ker nisem hotel na grobo izvleči jadra, potem pa je le steklo.

Verjetno to ni ravno standardna procedura v takšnih primerih , ampak po neki logiki glede na situacijo , se mi je zdelo tako najbolj prav, in je delovalo.

Potem smo po dveh urah jadranja ponovili proceduro, pospravljanja in izvleka jader, pa je vse delovalo b.p. in spet smo jadrali dalje :-)

Koliko pa je pihalo? Navidezni in pravi veter? Smer vetra? Maksimalna hitrost barke?


Danes zjutraj ko sem se zbudil, mi je prvo kapnilo na pamet, da sem mogoče naredil napako, ker sem pri izvleku jader imel premajhno hitrost in mogoče ne povsem v veter. Potem pa vidim tvoje vprašanje, ki nakazuje v to smer … :-)

Prav zanima me kakšna bi bila razlika v sili izvleka, če bi testiral namenoma napačno izvedbo in sicer z vetrom v krmo in zalo majhno hitrostjo plovbe in potem za 180 stopinj v drugo smer.
Do katerih hitrosti vetra in plovbe bi to imelo vpliv oziroma ne bi vplivalo.

Samo na glas razmišljam, komentarji in različne teorije vsekakor dobrodošli.
Uporabniški avatar
Marchi
Admiral
Prispevkov: 6953
Pridružen: Če Apr 17, 2008 11:08

Re: Individualni tečaj za jadrnico

OdgovorNapisal/-a Marchi » Pe Feb 21, 2020 07:24

Ne, ne, vprašanje se ne nanaša na težavo z jadrom.
Šibak veter nima vpliva na izvlek jadra.
Saj si že sam pogruntal, da je nekaj vleklo bum navzdol. Pri starem jadru, ki je že malo trebušasto, je pomembno, da ga izvlečeš po obeh robovih enakomerno, prav tako zrolaš nazaj. Ta kot pa določa bum.
Nitniziv
Višji štabni vodnik
Prispevkov: 24
Pridružen: Če Avg 11, 2016 10:21
Kraj: Ajdovščina

Re: Individualni tečaj za jadrnico

OdgovorNapisal/-a Nitniziv » So Feb 22, 2020 13:14

Prvi vtisi naslednje ekipe "učečih se".

Za nami je prvi, uvodni plov in bilo je super. V petek, seznanitev z barko in hitro izplutje (zaradi oseke). Sledila je kaka milja jadranja v rahlem vetriču. Na pomolu v Sesljanu smo vadili bočno pristajanje in izplutje (tudi s špringom), potem pa spoznavanje čarov jadranja, nastavljanja jader, obračanja v veter in z vetrom ter izmenjevanje izkušenj. No, Marchi je bil bolj aktiven govorec, midva z Matevžem pa aktivna poslušalca.Ko se je zvečerilo pa ribiška palica in panula na lignje. Ujeli smo enega lignja, ostale pa prepustili Alesiu. Sledilo je še nočno vplutje in vaje pristajanja na krmo. Večer smo zaključili s testeninami in pivu, ki je zelo teknilo.

Danes, v soboto, po jutranji kavici, smo izvajali pristajanje na krmo na več možnih načinov.

Zdelo se je, da veter sledi našim vajam. Ko smo vadili pristajanje, je pihalo minimalno, med jadranjem pa ravno dovolj. V soboto, med pristajanjem s krmo, pa se je že opazilo, kako lahko veter "zvrača" premec barke.

Marchi-ja in barko smo prepustili naslednji ekipi in že čakamo povratek nazaj.
Uporabniški avatar
Marchi
Admiral
Prispevkov: 6953
Pridružen: Če Apr 17, 2008 11:08

Re: Individualni tečaj za jadrnico

OdgovorNapisal/-a Marchi » Ne Feb 23, 2020 22:53

Smo drajsali, smo. Pristajanje na vse možne načine. Moram pohvalit moje morjeplovce, ker se res posvetijo zadevi in vedo zakaj pridejo. Poleg tega pa kapo dol vsakemu, ki se po narejenem teoretičnem izpitu zaveda, da je potrebno čimprej začeti nabirati praktične izkušnje in milje.

Pristajanje s krmo z leve, z desne, z "driftanjem" ...
Slika

Manevriranje in pristajanje v ozkem kanalu.
Slika

S krmo na pomol.
Slika

Morjeplovci sodijo na morje.
Slika

Menjava posadk in pogovor o skrivnostih navigacije.
Slika

Nastavljanje jader
Slika

Kako iztistniti iz jader še zadnjih pol vozla.
Slika

Nočno vplutje
Slika

Izplutje in načrtovanje poti.
Slika

Brez modernih pripomočkov ne gre. :D
Slika

Med čakanjem, da oseka popusti za vplutje, smo potrenirali še sidranje in čas je hitro minil.
Lep vikend je spet za nami, nova prijateljstva in nasmejani obrazi. Čez čas pa tudi odgovorni, samozavestni morjeplovci. Bravo fantje! :wink:
Uporabniški avatar
pabi
Naddesetnik
Prispevkov: 9
Pridružen: Po Jan 06, 2020 10:27
Kraj: KK

Re: Individualni tečaj za jadrnico

OdgovorNapisal/-a pabi » Po Feb 24, 2020 08:35

Še moji vtisi prvega srečanja in tečaja z Maretom.
V soboto zjutraj smo se dobili na na Marertovi Klari.
Začetki zelo obetavni. Spoznali smo se in ob jutranjem sestanku ob kavici, naredili dnevni plan.
sredi dneva smo se zamenjali z prejšnjima morjeplovcema in sledila je planirana plovba, ter treningi.
Sledilo je nočno pristajanje ter zaslužen počitek. Enkratni dan s soncem, vetrom, Klaro...

Slika

Drugi dan ni bil tako sončen, je bil pa zato hladen. Vedel sem da bo mrzlo, ampak me je vseeno presenetilo.

Slika

Tudi to je bila zame enkratna izkušnja, ki je bila meni osebno ljubša in bolj poučna, kot učenje v lepem vremenu.
Vsekakor enkratna izkušnja druženja in treninga.
Se že veselim naslednjega srečanja.
Pa še nekaj slikovnih utrinkov.
https://photos.app.goo.gl/kQTbE62nZcnpdN67A

LMP PaBi

PS Upam da se slike vidijo. Če se ne me prosim opozorite. :)
Nazadnje spremenil pabi, dne Po Feb 24, 2020 10:52, skupaj popravljeno 2 krat.
Uporabniški avatar
Marjan Tomki
Admiral
Prispevkov: 6224
Pridružen: Sr Nov 03, 2010 21:30
Kraj: Ljubljana

Re: Individualni tečaj za jadrnico

OdgovorNapisal/-a Marjan Tomki » Po Feb 24, 2020 09:49

@Marchi - le tako naprej.
Že imamo še nekaj kandidatov za tole. Prvi ni član tega foruma. Smem dati tvoj telefon?
... hotel sem zgoraj dati emoticon thumbs-up, pa na starem linku ni več te slike, iskat pa zdajle ne utegnem.
Correct me if I am wrong, please.

Če bi se dalo upravljati starejše prispevke, bi bila kazala ažurnejša, v mnoge članke vrnjene slike, popravki vnešeni v izvirne članke in s tem vsebina pravilnejša in preglednejša...
Uporabniški avatar
Marchi
Admiral
Prispevkov: 6953
Pridružen: Če Apr 17, 2008 11:08

Re: Individualni tečaj za jadrnico

OdgovorNapisal/-a Marchi » Po Feb 24, 2020 10:40

Marjan Tomki napisal/-a:@Marchi - le tako naprej.
Že imamo še nekaj kandidatov za tole. Prvi ni član tega foruma. Smem dati tvoj telefon?
... hotel sem zgoraj dati emoticon thumbs-up, pa na starem linku ni več te slike, iskat pa zdajle ne utegnem.

Ti sporočim, ko bo kakšna varianta. Glede na to da se sproti prijateljsko dogovarjamo o terminih, je težko ad-hoc nekoga vrinit. Nočem pa, da sta na barki več kot dva naenkrat. Sva na zvezi.
Marjan, še eno vprašanje.
Za "moje" morjeplovce bi rad ob priliki naredil eno regato z mini12, da še po tej poti začutijo jadra in veter. Mi boš na ZS sporočil kako in kaj je možno. Termin bi bil pa april ali maj. Še ne morem natančno določiti datuma.
Uporabniški avatar
Marjan Tomki
Admiral
Prispevkov: 6224
Pridružen: Sr Nov 03, 2010 21:30
Kraj: Ljubljana

Re: Individualni tečaj za jadrnico

OdgovorNapisal/-a Marjan Tomki » Po Feb 24, 2020 10:49

Lahko precej kadarkoli, kadar ni regata. Jaz sem od božiča dalje večinoma tam okrog trikrat na teden (največkrat ko kdo reče), zdajle je recimo bilo sobota-nedelja-ponedeljek- torek, naprej pa še ne vem.

Zadnja regata je bila Povodni mož 8.2.2020 in je tu nekaj slik in video posnetkov za vtis. V načrtu je na Zbilju še samo Pomladna regata in bi moral na JK KERMAR pogledati, kdaj - verjetno na soboto - sicer bi se moralo za vse ostale dati 'zmenit'.

Na Zbiljskem jezeru je 8 mini-12 jadrnic. Da se narediti regato bolj ali manj resno (trening ali zares po vseh predpisih), odvisno od njihovih izkušenj. Boš rabil tudi zastavice za štartno proceduro, če bi jih rad naučil tudi tega?

Še ne vem točnega datuma, kdaj prestavimo v Bohinj, verjetno pa odvisno od vremena malo pred 1. majem. Do takrat torej na Zbiljskem, od takrat naprej (16 jadrnic) na Bohinjskem jezeru. koledar, kaj je v Bohinju že zasedeno, bi moral tudi že biti objavljen na JK Bohinj).
Nazadnje spremenil Marjan Tomki, dne Po Feb 24, 2020 11:18, skupaj popravljeno 1 krat.
Correct me if I am wrong, please.

Če bi se dalo upravljati starejše prispevke, bi bila kazala ažurnejša, v mnoge članke vrnjene slike, popravki vnešeni v izvirne članke in s tem vsebina pravilnejša in preglednejša...
omas
Admiral
Prispevkov: 721
Pridružen: Po Avg 24, 2015 13:49

Re: Individualni tečaj za jadrnico

OdgovorNapisal/-a omas » Po Mar 02, 2020 08:16

Te mini 12 so strup. Ko so bile na Koroskem, Ivarcko jezero, sem parkrat jadral z njimi in se zastrupil. Zdaj ni vec mira.. po tistem sem kupil katamaran Hobie wave, potem Hobie 14, zdaj imam A cat in eno malo jadrnico..ne vem kje se bo koncalo. :D
Zato roke stran od Mini 12 :D ha ha
Uporabniški avatar
Marchi
Admiral
Prispevkov: 6953
Pridružen: Če Apr 17, 2008 11:08

Re: Individualni tečaj za jadrnico

OdgovorNapisal/-a Marchi » Po Mar 02, 2020 11:37

Vsem morjeplovcem sporočam, da jim je, zaradi Koronavirusa, odrejena stroga karantena! Čimveč se zadržujte na svojih plovilih, na svežem zraku, daleč od obale in v neobljudenih zalivih. :P 8)

Slika

Slika
polanc
Admiral
Prispevkov: 9290
Pridružen: Če Dec 04, 2008 21:00
Kraj: sevnica

Re: Individualni tečaj za jadrnico

OdgovorNapisal/-a polanc » Po Mar 02, 2020 17:51

In večino časa tko podrti ko na tej sliki pa razkuževanje notranjih sluzi je tud obvezno...priporočljivi domači zvarki kot so borovničke,medica,travarice,brinjevci,višnjevci.Če ni nič druzga se da za silo poštukat tudi z šnopsom,viskijem,encijanom..
francelj
Admiral
Prispevkov: 1076
Pridružen: Po Nov 26, 2007 21:09
Kraj: Brezovica

Re: Individualni tečaj za jadrnico

OdgovorNapisal/-a francelj » Po Mar 02, 2020 21:47

Marchi napisal/-a:Vsem morjeplovcem sporočam, da jim je, zaradi Koronavirusa, odrejena stroga karantena! Čimveč se zadržujte na svojih plovilih, na svežem zraku, daleč od obale in v neobljudenih zalivih. :P 8)


Potrjujem, da je trditev v skladu s stroko ;-)
Bom predlagal dopolnitev, da je barke dovoljeno zapuščati le v sili (oh, sanje...)
Uporabniški avatar
Marchi
Admiral
Prispevkov: 6953
Pridružen: Če Apr 17, 2008 11:08

Re: Individualni tečaj za jadrnico

OdgovorNapisal/-a Marchi » Po Mar 02, 2020 21:55

francelj napisal/-a:
Marchi napisal/-a:Vsem morjeplovcem sporočam, da jim je, zaradi Koronavirusa, odrejena stroga karantena! Čimveč se zadržujte na svojih plovilih, na svežem zraku, daleč od obale in v neobljudenih zalivih. :P 8)


Potrjujem, da je trditev v skladu s stroko ;-)
Bom predlagal dopolnitev, da je barke dovoljeno zapuščati le v sili (oh, sanje...)

@francelj
Haspud dohtar, a morske deklice tudi virus fašejo in ga prenašajo :?:
Vsaki touk kšna mim prplawa, pa ne vem, a jo wahka pouabm na en đir. :P
francelj
Admiral
Prispevkov: 1076
Pridružen: Po Nov 26, 2007 21:09
Kraj: Brezovica

Re: Individualni tečaj za jadrnico

OdgovorNapisal/-a francelj » Po Mar 02, 2020 21:58

Marchi napisal/-a:Vsaki touk kšna mim prplawa, pa ne vem, a jo wahka pouabm na en đir. :P


Hja, ne vem.
Pripelji jih testirat najprej :oops:
Uporabniški avatar
Marchi
Admiral
Prispevkov: 6953
Pridružen: Če Apr 17, 2008 11:08

Re: Individualni tečaj za jadrnico

OdgovorNapisal/-a Marchi » Po Mar 02, 2020 21:59

francelj napisal/-a:
Marchi napisal/-a:Vsaki touk kšna mim prplawa, pa ne vem, a jo wahka pouabm na en đir. :P


Hja, ne vem.
Pripelji jih testirat najprej :oops:

Na kopnem se pokvarjo :lol:

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 3 gosti