Dobri pregovori in misli

Tukaj lahko razpravljate o vsem, kar ne sodi v nobeno od zgornjih rubrik. Vseeno naj ne vsebuje preveč politike, verskega prepričanja in podobnega, kar lahko hitro preveč razdvaja ljudi!

Moderatorji: moderator2, moderator

Uporabniški avatar
Marjan Tomki
Admiral
Prispevkov: 6224
Pridružen: Sr Nov 03, 2010 21:30
Kraj: Ljubljana

Re: Dobri pregovori in misli

OdgovorNapisal/-a Marjan Tomki » Po Feb 03, 2020 13:51

janadino me je nekoč v tej temi pograjal takole, in jaz sem takoj po tem odprl temo Kar se komu porodi v v glavi ob temi dobri pregovori in misli (in ni bila namenjena samo zame).

Komentirati torej sem nameraval - in še nameravam tam, samo preden sem utegnel napisati prispevek, na katerega je bila 'pomerjena' nedokončana povezava, me je 'čapnil' član kluba, ki je hotel še malo treninga pred Osamosvojitveno regato 8.2. - in ko sem se vrnil, ne bi mogel več popraviti povezave.
Nazadnje spremenil Marjan Tomki, dne Po Feb 03, 2020 14:39, skupaj popravljeno 1 krat.
Correct me if I am wrong, please.

Če bi se dalo upravljati starejše prispevke, bi bila kazala ažurnejša, v mnoge članke vrnjene slike, popravki vnešeni v izvirne članke in s tem vsebina pravilnejša in preglednejša...
Uporabniški avatar
Grega295
Admiral
Prispevkov: 3219
Pridružen: Ne Apr 04, 2010 21:50

Re: Dobri pregovori in misli

OdgovorNapisal/-a Grega295 » Po Feb 03, 2020 14:01

Slika
Uporabniški avatar
Marjan Tomki
Admiral
Prispevkov: 6224
Pridružen: Sr Nov 03, 2010 21:30
Kraj: Ljubljana

Re: Dobri pregovori in misli

OdgovorNapisal/-a Marjan Tomki » Sr Feb 05, 2020 08:08

Od tukaj - kontekst

Po mojem prepričanju resnični 'luzer' (zguba) ni tisti, ki v nečem ne zmaga, ampak tisti, ki - tudi pri tistem, kar mu je pomembno - neha sploh poskušati.


A lot of talk about losers around...

In my eyes the real 'loser' is not someone who does not win, it is the one that gives up trying, even with everything that is important to him or her.
Correct me if I am wrong, please.

Če bi se dalo upravljati starejše prispevke, bi bila kazala ažurnejša, v mnoge članke vrnjene slike, popravki vnešeni v izvirne članke in s tem vsebina pravilnejša in preglednejša...
Uporabniški avatar
Marjan Tomki
Admiral
Prispevkov: 6224
Pridružen: Sr Nov 03, 2010 21:30
Kraj: Ljubljana

Re: Dobri pregovori in misli

OdgovorNapisal/-a Marjan Tomki » Ne Feb 16, 2020 09:52

Mnogi ljudje - tudi na tem forumu - imajo s sprejemanjem negotovosti - ne nejasnosti - težave in pri tem trpijo - in se lahko na drugačno mnenje odzovejo agresivno.

Hočejo tudi na takih področjih jasne, kratke in enostavne, splošno veljavne, pravilne in predvidljive odgovore. Po mojih izkušnjah najbrž sploh niso možni odgovori, ki hkrati ustrezajo vsem zgornjim zahtevam.



A lot of people have grown up taught that reality is predictable. They were usually shielded from it's impredictability by their 'benevolent' (and short-sighted) environment - from parents to civilisation. For many of them accepting (even when clearly proven) unpredictability is so painful, that some of them can react aggressively.

They want - allways, even for that parts of reality - clear, short and simple, generally applicable, correct and predictable responses to any questions they may have. My experience brought me to conclusion that (at least in such parts of reality) it is probably impossible to give answers that have all of the attributes requested.
Correct me if I am wrong, please.

Če bi se dalo upravljati starejše prispevke, bi bila kazala ažurnejša, v mnoge članke vrnjene slike, popravki vnešeni v izvirne članke in s tem vsebina pravilnejša in preglednejša...
Uporabniški avatar
AEgir
Admiral
Prispevkov: 5964
Pridružen: Če Okt 04, 2012 20:29

Re: Dobri pregovori in misli

OdgovorNapisal/-a AEgir » Po Feb 17, 2020 15:24

Talk less, say more.
Finally, give that old outboard a hug—everyone needs some love now and again.
Uporabniški avatar
Marjan Tomki
Admiral
Prispevkov: 6224
Pridružen: Sr Nov 03, 2010 21:30
Kraj: Ljubljana

Re: Dobri pregovori in misli

OdgovorNapisal/-a Marjan Tomki » To Feb 18, 2020 08:12

AEgir napisal/-a:Talk less, say more.

Manj govori, več povej...

Dobro... teoretično. Vendar v praksi velja tudi:

Veliko manjših in večjih katastrof se je zgodilo prav zato, ker se udeleženi v problemu niso razumeli, pa so mislili, da se razumejo.

Pri tem so lahko udeleženci ljudje ali naprave.
Pa nimam v mislih položajev, kje kdo noče, da bi se razumeli... tisto je še malce druga zgodba, od drobnega tiska mimo reklam mimo dobrega dela 'politike'...

Causes of a lot of smaller or bigger catastrophes can be traced to failure of communication. Often everyone thought they understand each other clearly, but really understood same context in a radically different way.
This applies to both people and devices.
Correct me if I am wrong, please.

Če bi se dalo upravljati starejše prispevke, bi bila kazala ažurnejša, v mnoge članke vrnjene slike, popravki vnešeni v izvirne članke in s tem vsebina pravilnejša in preglednejša...
Uporabniški avatar
Marjan Tomki
Admiral
Prispevkov: 6224
Pridružen: Sr Nov 03, 2010 21:30
Kraj: Ljubljana

Re: Dobri pregovori in misli

OdgovorNapisal/-a Marjan Tomki » So Feb 22, 2020 09:02

Victor Hugo napisal/-a:»Ne uči otrok, kako biti bogat. Uči jih, kako biti srečen. Ko bodo odrasli, bodo tako poznali vrednost stvari, ne zgolj njihove cene.«

Pobrano od tukaj, kjer je sicer povzetek knjige z mislimi, kako učiti in kako ne učiti, ki so meni blizu.
Začetek povzetka napisal/-a:Čeprav živimo v eni najbolj razvitih družb, kjer nam na stotine naprav in pripomočkov olajšuje vsakdanja opravila, se zdi, da ne živimo kaj bolj lahkotno, radostno in sproščeno kot generacije pred nami, ki vsega tega udobja niso poznale. Celo nasprotno: tesnoba, stres in obremenjenost niso več prihranjeni niti našim najmlajšim.
...

Sploh ne bo škodilo, če ga še kdo tu prebere
.
Correct me if I am wrong, please.

Če bi se dalo upravljati starejše prispevke, bi bila kazala ažurnejša, v mnoge članke vrnjene slike, popravki vnešeni v izvirne članke in s tem vsebina pravilnejša in preglednejša...
Uporabniški avatar
Marjan Tomki
Admiral
Prispevkov: 6224
Pridružen: Sr Nov 03, 2010 21:30
Kraj: Ljubljana

Re: Dobri pregovori in misli

OdgovorNapisal/-a Marjan Tomki » Ne Feb 23, 2020 09:52

Večkrat je bilo zapisano:

Znanje je moč.

Mogoče je dvomiti v veljavnost te trditve in mogoče je dvomiti nasploh v znanje. Ampak po mojem gotovo še vedno velja

Če že znanje ni moč, je pa gotovo neznanje nemoč.

Tisti, ki namesto da poskusi pridobiti modrost za presojanje znanja, obupuje nad tem stanjem, naj si pogleda misel iz enega od prejšnjih prispevkov o 'zgubah'.
Correct me if I am wrong, please.

Če bi se dalo upravljati starejše prispevke, bi bila kazala ažurnejša, v mnoge članke vrnjene slike, popravki vnešeni v izvirne članke in s tem vsebina pravilnejša in preglednejša...
Uporabniški avatar
Marjan Tomki
Admiral
Prispevkov: 6224
Pridružen: Sr Nov 03, 2010 21:30
Kraj: Ljubljana

Pravilo GIGO

OdgovorNapisal/-a Marjan Tomki » Po Mar 02, 2020 07:21

Od tukaj, velja pa tudi tule

GIGO (Garbage In, Garbage Out => če so podatki sranje, so - praviloma - tudi rezultati sranje.

Toda ne vedno. Velja tudi
The result also depends on quality of garbage. And on goal, type and quality of processing of garbage.

Torej:
izid je končno odvisen tudi od vrste in kakovosti 'sranja' ter cilja, vrste in kakovosti ravnanja z njim.

Ta drugi del velja za veliko področij, ne le za računalnikega oziroma kakoršno koli obdelavo podatkov, od koder izvira in za katerega mi je prišel na misel v temah na zgornjih povezavah, ampak med drugim tudi tudi za - zlasti z ekološke plati - vse obdelave kakorkoli odsluženih reči.
Correct me if I am wrong, please.

Če bi se dalo upravljati starejše prispevke, bi bila kazala ažurnejša, v mnoge članke vrnjene slike, popravki vnešeni v izvirne članke in s tem vsebina pravilnejša in preglednejša...
Uporabniški avatar
Marjan Tomki
Admiral
Prispevkov: 6224
Pridružen: Sr Nov 03, 2010 21:30
Kraj: Ljubljana

Re: Dobri pregovori in misli

OdgovorNapisal/-a Marjan Tomki » So Mar 21, 2020 07:09

George Boole napisal/-a:It doesn't matter who said (or wrote) something, in only matters if it is true.

Ni važno, kdo je kaj rekel ali napisal, važno je le, kaj je res.

Vedel sem že prej, ampak spomnili so me pa z zgodbo o njem na enem od poljudno znanstrenih kanalov na TV (DaVinci Learning?)
Correct me if I am wrong, please.

Če bi se dalo upravljati starejše prispevke, bi bila kazala ažurnejša, v mnoge članke vrnjene slike, popravki vnešeni v izvirne članke in s tem vsebina pravilnejša in preglednejša...
Uporabniški avatar
Marjan Tomki
Admiral
Prispevkov: 6224
Pridružen: Sr Nov 03, 2010 21:30
Kraj: Ljubljana

Re: Dobri pregovori in misli

OdgovorNapisal/-a Marjan Tomki » So Mar 21, 2020 07:30

Če želite doseči karkoli pomembnega - na primer braniti domovino pred sovražniki, ali človeštvo pred virusom, ali zmanjšati neželene stranske učinke na svojo deželo zaradi posledic obrambe pred virusom in podobno, skoraj nikoli ne boste mogli veliko doseči sami.

O tem, kaj je treba storiti in zakaj, se je praviloma treba uskladiti, dogovoriti in dogovorjeno uresničiti skupaj z drugimi.

Če so o tem, kaj storiti, mnenja različna, v resnici ne bo veliko koristi, če le preprečimo razpravo (tudi če je ta neprijetna).



If you want to achieve something big - like defending your country from enemies, or your species from a virus, or minimize collateral damage on your country from defending from a virus, etc. you usually can't do it alone. You have to coordinate with others what is to be done, and get an agreement on what is to be done and why. And then do it.

Just stopping - or preventing - the discussion about it won't help at all.
Correct me if I am wrong, please.

Če bi se dalo upravljati starejše prispevke, bi bila kazala ažurnejša, v mnoge članke vrnjene slike, popravki vnešeni v izvirne članke in s tem vsebina pravilnejša in preglednejša...
Uporabniški avatar
Marjan Tomki
Admiral
Prispevkov: 6224
Pridružen: Sr Nov 03, 2010 21:30
Kraj: Ljubljana

Ignorantia nocet - neznanje (lahko) škoduje

OdgovorNapisal/-a Marjan Tomki » Ne Apr 26, 2020 23:12

Malo pred tem je v tej temi iz te izvedena različica; tale je že napisana na več mestih drugje na forumu, a 'zgubljena' v daljših prispevkih, neprimernih za navajanje. Te izreke pa kaže, da je (vse pre)pogosto in v mnogih temah treba na forumu ponoviti. Ta prispevek bo omogočil, da v takih primerih damo povezavo namesto stalnega ponavljanja vsebine.

Izvirno iz prava - tokrat na tem foumu od tu.
Latinsko: Ignorantia iuris nocet
Prevedeno: Nepoznavanje prava škoduje.

Moja izkušnja je, da je še bolj koristna od tega splošnejša različica:
Latinsko: Ignorantia nocet.
Slovensko: Nevednost škoduje.


Glede na to da sem jaz težak ('gnjavator'), vidim da ta lepo 'minimalistična' trditev ne drži vedno. Velja pa po mojem manj minimalistično elegantna:
Latinsko: Ignorantia generalis saepe nocet.
Slovensko: (Tudi) splošno neznanje pogosto škoduje.
Correct me if I am wrong, please.

Če bi se dalo upravljati starejše prispevke, bi bila kazala ažurnejša, v mnoge članke vrnjene slike, popravki vnešeni v izvirne članke in s tem vsebina pravilnejša in preglednejša...
Uporabniški avatar
Marjan Tomki
Admiral
Prispevkov: 6224
Pridružen: Sr Nov 03, 2010 21:30
Kraj: Ljubljana

Re: Dobri pregovori in misli

OdgovorNapisal/-a Marjan Tomki » Po Apr 27, 2020 10:11

Iz: Marine investigations tukaj
David Pascoe napisal/-a:Since the American judicial system is an adversarial system, it is a fundamentally hostile environment; it's a place where well-trained lawyers are presented with unsuspecting witnesses whom they do their best to discredit, humiliate and make fools of.

Some have likened it to the Roman Coliseum where unarmed Christians were offered up to do battle with the lions.

Včasih sem pri navedkih iz tujih jezikov te tudi prevedel v slovenskega, ampak imam vtis, da gre to nekaterim na živce. Če prevod komu še pride prav, naj to kje napiše.
Correct me if I am wrong, please.

Če bi se dalo upravljati starejše prispevke, bi bila kazala ažurnejša, v mnoge članke vrnjene slike, popravki vnešeni v izvirne članke in s tem vsebina pravilnejša in preglednejša...
Uporabniški avatar
Marjan Tomki
Admiral
Prispevkov: 6224
Pridružen: Sr Nov 03, 2010 21:30
Kraj: Ljubljana

Re: Dobri pregovori in misli

OdgovorNapisal/-a Marjan Tomki » Če Okt 07, 2021 13:12

Kar zadeva šefa...

Tisti šef, ki zgublja čas s tem, kje si koliko časa, je neprimerljivo manj učinkovit kot tisti, ki ga zanima, kaj si naredil od tistega, kar je treba narediti.

Od tukaj (iz 2013)
Correct me if I am wrong, please.

Če bi se dalo upravljati starejše prispevke, bi bila kazala ažurnejša, v mnoge članke vrnjene slike, popravki vnešeni v izvirne članke in s tem vsebina pravilnejša in preglednejša...
Uporabniški avatar
Marjan Tomki
Admiral
Prispevkov: 6224
Pridružen: Sr Nov 03, 2010 21:30
Kraj: Ljubljana

Re: Dobri pregovori in misli

OdgovorNapisal/-a Marjan Tomki » Če Okt 07, 2021 15:48

H2O napisal/-a:Ko so nacisti prišli po komuniste, sem bil tiho; nisem bil komunist.
Ko so zaprli socialne demokrate, sem bil tiho; nisem bil socialni demokrat.
Ko so prišli po sindikaliste, sem bil tiho; nisem bil sindikalist.
Ko so prišli po Jude, sem bil tiho; nisem bil Jud.
Ko so prišli po mene, ni bilo nikogar več, ki bi spregovoril.

Martin Niemoeller

Od tukaj (vredno da ostane, tudi če izvirna tema izgine)
Correct me if I am wrong, please.

Če bi se dalo upravljati starejše prispevke, bi bila kazala ažurnejša, v mnoge članke vrnjene slike, popravki vnešeni v izvirne članke in s tem vsebina pravilnejša in preglednejša...

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 9 gostov