Kje kupiti LiFePo in vase izkusnje

Vse o popravilu plovil, motorjev in opreme na plovilih, tehnični nasveti

Moderatorji: moderator2, cibro, Marchi, moderator

Uporabniški avatar
Grega295
Admiral
Prispevkov: 3222
Pridružen: Ne Apr 04, 2010 21:50

Re: Kje kupiti LiFePo in vase izkusnje

OdgovorNapisal/-a Grega295 » Pe Mar 06, 2020 00:20

Kakšen je pa okvirni polnilni čas za 400 Ah, priklopljene na 230V, če so 90% izpraznjene?
Če povečam kapaciteto, se linearno povečuje čas polnjenja (npr. je 2x daljši, če je namesto 400 Ah, 800 Ah)?
fakinx
Admiral
Prispevkov: 771
Pridružen: Pe Maj 16, 2014 20:34
Kraj: Celje

Re: Kje kupiti LiFePo in vase izkusnje

OdgovorNapisal/-a fakinx » Pe Mar 06, 2020 05:56

LiFePO4 celice se polnijo skoraj linearno od 10 do 96% ali nekaj takega. Načeloma sprejmejo kolikor jim lahko daš (običajno do max 1C), najbolje pa se počutijo nekje v območju 0,3-0,5C. Tole je zelo odvisno od proizvajalca in tudi uporabljene kemije. Beri navodila, ampak z glavo, ker kitajci tam notri pišejo tudi take neumnosti, da te kap.
Recimo, da imaš 80A omrežni polnilec. 400Ah banko boš popolnoma napolnil v dobrih 5 urah.
In ja, skoraj bi lahko rekel, da se časi seštevajo... :lol:
fakinx
Admiral
Prispevkov: 771
Pridružen: Pe Maj 16, 2014 20:34
Kraj: Celje

Re: Kje kupiti LiFePo in vase izkusnje

OdgovorNapisal/-a fakinx » Pe Mar 06, 2020 08:08

@mamaMicka
No, saj tudi sam nisem iz foha, kar se menda vidi iz aviona :shock:
Sem pa inženir in ne jemljem običajno stvari zlahka. Tudi nisem pretiran pristaš “gasilskih” rešitev. Nimam težav izpljuniti potrebne šolde ampak samo toliko, kot je potrebno in to 1x. Sem se že ujel (večkrat) na levi nogi in se trudim temu izogibati, če se le da. Nekatere stvari me pač zanimajo bolj, druge pa nič ali pa zelo malo...
Uporabniški avatar
Lure
Admiral
Prispevkov: 711
Pridružen: Če Nov 06, 2008 18:58
Kraj: Ljubljana - Izola

Re: Kje kupiti LiFePo in vase izkusnje

OdgovorNapisal/-a Lure » Pe Mar 06, 2020 11:13

Glede varnosti je dober tale video: https://www.youtube.com/watch?v=R9xZf4p8PkQ
fakinx
Admiral
Prispevkov: 771
Pridružen: Pe Maj 16, 2014 20:34
Kraj: Celje

Re: Kje kupiti LiFePo in vase izkusnje

OdgovorNapisal/-a fakinx » Pe Mar 06, 2020 12:28

Lure napisal/-a:Glede varnosti je dober tale video: https://www.youtube.com/watch?v=R9xZf4p8PkQ
Evo. Imamo za Sinopoly in Winston. Se mi zdi, da je bolje izbrati uveljavljenega proizvajalca kot pa no-name kineza, ki na koncu ni nič kaj občutneje cenejši. Tu govorimo o največ 20% cene baterije ali pa še manj, če te udari carina (DDV) pri nakupu preko ali(xxx).
Uporabniški avatar
Marjan Tomki
Admiral
Prispevkov: 6224
Pridružen: Sr Nov 03, 2010 21:30
Kraj: Ljubljana

Re: Kje kupiti LiFePo in vase izkusnje

OdgovorNapisal/-a Marjan Tomki » So Mar 07, 2020 07:20

Varno in ne-varno je podobno, kot karkoli.

Dobro zasnovano in izvedeno je podobno varno kot pro narejena električna inštalacija v hiši (statistika kaže, da tudi profesionalci kdaj pogrešijo, a ne pogosto). Brez razumevanja in/ali prepotentno 'skup zmetano' in/ali vzdrževano pa je tudi prav tako nevarno,kot 'šmafu' skup zmetana in/ali zanemarjena električna inštalacija v hiši, v kateri morda tudi že zamaka streha...

Če tu tisti, ki bo to načrtoval in izdelal, ve - in pazi - kaj dela, bodo kemija in dobavitelj členov in tip in nastavitev elektronike za polnjenje (itn.) usklajeni itn. in bo varno, dokler se ne zgodi kaj nepredvidenega (zalitje barke tako, da bo inštalacija pod vodo, recimo) .

Lure, ti boš najbrž vedel, kakšni so zdaj batery packi v UPS-ih? Tudi velikih (recimo 100 kW ali več za premostitev napajanja ob izpadu omrežnega napajanja do vklopa agregatov)? Kakšne so izkušnje z njimi? Statistike, na koliko časa menjajo?
Correct me if I am wrong, please.

Če bi se dalo upravljati starejše prispevke, bi bila kazala ažurnejša, v mnoge članke vrnjene slike, popravki vnešeni v izvirne članke in s tem vsebina pravilnejša in preglednejša...
Uporabniški avatar
mamaMicka
Admiral
Prispevkov: 4811
Pridružen: To Jan 11, 2011 17:27

Re: Kje kupiti LiFePo in vase izkusnje

OdgovorNapisal/-a mamaMicka » So Mar 07, 2020 09:18

Pomojem je glavna razlika v tem, da imajo lifepo4 pac shranjene ogromno energije, ki se ob dolocenih situacijah pac sprosti.

Realno, je vec moznosti da bos umrl od hlapov Pb baterije, kot pa eksplozije lifepo4.
Ne sodi me, dokler me ne spoznaš, ne podcenjuj me, dokler mi ne postaviš izziva in ne govori o meni, dokler ne govoriš z mano!
Uporabniški avatar
Marjan Tomki
Admiral
Prispevkov: 6224
Pridružen: Sr Nov 03, 2010 21:30
Kraj: Ljubljana

Re: Kje kupiti LiFePo in vase izkusnje

OdgovorNapisal/-a Marjan Tomki » So Mar 07, 2020 11:04

Večja pri lifepo4 kot pri sistemu s svinčevim oksidom in svincem v žveplovi kislini je gostota shranjene energije (na kg akumulatorja...), ne količina energije.

Količina energije je pa pri obeh odvisna predvsem od tega koliko kg (ali ton ali... in €) za to nameniš :wink:

Hlapi iz Pb skumulatorja
Kakšna je verjetnost prepolnjenja Pb aku in nastajanja pokalnega plina (ali H2S po reakciji z žveplovo kislino) je druga zgodba (kakšen je polnilec, kakšna je verjetnost, da se prepozna, če v njem kaj v zvezi s prepolnjenjem crkne, kakšna je verjetnost, da kje prideta skupaj pokalni plin in iskra...

In nekje ste se pogovarjali o H2S (vonj 'po gnilih jajcih').

Mislim, da je nekdo napisal, da je tako toksičen, da te en vdih dovolj velike koncentracije lahko onesposobi, in če ti skuša kdo pomagati in tudi tam vdihne, velja to tudi zanj.

Nisem pa opazil opozorila, da se - ko ga zavohamo - naše čutnice zasitijo in ga potem ne zaznavamo več, tudi če bi bil še prisoten in tudi ne, če se njegova koncentracija poveča.

To je še posebej skrajno nevarno pri H2S (in mislim da onesposobi in ubije še hitreje od CO)
Correct me if I am wrong, please.

Če bi se dalo upravljati starejše prispevke, bi bila kazala ažurnejša, v mnoge članke vrnjene slike, popravki vnešeni v izvirne članke in s tem vsebina pravilnejša in preglednejša...
fakinx
Admiral
Prispevkov: 771
Pridružen: Pe Maj 16, 2014 20:34
Kraj: Celje

Re: Kje kupiti LiFePo in vase izkusnje

OdgovorNapisal/-a fakinx » So Mar 07, 2020 13:52

Marjan Tomki napisal/-a:To je še posebej skrajno nevarno pri H2S (in mislim da onesposobi in ubije še hitreje od CO)
Približno 12x hitreje. Sreča je, da ga hitro zaznamo, CO pa ne (zato detektorji)
Uporabniški avatar
Marjan Tomki
Admiral
Prispevkov: 6224
Pridružen: Sr Nov 03, 2010 21:30
Kraj: Ljubljana

Re: Kje kupiti LiFePo in vase izkusnje

OdgovorNapisal/-a Marjan Tomki » Ne Mar 08, 2020 10:39

Ja, samo problem je v tem, da večina med nami misli, da če ga neha vohati, ga ni več, v resnici pa to ni nujno.

Lahko je še in lahko koncentracija tudi narašča do usodne, pa mi sploh ne vohamo več. Tudi za to so sicer detektorji, ampak verjetno malo nameščenih v primerjavi s CO detektorji.

Mimogrede, meni je to enako samoumevno kot večini to, da je treba dihati če želiš ostati živ, samo se še spomnim samega sebe takrat, ko sem za to izvedel prvič, in zato zdaj, ko sem se tega spomnil, 'dvigam galamo'. Sicer bi bilo zanimivo izvedeti, koliko izmed obiskovalcev morjeplovca je to vedelo že prej... fakinx vidim da že, NT po mojem tudi, pa zdravniki tudi skoraj gotovo, med ostalimi pa večina najbrž ne.
Correct me if I am wrong, please.

Če bi se dalo upravljati starejše prispevke, bi bila kazala ažurnejša, v mnoge članke vrnjene slike, popravki vnešeni v izvirne članke in s tem vsebina pravilnejša in preglednejša...
Uporabniški avatar
Paco
Admiral
Prispevkov: 1682
Pridružen: Ne Okt 01, 2017 15:05
Kraj: Lj-Pag

Re: Kje kupiti LiFePo in vase izkusnje

OdgovorNapisal/-a Paco » Ne Mar 08, 2020 11:12

Lepo, ko si že toliko zapisal pa daj še sliko tega detektorja za ljudstvo :lol:
pojdi se z bikom bost!
fakinx
Admiral
Prispevkov: 771
Pridružen: Pe Maj 16, 2014 20:34
Kraj: Celje

Re: Kje kupiti LiFePo in vase izkusnje

OdgovorNapisal/-a fakinx » Ne Mar 08, 2020 21:42

H2S detektorji obstajajo, vendar zunaj industrije ga nisem še nikjer videl. Vem, da jih uporabljajo v Cinkarni, kjer v proizvodnji TiO2 na črnem delu razklapljajo rudo z žveplovo (VI) kislino in je stranski produkt H2S. Sicer imajo čistilne naprave (mokre) ampak fantje včasih spustijo to v atmosfero in se H2S zavoha, ko se pelješ mimo. Seveda to ne bo nihče priznal ampak tisti, ki vemo kako vonja, vemo da je temu tako.
Uporabniški avatar
Paco
Admiral
Prispevkov: 1682
Pridružen: Ne Okt 01, 2017 15:05
Kraj: Lj-Pag

Re: Kje kupiti LiFePo in vase izkusnje

OdgovorNapisal/-a Paco » Ne Mar 08, 2020 22:01

Se pravi je sla tema brez zveze v cvet. TUD PROU. :twisted: :evil: :cry:
pojdi se z bikom bost!
primusr
Admiral
Prispevkov: 933
Pridružen: To Mar 03, 2009 15:53
Kontakt:

Re: Kje kupiti LiFePo in vase izkusnje

OdgovorNapisal/-a primusr » Po Mar 09, 2020 05:39

Paco napisal/-a:Se pravi je sla tema brez zveze v cvet. TUD PROU. :twisted: :evil: :cry:

Zato ti pa pravim, pridi k meni , imaš že vse sestavljeno , samo še v box namontiraš število celic kolikor jih rabiš.. :D
Fiat Justitia ... Some day....
fakinx
Admiral
Prispevkov: 771
Pridružen: Pe Maj 16, 2014 20:34
Kraj: Celje

Re: Kje kupiti LiFePo in vase izkusnje

OdgovorNapisal/-a fakinx » Po Mar 09, 2020 05:56

Paco, pa si ja vse izvedel. Ker nimamo več kaj povedati smo si pa dali malo duška.
Naj admin tole malo pobriše, pa bo....

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 29 gostov