Elekto in vodovodne inštalacije

Vse o popravilu plovil, motorjev in opreme na plovilih, tehnični nasveti

Moderatorji: moderator2, cibro, Marchi, moderator

tomsson
Prispevkov: 1
Pridružen: Ne Jan 20, 2008 12:00
Kraj: Ljubljana

Elekto in vodovodne inštalacije

OdgovorNapisal/-a tomsson » Po Jan 28, 2008 09:22

Pozdravljeni!

Pred kratkim sem kupil rabljeni čoln in bi si ga rad sedaj "poštimal", da med sezono nebo preveč nevšečnosti! :lol:

Torej, elektro inštalacija je narejena zelo "podomače", zato poterebujem nekega majstra, da jo pregleda in popravi oz. uredi.
Prav tako, pa bi imel za zamenjat toaletno školjko in sicer bi rad vgradil električno namesto sedanje ročne. Vgradil pa bi zopet el.bojler, ki ga je predhodnik odstrani.
Zamenjal bi tudi kombinirani električno/alkoholni štedilnik.

Hvala za kontakte in nasvete! :lol:


LP! t.
:-)
atilone
Admiral
Prispevkov: 2790
Pridružen: Sr Nov 28, 2007 20:34

Re: Elekto in vodovodne inštalacije

OdgovorNapisal/-a atilone » Po Jan 28, 2008 11:01

tomsson napisal/-a:Pozdravljeni!

Pred kratkim sem kupil rabljeni čoln in bi si ga rad sedaj "poštimal", da med sezono nebo preveč nevšečnosti! :lol:

Torej, elektro inštalacija je narejena zelo "podomače", zato poterebujem nekega majstra, da jo pregleda in popravi oz. uredi.
Prav tako, pa bi imel za zamenjat toaletno školjko in sicer bi rad vgradil električno namesto sedanje ročne. Vgradil pa bi zopet el.bojler, ki ga je predhodnik odstrani.
Zamenjal bi tudi kombinirani električno/alkoholni štedilnik.

Hvala za kontakte in nasvete! :lol:


LP! t.

Pozdravljen. Pošlji mi tvojo e-pošto, da ti pošljem shemo o osnovni elektro inštalaciji. Če si vsaj malo tehnični tip, ti bo enostavno ko pasulj :wink:
Uporabniški avatar
admin
Site Admin
Prispevkov: 8817
Pridružen: Sr Nov 22, 2006 21:34
Kraj: Ljubljana-Punat
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a admin » Po Jan 28, 2008 13:56

Atilone, daj prosim pošlji še na moj mail, tako da lahko posredujem še ostalim, če bodo potrebovali.

LP
atilone
Admiral
Prispevkov: 2790
Pridružen: Sr Nov 28, 2007 20:34

OdgovorNapisal/-a atilone » Po Jan 28, 2008 19:36

admin napisal/-a:Atilone, daj prosim pošlji še na moj mail, tako da lahko posredujem še ostalim, če bodo potrebovali.

LP

Sem poslal.Če slučajno ni prispelo, mi javi.( sem pravi stručko na računalniku :oops:
LP
Uporabniški avatar
admin
Site Admin
Prispevkov: 8817
Pridružen: Sr Nov 22, 2006 21:34
Kraj: Ljubljana-Punat
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a admin » Po Jan 28, 2008 22:04

K meni ni prispelo. Upam, da si prav vtipkal moj naslov.

LP
maus
Kapitan
Prispevkov: 184
Pridružen: Pe Jan 18, 2008 22:46
Kraj: Ljubljana
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a maus » Ne Feb 03, 2008 08:28

Priporočam ti seveda če si malo tehnični tip,da si nabaviš CDje Burza navtike,ki jih dobiš na Reki za vse letnike revije po 50 Kn kos.

Notri je ogromno informacij o vseh temah,ki se tičejo nas ki se ukvarjamo z predelavami i.t.d.

Teme so: marinizacija,vse o elektro inštalacijah in elektroniki,vzdrževanje,popravila,in cel kup praktičnih nasvetov

lp Maus
Mils
Kapitan korvete
Prispevkov: 100
Pridružen: Sr Avg 08, 2018 17:15

Re: Elekto in vodovodne inštalacije

OdgovorNapisal/-a Mils » So Mar 07, 2020 23:06

Vidim da je zelo stara tema a vseeno...ali se da dobit shemo osnovne elekrto instalacije kajti na 6m gliserju bi jo rad zamenjal.
Uporabniški avatar
Nikola T.
Admiral
Prispevkov: 5110
Pridružen: Ne Nov 29, 2009 21:12
Kraj: Lj.-Trzin-Izola-Devin
Kontakt:

Re: Elekto in vodovodne inštalacije

OdgovorNapisal/-a Nikola T. » Ne Mar 08, 2020 06:20

Nekaj osnov o vezavi glavnih stikal akumulatorjev...
Na desni strani klikni "Naloži načrt". (do nadaljnega)
Ko se kdaj srečava imam pivo v dobrem - kot avtor načrta. :wink:
Mils
Kapitan korvete
Prispevkov: 100
Pridružen: Sr Avg 08, 2018 17:15

Re: Elekto in vodovodne inštalacije

OdgovorNapisal/-a Mils » Ne Mar 08, 2020 08:28

Nikola T. napisal/-a:Nekaj osnov o vezavi glavnih stikal akumulatorjev...
Na desni strani klikni "Naloži načrt". (do nadaljnega)
Ko se kdaj srečava imam pivo v dobrem - kot avtor načrta. :wink:


NT ni problema kar se piva tiče....te tvoje sheme sem že prej pregledal in nekako se nagibam da bi vgradil 2 akuja, da imam enega manjšega res samo za motor, drugega večjega recimo 100Ah pa za ostale porabnike.
Gre za 6m. Gliser ki ga uporabljam za ribolov in ostalo...je na privezu v Slo. in ga načeloma nikamor ne vozim.
Motor je bil zamenjan z novim pre dvemi leti in pol tako da kar se tiče povezav motorja in števcev ki so povezani z originalnimi kabli naj ne bi bilo težav oz. jih ne tikam.
Od porabnikov je v stalni uporabi čista osnova se pravi:
-navigacijske luči
-fish finder
-in malenkosti: usb polnjenje telefona, luč v kabini, hupa..

Wincha ne bom imel.

Bi pa še zmontiral radio in pa imel pripravljen priključek da lahko priklopim prenosni hladilnik ki vleče max 5A pri 12V, to bo bolj izjema kot stalnica ampak bi sedaj zamenjal celotno inštalacijo in bi rad pripravil tako da bodo kabli pravih presekov.

Ali prav razmišljam da od glavnega stikala potegnem 2 dovodne žice do omarice z varovalkami in potem od varovalk na vsakega porabnika? Kakšno vrsto kablov uporabit in kakšne preseke ker po nepotrebnem ne bi pretiraval ?
Ali na tvojo shemo z 2 akuja lahko brez večjih posegov priklopim solarni panel bolj kot ne za vzdrževanje akujev ali to no smiselno?

Hvala
scaniamp
Poročnik bojne ladje
Prispevkov: 81
Pridružen: Ne Maj 20, 2018 17:23

Re: Elekto in vodovodne inštalacije

OdgovorNapisal/-a scaniamp » Pe Apr 24, 2020 21:08

A imamo kakšnega mojstra ki pride naredit na novo elektriko? Pa kakšne so kaj cene takih mojstrov? Hvala
Fantocci
Poročnik bojne ladje
Prispevkov: 75
Pridružen: To Avg 12, 2008 14:10

Re: Elekto in vodovodne inštalacije

OdgovorNapisal/-a Fantocci » To Maj 12, 2020 09:57

Nikola T. napisal/-a:Nekaj osnov o vezavi glavnih stikal akumulatorjev...
Na desni strani klikni "Naloži načrt". (do nadaljnega)
Ko se kdaj srečava imam pivo v dobrem - kot avtor načrta. :wink:



Zdravo, sam sicer trenutno delam (pripravljam) elektriko za avtodom, ampak stvar je dokaj podobna (podobni viri napetosti, podobni akumulatorji, podobni porabniki).
Zanima me par reči, če lahko malo predebatiramo:
- edina stvar, ki si jo na načrtu napisal z rdečo (očitno torej pomembna zadeva) je opozorilo, da ozemljitev (Ru-Ze žica) iz 230V dovoda ne smeš vezati na motor ali minus pol (verjetno s tem misliš minus pol akumulatorja).
- Zanima me, zakaj ne? (povezati RU-Ze na minus pol)

- Ali na barkah ni povezave minus pola akumulatorja na neko maso, kot pri avtomobilih (po svoje logično, saj barke večinoma niso kovinske). Torej se na barki vedno do vsakega porabnika vlečeta obe žici: plus in minus?

- Kaj pa v avtodomu: ali naj uporabim isti princip (do vsakega porabnika plus in minus) ali naj vežem minus pol servisnega akumulatorja na maso, kot je vezan že startni akumulator? Startni in servisni akumulator direktno ne bosta povezana preko plus pola; imam pa polnilec, ki skrbi za oba, ampak ločeno (dual battery charger).

- Ali naj v avtodomu povežem Ru-Ze dovodno žico na karoserijo/maso avtomobila ali ne? FID bom imel.

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 11 gostov