Lastnosti SARS-CoV-2 in COVID-19

Tukaj lahko razpravljate o vsem, kar ne sodi v nobeno od zgornjih rubrik. Vseeno naj ne vsebuje preveč politike, verskega prepričanja in podobnega, kar lahko hitro preveč razdvaja ljudi!

Moderatorji: moderator2, moderator

Uporabniški avatar
Marjan Tomki
Admiral
Prispevkov: 6224
Pridružen: Sr Nov 03, 2010 21:30
Kraj: Ljubljana

Lastnosti SARS-CoV-2 in COVID-19

OdgovorNapisal/-a Marjan Tomki » To Mar 24, 2020 11:34

Znane lastnosti bolezni in lastnosti povzročitelja novi coronavirus (SARS-CoV-2), COVID-19

Vsi ne vemo vsega in marsikdo utegne v to temo zapisati kaj, kar je slišal ali le domneva. Marsikaj v razne teme na forumu zapisanega - kolikor jaz vem - tudi ne drži. Poleg tega pogosto tudi uradni vir marsičesa še ne ve in včasih tudi njim tedaj ne ostane drugega kot objaviti domneve - najbolje, kot pač v tistem času lahko.

Za začetek povezave na nekaj uradnih virov
O COVID-19 in SARS CoV-2 - vir NIJZ (Nacionalni inštitut za javno zdravje)
O COVID-19 in SARS CoV-2 - vir ECDC (European Centre for Disease Prevention and Control)

Lepo prosim, da kadarkoli ga le poznate, navedete tudi vir za to, kar napišete.
To predvsem zato, da bo mogoče bralcu preveriti, kaj od tega kar ste objavili v temi (še vedno) drži. Lepa hvala.

Sicer je v prispevkih na to temo na tem forumu nekaj zmot, ki jih je mogoče razrešiti, in še več različnih mnenj, ki jih je tudi mogoče razrešiti. Ampak ne zlahka, dokler kdo izgublja živce namesto da bi utemeljil svoje mnenje, ali namenoma moti razpravo. Vsa čast vsem, ki tudi tem skušajo odgovarjati argumentirano.
Correct me if I am wrong, please.

Če bi se dalo upravljati starejše prispevke, bi bila kazala ažurnejša, v mnoge članke vrnjene slike, popravki vnešeni v izvirne članke in s tem vsebina pravilnejša in preglednejša...
Uporabniški avatar
Marjan Tomki
Admiral
Prispevkov: 6224
Pridružen: Sr Nov 03, 2010 21:30
Kraj: Ljubljana

Re: Lastnosti SARS-CoV-2 in COVID-19

OdgovorNapisal/-a Marjan Tomki » Če Mar 26, 2020 11:23

Povezave na nekatere dokumente na Nacionalnem institutu za javno zdravje

Zanimivo je, da so navodila na NIJZ bistveno manj panična in bolje utemeljena, kot večina objav v medijih. Nekatere spletne strani NIJZ s povezavami se mi zde manj nepregledne (nekaj povezav tudi ne deluje prav), zato objavljam tole
  • Kratka zgodba o izvoru za splošno javnost - vir NIJZ (novejši dokument s povezavami - in datumom)
  • Pregledno povezave koronavirus-sars-cov-2-gradiva

    Zdaj bi moje povezave spodaj lahko - in jih bom, ko bom preveril, če tukajšnje delujejo - odstranil.
    Seveda če bom tedaj še lahko spreminjal tole.
    s prejšnje povezave napisal/-a:Okužbe z novim koronavirusom od ostalih povzročiteljev akutnih okužb dihal, vključno s pljučnicami, ne moremo ločiti zgolj na osnovi poteka bolezni in bolnikovih težav. Za potrditev ali izključitev okužbe z novim koronavirusom je potrebno mikrobiološko testiranje. Koronavirus se dokazuje v brisu nosno-žrelnega prostora, v brisu žrela, izmečku dihal in še v drugih kužninah.
  • Kaj lahko storim, da preprečim širjenje novega koronavirusa?
    V primeru, da zbolimo, ostanemo doma. Povežemo se s svojim izbranim osebnim zdravnikom, izven delovnega časa ambulante pa z dežurno zdravstveno službo. Nato sledimo njihovim navodilom.
    Ni (še?) paničnega nasveta, naj vsi in vedno ostanejo doma; tisti brez bolezenskih znakov naj le strogo pazijo na varnostno razdaljo (kapljične infekcije) in ravnanje z rokami (razkuževanje/pravilno umivanje pred dotikanjem obraza, uživanjem hrane, prehodom iz javnih prostorov v svoje in obratno itn.).
  • Seznam povezav na gradiva za splošno in strokovno javnost

    Od naslednjega se mi zdi bolje, da vsebino poznamo že zdaj, da ne bomo 'gledali kot tele v nova vrata', če srečamo kaj od tega, ali če se zgodi nam ali komu v bližini.
    Še nekaj, zdaj tistih s sumom ne velikokrat ne testirajo več, razen če je stanje resno (kar vpliva na statistike o širjenju in na ravnanje posredovalcev pri pomoči pri drugih zdravstvenih težavah, zlasti z v zvezi z dihanjem):
  • NAVODILA ZA OSEBE, KI SO BILE V TESNEM STIKU Z BOLNIKOM S COVID-19
  • NAVODILA ZA OSEBE Z AKUTNO OKUŽBO DIHAL (SUM NA COVID-19), KI NE POTREBUJEJO BOLNIŠNIČNE OBRAVNAVE
  • NAVODILA ZA BOLNIKA S COVID-19, KI NE POTREBUJE BOLNIŠNIČNE OBRAVNAVE
    distančnik - za preglednost rabim prazno vrstico v seznamu
  • Miti in zmote okrog SARS-CoV-2 in COVID-19 - drži, razen da nekajkrat ne odgovorijo na zastavljeno vprašanje
    Primer - vprašanje: Ali lahko nove koronaviruse uničimo z ultravijolično svetilko?
    Odgovor: Ultravijolične svetilke nikakor niso primerne za razkuževanje rok in drugih predelov telesa, saj UV sevanje lahko resno poškoduje kožo
    Odgovor je resničen, a sploh ne odgovori na vprašanje. Ne izvemo, ali je morda UV primeren za (občasno?) razkužitev površin/ali prostorov, niti ali (kot jaz domnevam) UV v sončni svetlobi razkuži/oslabi (tudi te) viruse na osončenih površinah.
Correct me if I am wrong, please.

Če bi se dalo upravljati starejše prispevke, bi bila kazala ažurnejša, v mnoge članke vrnjene slike, popravki vnešeni v izvirne članke in s tem vsebina pravilnejša in preglednejša...
Uporabniški avatar
Paco
Admiral
Prispevkov: 1678
Pridružen: Ne Okt 01, 2017 15:05
Kraj: Lj-Pag

Re: Lastnosti SARS-CoV-2 in COVID-19

OdgovorNapisal/-a Paco » Če Mar 26, 2020 12:06

Če mora koga zanimajo stabilnost virusa na površinah ->

https://www.who.int/csr/sars/survival_2003_05_04/en/

in še dodatna raziskava bolj nazorno --->

Persistence of coronaviruses on inanimate surfaces and their inactivation with biocidal agents

https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0195670120300463?via%3Dihub

npr--->

Plastic SARS-CoV Strain HKU39849 105 22°-25°C ≤ 5 days
Metal SARS-CoV Strain P9 105 RT 5 days
Wood SARS-CoV Strain P9 105 RT 4 days
.......
pojdi se z bikom bost!
boris1
Admiral
Prispevkov: 787
Pridružen: Sr Jan 09, 2019 11:28
Kontakt:

Re: Lastnosti SARS-CoV-2 in COVID-19

OdgovorNapisal/-a boris1 » Če Mar 26, 2020 14:00

Še malo razlage o virusu.

Slovenski zasebni raziskovalec strnil vse pomembne informacije o koroni, ki vam bodo še kako prav prišle

https://hudo.com/si/2020/03/23/video-ki ... -imunolog/
LP
Boris
Uporabniški avatar
Marchi
Admiral
Prispevkov: 6953
Pridružen: Če Apr 17, 2008 11:08

Re: Lastnosti SARS-CoV-2 in COVID-19

OdgovorNapisal/-a Marchi » Če Mar 26, 2020 15:14

boris1 napisal/-a:Še malo razlage o virusu.

Slovenski zasebni raziskovalec strnil vse pomembne informacije o koroni, ki vam bodo še kako prav prišle

https://hudo.com/si/2020/03/23/video-ki ... -imunolog/

A če preberem, bom šel lahko jadrat? Drugače ne bom niti bral. Je preveč informacij z vseh koncev :shock:
Najbolj všeč mi je teorija zarote, ki pravi, da bomo ta vikend že jadrali. :lol:
boris1
Admiral
Prispevkov: 787
Pridružen: Sr Jan 09, 2019 11:28
Kontakt:

Re: Lastnosti SARS-CoV-2 in COVID-19

OdgovorNapisal/-a boris1 » Če Mar 26, 2020 15:48

Ne rabis brat. To je video :D
LP
Boris
Uporabniški avatar
Marchi
Admiral
Prispevkov: 6953
Pridružen: Če Apr 17, 2008 11:08

Re: Lastnosti SARS-CoV-2 in COVID-19

OdgovorNapisal/-a Marchi » Če Mar 26, 2020 16:07

boris1 napisal/-a:Ne rabis brat. To je video :D

A morjeplovski video? :lol:
boris1
Admiral
Prispevkov: 787
Pridružen: Sr Jan 09, 2019 11:28
Kontakt:

Re: Lastnosti SARS-CoV-2 in COVID-19

OdgovorNapisal/-a boris1 » Če Mar 26, 2020 16:09

Coronaplovski :lol: :lol: :lol:
LP
Boris
SR 290
Admiral
Prispevkov: 4382
Pridružen: Če Avg 02, 2012 17:40

Re: Lastnosti SARS-CoV-2 in COVID-19

OdgovorNapisal/-a SR 290 » Sr Apr 01, 2020 10:46

Ko gledam kaj se dogaja se mi zdi začetni angleški pristop še najboljši, le da ni dosleden.

Vsi po evropi bi se morali dogovorit, najet hotelske zmogljivosti v turističnih središčih, jih totalno izolirat, ter poslat not brezplačno vse iz rizičnih skupin. Ostali normalno živijo naprej in v dveh mesecih bi bilo nekaj več bolniške, ampak svet bi se vrtel naprej. Ko jih kritično število preboli se pandemija ustavi, tiste rizične pošljejo domov in konec heca, življenje bi teklo naprej.
Vse skupaj bi pobralo delček stroškov, ki bodo zdaj potrebni in družba ne bi bila ekonomsko zrušena.
Uporabniški avatar
kocka
Admiral
Prispevkov: 4826
Pridružen: Sr Okt 10, 2007 20:03
Kraj: Ljubljana

Re: Lastnosti SARS-CoV-2 in COVID-19

OdgovorNapisal/-a kocka » Sr Apr 01, 2020 11:25

Ne bo šlo, poglej koliko so stari politiki s par izjemam, zato še večja panika. Razen v Franciji. :wink:
Nazadnje spremenil kocka, dne Sr Apr 01, 2020 11:28, skupaj popravljeno 1 krat.
tomaz_slo
Admiral
Prispevkov: 2309
Pridružen: Če Mar 25, 2010 15:28

Re: Lastnosti SARS-CoV-2 in COVID-19

OdgovorNapisal/-a tomaz_slo » Sr Apr 01, 2020 11:26

SR290, v Evropi je 20% populacije nad 65 let, se pravi so rizična skupina. Ne vem če bi bil tvoj predlog izvedljiv. Prav tako bi jih pa moral nekdo pedenat, se pravi, da se jih ne da čisto izolirat. Imeli bi prav enak problem kot ga imajo sedaj domovi za starostnike. Ko bi pa virus enkrat zanesli v tako območje, bi bila pa to tempirana bomba.
Uporabniški avatar
pajer1
Admiral
Prispevkov: 5969
Pridružen: Ne Dec 16, 2007 17:39
Kraj: Ljubljana, Marina Umag

Re: Lastnosti SARS-CoV-2 in COVID-19

OdgovorNapisal/-a pajer1 » Sr Apr 01, 2020 11:43

SR 290 napisal/-a:Ko gledam kaj se dogaja se mi zdi začetni angleški pristop še najboljši, le da ni dosleden.

Vsi po evropi bi se morali dogovorit, najet hotelske zmogljivosti v turističnih središčih, jih totalno izolirat, ter poslat not brezplačno vse iz rizičnih skupin. Ostali normalno živijo naprej in v dveh mesecih bi bilo nekaj več bolniške, ampak svet bi se vrtel naprej. Ko jih kritično število preboli se pandemija ustavi, tiste rizične pošljejo domov in konec heca, življenje bi teklo naprej.
Vse skupaj bi pobralo delček stroškov, ki bodo zdaj potrebni in družba ne bi bila ekonomsko zrušena.


Ti bi nas tretjino morjeplovcev poslal jadrat, glisirat na nebo, a tak si ti?

Vse, ki se takole čez prst, ven mečejo z naj naj rešitvami, bi bilo potrebno testirat, pa ne na korona virus!

.
pajer 1

Kdor misli, da ne zna molit, naj gre na morje!
SR 290
Admiral
Prispevkov: 4382
Pridružen: Če Avg 02, 2012 17:40

Re: Lastnosti SARS-CoV-2 in COVID-19

OdgovorNapisal/-a SR 290 » Sr Apr 01, 2020 12:49

1.) Pajer; Tale rubrika je VSE KAR NE SPADA NIKAMOR. Itak je sama sebi in čveku namen in ne vem zakaj bi potreboval samocenzuro, saj naslov ne pomeni nič drugega kot rubrika za čvekarijo.
Ne vem zakaj bi zaradi nekaj morjeplovcev, ki jih je morda zjebala starčevska nergavost, posegal po samocenuri. Sem pa vedno in v vsakem trenutku pripravljen, da grem z tabo vred na tak test kot ga imaš v mislih in tudi vse morebitne stroške poravnam, ampak le pod pogojem, da se na tem forumu z debelimi črkami objavi kdo je imel boljši rezultat in zraven še za koliko odstotkov je bil rezultat boljši. Lahko tudi konkretne številke in ne v odstotkih, če upaš.
Za napako, ki sem jo storil, ko sem ti nekaj po krivici prisodil sem se ti v isti temi opravičil in bi bilo dobro, da se nehaš delat neumnega le zato, da zviška napišeš nekaj proti meni.:wink:

Ideja se mi je zdela dobra, ampak je itak prepozno in v demokraciji verjetno ni izvedljiva.
2.) Saj niso vsi nad 65 let rizični, tako kot tisti pod 65 niso vsi brez rizika.
3.) Taka zadeva bi morda imela smisel, če bi jo po izkušnjah iz Vuhana sprejela cela Evropa takoj, ko se je zasledilo prve okužbe.
4.) Tudi magari 20% populacije na zastonjskih in močno varovanih počitnicah bi bilo pljunek v morje proti finančni škodi, ki nas čaka. Pa še turizem bi preživel.
Uporabniški avatar
pajer1
Admiral
Prispevkov: 5969
Pridružen: Ne Dec 16, 2007 17:39
Kraj: Ljubljana, Marina Umag

Re: Lastnosti SARS-CoV-2 in COVID-19

OdgovorNapisal/-a pajer1 » Sr Apr 01, 2020 12:55

.

Nihče ni bolj prazen kot tisti, ki je samega sebe poln!

.
pajer 1



Kdor misli, da ne zna molit, naj gre na morje!
SR 290
Admiral
Prispevkov: 4382
Pridružen: Če Avg 02, 2012 17:40

Re: Lastnosti SARS-CoV-2 in COVID-19

OdgovorNapisal/-a SR 290 » Sr Apr 01, 2020 13:01

In zaradi praznine zviška gleda na svet.

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 15 gostov