Mornarski WC, tank odpadnih vod (septični-črni, sivi)

Vse o opremi motornih plovil in jadrnic, tehnični nasveti v zvezi z opremljanjem plovil, prikolice za prevoz plovil, stojala za zimovanje plovil...

Moderatorji: moderator2, cibro, moderator

Uporabniški avatar
Paco
Admiral
Prispevkov: 1679
Pridružen: Ne Okt 01, 2017 15:05
Kraj: Lj-Pag

Re: Mornarski WC, tank odpadnih vod (septični-črni, sivi)

OdgovorNapisal/-a Paco » So Apr 04, 2020 09:44

če maš Hr tablice je po novem obvezen, mislim da bo tudi za obiskovalce..ampak tu se mnenja že krešejo. :twisted:
pojdi se z bikom bost!
Uporabniški avatar
Nikola T.
Admiral
Prispevkov: 5108
Pridružen: Ne Nov 29, 2009 21:12
Kraj: Lj.-Trzin-Izola-Devin
Kontakt:

Re: Mornarski WC, tank odpadnih vod (septični-črni, sivi)

OdgovorNapisal/-a Nikola T. » So Apr 04, 2020 10:41

Zanimal sem se za material - plošče iz kakršnega sicer delajo septične tanke. Normalno jih delajo po principu roto litja
Obstaja material:
za debelino do 8mm PE-HD
za debeline od 10mm dalje PE-HMW (PE-500)
Uporabniški avatar
motorni
Admiral
Prispevkov: 2527
Pridružen: Po Maj 14, 2007 00:04
Kraj: Zagorje

Re: Mornarski WC, tank odpadnih vod (septični-črni, sivi)

OdgovorNapisal/-a motorni » So Apr 04, 2020 12:46

A ga boš zvaril z vročim zrakom? Ko sem delal eno doziranje v firmi, ki proizvaja posode z roto litjem, so povedali, da tiste ta velike rezervoarje varijo skupaj iz posameznih kosov, mislim da jim gre v peč do 4 metre veliko orodje. Tako da je bil rezervoar nad nekako 10m3 zvarjen iz več segmentov.

Še malo off topic par besed o roto litju. Orodje - kalup - je iz jeklene pločevine v obliki negativa izdelka. V ta kalup nasujejo granulat. Kalup gre v peč, kjer se vrti v vse smeri. Časovni potek temperature v peči zagotovi, da se granulat stali in enakomerno porazdeli po kalupu. Ko se zadeva med stalnim vrtenjem v vseh smereh ohladi in strdi, odprejo kalup in vzamejo izdelek ven. Pa takrat so povedali da ti za nekaj sto enakih kosov tudi kalup naredijo.
__________________
lp
motorni
SR 290
Admiral
Prispevkov: 4382
Pridružen: Če Avg 02, 2012 17:40

Re: Mornarski WC, tank odpadnih vod (septični-črni, sivi)

OdgovorNapisal/-a SR 290 » So Apr 04, 2020 18:03

Na Ravnah v obrtni coni je eden majstor, ki res kvalitetno vari termoplaste in izdelki iz Rotokaza na zvaru niso nič slabši kot prej.


Nemška registracija gre skoz?
In kaj je merilo kdaj mora imeti plovilo tale črni tank?
Uporabniški avatar
Nikola T.
Admiral
Prispevkov: 5108
Pridružen: Ne Nov 29, 2009 21:12
Kraj: Lj.-Trzin-Izola-Devin
Kontakt:

Re: Mornarski WC, tank odpadnih vod (septični-črni, sivi)

OdgovorNapisal/-a Nikola T. » So Apr 04, 2020 18:09

Jaz bom vgradil kar dva taka po 200l na sliki.

Za vsak WC svojega. :lol:

Slika
marko203
Naddesetnik
Prispevkov: 7
Pridružen: Pe Jun 14, 2019 09:21

Re: Mornarski WC, tank odpadnih vod (septični-črni, sivi)

OdgovorNapisal/-a marko203 » Po Jun 08, 2020 23:18

Živjo,

kot nalašč sem naletel na tole temo.

Lani sem na hitro kupil švedski gliser Rocco boats, 7,3 m, letnik pa 1987. Se da gor kar fajn živet. Ima vse kar potrebujejo 4 ljudje. Drugače lahko gor spi 6 ljudi brez problema, ker ima dva ležišča, plus v kokpitu eden na komot.

Ker nisem imel dovolj časa, da bi res vse preveril kako je s stvarmi, na sekret tudi pomislil nisem. Na dan začetka dopusta smo ga, v Izoli, spustili v morje in šli na pot. Potovanje do Kornatov in nazaj je bilo sicer prijetno, vendar razburljivo v pravem smislu.

Že prvi dan sem ugotovil, da nekaj ni OK s fekalijami, nakar sem mislil, da pušča na kakšni objemki, pa sem kasneje ugotovil, da pušča macerator, ker sta se odtrgala dva od štirih vijakov in je tesnilo kar odplaknilo ven. Na vodi sem ga razstavil in zatesnil s Siko 11. Zadeva je na tem mestu tesnila, puščalo je pa, še vedno, na neznanem mestu še cel dopust. Teklo je nekje izpod omarice v kopalnici. Nekaj dni kasneje sem ugotovil, da je odlomljena cevka odduška. Tudi to sem zrihtal s čudežno Siko 11. Sem mislil, da se tam kaj poceja, pa sem se zmotil.

Itak, da sem teden nazaj razdrl pol kopalnice, da sem prišel do tega fekalnega rezervoarja, ki je bil krivec za vse. Originalen izdelek, prva vgradnja, inox, verjetno ustrezne kvalitete, kar je natisnjeno na nalepki, vendar teh standardov ne morem razbrat. V glavnem, pri zvaru, na spodnjem delu in okoli zvarov cevi, je precej požrt in ima sto mikronskih in večjih, za zobotrebec, velikih lukenj. Ne vem kaj naj zdaj s tem naredim. Itak, da je ta za v smeti, ker je kot rešeto. Težko dobiš kakega mojstra, ki ima na zalogi Inox 316, oz. 1.4404, ki naj bi zdržal morsko vodo in vse možne kisline, ki nastajajo z dodajanjem dodatkov v školjko. S prostorom sem omejen, pa sem pomislil, da bi vgradil kar kakšen PVC kanister, ki bi mu nekako vgradil prikljucno vhodno in izhodno cev 38 mm. Mogoče bi v Rotu dobil kak boljši material.

Ima mogoče kdo kakšno koristno idejo?? Mi lahko kdo priporoči kakega mojstra??

Se pa zadeva nahaja pod odlagalno površino ob umivalniku in je to poleg WCja. Torej sem omejen z velikostjo in obliko. Nekaj moram pretuhtat do dopusta, ker bi letos rad imel kaj več miru s tem, da ne rečem, da bi se rad še s čem drugim ukvarjal, kot pa sem se lani. :oops: :oops: :D :lol:

OK, hvala za pomoč pa LP
Uporabniški avatar
Nikola T.
Admiral
Prispevkov: 5108
Pridružen: Ne Nov 29, 2009 21:12
Kraj: Lj.-Trzin-Izola-Devin
Kontakt:

Re: Mornarski WC, tank odpadnih vod (septični-črni, sivi)

OdgovorNapisal/-a Nikola T. » To Jun 09, 2020 09:24

Noben INOX ne zdrži za fekalni tank !!
Izdelan mora biti obvezno iz plastike.
Uporabniški avatar
donato
Kontraadmiral
Prispevkov: 336
Pridružen: Pe Nov 22, 2013 20:06

Re: Mornarski WC, tank odpadnih vod (septični-črni, sivi)

OdgovorNapisal/-a donato » To Jun 09, 2020 20:48

SR 290 napisal/-a:Na Ravnah v obrtni coni je eden majstor, ki res kvalitetno vari termoplaste in izdelki iz Rotokaza na zvaru niso nič slabši kot prej.


Nemška registracija gre skoz?
In kaj je merilo kdaj mora imeti plovilo tale črni tank?



Tudi mene zanima ali kdo ve natančen odgovor na dva vprašanja od SR 290 ?
kalužni mali
marko203
Naddesetnik
Prispevkov: 7
Pridružen: Pe Jun 14, 2019 09:21

Re: Mornarski WC, tank odpadnih vod (septični-črni, sivi)

OdgovorNapisal/-a marko203 » To Jun 09, 2020 21:21

Hvala NT,

sem prebral vse za nazaj na to temo. Praviš, da ti je tudi 316 rostfraj požrlo. Če mi uspe priložim sliko, kakršnega sem imel do zdaj. Verjamem, da je bil narejen iz 316, saj je še originalen, oz ima še orig. nalepko zgoraj.Kar mine me ob misli, da bi ponovno vgradil takega. Itak, da bi bila izdelava draga, ko žafran, držala pa.....Drugače je pa 25 litrov.

BTW, kako si ti potem rešil?? Sem malo spregledal.

SR 290,

a mogoče lahko kaj zveš za tega mojstra, ki zna varit posamezne plošče iz plastičnih materialov?? To bi bila daleč najboljša rešitev za te težave.

Če boš prebral tole, mi prosim kaj posreduj.

Sicer jutri pokličem v ROTO, vendar, verjetno #komaj čakajo# na neke butične primerk.


Slika
Uporabniški avatar
motorni
Admiral
Prispevkov: 2527
Pridružen: Po Maj 14, 2007 00:04
Kraj: Zagorje

Re: Mornarski WC, tank odpadnih vod (septični-črni, sivi)

OdgovorNapisal/-a motorni » Sr Jun 10, 2020 00:43

Poleg Roto imaš še Aplast. Odpadke, ki jih imajo, ko izrežejo odprtine v vlito posodo, zmeljejo in porabijo, ampak morda bi ti kateri od omenjenih te kose tudi prodal. Ali pa podobno veliko posodo, ki ji potem odžagaš stran, kar je viška in navariš, kar manjka. Kupiš en Leister fen za varjenje z vročim zrakom in ti bo služil še za naslednjih 15 bark. Ali pa improviziraš z navadnim vročim fenom z regulacijo moči, tak je 10x cenejši.
__________________

lp

motorni
Uporabniški avatar
motorni
Admiral
Prispevkov: 2527
Pridružen: Po Maj 14, 2007 00:04
Kraj: Zagorje

Re: Mornarski WC, tank odpadnih vod (septični-črni, sivi)

OdgovorNapisal/-a motorni » Sr Jun 10, 2020 00:48

Je že kdo ugotovil, koliko bi tole stalo iz titana?
__________________

lp

motorni
kr3mn1
Admiral
Prispevkov: 2526
Pridružen: So Jul 12, 2014 11:57
Kraj: Kranj / Pag(LUN)

Re: Mornarski WC, tank odpadnih vod (septični-črni, sivi)

OdgovorNapisal/-a kr3mn1 » Sr Jun 10, 2020 15:28

Seveda obstajajo jekla iz katerih se lahko delajo tanki. Samo tukaj na morjeplovcu se neha z idejo o 316, pa potem vsi tupijo da je to 1.4404 je pa v resnici 316L.

Je pa tako, vsako stvar je treba vzdrževati. Ni to greznica doma, ki sama sebe rihta. Tu kakica mora ven konec sezone.
Uporabniški avatar
Nikola T.
Admiral
Prispevkov: 5108
Pridružen: Ne Nov 29, 2009 21:12
Kraj: Lj.-Trzin-Izola-Devin
Kontakt:

Re: Mornarski WC, tank odpadnih vod (septični-črni, sivi)

OdgovorNapisal/-a Nikola T. » Sr Jun 10, 2020 18:25

Daj nehaj tupit prosim. Tank sem izdelal z najboljšim materialom, ki se ga je dalo dobiti. Sprobali smo ga samo prvo sezono, nato pa sem ga splaknil večkrat z sladko vodo. Po dobrih desetih letih sem opazil, da je popolnoma prerjavel medtem, ko sem iz IDENTIČNEGA ISTEGA materiala iz iste sarže izdelal bojler in tank za nafto. Oba sta popolnoma BP medtem, ko je bil septični popolnoma prerjavel.
marko203
Naddesetnik
Prispevkov: 7
Pridružen: Pe Jun 14, 2019 09:21

Re: Mornarski WC, tank odpadnih vod (septični-črni, sivi)

OdgovorNapisal/-a marko203 » Sr Jun 10, 2020 18:51

Danes sem klical Roto, sem govoril z enim razvojnikom. Sem ga vprašal za nasvet. Mi je rekel, da bi moral uporabiti plošče iz HDPE, debeline cca 8 mm in jih zvariti v željeno obliko. Material bi lahko kupil pri njih, lahko mi pa tudi oni zvarijo končni izdelek. Na podlagi skice mi lahko izdelajo predračun. Verjetno drago, ko žafran. Bomo videli...

Jutri pokličem še Aplast, potem se pa odločim.
Uporabniški avatar
motorni
Admiral
Prispevkov: 2527
Pridružen: Po Maj 14, 2007 00:04
Kraj: Zagorje

Re: Mornarski WC, tank odpadnih vod (septični-črni, sivi)

OdgovorNapisal/-a motorni » Sr Jun 10, 2020 19:25

No tole tudi mene zanima, napiši prosim, kaj boš izvedel. Mogoče imajo plošče tudi v Ex mega, tam sem kupil POM za ležaj krmila.
__________________

lp

motorni

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 3 gosti