Kalužna črpalka - self priming 3m

Vse o popravilu plovil, motorjev in opreme na plovilih, tehnični nasveti

Moderatorji: moderator2, cibro, Marchi, moderator

Uporabniški avatar
Marjan Tomki
Admiral
Prispevkov: 6224
Pridružen: Sr Nov 03, 2010 21:30
Kraj: Ljubljana

Re: Kalužna črpalka - self priming 3m

OdgovorNapisal/-a Marjan Tomki » Ne Feb 16, 2020 10:08

Saj je zgodba o Murphy-ju in akcelerometrih prav zgodba o tem, kaj se je zgodilo, ko je Murphy akcelerometre zasnoval tako, da jih je bilo mogoče priklopiti narobe - in osebno priklopil narobe vse (vseh 6?) in potem nepotrpežljivo vztrajal, da poskus izvedejo takoj. John Paul Stapp in njegova klapa so bili ziheraši, sicer Stapp tedaj ne bi bil več živ. V tistem primeru je bil v poskusu šimpanz, ne Stapp, in ni mu bilo hudega, so pa odčitki vseh akcelerometrov kazali 0 G.

Verjetno je bil Stapp tisti, ki je iz tega izvedel reklo, 'Če pustiš kakršno koli možnost, da gre kaj narobe, bo prej ali slej šlo', ki se ga je prijelo ime 'Murph-jev zakon'.

Če pa hoče kdo delati tako kot je delal Stapp, pa okolica pravi, da je komplikator, pa investitorji da zapravlja sredstva, pa...
Nesreče shuttlov, Boeing Max, turistične križarke Carnival Enterprises, kontejnerke MOL so primeri - in potem se pač včasih zgodi.

Nič novega pod soncem. Zdaj pa šibam.
Correct me if I am wrong, please.

Če bi se dalo upravljati starejše prispevke, bi bila kazala ažurnejša, v mnoge članke vrnjene slike, popravki vnešeni v izvirne članke in s tem vsebina pravilnejša in preglednejša...
Uporabniški avatar
mamaMicka
Admiral
Prispevkov: 4811
Pridružen: To Jan 11, 2011 17:27

Re: Kalužna črpalka - self priming 3m

OdgovorNapisal/-a mamaMicka » Ne Feb 16, 2020 11:46

motorni napisal/-a:Podvojen sistem ima smisel, če s podvojitvijo bistveno spremeniš vzrok, zaradi katerega sistem crkne, npr. da ima druga kalužna svoje napajanje.


O tem sem pisal. Podvojitev sistema, ki ima dodano vrednost celo tudi v podvojenem delovanju.
Primer
Primarne crpalke zmorejo crpati vodo od poskodavane mansete ali puscanju tesnila na osi.
Podvojene crpalke zmorejo crpati vodo zaradi odlomljenega krmila.

Samo tak plasticen primer kako podvojitev lahko prepreci potopitev.
Ne sodi me, dokler me ne spoznaš, ne podcenjuj me, dokler mi ne postaviš izziva in ne govori o meni, dokler ne govoriš z mano!
Uporabniški avatar
kasaudio
Admiral
Prispevkov: 3949
Pridružen: Po Dec 13, 2010 08:32
Kraj: Ljubljana

Re: Kalužna črpalka - self priming 3m

OdgovorNapisal/-a kasaudio » Ne Feb 16, 2020 17:36

Sam Šterk je na konec umrl na morju...
Xilinx Vivado HLx trainee
polanc
Admiral
Prispevkov: 9291
Pridružen: Če Dec 04, 2008 21:00
Kraj: sevnica

Re: Kalužna črpalka - self priming 3m

OdgovorNapisal/-a polanc » Ne Feb 16, 2020 18:36

Sam kalužna pumpa pa celice so delovale ,ko so barko našli sred oceana..
No. 1
Admiral
Prispevkov: 1231
Pridružen: Ne Maj 23, 2010 22:26
Kraj: Vodice & Novigrad

Re: Kalužna črpalka - self priming 3m

OdgovorNapisal/-a No. 1 » Pe Apr 24, 2020 22:41

Jst mam nenavaden kriterij, moram zamenjat kalužno črpalko zato ker pride motor prenizko in je pač sedanja črpalka previsoka 15,5 cm. Iščem takšno, ki je nižja kot 11cm, pa da nima plovca oz. da pobira iz dna-to mi je najbolj pomembno, da ne ostaja not par cm vode... Iščem in iščem pa redki podajajo dimenzije črpalke, kar je podanih (motomarine in osculati) pa ni nižje kot 11cm.
Ma kdo idejo kako bi našel takšno kalužno črpalko?
Wellcraft 2600 Martinique
Uporabniški avatar
Grega295
Admiral
Prispevkov: 3222
Pridružen: Ne Apr 04, 2010 21:50

Re: Kalužna črpalka - self priming 3m

OdgovorNapisal/-a Grega295 » Pe Apr 24, 2020 22:55

No. 1 napisal/-a:Jst mam nenavaden kriterij, moram zamenjat kalužno črpalko zato ker pride motor prenizko in je pač sedanja črpalka previsoka 15,5 cm. Iščem takšno, ki je nižja kot 11cm, pa da nima plovca oz. da pobira iz dna-to mi je najbolj pomembno, da ne ostaja not par cm vode... Iščem in iščem pa redki podajajo dimenzije črpalke, kar je podanih (motomarine in osculati) pa ni nižje kot 11cm.
Ma kdo idejo kako bi našel takšno kalužno črpalko?

Morda tale: https://www.svb24.com/en/whale-gulper-i ... html#52156
Uporabniški avatar
Nikola T.
Admiral
Prispevkov: 5110
Pridružen: Ne Nov 29, 2009 21:12
Kraj: Lj.-Trzin-Izola-Devin
Kontakt:

Re: Kalužna črpalka - self priming 3m

OdgovorNapisal/-a Nikola T. » So Apr 25, 2020 07:58

No. 1 napisal/-a:... Iščem takšno, ki je nižja kot 11cm, pa da nima plovca oz. da pobira iz dna-to mi je najbolj pomembno, da ne ostaja not par cm vode...
Ma kdo idejo kako bi našel takšno kalužno črpalko?

Nikjer !!
To se rešuje drugače. Dobre kalužne črpalke nikoli niso niti ne morejo biti montirane v vodi.
Kupiš pravo impelersko kalužno črpalko...
Medeninast filter in priklop za cev...
in vse poveži s cevmi.
Stikalo nivoja kupi navadnega ali elektronskega, ker le ta deluje še nekaj sekund, ko voda že upade.
Ne montiraj nobenih protipovratnih ventilov, ker preveč ovirajo prekok obenem pa tesnijo vodo le nekaj ur(minut), nato pa se zopet vsa nabere v kaluži. Tudi zabašejo se radi.
No. 1
Admiral
Prispevkov: 1231
Pridružen: Ne Maj 23, 2010 22:26
Kraj: Vodice & Novigrad

Re: Kalužna črpalka - self priming 3m

OdgovorNapisal/-a No. 1 » So Apr 25, 2020 08:34

uuu, tole je pa super, sicer glede na svb link:

https://www.svb24.com/en/whale-gulper-i ... html#52156

ni tako poceni kot npr dosedanja "navadna" kalužna ali kako se naj izrazim. Je kak hint kako dobiti vsak okvirne Osculati cene?
Wellcraft 2600 Martinique
Uporabniški avatar
Nikola T.
Admiral
Prispevkov: 5110
Pridružen: Ne Nov 29, 2009 21:12
Kraj: Lj.-Trzin-Izola-Devin
Kontakt:

Re: Kalužna črpalka - self priming 3m

OdgovorNapisal/-a Nikola T. » So Apr 25, 2020 08:45

Self primig impelerske črpalke imajo tudi v Motomarine. Cene so tam cca 140eur in 10eur nivojsko stikalo.
OBVEZNO zveži pumpo po tej shemi z razbremenilnim relejem...
Uporabniški avatar
Paco
Admiral
Prispevkov: 1682
Pridružen: Ne Okt 01, 2017 15:05
Kraj: Lj-Pag

Re: Kalužna črpalka - self priming 3m

OdgovorNapisal/-a Paco » So Apr 25, 2020 09:12

Osculatijeve cene minus nek procent se da dokaj točno ugotoviti z vpisom njihovih kataloških v googla saj je kar nekaj web trgovcev , ki prodajajo njihovo robo. Cene v HR trgovini so tudi okvirne a po mojem mnenju malce prevelike. Upam da ti bo vsaj orientir pomagalo.

npr tale Marco ki je simpatičen https://www.nauticanow.com/weltpixel_quickview/catalog_product/view/id/75722/
Nazadnje spremenil Paco, dne So Apr 25, 2020 09:15, skupaj popravljeno 1 krat.
pojdi se z bikom bost!
boris1
Admiral
Prispevkov: 787
Pridružen: Sr Jan 09, 2019 11:28
Kontakt:

Re: Kalužna črpalka - self priming 3m

OdgovorNapisal/-a boris1 » So Apr 25, 2020 09:15

V ponedeljek delam naročilo za Osculati. Lahko pri meni naročiš. Če mi daš kataloško ti povem ceno.
LP
Boris
Uporabniški avatar
Grega295
Admiral
Prispevkov: 3222
Pridružen: Ne Apr 04, 2010 21:50

Re: Kalužna črpalka - self priming 3m

OdgovorNapisal/-a Grega295 » So Apr 25, 2020 09:59

Slabost impelerskih pump naj bi bilo to, da ne smejo teči na suho in če dalj časa ne tečejo, lahko sol zasuši propeler.
Slabost membranskih naj bi bila velika občutljivost na trde delce, obvezna montaža predfiltra. Lahko tečejo na suho.

Kateri tip izbrat, če cena nima veze.
boris1
Admiral
Prispevkov: 787
Pridružen: Sr Jan 09, 2019 11:28
Kontakt:

Re: Kalužna črpalka - self priming 3m

OdgovorNapisal/-a boris1 » So Apr 25, 2020 10:07

Pri pumpi je najbolj pomemben časovni izklop črpanja vode.
Nekatera avtomatska stikala prehitro izklopijo. Zato moramo poskrbeti, da pumpa deluje vsaj 15 sekund potem ko je že pobrala vso vodo. Tako bo kaljuža prazna, razen nekaj malega vode ki se vrne iz cevi.
LP
Boris
Uporabniški avatar
Paco
Admiral
Prispevkov: 1682
Pridružen: Ne Okt 01, 2017 15:05
Kraj: Lj-Pag

Re: Kalužna črpalka - self priming 3m

OdgovorNapisal/-a Paco » So Apr 25, 2020 10:09

Gregor,

v barkah malce večje velikosti smo membranske uporabljali za npr.Fish boxe" kjer je bila vedno količina lusk in ostale nesnage velika, mislim da so bile vse Whale. V območjih kjer je bila / ali bi lahko potreba po Bilge pa smo uporabljali točno take z enakim medeninanstim filtrom kot je svetoval NT . Težje dostopni deli pa RULE velike. Kot prožilo so bili ali klecni plovčki ali water witch senzorji. Za težave eventuelno povezane s pregrevanjem ne morem konkretno komentirati saj je bil / je predpisan interval čiščenja s sladko vodo in vzdrževanja. :mrgreen: tako da se ne spomnim da bi impelerska s kontrolno elektroniko kdaj odletela Rule pa se je vsaj v veternici znal kar dostikrat zatakniti s kakšno smetko.

lpp
Nazadnje spremenil Paco, dne So Apr 25, 2020 10:11, skupaj popravljeno 1 krat.
pojdi se z bikom bost!
Uporabniški avatar
Marchi
Admiral
Prispevkov: 6954
Pridružen: Če Apr 17, 2008 11:08

Re: Kalužna črpalka - self priming 3m

OdgovorNapisal/-a Marchi » So Apr 25, 2020 10:11

Grega295 napisal/-a:Slabost impelerskih pump naj bi bilo to, da ne smejo teči na suho in če dalj časa ne tečejo, lahko sol zasuši propeler.
Slabost membranskih naj bi bila velika občutljivost na trde delce, obvezna montaža predfiltra. Lahko tečejo na suho.

Kateri tip izbrat, če cena nima veze.


Predfiltra pri kalužni verjetno ni pametno dajat vmes. Pretok mora biti kar največji možen.
Kalužne črpalke večinoma mirujejo. Pomembno je, da opravi svojo funkcijo takrat, ko je najbolj potrebno. Če takrat reši barko, jo daš v vitrino zaslužnih na najvišje mesto in inštaliraš drugo.
Če pa jo rabiš, da ti črpa deževnico ali počen tank sladke vode, potem pa sol itak ni problem.

Je pa tako, da pri vdoru vode zaradi luknje v trupu, ne preveč računat na kalužno črpalko, ker je ni črpalke, ki bi sfolgala količino vode, ki vdira, razen če imaš vse predimenzionirano. Samo potem je treba rešit še vpršanje prostora, odvoda, štroma idr. Luknjo oz. vdor vode je treba omejit na minimum z drugimi sredstvi, potem pa tudi običajna črpalka sfolga tistih par 10l na minuto.
Če pa ti poči ventil pa ni take panike, ker se da hitro omejiti vdor vode. Bolj je težava odprta "rana" trupa.

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 12 gostov