Nakup jadrnice za obnovo

Vse o jadrnicah in jadranju

Moderatorji: moderator2, Marchi, moderator

Kovač
Viceadmiral
Prispevkov: 555
Pridružen: Sr Okt 02, 2019 22:01

Nakup jadrnice za obnovo

OdgovorNapisal/-a Kovač » Po Apr 27, 2020 09:10

Malo me zanima kako realno - smiselno je kupiti jadrnico, katero obnoviš sam.

Npr. če bi za osnovno izhodišče vzel naslednje:

- barka velikosti, da jo lahko peljem z osebnim avtomobilom
- imam dovolj veliko garažo, kjer bi čez zimo lahko delal
- imam dovolj orodja in tehničnega znanja, da bi se zadeve lahko lotil (kar ne vem, se bom naučil..)
- recimo da sem pripravljen vložiti xx delovnih ur, na katere ne gledam iz vidika "to se ne splača... ", ampak iz vidika užitka ob detajliranju in spoznavanju svoje bodoče barke
- vitalni deli so o.k.
- cena rabljene barke ne prevelika

Kje sploh iskati kaj primernega, koliko je dejansko to smiselno in uspešno realiziranih projektov.
In še enkrat, moj časovni vložek ni faktor s katerim bi se obremenjeval.

Kaj je realno pričakovati , če gledam strošek : nakup+material

Ali obstajajo linki za prodajo bark, ki so rabljene, poškodovane ... neplovne oz. nujno potrebne obnove.

Vem , da niti slučajno ni primerjave z večjo barko, ampak lani sem npr. kupil Elan Zeto , katero pa sem lepo obnovil in je zdaj tipi topi. Vendar sem jo preko prenove lepo spoznal in zdaj točno vem kaj imam..
Uporabniški avatar
Grega295
Admiral
Prispevkov: 3222
Pridružen: Ne Apr 04, 2010 21:50

Re: Nakup jadrnice za obnovo

OdgovorNapisal/-a Grega295 » Po Apr 27, 2020 09:30

Uporabniški avatar
Marjan Tomki
Admiral
Prispevkov: 6224
Pridružen: Sr Nov 03, 2010 21:30
Kraj: Ljubljana

Re: Nakup jadrnice za obnovo

OdgovorNapisal/-a Marjan Tomki » Po Apr 27, 2020 09:49

Morda bi bilo dobro še, če bi malo napisal, kaj od nje pričakuješ, oziroma kaj bi rad z njo počel, ko jo boš obnovil.

Grega je sicer lahko že uganil, ampak odgovori na skoraj vsa vprašanja, ki si jih postavil, so pomembno odvisni od tega.
Correct me if I am wrong, please.

Če bi se dalo upravljati starejše prispevke, bi bila kazala ažurnejša, v mnoge članke vrnjene slike, popravki vnešeni v izvirne članke in s tem vsebina pravilnejša in preglednejša...
Uporabniški avatar
Marchi
Admiral
Prispevkov: 6954
Pridružen: Če Apr 17, 2008 11:08

Re: Nakup jadrnice za obnovo

OdgovorNapisal/-a Marchi » Po Apr 27, 2020 10:18

A se ti zdi, da imaš preveč časa? To je karantena :D

Odvisno kakšno jadrnico bi rad/i.
Prevažanje s prikolico je kar hud kriterij, ker ti takoj zmanjša dolžino in težo.
Če bi rad kruzal in prespal na jadrnici s familijo in prijatelji, potem je to kriterij, ki ti podaljša dolžino.
Za vsaj minimalno komoditeto in malo težje morje, je minimalna dolžina 7+m, prej 8m in teža 2,5+tone, ki ima vsaj 1/3 teže v kobilici, da se ne obrne okrog. Taka jadrnica pa ni več šala za na cesto in tudi za spravljanje v vodo ne (lift). Pa tudi postavljanje jambora pri malo večji barki zahteva svoj čas, pri še večji pa samo s pomočjo lifta.
Pri katerikoli barki, ti ne zmanjka opravil. Če prideš do konca vzdrževalnih del, pa začneš z nadgradnjami, tako da kolikor je časa, toliko je brkljanja po barki.
Pri totalno sesuti barki, ki jo obnoviš, zadeva finančno ne zdrži oz. jo nikoli ne boš hotel prodati, ker ti bo trg določal ceno, ki bo vsaj polovico manjša, kot boš vanjo vložil, ne vštevši delo. Pač letnica in karakteristike določajo ceno. Prodal pa jo boš, slej ko prej, ker boš ugotovil da je 1m prekratka. To je morjeplovski sindrom :lol:

Barka je kot hiša, z vsemi sistemi (elektrika, vodovod, wc, plin, kuhinja) + paluba + podvodni del + motor + jadralna oprema + vse to postavi v neprijazno, slano okolje. :shock: Vzdrževanja ne zmanjka.

Obnavljal jo boš leto ali dve, potem se boš moral odločiti ali jo boš prevažal sem in tja ali imel v marini. Oboje so stroški, če jo imaš v marini, jo koristiš pogosteje, kot če jo imaš na prikolici.

Prednost tega, da jo imaš doma na vrtu pa je, da boš ob naslednji karanteni lahko sanjal o jadranju kar v njenih jedrih :lol:
Uporabniški avatar
Marchi
Admiral
Prispevkov: 6954
Pridružen: Če Apr 17, 2008 11:08

Re: Nakup jadrnice za obnovo

OdgovorNapisal/-a Marchi » Po Apr 27, 2020 10:26

Kolikor sem te uspel spoznati, mi vse diši po kakšnem Seascapu, s katerim boš lahko božal svoja aeronavtična čutila. Žal ali pa na srečo starega ali sesutega Seascapa ne boš našel. Je pa praktičen za prikolico, 18 ali 24.
Rentaj, da dobiš občutek.
Na 11m apartmaju si že bil.
8m ti bo predstavil kakšen član morjeplovca.
Seascape ali Elan 210 pa rentaj za dan ali dva in boš videl, kaj ti leži.
zlatko83
Admiral
Prispevkov: 1644
Pridružen: Ne Maj 20, 2007 10:26

Re: Nakup jadrnice za obnovo

OdgovorNapisal/-a zlatko83 » Po Apr 27, 2020 10:30

Jadrnica, ki jo boš lahko prevažal na prikolici, za mene ni jadrnica, ampak čoln z jadri :idea:
Če želiš jadrat, Upoštevaj Marchijev nasvet.
Glede obnove pa, kolko si spreten, koliko poznaš navtično tehnologijo in koliko imaš časa. Poznam marsikoga, ki si je v zanosu za malo denarja navlekel kakšen krš, a so skoraj vsi obupali.
V moji bližini je 8m jadrnica, ki jo obnavlja že tretji kandidat, več kot 10 let. Kar so začeli delat na začetku , je v glavnem že propadlo. Tudi tretji je obupal, prodal nekaj opreme, sedaj pa ne ve, kako in kam se znebit lupine.
Kovač
Viceadmiral
Prispevkov: 555
Pridružen: Sr Okt 02, 2019 22:01

Re: Nakup jadrnice za obnovo

OdgovorNapisal/-a Kovač » Po Apr 27, 2020 11:40

Se strinjam z napisanim, pač razmišljam o raznih variantah in kombinacijah, kako potešiti jadralsko lakoto :D

Letošnjo sezono , si bom vzel za raziskovanje, in pridobivanje čim več izkušenj........ primerjavo različnih jadrnic ...

Marchi, kot si predlagal naj sprobam kakšno 210-tko, točno to sem imel v planu, takoj ko se odprejo te čuvene občinske meje in zalaufajo marine.....

Celo razmišljal sem o kombinaciji, da bi kupil J24 ipd., s katero bi si privoščil dnevna jadranja preko cele sezone, za družinski dopust pa rentanje večje barke in to je to.

Vem, da mogoče preveč teoretiziram, po enem letu ali dveh pa bom na zadevo gledal popolnoma drugače.....

Zato se ne želim prenagliti in si nakopati kakšne ropotarnice in bog ne daj nedokončan projekt doma za hišo....
Kovač
Viceadmiral
Prispevkov: 555
Pridružen: Sr Okt 02, 2019 22:01

Re: Nakup jadrnice za obnovo

OdgovorNapisal/-a Kovač » Po Apr 27, 2020 11:52

Zgolj matematično!!@

Če npr. kupim tole zadevo in pozabim na strošek nakupa.

V kolikor je privez res samo1500 € , je to približno cena tedenskega najema za letni dopust ene fajn jadrnice....

S takšno 24-tko, pa se lahko za to ceno drajsam celo leto. Pač ne spim na njej in to je to. Dnevni najem take barke čez vikende je 130€, torej 12dni ali (6 vikendov) najameš, pa imaš plačano tukaj za celo leto , v primeru da imaš svojo.

Kolk bi imel pa še ostalih stroškov.... pa nimam občutka?

A sem fejst udaril mimo s tem razmišljanjem ?

https://www.mornar.net/Show/boat.asp?ID=229399&title=J Boats J241988 for sale: 3900.-EUR
Uporabniški avatar
Marchi
Admiral
Prispevkov: 6954
Pridružen: Če Apr 17, 2008 11:08

Re: Nakup jadrnice za obnovo

OdgovorNapisal/-a Marchi » Po Apr 27, 2020 12:48

Kovač napisal/-a:Celo razmišljal sem o kombinaciji, da bi kupil J24 ipd., s katero bi si privoščil dnevna jadranja preko cele sezone, za družinski dopust pa rentanje večje barke in to je to

Če ti ni to prevelik strošek, je to to. S tako barčico bi že lepo dirkal. Prespiš za silo pa tudi lahko, ampak to je bolj za regatiranje oz. jadralske užitke.
Sicer pa mala investicija za veliko užitka :wink: . Jaz bi vzel še druga jadra, ki jih ponuja za doplačilo. Malo se scenkaš za komplet in je to to.
Mogoče Alesjo pozna prodajalca in kaj več o barki, glede na to da je njegov sosed na Krasu!?

Stroški vzdrževanja pri taki barki pa so letno med 500 - 1500€, malo čez palec.
Uporabniški avatar
1stofficer
Admiral
Prispevkov: 2754
Pridružen: Sr Maj 30, 2018 13:14

Re: Nakup jadrnice za obnovo

OdgovorNapisal/-a 1stofficer » Po Apr 27, 2020 12:54

S prenovo Zete sem zacel tudi sam, a obnova prave barke s tem ni primerljiva. Sedaj imam Beneteau 21.7 S, ki je mimogrede nekaj takega kot isces v smislu prevoza in dela v malo vecji garazi, pa je samo intenzivno ciscenje, poliranje in redno vzdrzevanje tako casovno in stroskovno potratno, da si tega nisem niti slucajno predstavljal. S tem, da je barka v zelo dobrem stanju in veliko dela niti ni potrebo na njej.

Samo namig, nikakor te nocem odvrnit od obnove. Saj je to pomoje bolj gust kot to, da bi kaj veliko prisparal, kar je pa pravzaprav cist OK ;)

Za dost malo denarja se da dobit kak Beneteau first starejsega datuma, ali pa Jeaneau na primer. Pa se kaj najbrz, te sem jaz gledal. Kot svetujejo zgoraj je fajn it probat barko da vidis ce ti ustreza. Ceprav tudi samo da jo vidis zna bit za prvo silo dovolj. Ce te zanima kako je s prostorom na 6.5m se oglasi. Sicer je se na suhem a za nek prvi vtis je tut to OK.
Nazadnje spremenil 1stofficer, dne Po Apr 27, 2020 14:55, skupaj popravljeno 2 krat.
Uporabniški avatar
Marjan Tomki
Admiral
Prispevkov: 6224
Pridružen: Sr Nov 03, 2010 21:30
Kraj: Ljubljana

Re: Nakup jadrnice za obnovo

OdgovorNapisal/-a Marjan Tomki » Po Apr 27, 2020 13:28

S Cheeky Cherry sem se nekajkrat srečal na Srečanju ljubiteljev morja in jadranja (Ankaranska 'ponovoletna' regata) in odnesel dober vtis o tistih, ki so tedaj jadrali z njo, pa tudi oni se niso nič pritoževali, da je z jadrnico kaj narobe.

Mislim da je bil vsaj na eni tej regati ravno na njej skiper brovch, samo ne vem če še spremlja ta forum.
Correct me if I am wrong, please.

Če bi se dalo upravljati starejše prispevke, bi bila kazala ažurnejša, v mnoge članke vrnjene slike, popravki vnešeni v izvirne članke in s tem vsebina pravilnejša in preglednejša...
Uporabniški avatar
igorb
Admiral
Prispevkov: 1163
Pridružen: To Dec 07, 2010 17:43

Re: Nakup jadrnice za obnovo

OdgovorNapisal/-a igorb » Če Apr 30, 2020 20:20

jaz sem tako kupil prvo jadrnico,barka je bila na pol zapuscena,ni sla na prikolico,bila je v suhi marini eno zimo sem porabil ves svoj prosti cas za obnovo to je pomenilo vse weekende,vstanes ob 4 zjutraj da si na prvem trajektu delas cel weekend in v nedeljo zvecer sem bi doma,vsec mi je bilo in na koncu je postala res lepa barka,nisem gledal koliko denarja sem zabil za obnovo.vendar ko sem jo na koncu prodal sem dobil enako evrov kot sem dal zanjo mark,ko sem jo kupil nisem vedel kaj je Najad mona kaj ces,enga poznavalca sem vprasal kaj si misli in je rekel to ni jadrnica to je Najad kaj ti res ne ves kaj imas.
na koncu in vmes sem bil zadovoljen,
imeti jadrnico in jo prevazat z avtomobilom,je nisem vesc voznje prikolice je po moje stres enako kot bi bila zame voznja kamperja,zame so ljudje ki vzamejo kamper in gredo iz avtomobila v kombi ter uzivajo heroji.
imeti tako jadrnico kot je chery na sliki verjetno rabis dobro posadko in precej znanja jadranja in sedaj pride vprasanje na jadrnici ne bos sam ali bo tvoja druzina ali klapa prenesla tako voznjo ali pa te bodo po prvi uri vsi sovrazili,ker potem jih bos drugic tezko dobil na barko,in bos zastonj obnavljal.
obstaja razlog zakaj taki racerji niso dragi,in J je hitra barka v bistvu je star porsche 911 star ampak se zmeraj porsche s pedigrejem.
druzinska barka mora imeti neko osnovno udobje,nek hladilnik,wc.....omogocat mora neko zadovoljstvo in uzitek. bivanje mora bit tako da po jadranju gre posadka skupaj na pijaco za isto mizo ne da sedijo vsak v svojem kotu
to je moje mnenje
Uporabniški avatar
alesjo
Admiral
Prispevkov: 4648
Pridružen: Ne Nov 04, 2012 12:16
Kraj: kras

Re: Nakup jadrnice za obnovo

OdgovorNapisal/-a alesjo » Če Apr 30, 2020 21:21

Kovač napisal/-a:Zgolj matematično!!@

Če npr. kupim tole zadevo in pozabim na strošek nakupa.

V kolikor je privez res samo1500 € , je to približno cena tedenskega najema za letni dopust ene fajn jadrnice....

S takšno 24-tko, pa se lahko za to ceno drajsam celo leto. Pač ne spim na njej in to je to. Dnevni najem take barke čez vikende je 130€, torej 12dni ali (6 vikendov) najameš, pa imaš plačano tukaj za celo leto , v primeru da imaš svojo.

Kolk bi imel pa še ostalih stroškov.... pa nimam občutka?

A sem fejst udaril mimo s tem razmišljanjem ?

https://www.mornar.net/Show/boat.asp?ID=229399&title=J Boats J241988 for sale: 3900.-EUR

Če ti ne uspe kontaktirat brovcha me pokliči, ti lahko kaj pomagam. l.p. alesjo
Kovač
Viceadmiral
Prispevkov: 555
Pridružen: Sr Okt 02, 2019 22:01

Re: Nakup jadrnice za obnovo

OdgovorNapisal/-a Kovač » Če Apr 30, 2020 23:09

Za družinsko jadranje, se da v začetku izbrat mirnejše pogoje in takrat ne sme biti problem. Potem pa stopnjuješ skladno z občutki in uigranostjo ekipce.. ni pa nujno , če se ne počutijo dobro

Zame je to podobno kot to, da nekatere familije ure in ure kolesarijo, tukaj pač jadraš :-)

Jaz sem vajen npr. letenja z jadralnim letalom, kjer potrebujem do letališča pol ure vožnje, potem izpraznimo hangar , pripravimo letala, nato letimo 4-8 ur , ščistimo in zložimo v hangar....
In tako gre npr. cel dan od 7:00 - 20:00+ ... pa brez familije..

Kaj hočem s tem povedat, da sem pripravljen za nekaj ur letenja razkirat cel dan. Na jadrnici, se mi pa zdi podobno, saj se ni treba tenstat cel dan po barki. Odjadraš 4 ure in gasa domov, pa je dan popoln. Pa od nikogar nisi odvisen!

In tako lahko prakticiraš med tednom, če je treba ali pa za vikende.

Lani sem npr. velikokrat vlekel s seboj na šiht Zeto in jo iz LJ pičil direkt na Velenjsko jezero. Odjadral 2 uri in gas domov. Men je blo super. Če bi pa imel privezano sestavljeno barko kot npr. J24, bi pa to naredil še večkrat..

Spanja in ostalega luksuza na barki niti ne pogrešam, želim si čim več pristnega jadranja.. , v službo se vsak dan vozim 1 uro v eno smer, tako da mi je vseeno, če jo ravsnem proti obali, kjer sem iz LJ v dobri uri.. pa se popoldan najadram in to je to.

Res da malo teoretiziram, vendar takšne imam v tej začetni fazi občutke. Bom pa dodobra sprobal in preveril razne možnosti ,preden se odločim za kakršen koli nakup.

p.s.
Alesjo, hvala za ponujeno pomoč, bova v kontaktu.
Uporabniški avatar
Marjan Tomki
Admiral
Prispevkov: 6224
Pridružen: Sr Nov 03, 2010 21:30
Kraj: Ljubljana

Re: Nakup jadrnice za obnovo

OdgovorNapisal/-a Marjan Tomki » Ne Maj 03, 2020 09:49

@Kovač
    Potem ti mogoče tudi dati letalo v prikolico in s tem 'konvojem' oditi kam daleč taborit na tekmo ni problem. In če je tako, zna tudi tole tole nekaj zate domačega.

    Udobje ni ravno nekaj, kar bi prepovedovali, gre pa tudi brez njega, če nas zanima - daleč pred vsem drugim - jadranje (na vodi ali pod nebom).

    Prejšnja alesjo-va Alesea, na katero je dal povezavo Grega, je bila odlična izbira (4 sicer bolj špartanska ležišča, odlične jadralske lastnosti v skoraj vsakem vremenu in morju in tedaj v zelo dobrem stanju). Problema sta le dva - da se jo prepeljati, a to ni enostavno in (kolikor vem) ni naprodaj.

    Podobna bi lahko bila jadrnica tipa Meteor - le se ne spomnim, če gre na prikolico. Kobilica je fiksna, tako da najbrž tudi rabiš dvigalo. Seascape 18 ima dvižno in z zato gre na prikolico na klančini, brez dvigala).

    alesjo je pa za to - in vse plati v zvezi z (dolgoletno uspešno) plovbo z malimi jadrnicami po vsem Jadranu in bivanje na njih - najboljši vir informacij, ki se ga lahko spomnim.


@zlatko83
    zlatko83 napisal/-a:Jadrnica, ki jo boš lahko prevažal na prikolici, za mene ni jadrnica, ampak čoln z jadri :idea: ...
    Zanimivo mnenje...
    Naj malo razmislim. Po mojem je jadrnica vsako plovilo, ki je zgrajeno in namenjeno za to, da ga preko jader poganja veter (zdaj ne grem gledat v SSKJ).
    Pravno pa mislim da je tudi tvoja jadrnica čoln z jadri (da jo tudi smeš upravljati z izpitom za voditelja čolna, ki je pravno plovilo do 24m dolžine).

    In pri tem se tudi tale da prevažati in tudi se prevaža na prikolici (samo 'malo' večji).
Slika
    Kar zadeva udobje, so sodila in okoliščine različne. Tudi na jadralno letalo ne daš WC-ja in hladilnika (in ležišča in...).

    Seveda je (po mojem mnenju) dobro, če so mnenja različna.
Correct me if I am wrong, please.

Če bi se dalo upravljati starejše prispevke, bi bila kazala ažurnejša, v mnoge članke vrnjene slike, popravki vnešeni v izvirne članke in s tem vsebina pravilnejša in preglednejša...

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 5 gostov