Raymarine C80 in radar

Vse o opremi motornih plovil in jadrnic, tehnični nasveti v zvezi z opremljanjem plovil, prikolice za prevoz plovil, stojala za zimovanje plovil...

Moderatorji: moderator2, cibro, moderator

Uporabniški avatar
Grega295
Admiral
Prispevkov: 3222
Pridružen: Ne Apr 04, 2010 21:50

Raymarine C80 in radar

OdgovorNapisal/-a Grega295 » To Maj 12, 2020 13:14

Ali ima kdo Raymarine C80 (ali boljši) in radar?
Kako ste zadovoljni? Razmišljate o zamenjavi za novejše komponente?

Namreč, 10 let stara oprema je danes kot rabljena zelo poceni, npr. C80 po 300 € s kartami Jadrana, delujoč radar po 250-500 €, ponekod celo z garancijo. Všeč so mi ti stari, robustni kosi.

Se priporočam za kak nasvet.
Uporabniški avatar
Marchi
Admiral
Prispevkov: 6954
Pridružen: Če Apr 17, 2008 11:08

Re: Raymarine C80 in radar

OdgovorNapisal/-a Marchi » To Maj 12, 2020 13:31

Imam izkušnje z C90. Ko se ga navadiš in prebiješ čez vse menije, je super. Omogoča veliko, kartografija, podatki v različnih postavitvah, overlayi z radarjem idr. Poglej kakšen youtube video.
Vsekakor je vreden 300€ s kartami.
Slabosti so, da je starejši model in da je kar robusten (debel), pa tudi poraba ni zanemarljiva.
Danes je vse bolj fensi šmensi, tanko, touch, nmea2000 ...
Sam sem se isto odločal, pa sem se na koncu odločil za novega. Si pa pri novem s kartami takoj na 1000€.
Počakaj na kakšno akcijo pa bo kaj bolj sprejemljivo.
Uporabniški avatar
AEgir
Admiral
Prispevkov: 5974
Pridružen: Če Okt 04, 2012 20:29

Re: Raymarine C80 in radar

OdgovorNapisal/-a AEgir » To Maj 12, 2020 20:22

Navtični radarji so pred nekaj leti naredili kvantni preskok v tehnologiji in se zdaj delijo na stare, ki imajo notri enak princip kot mikrovalovka se pravi magnetron in vrteči usmernik in nove solid state broadband, ki imajo not vrtečo alu ploščo na kateri so čipki.

Razlika v tehnologiji je ogromna, razlika pa je tudi v sevanju, stari sevajo konkretno, novi pa prbližn tolk kot en mobitel.

Novi delujejo med 20 in 40W stari pa med 4 in 25kW.

Če misliš met radar vsekakor dobro preuči razlike. To je direktni preskok tehnologije iz tankov, cruise missle-ov in vojaških letal v civilne čolničke.

http://theensign.org/radar-goes-solid-state/
Finally, give that old outboard a hug—everyone needs some love now and again.
Uporabniški avatar
Paco
Admiral
Prispevkov: 1682
Pridružen: Ne Okt 01, 2017 15:05
Kraj: Lj-Pag

Re: Raymarine C80 in radar

OdgovorNapisal/-a Paco » To Maj 12, 2020 20:54

Mislim da imam nekje v kleti se set C80 samo nimam radarja.

Ce koga zanima pogledam.

Lpp
pojdi se z bikom bost!
Uporabniški avatar
Grega295
Admiral
Prispevkov: 3222
Pridružen: Ne Apr 04, 2010 21:50

Re: Raymarine C80 in radar

OdgovorNapisal/-a Grega295 » To Maj 12, 2020 21:20


Zanimivo vse tole, nisem vedel.
Kot berem, se torej nima smisla se ukvarjati s starimi radarji, razen če bi kakega dobil za res simbolično ceno.
Uporabniški avatar
AEgir
Admiral
Prispevkov: 5974
Pridružen: Če Okt 04, 2012 20:29

Re: Raymarine C80 in radar

OdgovorNapisal/-a AEgir » To Maj 12, 2020 23:07

Tako nekako. Rabljen 3G ali 4G se občasno pojavi za okoli jurja al pa takle set nabaviš za okoli 2 in si zmagal

https://www.ebay.com/itm/184275673437


Prednost teh novodobnih je tudi to, da vidijo čisto pred nos barke.

Tale citat je dober

What formerly would fill a room of equipment is stuffed into a small circuit board within the radar scanner unit.
Finally, give that old outboard a hug—everyone needs some love now and again.
Uporabniški avatar
Grega295
Admiral
Prispevkov: 3222
Pridružen: Ne Apr 04, 2010 21:50

Re: Raymarine C80 in radar

OdgovorNapisal/-a Grega295 » Sr Jun 16, 2021 15:52

Nekaj updejta: ker se je C80 izkazal za povsem ustrezen ploter, sem nabavil še radar prejšnje generacije. Za montažo na jambor je bilo treba nabaviti še nosilec, manjka mi še kabel.

Slika

Slika

Slika
polanc
Admiral
Prispevkov: 9291
Pridružen: Če Dec 04, 2008 21:00
Kraj: sevnica

Re: Raymarine C80 in radar

OdgovorNapisal/-a polanc » Sr Jun 16, 2021 17:42

Dejte,prjatli,razlošte mi zakaj vso to navlako rabte na barkah...Tepeš je pa 140000 milj naredu z Skokico z navigacijo za 300 e .,ja za tra zelence..Res me zanima.Plujemo pa okol istre pa do šibenika ..
Uporabniški avatar
Grega295
Admiral
Prispevkov: 3222
Pridružen: Ne Apr 04, 2010 21:50

Re: Raymarine C80 in radar

OdgovorNapisal/-a Grega295 » Sr Jun 16, 2021 17:45

Polanc, 10 let stara Raymarine oprema (večinoma kupujem new old stock) je danes tolk poceni (eBay), da si jo lahko vsak privošči kot igrače ... ko se jo še ornk naučiš uporabljat, pa dodana vrednost zihr je. Mene so glede radarja recimo prepričali številni prispevki NT-ja pa kaka dva skorajšnja trčenja.
Uporabniški avatar
motorni
Admiral
Prispevkov: 2530
Pridružen: Po Maj 14, 2007 00:04
Kraj: Zagorje

Re: Raymarine C80 in radar

OdgovorNapisal/-a motorni » Sr Jun 16, 2021 22:04

Polanc, ko pluješ nekje sredi ničesar, kot je večinoma plul Miran, z radarjem res nimaš kaj početi. Prav pa pride na primer, ko greš ponoči ribe lovit, ker bo tam okrog še veliko drugih ribičev, tudi kakšen brez luči, pa ob megli, pa nekdo je napisal da z njim meri razdaljo do obale, ko pristaja v Grčiji (da mu ne zmanjka sidrne verige), pa še kaj bi se našlo.
__________________
lp
motorni
Uporabniški avatar
Grega295
Admiral
Prispevkov: 3222
Pridružen: Ne Apr 04, 2010 21:50

Re: Raymarine C80 in radar

OdgovorNapisal/-a Grega295 » Sr Jun 16, 2021 22:13

polanc napisal/-a:Dejte,prjatli,razlošte mi zakaj vso to navlako rabte na barkah...

Nekaj zanimivih prispevkov NT-ja glede radarja:

Klik

Klik

Klik

Klik
Uporabniški avatar
Grega295
Admiral
Prispevkov: 3222
Pridružen: Ne Apr 04, 2010 21:50

Re: Raymarine C80 in radar

OdgovorNapisal/-a Grega295 » So Jan 22, 2022 10:57

Malo nadaljevanja.

Radar, ki sem ga nabavil in ki je izgledal kot nov iz trgovine, žal ni delal. Prek eBay-a sem potem zelo ugodbo dobil še enega, ki pa je imel ohišje v slabšem stanju in NT mi je zamnjal en okvarjen del v prvem z delom iz drugega. Po cca. 1 mesecu je iz ZDA prišel še kabel. Radar, nosilec, kabel je sedaj že zmontirano in vse deluje b.p.

Z radarjem se je potrebno naučiti delati - natisnil sem si navodila za ploter C80, kjer je opisano tudi vso ravnanje z radarjem, pa prebral tudi kaj vse je NT pisal, kako ga uporablja. Močno sem pozitivno presenečen kako je vse dodelano in kaj vse ponuja alarm zone, nastavitve občutljivosti / šuma, spremljanje tarč, možnost merjenja razdalje ... Tudi če vsega tega kdaj ne rabiš, je enostavno lušno se igrat s tem.

Nabavil sem tudi rabljen Raymarine AIS 500 transponder, pridobil MMSI številko. AIS je že imel vneseno prejšnjo MMSI in potrebna je bila pomoč NT-ja, da smo uspeli vpisati novo.

Sedaj imam na barki kar lep kup Raymarine opreme iz generacije izpred cca. 15 let: ploter C80, radar, VHF radio Ray240, sonar DSM 300, AIS 500 transponder, vgradni avtopilot ... vse povezano med seboj. Ekonomsko to ni več veliko vredno, ampak z uporabnega vidika, pa je bil to vrh Raymarina tistega obdobja. Nič ni na touch, vse je iz robustne plastike ... ampak recimo uporabniški vmesnik na C80 je odlično dodelan in definitivno boljši kot kak slabo zasnovan touch vmesnik (recimo v avtu imam Android radio - sicer touch, ampak obup).

Ko berem po forumih se posamezniki za menjavo starih sistemov odločajo mal iz panike, ko en kos odpove. Potem pa ni več supporta, mal vidijo pri sosedu novosti in se odločijo za komplet menjavo. Jaz sem se raje odločil za drugačno filozofijo (poti nazaj zdaj več ni :) ) - nabavljat bistevno cenejše kose prek eBaya, tudi kaj, kar morda sploh nisem planiral imeti - npr. sonar. Pa kot rezervo nameravam imeti sčasoma vse podvojeno (vse kar bo na barki, bo še rezerva doma). Seveda je tu še NT (Harpoon.si) z znanjem in pripravljenostjo na pomoč, pa morjeplovec Slan (Marko), ki je vgradil večino opreme.

Slika
Uporabniški avatar
Marchi
Admiral
Prispevkov: 6954
Pridružen: Če Apr 17, 2008 11:08

Re: Raymarine C80 in radar

OdgovorNapisal/-a Marchi » So Jan 22, 2022 12:34

Dober si, da si se odločil za "oldy goldy" filozofijo. Izkušnje govorijo, da so popravila stare opreme nesramno draga in pa seveda, stara oprema je podvržena pogostejšim okvaram, ker se ji je iztekla življenjska doba. UV naredi svoje. Displayi in gumbi začnejo zezat, kontakti korodirajo ... Pa še, nova oprema je tako fensi šmensi in up to date z vmesniki, da je rajcig že zaradi tega. Tudi tehnologija se spreminja, vsaj pri radarjih je kar velik preskok z Doppler effektom. No, če si dobil vse skupaj za ok ceno, bo verjento opravljalo svojo funkcijo, to pa je tudi cilj.
Uporabniški avatar
1stofficer
Admiral
Prispevkov: 2754
Pridružen: Sr Maj 30, 2018 13:14

Re: Raymarine C80 in radar

OdgovorNapisal/-a 1stofficer » So Jan 22, 2022 15:32

Je pa tezko dobit tudi kaj dobrega rabljenega. Js sem iskal wind instrument in display, pa, ali je bilo zjebano do konca, ali pa nesorazmerno drago, da ti na misel ne pade da bi tvegal za tako ceno.

Kje se kupuje rabljena navticna oprema? Ebay?
Uporabniški avatar
Grega295
Admiral
Prispevkov: 3222
Pridružen: Ne Apr 04, 2010 21:50

Re: Raymarine C80 in radar

OdgovorNapisal/-a Grega295 » So Jan 22, 2022 18:37

1stofficer napisal/-a:Kje se kupuje rabljena navticna oprema? Ebay?

Jaz vse na eBay in ebay-kleinanzeigen.de. Če je kaka dražba, uporabim gixen.com, za prepošiljanje iz Nemčije v Slo pa mailboxde.com. Od aprila 21' do danes sem za barko naročil 27 raznih zadev.

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 6 gostov