Obnova jadrnice Leisure 17

Vse o popravilu plovil, motorjev in opreme na plovilih, tehnični nasveti

Moderatorji: moderator2, cibro, Marchi, moderator

NASA
Admiral
Prispevkov: 635
Pridružen: Sr Sep 11, 2013 15:07
Kraj: Dobrova pri LJ

Re: Obnova jadrnice Leisure 17

OdgovorNapisal/-a NASA » Sr Avg 14, 2019 10:31

Vprašanje glede nastavitve jader in sicer:

Glavno jadro: ali dvižinico, ki drži zadaj bum v zraku medtem ko jadro dvignem odstranim ali pustim? do sedaj sem imel pripeto, a sem nekje videl, da tega nimajo?

Prednje jadro: zadnjič sem napel malo večje prednje jadro, saj je bil veter bolj švoh. Mislim da je genova ki je večja od običajne. Ne vem kako se pravilno imenuje.
Pojavi se problem, saj če ga spodaj speljem pod priponami, se zgoraj zapne pod križ. Če ga speljem po zunanji strani pripon pa spodaj nagaja ograja. Torej kako je pravilno? Slik nimam. Bom te dni poslikal za lažjo predstavo.

Je morda kdo v okolici Portoroža, ki bi mi praktično pokazal kako optimalno nastavit jadra.

LP
Uporabniški avatar
Marchi
Admiral
Prispevkov: 6954
Pridružen: Če Apr 17, 2008 11:08

Re: Obnova jadrnice Leisure 17

OdgovorNapisal/-a Marchi » Sr Avg 14, 2019 12:02

Glavno jadro: ali dvižinico, ki drži zadaj bum v zraku medtem ko jadro dvignem odstranim ali pustim? do sedaj sem imel pripeto, a sem nekje videl, da tega nimajo?


Kakor ti paše. Ko pa jadro dvigneš pa itak jadro drži bum, da ne pade v kokpit, tako da to špago popustiš ker nima funkcije.

Prednje jadro: zadnjič sem napel malo večje prednje jadro, saj je bil veter bolj švoh. Mislim da je genova ki je večja od običajne. Ne vem kako se pravilno imenuje.
Pojavi se problem, saj če ga spodaj speljem pod priponami, se zgoraj zapne pod križ. Če ga speljem po zunanji strani pripon pa spodaj nagaja ograja. Torej kako je pravilno? Slik nimam. Bom te dni poslikal za lažjo predstavo.


Po zunanji strani pripon! Ignoriraj ograjo, je pač tam.
Rok-11
Admiral
Prispevkov: 1195
Pridružen: Ne Avg 17, 2008 09:58
Kraj: Ljubljana, Ribiška vasica - It.

Re: Obnova jadrnice Leisure 17

OdgovorNapisal/-a Rok-11 » Pe Avg 16, 2019 09:22

NASA napisal/-a:Vprašanje glede nastavitve jader in sicer:

Glavno jadro: ali dvižinico, ki drži zadaj bum v zraku medtem ko jadro dvignem odstranim ali pustim? do sedaj sem imel pripeto, a sem nekje videl, da tega nimajo?

Prednje jadro: zadnjič sem napel malo večje prednje jadro, saj je bil veter bolj švoh. Mislim da je genova ki je večja od običajne. Ne vem kako se pravilno imenuje.
Pojavi se problem, saj če ga spodaj speljem pod priponami, se zgoraj zapne pod križ. Če ga speljem po zunanji strani pripon pa spodaj nagaja ograja. Torej kako je pravilno? Slik nimam. Bom te dni poslikal za lažjo predstavo.

Je morda kdo v okolici Portoroža, ki bi mi praktično pokazal kako optimalno nastavit jadra.

LP


Pri Leisure barkah je to Genoa 1 - večja verzija genove, ki je tudi iz lažjega materiala.
Gre po zunanji strani pripon - in če je podobno kot pri večji sestrici - sede znotraj ograje samo pri vožnji v veter, kadar je dovolj zategnjena. SIcer se malo vleče po ograji.
NASA
Admiral
Prispevkov: 635
Pridružen: Sr Sep 11, 2013 15:07
Kraj: Dobrova pri LJ

Re: Obnova jadrnice Leisure 17

OdgovorNapisal/-a NASA » Pe Avg 16, 2019 10:01

Hvala za pojasnilo. Kaj pa če jadro malo dvignem za cca 30 cm in se ne bo toliko zapenjalo v ograjo? Marchi mi je sicer pred časom napisal da naj bo čim nižje. Kako pa z navadno genoo? Tudi po zunanji strani pripon?
Lp
NASA
Admiral
Prispevkov: 635
Pridružen: Sr Sep 11, 2013 15:07
Kraj: Dobrova pri LJ

Re: Obnova jadrnice Leisure 17

OdgovorNapisal/-a NASA » Po Okt 07, 2019 15:16

Sezona kratkih hlač gre h koncu.

Objavljam še sliko kako se jadro kobaca čez ograjo
Slika

V jesenskem času bi se pa rad lotil ribolova. Je na forumu še kakšen ribič, ki bi pomagal z kakšnim nasvetom ali so pregnani na drug forum?

LP, NASA
NASA
Admiral
Prispevkov: 635
Pridružen: Sr Sep 11, 2013 15:07
Kraj: Dobrova pri LJ

Re: Obnova jadrnice Leisure 17

OdgovorNapisal/-a NASA » Če Jul 02, 2020 13:39

Pozdravljeni!

Na jadrnici Leisure 17 bi rad rešil prezračevanje. V barki je vroče, ker zrak ne more krožit. Sprednjega dvižnega okna nimam, le na strehi je zračnik fi 10 cm, ki pa je neučinkovit. Razmišljal sem o palubnem kolenu, ki mi ne izgleda najbolje ter o menjavi stranskih fiksnih oken z takimi, ki se odpirajo.

Prosim za kakšen nasvet oz. mnenje kako rešiti prezračevanje.

Slika
Hvala in LP
Uporabniški avatar
Marchi
Admiral
Prispevkov: 6954
Pridružen: Če Apr 17, 2008 11:08

Re: Obnova jadrnice Leisure 17

OdgovorNapisal/-a Marchi » Če Jul 02, 2020 15:07

NASA napisal/-a:Pozdravljeni!

Na jadrnici Leisure 17 bi rad rešil prezračevanje. V barki je vroče, ker zrak ne more krožit. Sprednjega dvižnega okna nimam, le na strehi je zračnik fi 10 cm, ki pa je neučinkovit. Razmišljal sem o palubnem kolenu, ki mi ne izgleda najbolje ter o menjavi stranskih fiksnih oken z takimi, ki se odpirajo.

Prosim za kakšen nasvet oz. mnenje kako rešiti prezračevanje.

Slika
Hvala in LP

Če maš plac daj sprednje palubo okno. Edino tako ti bo zrak lepo potegnil skozi celo barko.
NASA
Admiral
Prispevkov: 635
Pridružen: Sr Sep 11, 2013 15:07
Kraj: Dobrova pri LJ

Re: Obnova jadrnice Leisure 17

OdgovorNapisal/-a NASA » Če Jul 02, 2020 20:49

Ne placa ni, zato bi zamenjal okrogla stranska z takimi, ki se odpirajo.

Kolikšno je pa najmanjše okno? Če bi morda probal stlačit med jambor in rob prednje šipe.

Žal nimam boljše slike za predstavo

Slika
Uporabniški avatar
hrošč
Admiral
Prispevkov: 1292
Pridružen: Sr Sep 08, 2010 17:32
Kraj: Ljubljana - Vrsar

Re: Obnova jadrnice Leisure 17

OdgovorNapisal/-a hrošč » Če Jul 02, 2020 20:59

A ne bi šlo kako manjše ali dva manjša na sam premec, na palubo? Res pa da se potem spotikaš ob njih na že tako majhni palubi..odvisno, koliko ti ej do zraka :mrgreen:
NASA
Admiral
Prispevkov: 635
Pridružen: Sr Sep 11, 2013 15:07
Kraj: Dobrova pri LJ

Re: Obnova jadrnice Leisure 17

OdgovorNapisal/-a NASA » So Jul 04, 2020 17:40

O ja zrak bi imel :). Prostora za dodatno okno ni, zato razmišljam, da bi zamenjal stranska s takimi, ki se odpirajo.

https://www.ceneje.si/Izdelek/6859350/v ... ck-okroglo
NASA
Admiral
Prispevkov: 635
Pridružen: Sr Sep 11, 2013 15:07
Kraj: Dobrova pri LJ

Re: Obnova jadrnice Leisure 17

OdgovorNapisal/-a NASA » Po Jul 06, 2020 07:29

Ima kdo motirano kaj takega? Deluje?

http://valtrgovina.com/image/cache/cata ... 00x500.jpg

Rajši bi sicer inox, a ne vem kje iskati.
Uporabniški avatar
Marchi
Admiral
Prispevkov: 6954
Pridružen: Če Apr 17, 2008 11:08

Re: Obnova jadrnice Leisure 17

OdgovorNapisal/-a Marchi » Po Jul 06, 2020 07:42

NASA napisal/-a:Ima kdo motirano kaj takega? Deluje?

http://valtrgovina.com/image/cache/cata ... 00x500.jpg

Rajši bi sicer inox, a ne vem kje iskati.

Imam. To je 5% tistega kar bi dalo okno.
Namenjeno je temu, da ko je barka zaprta, vsaj malo kroži zrak. Za zračenje v poletnih vročinah pa neuporabno.
SR 290
Admiral
Prispevkov: 4395
Pridružen: Če Avg 02, 2012 17:40

Re: Obnova jadrnice Leisure 17

OdgovorNapisal/-a SR 290 » Po Jul 06, 2020 08:29

Če nimaš prostora za okno pa sam napravi loputo, ki bo skoraj štrihana z palubo. Preden izrežeš luknjo iz poliestra napraviš okvir z tesnilnim robom, ki naj gleda vsaj 0,5 cm nad nivo palube, da ne bo teklo v čoln. "Kalup" izdelaš enostavno iz mediapana. Če imaš koga ti ga izrezka, drugače pa lepiš in brusiš. Na koncu ga oblepiš z rjavim poštarskim selotejpom in dobro premažeš z loilcem. Za pokrov lopute lahko uporabiš kaz tisti del palube, ki si ga izrezal, ampak moraš pa rezat previdno z tanko rezalko na fleksu.
Pante in zapiralo nabaviš, tesnilo pa je v tem primeru najboljše tisto iz sanitarnega silikona.
Za detajle v gradniji lahko kasneje nadaljujemo.

Bočna okna, ki se odpirajo so pri taki mali barki problem. Če ne tesni lahko greš na dno in nam je pri konstruiranju gliserja Starešinič zabičal: "Nobenih stranskih oken! Bodo sami problemi z papirji in kasneje med uporabo." Če z takim oknom med pregledom za registracijo naletiš na doslednega uslužbenca boš rabil certifikat proizvajalca okna in certifikat tistega, ki ti je to vgradil, drugače ne boš videl vode.

@Marchi, kako preprečiš da čez zimo ne zlezejo glodalci skozi to luknjo?
NASA
Admiral
Prispevkov: 635
Pridružen: Sr Sep 11, 2013 15:07
Kraj: Dobrova pri LJ

Re: Obnova jadrnice Leisure 17

OdgovorNapisal/-a NASA » Po Jul 06, 2020 09:07

Marchi in SR290 hvala. Glede detajlov mi ni čisto jasno. Izdelam lahko sam, saj sem mizar.

Kam pa bi to postavil? Na mesto, kjer je zračnik? Se mi vseeno zdi, da je preozko in kup nepravilnih linij. Tudi od znotraj je dvojni strop ( neka maska).

Slika

Slika


Kako je pa potem z samo nosilnostjo konstrukcije? Jo tak izrez zelo oslabi?
SR 290
Admiral
Prispevkov: 4395
Pridružen: Če Avg 02, 2012 17:40

Re: Obnova jadrnice Leisure 17

OdgovorNapisal/-a SR 290 » Po Jul 06, 2020 09:34

Tako kot se pri strešnem oknu izogneš špirovcem se tudi tukaj izogneš rebrom in nič ne oslabiš.
Tisti okvir nalepiš na notranjo stran zunanje lupine, povezavo z notranjim boš pa že izdelal iz kake okume vp, saj si mizar.

Kot je videt iz ptičje perspektive imaš prostor med kabino in bitvo. Jaz bi šel levo ali desno, ker je po sredini verjetno ojačitveno rebro.

Poglej si kak rob ima originalno okno in to skopiraj. Naležne površine za stik z palubo napravi kakih 8-10 cm in boš lahko prilepil z belim Kentom.
Tesnilo med polkno in tem okvirjem napravi tako:
- v osnovi mora biti med okvirjem in polkno ca 2-3 mm zračnosti.
- na okvir naneseš sanitarni silikon (ker je najmehkejši) in na vsak vogal okvirja daš prečno na rob 2-3 mm podlogo v obliki žice, zobotrebca...,
- počakaš toliko, da se prične kit trdit. Ni dovolj, da se napravi skorja, postajat mora malce konkretnejši, ampak še vedno plastičen.
- z strojno mastjo namažeš polkno na stiku in jo zapreš.
- drugi dan odpreš polkno, vse očistiš masti, potegneš tiste zobotrebce ven in praznino zapolniš z silikonom in to je to.
- dobro je, da vgradiš dve zapirali, da ne bo zvijalo polkne.

Šment je v tem, da mora tudi taka polkna gledat malo ven iz palube, drugače se bo vlilo v kabino kadar boš odpiral polkno.


Kam naj bi bilo obrnjeno odpiranje na jadrnici ne vem. Verjetno v smeri vožnje.


Ne da semi zafrkavat z nalaganjem skice na foto stran in potem na forum, lahko pa ti hitro nekaj skiciram in pošljem na mejl, če mi ga pošlješ preko zs.

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 8 gostov