ADRIA EVENT 750

Vse o gliserjih, cruiserjih in jahtah ter plovba z njimi

Moderatorji: moderator2, cibro, moderator

Uporabniški avatar
MIHOLD
Kapitan korvete
Prispevkov: 99
Pridružen: Pe Maj 23, 2008 02:51

ADRIA EVENT 750

OdgovorNapisal/-a MIHOLD » Po Okt 19, 2020 10:34

Pozdravljeni,

Zanima me ali si mogoče kdo od morjeplovcev tukaj lasti barko Adria Event 750, po možnosti z 125KM motorjem ?

Rad bi postavil nekaj vprašanj glede performans.
Uporabniški avatar
habibi Vll
Admiral
Prispevkov: 4309
Pridružen: Po Avg 20, 2012 16:41
Kraj: LJ.Vižmarje

Re: ADRIA EVENT 750

OdgovorNapisal/-a habibi Vll » Po Okt 19, 2020 12:47

Imam Seaway Arena 740, ki se je kasneje, ko je izdelavo prevzel Elan, preimenovala v Adria Event 750.Ima jo 11 let, trenutno z motorjem Lombardini 60, sedaj pa bom dal notri Yanmar 100.To je polispodrivna barka.Govoril sem z enim možakarjem z Visa, ki je imel enako z motorjem Yanm.100.Potovalka je 10-12 vozlov, špica 16 Vozlov.S 125 KM bi morala bit hitrost nakaj višja.Drugače s tako močnim motorjem še nisem zasledil, da bi imel kdo tak motor vgrajen.Jaz sem sicer zadnji del, kjer je bila 40 cm platforma, podaljšal na 60 cm, s tem, da sem podaljšal tudi dno in kompletno zadnji del platforme tudi povsem zapru, tako, da imam kar velik bunker za vrvi in sidra(3kom).Zato se tudi lepše pelje.Barko imam doma(Lj.Vižmarje) in če te zanima lahko prideš pogledat.
mašinfirer
Uporabniški avatar
MIHOLD
Kapitan korvete
Prispevkov: 99
Pridružen: Pe Maj 23, 2008 02:51

Re: ADRIA EVENT 750

OdgovorNapisal/-a MIHOLD » Po Okt 19, 2020 19:22

Zdravo,

Bom kar tukaj nadaljeval, mogoče pa bo nekoč nekdo potreboval ravno to informacijo.

Že iz vašega zapisa razberem, da imam kar prav glede mojega razmišljanja. Naj povem, barke ne kupujem , sem pa na njej pristal po čudnem spletu okoliščin, da odpravim težave katere se vlečejo že več kot eno leto in pomagam že skoraj obupanemu lastniku. Ker je po spletu zaslediti marsikaj zapisanega , uradnih podatkov pa načeloma ni , sem hotel to izvedeti od nekoga iz prve roke , ki si jo lasti ali pa si jo je nekoč lastil.

Barka ima vgrajen originalno 125KM Yanmar 4JH3-DTE, 125KM, 3800RPM Max. Teža naj bi bila 1700kg.
Barka je tudi že podaljšana, tako kot ste napisal tudi vi in je v platformi urejen zelo čeden prostor za shranjevanje.
Je tudi original že zelo dobro opremljena (Ploter, Radar, Autopilot)

Ker je bilo na barki "prešlatano in preštelano" že marsikaj in sem uspel spraviti motor v stanje, da je končno zadeva "zadihala" , sem začel iskati realne performance, ki bi jih seveda rad dosegel in rekel, evo gospod "zrihtano".

Trenutno je stanje tako, da je potrebno urediti še malenkosti, kar pomeni, da imam na tehtnici samo še ali je potrebna korekcija količine goriva, da bom dosegel performanse(ki jih še ne vem točnih) ali bo potrebna korekcija elise. Zelo zelo rad bi izvedel specifikacije original tovarniško nameščene elise s tem motorjem, mogoče kdo pozna koga, ki pozna koga, ki je delal v Seaway oz Elanu in bi ta podatek imel???

Lastnik trdi, da je motor nekoč (s trenutno eliso) celo dosegel 3600RPM in 16kt hitrosti. (trup čist, barka 150l goriva, 2 osebe, 50lt vode)

Barko naj bi že kupil z eliso, ki je imela prevelik korak. Kasneje je dal urediti eliso v neko podjetje na hrvaškem, kjer jim je posredoval vse podatke in kjer so uredili eliso , ki naj bi ustrezala. Zadeva je bila mnogo boljša in lastnik je sedaj vsa leta uporabljal na tak način.

Sedaj smo prišli do 3100rpm max in 13kt , več trenutno ne gre in moram samo še eno stvar prej preverit, za katero imam velik sum, da je napačen rezervni del vgrajen (na motorju), za to bi rad, da ko še to preverim in uredim na motorju, imam še performanse iz prve roke, zgolj v orientacijo zaradi ustrezne nastavitve motorja.

Zakaj sem vse to napisal?

Ker menim da taka barka s tem motorjem MORA biti sposobna doseči WOT obrate, torej 3800RPM polna obremenitev po specifikaciji Yanmarja. Na mestu v leru pride BP na 4300 obratov.

Ker menim, da je taka barka s tem motorjem prazna sposobna doseči hitrost pri polni obremenitvi 3800 obratov najmanj 20 vozlov.

Ker sem dobil original reklamni letak kjer za 105KM motor piše da dosega 24kt (glej spodaj)

Slika


Ker sem zasledil prodajni neaktiven oglas na njuškalu, event 750 s točno takim motorjem, kjer je prodajalec zapisal da je
max hitrost 18kt, prilagam link:
https://www.njuskalo.hr/motorni-brodovi ... s-17086112

Ker sem v charter ponudbi Eventa 750 dobil specifikacije za 105KM izvedenko z Volvo Penta motorjem, kjer so zapisali max hitrost 24mph, kar pomeni 20 kt z 105 konji. Prilagam link:
https://www.clickandboat.com/en/boat-re ... -750-eqqwp

Slika kjer glisira:
Slika

Argumenti , misli, poznanstvo še koga , ki bi imel informacije?

Barka se seveda ne bo uporabljala za doseganje hitrostnih rekordov, to je samo moj kapric, da se zadeva nastavi na tovarniško tako kot mora bit. Plula bo itak z 7-8 vozli več ali manj, je pa prav, da če je sposobna več, da to, ko je potrebno tudi doseže.

Prosim ne me vprašat če je trup čist :roll: :lol: Ja je čist, tudi elisa 8)
kr3mn1
Admiral
Prispevkov: 2526
Pridružen: So Jul 12, 2014 11:57
Kraj: Kranj / Pag(LUN)

Re: ADRIA EVENT 750

OdgovorNapisal/-a kr3mn1 » Po Okt 19, 2020 19:50

em..

105 konj da spravi 2 tone v glisiranje? v katerem filmu že? eno vprašanje MIHOLD, ti vijačiš profesionalno motorje in se spoznaš na navtiko? Veš, 105 konj ni ravno nek presežek, sploh pa za barko ki ni gliser.

da sprobaš motor, se dobijo posebni propelerji, ali pa si ga sam naredi, pa ni treba hodit ven probat, lahko kar na privezu tiščiš. pač moraš v vodo da ga zamenjaš...Yanmar je lep in konzervativno konstruiran motor, preveri šobe, fazo, predvbrizg, kompresijo in to je načeloma to. ampak da preveriš, če ne znaš, pokliči mehanika.
Uporabniški avatar
MIHOLD
Kapitan korvete
Prispevkov: 99
Pridružen: Pe Maj 23, 2008 02:51

Re: ADRIA EVENT 750

OdgovorNapisal/-a MIHOLD » Po Okt 19, 2020 20:01

kr3mn1 Samo eno stvar te bom vprašal. Barka na zadnji sliki(modri trup) glisira? Da vidim če smo pri pravi terminologiji.

Poglej sliko in mi odkrito povej kaj ti vidiš na sliki. Ali glisira ali ne?
Uporabniški avatar
Nikola T.
Admiral
Prispevkov: 5110
Pridružen: Ne Nov 29, 2009 21:12
Kraj: Lj.-Trzin-Izola-Devin
Kontakt:

Re: ADRIA EVENT 750

OdgovorNapisal/-a Nikola T. » Po Okt 19, 2020 20:42

Mihold živjo :D
GLISIRA definitivno!

Lepo si opisal in tudi jaz bi pričakoval, da bi ta barka šla hitreje od 13 vozlov vsaj s tovarniško opremo, pri tem mislim predvsem težo in močnejši motor.

Na reki je za propelerje mojster iz Viškovega, ki je bil zaposlen v Marin Benčič podjetju. Njegov kontakt sem izgubil ti ga pa lahko pove Mauro lastnik Scama tudi iz Viškovega. Meni je na barki in še nekaj kolegom propeler poštimal prav on. Tudi za moj motor 1,6D golf mi je on svetoval glede propelerja in ko sem nabavil točno takega gre barka fantastično in dosegam s "tvojim" motorjem zelo lepe hitrosti in izjemno nizko porabo. Motor pa se ob maksimalni hitrosti 8,5 kn zvrti do 3.800 obratov.

@Kremni
Mihold in njegov oče sta ena najboljših diesel mehanikov v Sloveniji !!!
al

Re: ADRIA EVENT 750

OdgovorNapisal/-a al » Po Okt 19, 2020 20:49

@kr3mn1
zakaj se ti zmeri v vsakega tako zaganjaš?
it is a nautical forum... take it easy....
Uporabniški avatar
habibi Vll
Admiral
Prispevkov: 4309
Pridružen: Po Avg 20, 2012 16:41
Kraj: LJ.Vižmarje

Re: ADRIA EVENT 750

OdgovorNapisal/-a habibi Vll » Po Okt 19, 2020 20:51

Zanimivo, Jaz imam trenuto na sedanjem motorju eliso 4 krako 17/17. Na Yanmarja 4jh2 UTE 100KM in menjalnik Kanzaki 2.63 bom dal eliso 17/19 tudi 4 krako.4 kraka elisa gre lepše v val in valovi barke ne zavirajo, dočim prej sem imel 3 krako 17/18 je bilo slabše.
Pri tvojem motorju bi pregledal in sčistil ohišje izpuha turbine, ker se zaradi prepočasne vožnje, pred območjem delovanja turbine, nabere toliko saj, da ponavadi turbina ne more pravilno delovati in čiščenje interkulerja, ki dvomim, če je bil kdaj.Impeler mora bit 9kraki.Problem te barke je bil tudi plavut, ki je kot podaljšek dna, ta je bila za kake 3 stopinje obrnjena na dol, tako da na začetku tja do 6-7 rine s premcem v vodo, šele nato, če je dovolj moči, se dvigne in gre.Jaz sem to plavut dvignil za 2 stopinje na gor in podaljšal dno še za 20cm, sedaj se barka pelje normalno, motor je manj obremenjen in ne rine več vode pred sabo.
mašinfirer
Uporabniški avatar
MIHOLD
Kapitan korvete
Prispevkov: 99
Pridružen: Pe Maj 23, 2008 02:51

Re: ADRIA EVENT 750

OdgovorNapisal/-a MIHOLD » Po Okt 19, 2020 21:07

Turbina je nova (ganz original yanmar), mešalno koleno tudi, tudi aftercooler snet in očiščen. Vse to že narejeno pred mojim vpadom v situacijo. Prosim če se ne obračamo sedaj na motor, rad bi izvedel samo to:

1. Če kdo ima podatek realnih performans za 125KM verzijo, max hitrost pri 3800rpm tovarniške specifikacije?

2. Če lahko dobim tovarniške specifikacije propelerja ki je bil vgrajen pri prvi vgradnji?

Samo to mi bo pomagalo in nič drugega.
CAR
Admiral
Prispevkov: 2269
Pridružen: Sr Mar 26, 2008 19:54
Kraj: Ljubljana - ACI Supetarska draga - Rab

Re: ADRIA EVENT 750

OdgovorNapisal/-a CAR » Po Okt 19, 2020 21:35

Se strinjam kar je napisal Nikolo Teslo, odlicna mehaniča delavnica v Renčah z ogromno znanja. Ja nekateri ne poznajo avtorjev na drugi strani in jih podcenjujejo.
You can't control the wind, but you can adjust your sails.
Uporabniški avatar
Roberth1
Admiral
Prispevkov: 2042
Pridružen: Po Avg 15, 2011 20:32
Kraj: Kranj - Vraniči - Červar

Re: ADRIA EVENT 750

OdgovorNapisal/-a Roberth1 » To Okt 20, 2020 06:48

al napisal/-a:@kr3mn1
zakaj se ti zmeri v vsakega tako zaganjaš?
it is a nautical forum... take it easy....


Pa z izborom žrtve je tokrat res brcnil v temo.
https://vodovod-rh.si/
kr3mn1
Admiral
Prispevkov: 2526
Pridružen: So Jul 12, 2014 11:57
Kraj: Kranj / Pag(LUN)

Re: ADRIA EVENT 750

OdgovorNapisal/-a kr3mn1 » To Okt 20, 2020 09:59

CAR napisal/-a:Se strinjam kar je napisal Nikolo Teslo, odlicna mehaniča delavnica v Renčah z ogromno znanja. Ja nekateri ne poznajo avtorjev na drugi strani in jih podcenjujejo.


mislim da si ti tudi malce falil. mi boš odgovoril na tole al še počakava kak mesec?

viewtopic.php?f=11&t=25437&start=795

ne sodi me, če me ne poznaš.
kr3mn1
Admiral
Prispevkov: 2526
Pridružen: So Jul 12, 2014 11:57
Kraj: Kranj / Pag(LUN)

Re: ADRIA EVENT 750

OdgovorNapisal/-a kr3mn1 » To Okt 20, 2020 10:00

al napisal/-a:@kr3mn1
zakaj se ti zmeri v vsakega tako zaganjaš?
it is a nautical forum... take it easy....


to mi je za dobro jutro. za večerjo se okoli vozim s biciklom pa kantico bencina
kr3mn1
Admiral
Prispevkov: 2526
Pridružen: So Jul 12, 2014 11:57
Kraj: Kranj / Pag(LUN)

Re: ADRIA EVENT 750

OdgovorNapisal/-a kr3mn1 » To Okt 20, 2020 10:01

MIHOLD napisal/-a:kr3mn1 Samo eno stvar te bom vprašal. Barka na zadnji sliki(modri trup) glisira? Da vidim če smo pri pravi terminologiji.

Poglej sliko in mi odkrito povej kaj ti vidiš na sliki. Ali glisira ali ne?


je isti motor? je ista elisa? ljudje kdaj kaj spremenijo.

podatkov o originalni Adriji nimam, žal, tako kot vsi ostali v tej temi ne. veliko sreče in uspeha pri reševanju težave!
CAR
Admiral
Prispevkov: 2269
Pridružen: Sr Mar 26, 2008 19:54
Kraj: Ljubljana - ACI Supetarska draga - Rab

Re: ADRIA EVENT 750

OdgovorNapisal/-a CAR » To Okt 20, 2020 11:50

kr3mn1 ne bom ti odgovarjal, ker se ne hvalim kot ti, poleg tega pa ti ne verjamem vse, kar je moja pravica (5 tednov na morjju, nevem koliko mesecev na potovanjih....). Zamisli se malo nad sabo, ali ne vidiš, da nisi v najboljših odnosih z nekaterimi člani, ki ti replicirajo na forumu. Upam, da se kdaj vidiva na Rabu, mogoče pa v resnici nisi toliko zatežen.
You can't control the wind, but you can adjust your sails.

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 7 gostov