Gumjasti ležaj osi elise

Vse o jadrnicah in jadranju

Moderatorji: moderator2, Marchi, moderator

plima
Poročnik bojne ladje
Prispevkov: 87
Pridružen: Pe Jul 16, 2010 19:37

Gumjasti ležaj osi elise

OdgovorNapisal/-a plima » To Feb 23, 2021 10:58

Pozdravljeni morjeplovci.
Zima se poslavlja, korona beži in potrebno bo pričeti pripravljati naše "ljubice" za plovbo. Šalo na stran, zanima me sledeče:
Letos bi rad zamenjal gumi ležaj v katerem se vrti os elise. Kako je najlažje odstraniti stari ležaj? Verjetno se je v dolgih letih kar kokretno zapekel v statveno cev. Kakšne so vaše izkušnje in nasveti.
Na tržišču so ležaji z medeninastim in plastičnim ohišjem. Menda so boljši plastični, ker ne more priti do galvanske povezave z medeninasto statveno cevjo. Katerega predlagate?
CAR
Admiral
Prispevkov: 2269
Pridružen: Sr Mar 26, 2008 19:54
Kraj: Ljubljana - ACI Supetarska draga - Rab

Re: Gumjasti ležaj osi elise

OdgovorNapisal/-a CAR » To Feb 23, 2021 11:50

Jaz sem ga menjal na prejšni jadrnici in sem dal z medeninastim ohišjem. Starega sem dobil ven z nastavkom, po katerem sem udarjal s kladivom, da ga je počasi porivalo ven, vendar previdno. Če ne gre drugače ga lahko tudi previdno segreješ. Vem, da ga nekateri potegnejo ven tudi z "abcigerjem".
You can't control the wind, but you can adjust your sails.
Uporabniški avatar
Nikola T.
Admiral
Prispevkov: 5110
Pridružen: Ne Nov 29, 2009 21:12
Kraj: Lj.-Trzin-Izola-Devin
Kontakt:

Re: Gumjasti ležaj osi elise

OdgovorNapisal/-a Nikola T. » To Feb 23, 2021 13:15

Najlepše je uporabiti močnejšo navojno palico, par podložk večjih od "bukole", nekaj podložk ali cev malo ožjo od zunanjega premera ležaja, nekaj matic ter ravno odrezana cev, ki ravno lepo sede na ležišče bukole.
polanc
Admiral
Prispevkov: 9291
Pridružen: Če Dec 04, 2008 21:00
Kraj: sevnica

Re: Gumjasti ležaj osi elise

OdgovorNapisal/-a polanc » To Feb 23, 2021 16:05

Kteri fi osi imaš?
plima
Poročnik bojne ladje
Prispevkov: 87
Pridružen: Pe Jul 16, 2010 19:37

Re: Gumjasti ležaj osi elise

OdgovorNapisal/-a plima » To Feb 23, 2021 20:00

Ja, ideja od NT mi je kar všeč. Sem pa že dolgo nazaj nekje prebral ali slišal, da z listom žage prežagaš ležaj po dolžini,
potem pa se lažje zbije ven. Ali je že kdo to sprobal?
Polanc, debelina osi je 25mm, koliko pa je zunanji premer ležaja pa trenutno ne vem (38 ali 40mm). Moram ob priliki preveriti.
polanc
Admiral
Prispevkov: 9291
Pridružen: Če Dec 04, 2008 21:00
Kraj: sevnica

Re: Gumjasti ležaj osi elise

OdgovorNapisal/-a polanc » To Feb 23, 2021 20:26

Če imaš 25 -38 ti lahko posodim specialn abciger,Tolči ležaj ven z kladivom, je lahko velik problem za skeg in lahko pride do puščanja vode v trup kjer je zalit v plastiko.Za prežagat pa rabiš akso ven jemat.Tuki se pa mal pošprica z kakim odvijačem,BLAGo potolče in z šponanjem gre smeje ven..no tebi se smeji ,k ga maš u 2 minutah zunaj.Če boš rabil oz želel.041 554 028 pa se dogovoriva.LP Iztok
sasaman
Kapitan bojne ladje
Prispevkov: 134
Pridružen: Če Nov 17, 2011 20:05
Kraj: Koper

Re: Gumjasti ležaj osi elise

OdgovorNapisal/-a sasaman » To Feb 23, 2021 21:43

Novega pa za nekaj časa v freezer, da ga ne nabijaš.

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 2 gosta