Webasto

Vse o opremi motornih plovil in jadrnic, tehnični nasveti v zvezi z opremljanjem plovil, prikolice za prevoz plovil, stojala za zimovanje plovil...

Moderatorji: moderator2, cibro, moderator

klemen1
Prispevkov: 2
Pridružen: To Dec 15, 2009 12:16

Webasto

OdgovorNapisal/-a klemen1 » To Dec 15, 2009 16:39

Pozdrav vsem
Sem nov član foruma. Imam jadrnico, samogradnja, po načrtu Sonic 40.
Imam vprašanje, na jadrnici imam vgrajen Webasto in mi javlja napako 3. Navodila sem med gradnjo nekam založil, zato sprašujem, če jih ima kdo pri roki.

Morski pozdrav
Uporabniški avatar
Mitja P
Admiral
Prispevkov: 2367
Pridružen: Ne Okt 19, 2008 19:04

OdgovorNapisal/-a Mitja P » To Dec 15, 2009 19:39

Klemen lep pozdrav.

Tukaj se pojavi en problem in namreč, nisi povedal kateri tip in model Webasta imaš in kaj se z njim dogaja.

Mogoče par opcij:
Ne greje oz. se ne vžge; lahko je zanič žarilna svečka in webasto po ciklu zaganjanja izklopi, lahko je pumpica za dovod goriva ali pa premajhna napetost.

No skratka najprej nam malo bolj opiši svojo težavo potem pa se bo že našlo kakšno mnenje.

Lp Mitja
Uporabniški avatar
Joško
Admiral
Prispevkov: 1774
Pridružen: Če Sep 17, 2009 15:02
Kraj: Koper

OdgovorNapisal/-a Joško » To Dec 15, 2009 21:26

Klemen pozdravljen na forumu
Napaka na Webastu, ki ti javlja kodo 3, pomeni previsoko ali prenizko napetost. Ne glede na to, kateri grelnik imaš vgrajen.
Preveri 220V del iz omarice na obali (v tem času se dogaja, da mornarji izklapljajo kable) FI-LS zaščito in avtomate za 220V, če jih imaš vgrajene, konkretno za polnilec.
V kolikor pa če kdo želi, lahko dopišem še preostale kode motenj.
LP
:)"Dobrega štromarja zruka samo slab šnops":)
klemen1
Prispevkov: 2
Pridružen: To Dec 15, 2009 12:16

OdgovorNapisal/-a klemen1 » Sr Dec 16, 2009 12:22

Hvala obema za hiter odgovor. Res je bila čisto banalna napaka. Dopolnil sem akomulatorje in webasto spet dela kot ura. v kolikor pa res razpolagate z podatki kaj pomenijo ostale napake, ki jih lahko webasto javi se seveda priporočam. Naslednjič bom tako lahko hitreje na toplem.
lep pozdrav
Uporabniški avatar
Joško
Admiral
Prispevkov: 1774
Pridružen: Če Sep 17, 2009 15:02
Kraj: Koper

OdgovorNapisal/-a Joško » Sr Dec 16, 2009 18:46

Na upravljalnem elementu je na sredi trikotna led, ki ob normalnem delovanju (ni napake) sveti, v slučaju kakršnekoli napake pa utripa. Vsak utrip pomeni določeno napako, ki ustreza tabeli v nadaljevanju. Pet hitrih nizov impulzov pomeni presledek, teh se ne šteje, pozorni smo na počasne. Takole zgleda - - - - - __ - - - - - __ - - - - - __ - - - - -

N 00 - napaka na krmilni napravi - ni napajanja, zanič varovalka, slab kontakt na upravljalnem elementu.
N 01 - ni zagona po večih poskusih - ni goriva v sistemu, tudi če je prej Webasto normalno deloval, potem pa je ugasnil. Dozirna črpalka je zdozirala vso gorivo iz sistema.
N 02 - plamen ugasne - napaka povezana z gorivom, zanič nafta, lahko tudi voda vmes, že dotrajano gorilno razpršilo
N 03 - prenizka ali previsoka napetost - preverite napajanje 220V z obale, delovanje polnilca
N 04 - predčasna zaznava plamena - napaka povezana z elektroniko, potreben servis
N 06 - prekinitev ali kratek stik na temperaturnem tipalu - običajno je montiran nekje okoli navigacijke mize, preverite spoje.
N 07 - prekinitev ali kratek stik v dozirni črpalki - montirana za rezervoarjem goriva, preverite spoje, tudi na samem grelniku na spodnji strani, kjer je kratka črna cev
N 08 - prekinitev ali kratek stik v motorju ventilatorja - napaka nastane zaradi blokade grelnika, preverite, da je okoli grelnika čist prostor in ni zametan z ostalo opremo, potreben servis
N 09 - prekinitev ali kratek stik v žarilni igli - pri starejših grelnikih zaradi dotrajanja materiala, potreben servis
N 10 - pregrevanje - odprite usmernike zraka, zagotovite normalen pretok (kolikor zraka ventilator zajame, toliko ga mora poslati tudi naprej po ceveh) tudi napaka zaradi slabe montaže in razvoda
N 11 - prekinitev ali kratek stik v temperaturnem omejevalniku - napaka povezana z elektroniko in sensorji, potreben servis
N 12 - blokada grelnika - zaradi večkratnih neuspelih poskusov ali zaradi pregrevanja, pokliči servis za deblokado.

Še par varnostnih opozoril:
- ne blokirajte grelnika, okoli mora biti čist prostor
- izpušna cev ima visoko temperaturo, obvezno izolacija cevi
- preverite, kje je izpušni nastavek, bokobrane postavite stran od njega
- usmerniki zraka morajo biti odprti, vsaj malo, da ne pride do pregrevanja
- v slučaju, da vam pregori varovalka, jo zamenjajte z enako vrednostjo - 20A
- ob odhodu z barke najprej ugasnite grelnik, šele potem glavna stikala. Počakajte toliko, da vam grelnik z ventiliranjem ohladi sistem.
Upam, da je razumljivo in da ti pride prav ta diagnostika
:)"Dobrega štromarja zruka samo slab šnops":)
pale
Admiral
Prispevkov: 1901
Pridružen: Pe Okt 19, 2007 06:34
Kraj: ˇljubljana

OdgovorNapisal/-a pale » Če Jan 21, 2010 07:53

imam webasto 2.3 24v zanima me eletronika za njega in za koliksno kubaturo je primeren ogrevati.montiral bi ga na svojo barko.
Uporabniški avatar
Joško
Admiral
Prispevkov: 1774
Pridružen: Če Sep 17, 2009 15:02
Kraj: Koper

OdgovorNapisal/-a Joško » Če Jan 21, 2010 17:18

Pale, 2,3 Kw zračnega grelnika Webasto ni. Je 2Kw, 3,5 Kw -3,9 Kw EVO in 5 Kw oz 5,5 Kw Evo.
Lahko pa imaš vodni grelec ali pa Eberspacher.
Če mi zaupaš še dolžino barke in število kabin, ki jih hočeš ogrevati, ti bom priporočil pravega. Letošnja zima je kar huda, tudi na morju.

LP
:)"Dobrega štromarja zruka samo slab šnops":)
pale
Admiral
Prispevkov: 1901
Pridružen: Pe Okt 19, 2007 06:34
Kraj: ˇljubljana

OdgovorNapisal/-a pale » Če Jan 21, 2010 19:08

josko racunal sem na tvoje sodelovanje zato se ti najprej zahvaljujem.barka je lesena dolga 10m in ima dve splnice ,wc in krmo z kuhinjo ter bivalnim prostorom.slike imam v rubriki nasa plovila.menim da kar se izolacije tice imam majhno prednos zaradi lesa. :roll:
pale
Admiral
Prispevkov: 1901
Pridružen: Pe Okt 19, 2007 06:34
Kraj: ˇljubljana

OdgovorNapisal/-a pale » Če Jan 21, 2010 19:14

se enkrat podatki. webasto,tip hl 2011,24v,45-50w,2.3kw,diesel
pale
Admiral
Prispevkov: 1901
Pridružen: Pe Okt 19, 2007 06:34
Kraj: ˇljubljana

OdgovorNapisal/-a pale » Ne Jan 24, 2010 08:37

se vrdno cakam ce bi kdo kaj vedel
Uporabniški avatar
Joško
Admiral
Prispevkov: 1774
Pridružen: Če Sep 17, 2009 15:02
Kraj: Koper

OdgovorNapisal/-a Joško » Ne Jan 24, 2010 09:04

Pale oprosti, čisto sem pozabil nate. Sliko poleg poglej pa ti bo vse jasno. Elektronike nimam na zalogi, bom pa jutri poklical na Webasto, če se njim še kaj valja po policah.
Na sodelovanje pa vsekakor lahko računaš, vedno. Marina Izola, skoraj vsak dan.

Pa lep pozdrav
:)"Dobrega štromarja zruka samo slab šnops":)
Uporabniški avatar
Joško
Admiral
Prispevkov: 1774
Pridružen: Če Sep 17, 2009 15:02
Kraj: Koper

OdgovorNapisal/-a Joško » Ne Jan 24, 2010 09:08

Javi mi, kje imaš privezano barko, skočiva en dan pogledat, kam in kako bi lahko montirala grelnik in kakšna je možnost prehodov za cevi.
:)"Dobrega štromarja zruka samo slab šnops":)
Uporabniški avatar
Nikola T.
Admiral
Prispevkov: 5106
Pridružen: Ne Nov 29, 2009 21:12
Kraj: Lj.-Trzin-Izola-Devin
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a Nikola T. » Ne Jan 24, 2010 09:46

Webasto sem vgradil še, ko je bila barka v Trzinu zunaj pa pod ničlo in moram reči, da je bil do lanskega leta popolnoma dovolj Air Top 3500 (3,5kW) za 12m barko, ki ima vse stranice izolirane z 10-15mm armaflexa. Letos pa je malo opešal in ne daje več toliko toplote od sebe kot prej. Včeraj zjutraj sva se z Joškom dobila v marini Izola v klubu na kavi in podebatirala. Spomladi bo potrebno narediti remont in verjetno zamenjat gorilec, ki se iztroši. Joško hvala za nasvet sicer se pa slišiva (če ne prej), ko ga odmontiram.
Lep pozdrav
Nikola Tesla :D
polanc
Admiral
Prispevkov: 9289
Pridružen: Če Dec 04, 2008 21:00
Kraj: sevnica

OdgovorNapisal/-a polanc » Ne Jan 24, 2010 10:13

Pozdrav vsem
Imam en star Webasto 1.8 kw in 24 v.Normalno je deloval in ima novo svečko.Pomotoma sem snel klemo na akumulatorju,ko je še deloval.Sedaj se ne zažene več ,ko ga vklopim,sliši se le preklaplanje enega releja.Ko ga z temperaturnim stikalom nazaj izklopim ,se pa ventilator vklopi, kot bi ga po delovanju hotel ohladiti.Za informacije že v naprej hvala.
LP Iztok
atilone
Admiral
Prispevkov: 2790
Pridružen: Sr Nov 28, 2007 20:34

OdgovorNapisal/-a atilone » Ne Jan 24, 2010 10:36

Enako je delalo meni v tovornjaku, ko mi je v Belgiji Avstrijec dal novo svečko, je funkcioniralo vse zopet BP.
LP

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 9 gostov