TV na plovilu, digitalni sprejemniki, antene -(zem. in sat)

Vse o opremi motornih plovil in jadrnic, tehnični nasveti v zvezi z opremljanjem plovil, prikolice za prevoz plovil, stojala za zimovanje plovil...

Moderatorji: moderator2, cibro, moderator

Uporabniški avatar
Nikola T.
Admiral
Prispevkov: 5108
Pridružen: Ne Nov 29, 2009 21:12
Kraj: Lj.-Trzin-Izola-Devin
Kontakt:

TV na plovilu, digitalni sprejemniki, antene -(zem. in sat)

OdgovorNapisal/-a Nikola T. » So Jan 16, 2010 11:54

V tej temi bom opisal novosti, rešitve in odgovarjal na vprašanja o TV na plovilu.

OPOZORILO: Ne kupujte sprejemnikov za plovila prehitro, ker pravega ta hip še ni na trgu !!! Pričakuje se ga v roku 14 dni. Zaradi sprememb za prenos avdio signala večino tistih z polic ne bo 100% kompatibilna !!

Na forumu so se že začela vrstiti vprašanja o digitalnih DVB-T sprejemnikih.

Slika

- Na kaj paziti ?
Bodite pozorni na lastnosti DVB-T sprejemnika - za sprejem v Sloveniji je nujna podpora za standard kodiranja MPEG-4 (AVC oziroma H.264 za sliko in AAC za zvok). V tujini se v glavnem uporabljajo starejši standardi (MPEG-2 za sliko in MPEG-1/II za zvok) in taki sprejemniki niso primerni za slovenski trg. Zagotovilo, da bo sprejemnik pravilno deloval tudi z bodočimi multipleksi v Sloveniji, je oznaka Digi, ki pomeni, da sprejemnik ustreza Sprecifikacijam zahtev za DVB-T sprejemnike za Slovenijo. Poleg tega je pomembno, da ima vgrajen dekoder tudi za Mpeg2, če potujemo v tujino.
- Kaj je AAC?
Advanced Audio Coding bo/je naslednik MP3 saj pri isti hitrosti prenosa zagotavlja višjo kvaliteto.

- Kateri bo primeren za navtike?
Najprimernejši bo vsekakor tisti, ki bo imel najnižjo porabo, ki ima možnost priklopa direktno na 12V, ter odgovarja vsem zahtevam za prenos DVB-T in sicer Mpeg4 ter AAC za zvok.

Po dosedanjih testih so se z porabo manjšo od 10W najbolj izkazali sprejemniki Triax:
1. TRIAX T-HD 405 VA MPEG-4 (izberi 405), kateri pa kmalu dobi še AAC dekoder za avdio. Na trg pride do konca tega meseca. Vzorec dobim med prvimi.

2. TRIAX T/S -HD 409 VA MPEG-4, je enak kot 405 le da ima vgrajen še satelitski
sprejemnik (tuner) tako, da lahko postaviš na pomol samo sat krožnik in boste lahko spremljali tudi sat TV programe za vsega okoli 35€ višjo nabavno ceno od modela 405, ki ima vgrajen "samo" zemeljski tuner.

še sledi...
Lep pozdrav
Nikola Tesla :D

Na obali (področje zahod) bo možno spremljati SLO1, SLO2, SLO3, Tv Kp, POP, A-kanal, 3viasat, TV Pika, Primorka.
Pokritost s signalom.
Slika
Nazadnje spremenil Nikola T., dne Ne Jan 17, 2010 10:34, skupaj popravljeno 1 krat.
Uporabniški avatar
Marchi
Admiral
Prispevkov: 6953
Pridružen: Če Apr 17, 2008 11:08

OdgovorNapisal/-a Marchi » So Jan 16, 2010 14:19

Super Nikola Tesla, da imamo strokovnjaka za to področje, ker je iz laičnega vidika na trgu prava zmeda oz. kot praviš pravi proizvodi šele prihajajo.
Mogoče veš kakšna je pokritost na Jadranu in kakšen standard se uvaja (mpeg2?)?
Kateri tv priporočaš, glede na kriterij čimmanjše porabe?
Uporabniški avatar
MarjanT
Admiral
Prispevkov: 911
Pridružen: Pe Sep 14, 2007 12:51
Kraj: Sežana

OdgovorNapisal/-a MarjanT » So Jan 16, 2010 17:12

Na HR imajo standard MPEG-2. Večina sprejemnikov MPEG-4 sprejema tudi MPEG-2, tako da glede tega ne bo problemov. Kakor sem izvohal na netu, delujeta na HR dva Mux-a, medtem ko je pri nas še veliko nejasnosti okoli tega. Deluje Mux-a, medtek ko je Mux-b še v povojih. Mislim da deluje poizkusno, v okolici LJ. Bilo je veliko problemov že s podelitvijo koncesije, a mislim, da smo teh zgodbic že vajeni.
Prilagam link do karte pokritosti na HR

http://www.oiv.hr/Download/2009/09/22/P ... 9.2009.jpg

Nikola Tesla: ko boš testiral sprejemnik, napiši kakšni so rezultati. Jaz imam CT-5000 HD. Deluje odlično, a nima možnosti napajanja 12V.
Tale Triax mi je pa kar simpatičen.
Jadranje je odklop
Uporabniški avatar
gabr
Kontraadmiral
Prispevkov: 317
Pridružen: Sr Feb 18, 2009 18:20

OdgovorNapisal/-a gabr » So Jan 16, 2010 20:40

Zakaj ste bolnikiiii, isto ko prideš v almi servis v umag in takojjjjj Eur neomejeno... ljudje božji DVB t je sprejemnik na ravni QAM 32 ali 64 b modualcijo, Hrtv je poenostavila zadeve....in je dejansko rekla bobu bob...

cca 35 do 115 eur v prosti prodaji...

LP
Uporabniški avatar
gabr
Kontraadmiral
Prispevkov: 317
Pridružen: Sr Feb 18, 2009 18:20

OdgovorNapisal/-a gabr » So Jan 16, 2010 20:48

Se opravičujem
Nazadnje spremenil gabr, dne Ne Jan 17, 2010 08:47, skupaj popravljeno 1 krat.
atilone
Admiral
Prispevkov: 2790
Pridružen: Sr Nov 28, 2007 20:34

OdgovorNapisal/-a atilone » So Jan 16, 2010 21:01

No Gabr, sem kar presenečen. Sicer sem enakega mišljenja o TV na barki , kot ti, Samo prosim te lepo na izražanje, in upoštevanje mnenja drugih. Če hočejo , zakaj ne.
Krepko pretirana eksplozija z tvoje strani, katera ne spada na Morjeplovca.
LP
Uporabniški avatar
Marchi
Admiral
Prispevkov: 6953
Pridružen: Če Apr 17, 2008 11:08

OdgovorNapisal/-a Marchi » So Jan 16, 2010 21:15

Digitalni signal je digitalni signal.
Kot tak omogoča veliko možnosti in kdo ve, kaj vse se bo pridružilo TVsignalu v tej obliki. Živimo v informacijski družbi.
Kar priznaj (gabr), kdaj si nazadnje gledal nagice na internetu ali pa nenazadnje pisal na tale forum. Si že zraven. MATRICA! te je požrla. Kaj počneš zdajle? TV?

Res je. TV na barki je poleti bolj ali manj odveč in tudi v praksi se to potrdi. Dolgi dnevi, dobra družba... Če pa si na barki tudi izven sezone, pa včasih prav pride kakšen 007... V dobi LCDjev in manjše porabe, je zadeva postala praktična.

Takle mamo!
Uporabniški avatar
Nikola T.
Admiral
Prispevkov: 5108
Pridružen: Ne Nov 29, 2009 21:12
Kraj: Lj.-Trzin-Izola-Devin
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a Nikola T. » So Jan 16, 2010 21:22

Gabr
Ne vem kaj si hotel povedat, sicer me pa sedaj to niti ne zanima več, ker si bil strašno nesramen in aroganten ! Tukaj se pogovarjamo o tehničnih zadevah, ki bi tudi tebi glede na tvoje navigacijsko (ne)znanje zelo koristilo.

Svojega znanja in izkušenj na področju navtike ne skrivam in jih rad delim z kulturnimi ljudmi, ki znajo to ceniti. Imel si priložnost svoj problem predstaviti na kulturen način. Svojo priložnost si zamudil, zato te prosim, da svoja posta v tej temi izbrišeš in ga ne smetiš več.
Nikola Tesla :(

Ta hip z družino na barki v marini Izola ob gledanju TV
sobota 16.1.2010, 20h20
Nazadnje spremenil Nikola T., dne So Jan 16, 2010 22:10, skupaj popravljeno 1 krat.
Uporabniški avatar
kr en
Admiral
Prispevkov: 6703
Pridružen: So Nov 22, 2008 21:20
Kraj: From sea to sky
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a kr en » So Jan 16, 2010 22:03

Nikola Tesla, a v izolski marini kaj "ujameš"? Meni je samo "snežilo" po TV. Misli sem, da imam TV inštalacijo v kur.. Potem je nekdo rekel, da v marini kao ni signala in sem puško vrgel v koruzo.
Ampak vseeno redkogdaj kaj ujamem, tudi po Dalmaciji. Glomex antena je na loku, v barki sta dve vtičnici, v salonu pa nek potenciometer z LED indikatorji. Vse skupaj pa, kot sem omenil - enako nič (če držim prst na vhodu TV, več ujamem). Kaj svetuješ ?
"..Jer ovi ljudi normalni, tako su mi dosadni..." Jasmin Stavros
CAR
Admiral
Prispevkov: 2268
Pridružen: Sr Mar 26, 2008 19:54
Kraj: Ljubljana - ACI Supetarska draga - Rab

OdgovorNapisal/-a CAR » So Jan 16, 2010 22:08

Gaber, se strinjam z Nikolo Teslo, da si šel malo predaleč. V kolikor se ne strinjaš s moderno tehniko na plovilih še ne pomeni, da lahko uporabljaš arogantnost do tistih, ki želijo pomagati tistim, ki so tega željni. Tudi sam nimam teh enot na svojem plovilu, pa zaradi tega ne blatim Morejeplovk in Morjeplovcev.
You can't control the wind, but you can adjust your sails.
Uporabniški avatar
Nikola T.
Admiral
Prispevkov: 5108
Pridružen: Ne Nov 29, 2009 21:12
Kraj: Lj.-Trzin-Izola-Devin
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a Nikola T. » So Jan 16, 2010 22:23

kr en napisal/-a:Nikola Tesla, a v izolski marini kaj "ujameš"? ...Kaj svetuješ ?


Prvo rabiš pravo anteno in sicer vsaj z 28dB ojačanja to je tista cca 30cm premera diskaste oblike. Dobro instalacijo brez delilnikov TV signala ! Verjetno pa imaš pokvarjen ojačevalec. se je dogajalo, da so znali crkniti, če so bili vključeni v času montaže.
V marini Izola zelo lepo dobim (analogno) SLO1, SLO2, KP, Italijanski MTV... Sedaj z prihodom digitalne bo pa še veliko bolje saj bomo dobili še SLO3, Akanal, Pop, TV Pika, Primorka. Z digitalno še eksperimentiram. DVB-T sprejemniki so za doma hitro dobri. večina teh na barkah dela porazno in troši preko 20W. Obenem mora biti vhod tudi izredno občutljiv razlike so praktično kot noč in dan. Zaenkrat sem bil najbolj zadovoljen z Triaxom, čakam na novi model 409.
Lep pozdrav
Nikola Tesla :D
Uporabniški avatar
Joško
Admiral
Prispevkov: 1774
Pridružen: Če Sep 17, 2009 15:02
Kraj: Koper

OdgovorNapisal/-a Joško » So Jan 16, 2010 22:23

Nikola Tesla, si bil opažen, lepo koristiš barko. Webasto dela!!
Kr en, od kvalitete signala je odvisno veliko dejavnikov. Predvsem uporaba kvalitetnega koaksialca, spojev in pozicije, kjer je montirana antena. Res pa je, da tudi jaz ne ujemem kaj prida programov, bistveno boljše je zunaj marine.
Še vprašanje za Nikolo: ali se sploh dobi kakšna boljša Tv antena in v tem cenovnem razredu kot je Glomex? Vem, da imaš ti nekaj drugačno na jamborju.

LP
:)"Dobrega štromarja zruka samo slab šnops":)
marjan5
Viceadmiral
Prispevkov: 363
Pridružen: Ne Apr 29, 2007 20:29
Kraj: Sevnica, Osor

OdgovorNapisal/-a marjan5 » So Jan 16, 2010 22:38

Ja prav spoji so velik problem jaz imam sicer neko DBVT disk anteno za kamperje no pišejo da je tudi za čolne pa sm mogu po 2 letih menjat konektor pa mal kabla odcvikat drgač ma pa kr dobr sprejem.Zej morm pa še TV pogledat če je že za to digitalno televizijo.
Lp Marjan
Uporabniški avatar
kr en
Admiral
Prispevkov: 6703
Pridružen: So Nov 22, 2008 21:20
Kraj: From sea to sky
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a kr en » So Jan 16, 2010 22:41

Ja lako vama. Anteno dasta na jambor in lovi še TV Pakistan. Moj rolbar pa je tri metre nad morjem !
Sedaj pa šalo na stran. Praviš koaksialc, pa spoji, pa... Kaj pa jaz vem kako je narejeno, če je pa originalno - od novega. Možno, da je crknu ojačevalec. Anteno sem enkrat odprl, pa je videti vse O.K. Lovi pa resnično nič. No ja, pod belim križem dobim kak program, ampak slabo.
Res nisem obseden s Tv, ampak včasih je pa dobro, da dela. Še posebej, če je že vgrajena. Ali svetujeta, da kupim kabel in naredim "nadometno"?
"..Jer ovi ljudi normalni, tako su mi dosadni..." Jasmin Stavros
Uporabniški avatar
Joško
Admiral
Prispevkov: 1774
Pridružen: Če Sep 17, 2009 15:02
Kraj: Koper

OdgovorNapisal/-a Joško » So Jan 16, 2010 22:52

Kr en, kolikor sem razumel, imaš barko v Izoli. Verjetno sva se že kdaj srečala, ker imam tud jaz barko v tej marini.
Koaksialca in to kvalitetnega imam kolikor hočeš in ti ga dam, lahko pa ob priliki skupaj pogledava, kaj te muči.
:)"Dobrega štromarja zruka samo slab šnops":)

Kdo je na strani

Po forumu brska: maus in 6 gostov