KOCKA ZA PRIVEZ

Vse kar mislite, da ne spada v nobeno od zgornjih tem, je pa povezano z navtiko, dodajte sem

Moderatorji: moderator2, moderator

FRENK28
Višji štabni vodnik
Prispevkov: 21
Pridružen: To Jan 19, 2010 18:09

KOCKA ZA PRIVEZ

OdgovorNapisal/-a FRENK28 » To Jan 19, 2010 18:18

Pozdravljeni.

Sem nov na tem forumu in se obračam na vas morjeplovce za eno strokovno pomoč.
Imam čoln ki je težak ca. 950. Zanima me kakšno velikost po teži, merah naj naredim ter kako naj to zadevo spravim na vodo ca. 30 m od obale?
Uporabniški avatar
gregor.n
Admiral
Prispevkov: 4387
Pridružen: Pe Apr 04, 2008 10:26
Kraj: Zanzibar
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a gregor.n » To Jan 19, 2010 21:03

Pozdravljen,
najprej ti povem svojo anekdoto. S kolegom sva pri nekem domačinu betonirala 200 litrski sod in ga zraven malo pila, se razume. Najprej smo mislili narediti 30cm betoski obroč, vendar sva z vsakim vprašanjem a dava še malo oba soglasno potrdila zamešala beton in enga spila. Na koncu sva zabetonirala 3/4 soda, višek pa odrezala s flexom. Na srečo sva tole vse skupaj počela na tovorni prikolici, ker naslednji dan se ta sod ni dalo niti premakniti. Odpeljala sva ga do pomola, navezala in z veliko težavo, ter nekaj pomagačev, spravila, vrgla, v vodo. Potem smo to hoteli s 5 metrskim fishermanom spraviti na lokacijo, pa pi kmalu vse potrgali, sod se pa tudi premaknil ni. Potem smo prosili lokalnega ribiča, da poskusi z njegovo 12m barko. Deset ljudi nas je šlo na premec, nato smo na obe bitvi navezali sod na tesno, se vsi pomaknili na krmo in tako vsaj malo privzdignili sod in ga tako odpeljali na lokacijo. Račun ni bil majhen. Po nekaj mesecih je mulj skoraj prekril sod in jaz si upam gor zavezati tudi ribiško ladjo.
Da pa nebi ponovil moje neumnosti, ti predlagam da narediš tri ploščate betonske bloke (npr. 100x50x10cm), ki se jih še da nesti in jih med sabo povežeš z debelo verigo in to je to.
lpg
https://medisken.si
val
Admiral
Prispevkov: 1566
Pridružen: Po Sep 08, 2008 20:12
Kraj: Maribor-koper- Pula

OdgovorNapisal/-a val » To Jan 19, 2010 22:11

Pozdravljeni
Specifična teža betona je 2,3 kg na 1 dm3,Če ste 200 litrski sod napolnili do 3/4 je imel 345 kg,koga vržeš v vodo še zgubi zaradi vzgona 150 kg.
Torej je imal sod 200kg??
Po moje je 200 kg absolutno premalo za korpo morto.
Da pa 200 kg niste potegnili z 12m ribiško barko mi pa ni jasno.
Če hočeš mirno spati čim večji s tem posledično tudi čim težji blok,kot je napisal Gregor več jih spni skupaj.
lp
Uporabniški avatar
Joško
Admiral
Prispevkov: 1774
Pridružen: Če Sep 17, 2009 15:02
Kraj: Koper

OdgovorNapisal/-a Joško » To Jan 19, 2010 22:38

Če bereš reklame hrvaških koncesionarjev zalivov, imajo 800 kg korpa morte. In če pihne malo več kot običajno, recimo tramontana, potem se boste z njim vred vozili po zalivu!??
Po pripovedovanju morjeplovcev!! Osebno to še nisem doživel.

LP
:)"Dobrega štromarja zruka samo slab šnops":)
Matejc
Admiral
Prispevkov: 2592
Pridružen: To Maj 19, 2009 22:01
Kraj: SLO - HR, skratka EU

OdgovorNapisal/-a Matejc » To Jan 19, 2010 22:45

Pa ko boš vse zmontiru ne pozabi na kaj vežeš ampak je zelo pomembno tudi s čim!!!! :wink: :wink:
Sm jo prpelu da bo kuhala kt mami, pa je pila kt ati...
FRENK28
Višji štabni vodnik
Prispevkov: 21
Pridružen: To Jan 19, 2010 18:09

OdgovorNapisal/-a FRENK28 » Sr Jan 20, 2010 10:15

Ja sem že premišljeval marsikaj. Tudi našu sem podatke da bi naj bila kocka za 1000 kg težko plovilo vsaj ca 560 kg. Pomeni da bi bile dimenzije ca 750x750x400. Sem že tudi premišljeval o ploščah ki bi jih eno na drugo zlagal vendar bi verjetno moral to skupaj privit. Če pa je v enem kosu je pa tu problem teža. Torej verjetno je kak preprost način ki ga pa jaz ne moram naštudirat kako to spravit na morje.
atilone
Admiral
Prispevkov: 2790
Pridružen: Sr Nov 28, 2007 20:34

OdgovorNapisal/-a atilone » Sr Jan 20, 2010 13:02

Pa saj obstaja tudi cement, kateri se veže in strdi v vodi.
Narediš leseno škatlo, vliješ betona toliko, da se še lahko v vodi prenaša, položiš na določeno mesto, seveda v že vlit beton daš rinko ali kos debele sidrne verige, potem pa z obale nosiš po dva večja vedra betona in ga vlivaš v model, tako dolgo, da bo poln. Zakaj bi komplicirali. Pa še kamenja in peska imaš na obali koliko hočeš.
LP
FRENK28
Višji štabni vodnik
Prispevkov: 21
Pridružen: To Jan 19, 2010 18:09

OdgovorNapisal/-a FRENK28 » Sr Jan 20, 2010 13:53

Ja vsekakor bi bilo to zanimivo vendar kakšna osnova cementa oz kakšne komponente bi moral dodat da bi to strdilo v vodi. Nisem še slišal za takšno varianto betona. Je pa zanimivo saj škatlo ni problem narediti, notri uliti zmerno težo za osnovo ter zanko potem pa na sredino zanke oz. kocke vstavit cev v katero bi potem spuščal beton.? :lol:
Roman 1
Admiral
Prispevkov: 2017
Pridružen: Ne Jun 01, 2008 20:15
Kraj: Novo mesto, Klimno

OdgovorNapisal/-a Roman 1 » Sr Jan 20, 2010 14:51

Mi smo betonirali na avtomobiski prikolici med beton pa smo namesto kamenja dali kose jekla (večja specifična teža). Prikolico pripeljali do konca rive,odpeli od avta in skipali v morje. Potem pa možakov na premec pokoleščku od sidra našponali (verjetno bolj premec v vodo, kot blok od tal) se preselili na krmo in je šlo.
mirno morje
Uporabniški avatar
bolid
Admiral
Prispevkov: 2659
Pridružen: Če Maj 29, 2008 18:56
Kraj: Novo mesto
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a bolid » Sr Jan 20, 2010 16:13

Bom pa še sam napisal naše početje.Z prijateljem sva naredila lesen zaboj 1mx1mx1m,se pravi en kubik.Vse to sva delala na avto-vleki.Minili so trije dnevi in odpeljala sva na obalo,dvignila keson od vleke in vse skupaj bi kmalu pristalo v morju :shock: O.K. potem je pa bil problem kako spravit na mesto :?: Na srečo je v tem kraju šola potapljanja in sva prosila šefa če bi lahko pomagal in lejga zlomka je takoj privolil.Naslednji dan se dobimo na obali,potapljač je sabo prinesel nekakšne balone jih nafilal z zrakom,balone fiksiral na betonsko kocko in potem smo zadevo brez večjih muk spravili na mesto :idea:
Ure dnevi leta tečejo....
atilone
Admiral
Prispevkov: 2790
Pridružen: Sr Nov 28, 2007 20:34

OdgovorNapisal/-a atilone » Sr Jan 20, 2010 16:35

FRENK28 napisal/-a:Ja vsekakor bi bilo to zanimivo vendar kakšna osnova cementa oz kakšne komponente bi moral dodat da bi to strdilo v vodi. Nisem še slišal za takšno varianto betona. Je pa zanimivo saj škatlo ni problem narediti, notri uliti zmerno težo za osnovo ter zanko potem pa na sredino zanke oz. kocke vstavit cev v katero bi potem spuščal beton.? :lol:
Ne vem ali je dodatek, ali poseben cement, ker še nisem potreboval tega. Bi pa šel v kako trg. z gradbenim materialom in tam vprašal.
Gledal pa sem , kako so na morju popravljali pomol. Kar v vodi so naredili konstrukcijo iz desk ( šolungo ) , v katere so potem nalivali, bolje rečeno nasipavali, ker je bil precej suh, približno kot za robnike postavljat, beton. Pomol še danes drži.
LP
FRENK28
Višji štabni vodnik
Prispevkov: 21
Pridružen: To Jan 19, 2010 18:09

OdgovorNapisal/-a FRENK28 » Sr Jan 20, 2010 16:43

Najprej se moram zahvaliti za vse vaše predloge ter izkušnje v zvezi s to temo. Moram priznati da so vse zanimive ter da moji možgančki kar pridno kombinirajo. Mam eno konkretno idejo in bi želel slišati mneje. Enostavno sem mislil doma zabetonirati kocko jo naložiti na prikolico ter jo pripeljati do obale. V stanju oseke bi na morsko dno na obali položil spraznjeno zračnico od traktorja, nanjo bi položil ploščo iz lesa ter nanjo spravil kocko. vse skupaj bi v času plime napihnil s kompresorjem ter to spravil na mesto spusta. Le to zračnico bi potem na ventilčku nalo odpru ter vse skupaj bi počasi zlezlo na morsko dno. :?: :roll:
matjaz007
Viceadmiral
Prispevkov: 362
Pridružen: To Jan 27, 2009 15:16
Kraj: Radenci-Premantura

OdgovorNapisal/-a matjaz007 » Sr Jan 20, 2010 17:25

na zračnici se bo vse skupaj prevrglo ob najmanjšem valu. najboljša varjanta je potapljaški balon. ga privežeš na rinko v betonu, not malo zraka in dvigneš svašta. malo povprašaj, če ga ima kdo doma, jaz ga žal nimam. mi smo z njim dvigovali ribiške mreže, ki so se zapletle in podobno pa gre res odlično, rabiš pa zraven jeklenko z zrakom.

lp
matjaž
gorenjc
Admiral
Prispevkov: 705
Pridružen: Ne Nov 04, 2007 23:22
Kraj: LJ

OdgovorNapisal/-a gorenjc » Sr Jan 20, 2010 20:06

Ta s traktorskimi zračnicami ni slaba, mi je dala idejo

Zloži 2 ali 3 (glede na željeno velikost) napihnjene zračnice eno na drugo, malo obtežiš, potem pa kar v njih vliješ beton. Za transport jih lahko spustiš , na morju pa zopet napihneš. Tako lahko odplava tvoj korpomorto na željeno lokacijo, preden pa spustiš zračnice, na rinko obesiš še eno, ki bo dala smer padanju na dno - rinka bo v zgornjem položaju.
aja, problem so lahko ventilčki, ki so na notranji strani zračnic (v betonu)........ nič, bo pač potrebno žrtvovati par zračnic
FRENK28
Višji štabni vodnik
Prispevkov: 21
Pridružen: To Jan 19, 2010 18:09

OdgovorNapisal/-a FRENK28 » Sr Jan 20, 2010 20:59

A vi bi sredino nalili z betonom :?: Kaj pravite a tista moja varianta nebi bila zanimiva? Če vzamem od velike traktorske gume zračnico je le ta lahko velika do premera 2m in še mogoče več :?: ( lahko tudi od večjega delovnega stroja....), pa mislim da se tud s tem volumnom nebi smela potopit?
V prejšnjih odgovorih je bil na to varianto odgovor da bi se znalo to prevrniti ob manjšem vetru. Sam če dam kocko na sredino zračnice, pa da je težišče točno na sredini mislim, da se skor nebi smela kar tako prevrnt...
Kaj menite o tem?
P.s. Moje mnenje je, da mi lahko pomaga tukaj pri prenosu tega na vodo samo nekakšna oblika z zrakom napolnjena zadeva ali pa tista o betonu, ki bi se tudi v vodi strdil.

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 11 gostov