Morska bolezen

Vse kar mislite, da ne spada v nobeno od zgornjih tem, je pa povezano z navtiko, dodajte sem

Moderatorji: moderator2, moderator

dalvey

Morska bolezen

OdgovorNapisal/-a dalvey » Če Jul 31, 2008 15:45

Pozdravljen d.i.r.e.

Odlična informacija, hvala !
Jaz imam sicer želodec kot "stara aktovka" in uživam na valovih, (pravijo da take kot je moj emšo ne delajo več), toda imam pa rosno mladi del posadke s podobnimi težavami in upam, da bodo ti obliži delovali

Lp in mirno morje!
Uporabniški avatar
d.i.r.e.
Kapitan korvete
Prispevkov: 106
Pridružen: So Jul 26, 2008 09:17
Kraj: Ljubljana
Kontakt:

Popravek informacije

OdgovorNapisal/-a d.i.r.e. » Sr Avg 20, 2008 09:16

Obliži se imenujejo TRANSCOP in ne TRANSKOP, kaor sem zapisal.

Evo sedaj je pa vse poštimano.
Mirno morje in ugoden veter vam želi https://www.jkneptun.si še naprej :)
Rok-11
Admiral
Prispevkov: 1195
Pridružen: Ne Avg 17, 2008 09:58
Kraj: Ljubljana, Ribiška vasica - It.

OdgovorNapisal/-a Rok-11 » Sr Avg 20, 2008 10:47

Še eno "zdravilo"... Ste opazili, da je redko komu slabo, če ga zebe?

Meni je vedno pomagalo, če sem se shladil in pri tem tudi gledal na obzorje. ALi v nebo.
Torej, ko je zunaj še hladno se slečeš, poleti pa oblečeš mokro majico in mokro kapo.
dalvey

Morska bolezen

OdgovorNapisal/-a dalvey » So Avg 23, 2008 09:15

Hvala kamerad d.i.r.e. za natančno ime obližev TRANSCOP, jih bom čimpreje nabavil. Verjamem, da je tako obveščanje koristno in

Lp ter mirno morje
dalvey

Morska bolezen

OdgovorNapisal/-a dalvey » So Avg 23, 2008 09:18

Rok-11,
hvala za posredovanje tvoje metode z mokrimi oblačili, ker dokler se ne nabavi obližev v tujini, je mislim tudi tvoja metoda učinkovita

Lp in mirno morje
dobra_vila
Kapitan bojne ladje
Prispevkov: 137
Pridružen: Pe Mar 07, 2008 12:54
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a dobra_vila » Sr Avg 27, 2008 10:02

Obliž čez popek deluje - preverjeno

LP Dobra vila
Uporabniški avatar
d.i.r.e.
Kapitan korvete
Prispevkov: 106
Pridružen: So Jul 26, 2008 09:17
Kraj: Ljubljana
Kontakt:

Re: Morska bolezen

OdgovorNapisal/-a d.i.r.e. » Sr Avg 27, 2008 10:36

dalvey napisal/-a:Hvala kamerad d.i.r.e. za natančno ime obližev TRANSCOP, jih bom čimpreje nabavil. Verjamem, da je tako obveščanje koristno in

Lp ter mirno morje


Samo da bo pomagalo.
Mirno morje in ugoden veter vam želi https://www.jkneptun.si še naprej :)
dalvey

OdgovorNapisal/-a dalvey » Sr Avg 27, 2008 11:33

Morjeplovci,
Torej naj bodo TRANSCOP obliži sestavni del naše priročne škatle Prve pomoči na plovilu, pa če jih Hrvati po svojem "Pravilniku" zahtevajo ali ne, važno je, da mi sodelujemo
Lp in mirno morje !
Uporabniški avatar
Marchi
Admiral
Prispevkov: 6954
Pridružen: Če Apr 17, 2008 11:08

OdgovorNapisal/-a Marchi » To Jan 26, 2010 13:50

Pomaga tudi, da se čimbolj "fiksiraš na barko". Skoraj dobesedno. Namreč, če sediš in si z nogami močno uprt ob barko, in se prav tako z rokami močno držiš za npr. ograjo ipd., potem se ziblješ relativno predvidljivo, delajo mišice na nogah in rokah, se igraš z valovi, se pravi pogled je usmerjen naprej, predvidevaš dogodke, si aktiven.

Nasprotje od tega je sedenje na klopi kot vreča krompirja in po možnosti zazrt pogled v kakšen detajl na barki.
V tem primeru je zibanje popolnoma nekontrolirano in že pri nekaj mojih potnikih sem videl, kako se je ta nekotroliranost stopnjevala do "jelenov".

Za primerjavo se s smučmi spustite po grbinah brez da bi grbine amortizirali s svojo aktivnostjo. To je zelo podobno pri morjeplovstvu.

K morski bolezni pa pripomore tudi strah, lakota, notranjost barke, dolgotrajnost zibanja....
Uporabniški avatar
Gaso
Admiral
Prispevkov: 1480
Pridružen: To Dec 09, 2008 09:38
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a Gaso » To Jan 26, 2010 14:06

Sam imam včasih probleme, če panulam po ostankih juga - mareti, recimo dolgi ne-peneči valovi 2-3m, in če sem na čolnu 3-4 ure, pa še vežem kakšne trnke na barki, išćem kaj po kabini, se mi pojavi prvi znak slabosti - utrujenost, vendar nasplošno pomaga če nič ne pijete, alkohola vsekakor ne, saj vam bo še prej slabo, pa tudi ostalih tekočin ne. Najbolje je, da se poje par kosov kruha, da v trebuhu ni toliko tekočine in se prime v nekakšno zmes, ki se manj pretaka po trebuhu, star recept mornarjev :) ,
drugače pa je potrebno biti na zraku in ne bit pasiven, kljub utrujenosti, ne slučano kje na barki ležati, še posebej ne v zaprtem prostoru. Najbolje je po valovih stati in globoko dihati. Če kdo od posadke poležava, kadar plovete v slabem vremenu, se ga ne sme pustiti da leži, ker bo tako bruhal 100%, Prvi znak da bo nekomu slabo, pa je vsekakor utrujenost in zehanje, ampak ravno takrat je najbolj potrebno aktivno spremljati morje stoje in globoko dihati, še posebej tisti, ki jim je rado slabo.
Uporabniški avatar
Joško
Admiral
Prispevkov: 1774
Pridružen: Če Sep 17, 2009 15:02
Kraj: Koper

OdgovorNapisal/-a Joško » To Jan 26, 2010 17:55

Zanimiva tema.
Ob prebiranju se mi je utrnila misel, da imajo najbrž motornjakarji veliko več problemov s slabostjo kot vetrnjakarji. Razlog za to je, kot so že predhodniki omenili, v aktivnosti pri plovbi.
Nekega recepta proti slabosti nimam, ker do sedaj še nisem gostil nikogar s tem problemom. Na jadrnici smo vedno aktivni in tudi ko nekje pristanemo, vedno napravimo kak dolg sprehod.
Vsekakor pa bom upošteval vaša mnenja pri odpravljanju teh težav.

LP
:)"Dobrega štromarja zruka samo slab šnops":)
Uporabniški avatar
Gaso
Admiral
Prispevkov: 1480
Pridružen: To Dec 09, 2008 09:38
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a Gaso » To Jan 26, 2010 18:32

Jadrnici, če gre na jadra veter duši nihanje, zato jo tudi manj nagiba, vsaj bočno.
Uporabniški avatar
admin
Site Admin
Prispevkov: 8817
Pridružen: Sr Nov 22, 2006 21:34
Kraj: Ljubljana-Punat
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a admin » To Jan 26, 2010 22:59

Joško, jaz pa mislim, da je ravno obratno. Nisem še slišal, da bi bilo komu na gliserju med plovbo slabo... Pri vsem poskakovanju se mi zdi, da nekako ni časa za slabost, poleg tega poskakovanje ne povzroča slabosti, saj pri tem celotno telo zagotovo čuti, da se nekaj močno dogaja. :D Občutek, ravnotežni center in oči tako ne dobivajo napačnih informacij in je zato vse OK...
Druga zgodba pa je deplasmanska plovba, kot jo imajo jadrnice, pasare, guci in podobno in tudi vsi čolni pri panulanju... Takrat pa so problemi neizbežni, predvsem, če osebe na čolnu stremijo v neko točko na čolnu. Tistim, ki nimajo najbolj zdravih želodcev zato odsvetujem: kakršnokoli delo na mizi, recimo vezanje trnkov, učenje vozlov, šivanje, kvačkanje in ne vem še kaj, predvsem pa branje knjige ali revije, popravljanje inštalacij, servisiranje motorja...
Uporabniški avatar
Marchi
Admiral
Prispevkov: 6954
Pridružen: Če Apr 17, 2008 11:08

OdgovorNapisal/-a Marchi » To Jan 26, 2010 23:07

Iz vidika časa, je na jadrnici verjetno več verjetnost za tovrstne nevšečnosti, ker smo zaradi počasnejše plovbe, dlje časa na vodi.
Najhujša je verjetno deplasmanska plovba motornjaka saj nima "stabilizacijskih" točk kot jih ima jadrnica (jadro, kobilica).
Gliser pa itak švigne v varno zavetje.
Kaj pa vem, verjetno je najboljša preventiva, da spremljamo vreme in se pač odločimo po pameti.
polanc
Admiral
Prispevkov: 9291
Pridružen: Če Dec 04, 2008 21:00
Kraj: sevnica

OdgovorNapisal/-a polanc » Sr Jan 27, 2010 19:21

Pa velikooooooooo vaje ..beri plovbe ,ti tudi okrepi želodček.
LP Iztok

Kdo je na strani

Po forumu brska: Bing [Bot] in 6 gostov