ANTIFOULING TRUPA DA ALI NE ??

Vse o gliserjih, cruiserjih in jahtah ter plovba z njimi

Moderatorji: moderator2, cibro, moderator

Uporabniški avatar
admin
Site Admin
Prispevkov: 8817
Pridružen: Sr Nov 22, 2006 21:34
Kraj: Ljubljana-Punat
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a admin » Ne Maj 23, 2010 22:36

Kakor sem slišal od nekaterih, ki so to preiskusili na HR, je katastrofa...
ASmarine
Kapitan bojne ladje
Prispevkov: 136
Pridružen: Sr Jan 30, 2008 18:08
Kraj: Gameljne

OdgovorNapisal/-a ASmarine » Ne Maj 23, 2010 22:50

Lani so bili mislim da v Val navtiki rezultati neodvisnih testov,namazali so eno barko z petimi različnimi AF med njimi je bil tudi copercoat. Rezultat ni bil dober . Mogoče dobro deluje v hladnih morjih vendar je tam tudi bistveno manj vegetacije.
No. 1
Admiral
Prispevkov: 1231
Pridružen: Ne Maj 23, 2010 22:26
Kraj: Vodice & Novigrad

OdgovorNapisal/-a No. 1 » Po Maj 24, 2010 23:23

Ja so preizkušali, ampak na jadrnici:
http://www.val-navtika.net/val-142/vzdr ... i_obrasti/
Wellcraft 2600 Martinique
No. 1
Admiral
Prispevkov: 1231
Pridružen: Ne Maj 23, 2010 22:26
Kraj: Vodice & Novigrad

OdgovorNapisal/-a No. 1 » Po Maj 24, 2010 23:26

pa še tole:

http://www.val-navtika.net/val-133/vzdr ... i_obrasti/

Hempel, ki je tako hvaljen v tej temi je označen "le" kot soliden...
Wellcraft 2600 Martinique
Uporabniški avatar
bluesky
Viceadmiral
Prispevkov: 541
Pridružen: To Sep 02, 2008 21:00
Kraj: Ljubljana Šentvid
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a bluesky » Po Maj 31, 2010 08:29

Ta vikend sem nanesel AF na plovilo. Prvič. Zadeva je zelo gladka, ni pa popolnoma ravna - je rahlo vzvalovana. Skrbi me, ali sem nanesel pravilno. :cry:
Sicer sem postopal tako: pobrusil, pobrisal prah, nanesel primer (Hempel), čez cca 2 uri nanesel drug premaz primerja, čez cca 3 ure AF (Mile dynamic), čez cca 24 ur zadnji nanos AF. Valovito podlago mi je povzročil primer, ki ga nikakor nisem mogel popolnoma poravnati ne s čipičem ne z valjčkom.
BlueSky
borutjan
Višji praporščak
Prispevkov: 36
Pridružen: Ne Nov 16, 2008 20:16

OdgovorNapisal/-a borutjan » Po Apr 18, 2011 21:15

Na čolnu imam trd antifauling od hempla.V morju je bil celo leto.Sedaj pa me zanima postopek ponovnega nanosa.V navodilih od Hempla piše,da je treba pred nanosom novega premaza stari antifauling obrusiti.
Koliko ga je treba obrusiti oziroma ali je to nujno potrebno?
Z leti bo te barve verjetno vse več in bo potrebno to spraviti dol,kar pa ni tako enostavno.
Uporabniški avatar
admin
Site Admin
Prispevkov: 8817
Pridružen: Sr Nov 22, 2006 21:34
Kraj: Ljubljana-Punat
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a admin » Po Apr 18, 2011 21:18

Samo rahlo obrusi (matiraj), da odstraniš umazanijo ter nato dobro operi z vodo in kakšnim nemastnim detergentom...
Če nimaš barke v vodi celo leto, potem bo vsako leto ena roka Hard-a več kot dovolj...
borutjan
Višji praporščak
Prispevkov: 36
Pridružen: Ne Nov 16, 2008 20:16

OdgovorNapisal/-a borutjan » Pe Apr 13, 2012 21:02

Zopet je sezona barvanja pred vrati.Me pa zanima,če je dovolj ena roka antifaulinga hard od hempla-gliser je celo leto v vodi.
Do sedaj sem gor dal vedno dve roki pa me zanima če bo kaj slabše,če je samo enkrat premazano?
tomaz_slo
Admiral
Prispevkov: 2310
Pridružen: Če Mar 25, 2010 15:28

OdgovorNapisal/-a tomaz_slo » Pe Apr 13, 2012 21:07

Ne vem kakšen AF je prejšnji lastnik dal na čoln. Sedaj bi dal čezenj le eno roko novega premaza. Kakšne so izkušnje pri prekrivanju AF različnih proizvajalcev?
val
Admiral
Prispevkov: 1566
Pridružen: Po Sep 08, 2008 20:12
Kraj: Maribor-koper- Pula

OdgovorNapisal/-a val » Pe Apr 13, 2012 21:13

tomaz_slo napisal/-a:Ne vem kakšen AF je prejšnji lastnik dal na čoln. Sedaj bi dal čezenj le eno roko novega premaza. Kakšne so izkušnje pri prekrivanju AF različnih proizvajalcev?


Vsi antifoulingi so na enaki osnovi,tako da ti kr premeži s tistim katerim želiš.
borutjan
Višji praporščak
Prispevkov: 36
Pridružen: Ne Nov 16, 2008 20:16

OdgovorNapisal/-a borutjan » So Apr 14, 2012 12:23

Torej je ena roka dovolj tudi,če je barka celo leto v morju?
Uporabniški avatar
janmar
Kapitan bojne ladje
Prispevkov: 147
Pridružen: Ne Jan 30, 2011 08:23
Kraj: Vojnik

OdgovorNapisal/-a janmar » Ne Apr 15, 2012 09:56

Še mogoče eno butasto vprašanje - lastnik pred mano je premazal z AF (ne vem kateri), jaz sem po koncu lanske sezone takoj po tem, ko sem čoln izvlekel iz vode, dno ščistil z viledo in vse lepo opral z vodo. Sedaj se vidi še nekaj "predelov", kjer je še nekaj AF - ali moram po tem, ko zmatiram dno, vseeno nanesti primer ali bo dovolj samo AF (Hard racing)? Pa oprostite, če vprašanje ni na mestu.

LP
val
Admiral
Prispevkov: 1566
Pridružen: Po Sep 08, 2008 20:12
Kraj: Maribor-koper- Pula

OdgovorNapisal/-a val » Ne Apr 15, 2012 10:16

Primer se nanaša na gelcoat,če ti je spralo antifouling do gelcoata ,nanesi primer.
Na antifouling ni potrebno nanašati primerja.če pa želiš ,ga pa seveda tudi lahko.
boss
Kontraadmiral
Prispevkov: 222
Pridružen: Če Jan 07, 2010 11:10
Kraj: Mali Lošinj

OdgovorNapisal/-a boss » Če Maj 17, 2012 09:48

Bom še jez malo pametoval...

Prejšnj čoln sem kupil star, dve sezoni, gor je bil antifauling 2 krat, se je videlo po različnih barvah. Sam sem ga potem dal narediti še enkrat v Punatu na krku z njihovo barvo. Za nobenega od teh ne vem, kakšen oziroma katere vrste je bil, vendar so bili vsaj po moje različni, se je videlo po strukturi.
Kaj se je zgodilo - počasi se je začel luščiti, ogromno tega vidim po marinah. Še posebej, ko sem jeseni dal barko iz vode in jo spodaj spral pod pritiskom. Enako, ko sem naslednjo sezono sam malal gor hard racing, se mi je na določenih mestih stara barva prijemala na valjček.
Sezono kasneje sem si vzel čas, zbrusil vse do gelcoat-a, na novo primer, 2X in 3X hardracing, še prej pa kontaktiral Hempel v Umag za vsa navodila. Vse skupaj je trajalo 3 dni, 7 m, bili smo 3-je dedi in se nismo pretegnili ;).
Barko sem sicer kasneje zamenjal, isto sem naredil na novi - nahrapil gelcoat, 2 krat primer in 3 krat Hard racing white. Vsako spomlad je dovolj, da samo pobrusim na fino, nahrapim (šmirgl 300 z gobo) in dam samo eno rundo AF, sem gotov v enem dnevu. Drži kot pes ježa, po 4 mesecih vode niti sledu o kakšni algi, na jesen samo sperem spodaj in prebrišem. Letos bo tretja sezona, sem že naredil prejšnji teden, spodaj je kot novo ogledalo.
Enako je na stari barki, sem v kontaktu, zdaj je 5 let od obnove antifaulinga in je spodaj kot nov, vsako leto samo ena "roka", nobeni sledi o kakšnem odstopanju.
Torej po mojih izkušnjah je največ problemov zaradi različnih barv oziroma osnov za barve. Zato svetujem vsakemu, ki ne ve, kakšen AF je gor, naj si eno sezono vzame čas, naredi na novo, potem pa vedno isti AF. Pa bo mir.

Saj sem na začetku napisal, da bom malo modroval ;).

Mirno morje vsem...
Uporabniški avatar
Marchi
Admiral
Prispevkov: 6954
Pridružen: Če Apr 17, 2008 11:08

OdgovorNapisal/-a Marchi » Če Maj 17, 2012 10:00

Ni čisto res kar pišeš o starem AFju. Lušči se zato, ker je bila podlaga pred nanosom starega, slabo očiščena. To nima veze z novim AFjem, razen to, da če ga nič ne redčiš je gost in "limast" in zato potegne dol stare flike.

Postopek, ki ga opisuješ od gelcoata naprej je po PSu in tako se dela!

Sam pa vedno kupim premalo razredčila in pacam pregosti AF oz. mi ga zmeraj zmanjkuje.

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 9 gostov