PALAGRUŽA

Dodajte kraje in zanimivosti, ki jih je vredno obiskati. Opišite vaše "rute", sidrišča in restavracije...

Moderatorji: moderator2, Marchi, moderator, kr en

pence
Poddesetnik
Prispevkov: 3
Pridružen: Sr Feb 28, 2007 09:03

PALAGRUŽA

OdgovorNapisal/-a pence » Sr Feb 28, 2007 09:10

Pozdravljeni,
letos septembra se odpravljam na 14 dnevno jadranje po južnem jadranu.
Če bo vreme dopuščalo bi obiskal tudi Palagružo. zanima me če ima kdo že kaj iskušenj na tem otoku (sidranje, mogoče nočitev)
Penca
Uporabniški avatar
admin
Site Admin
Prispevkov: 8817
Pridružen: Sr Nov 22, 2006 21:34
Kraj: Ljubljana-Punat
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a admin » Če Mar 01, 2007 18:00

Pozdravljeni na forumu!

Na Palagruži še nisem bil, jo imam pa tudi jaz v planu za letošnje leto... Vsekakor je pred odhodom z Visa, Korčule ali Lastova potrebno zelo dobro preveriti vremensko napoved za trenutni in naslednji dan. Verjetno zna biti precej hudo, če te tam ujame kakšno "sranje"! Pri tem naj opozorim, da na pot nikakor ne jemljite prijateljev "začetnikov", ker se bo zelo verjetno zgodilo, da bo to njihovo zadnje križarjenje in bo edina želja kopno! Razdalja, ki jo je potrebno prepluti je precejšnja (okrog 35 NM) in vam bo z jadrnico tudi v idealnih pogojih vzela kar precej ur.

Kar se tiče sidranja, pa sem v arhivu našel nekaj slik, ki sem jih pred časom "potegnil" nekje z interneta. Avtor teh slik mi ni znan, zato ga ne navajam in se mu za to tudi opravičujem. Če slučajno kdo pozna slike, naj prosim sporoči avtorja, da ga navedem...
Po slikah sodeč s sidranjem ne bo posebnih težav, je pa res, da voda hitro postane precej globoka. Zavetje med skalami, pa se bo zagotovo našlo...

Slika

Slika

LP, admin
Nazadnje spremenil admin, dne Pe Mar 02, 2007 08:37, skupaj popravljeno 1 krat.
simon
Poročnik fregate
Prispevkov: 63
Pridružen: Po Dec 11, 2006 21:51

OdgovorNapisal/-a simon » Pe Mar 02, 2007 08:36

Vauu... Super slikce. Nisem bil nikoli tam, pa verjetno še nekaj cajta ne bom. Si pač ne upam z mojo "lupino" z enim motorjem na kar konkretno odprto morje. Dokler vidim obalo je OK, pol pa nekak motorju ne zaupam več :oops: .
Bi se pa sigurno odpravil pogledat, če bi imel 2 motorno barko ali pa jadrnico pa ni problema. Mogoče se zorganiziramo skupaj nekaj kolegov in gremo skupinsko. To mi vsekakor daje več poguma :D .

simon
afna
Poročnik korvete
Prispevkov: 53
Pridružen: Po Dec 11, 2006 09:46
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a afna » To Mar 06, 2007 18:47

Haha, fine slikce. Sem že bil tam, pa je blo krasno. Sicer ne vem če bi šel še kdaj, ker res ni kaj videt, je pa doživetje, ker je to res odprto morje. Tam sicer nisem spal, ker smo se še isti dan popoldne vrnili na Korčulo.
Simon... Zrihtej si en dodaten motor (izvenkrmni) pa gas v napad. Sej načelno ne bo nič odpovedal, sam rezerva pa more bit... :D

lp, afna
orlando
Poročnik korvete
Prispevkov: 58
Pridružen: Pe Maj 18, 2007 08:30

OdgovorNapisal/-a orlando » Pe Maj 18, 2007 08:44

Na Palagruži sem bil predlanskim. Odšel sem iz Biograda pa nočna in ob svitu na Palagruži - enkratno. Otok je nekaj posebnega saj na njemu domuje samo svetilničar (pivo zanj je pomembna stvar). Vreme je lahko hitro spremenljivo zato je potrebno dobro izbrati timing. Za podvodni ribolov je pa zaenkrat še kot v živalskem vrtu. V zalivu na zgornji fotki je edino primerno sidrišče, pa še to samo ob vetrovih iz zahoda ali severa. Ko pihne prva resna sapa pa pot pod noge. Ruta ki mi bo vedno ostala v spominu, nadaljeval sem proti lastovu- Skrivena luka.
Za začetek je zanimiv tusi Sušac - lažje dostopen, varnejši in prav tako zanimiv, saj na otoku živi še čoban, ki v sezoni dnevno peče jance. Lani v drugi polovici oktobra je bilo 26 stopinj, voda 23.
Polaris
Poročnik fregate
Prispevkov: 62
Pridružen: Če Nov 08, 2007 17:02
Kraj: lJUBLJANA

OdgovorNapisal/-a Polaris » To Apr 08, 2008 20:18

Letošnji dopust vključuje tudi skok do Palagruže.Štart iz Podgore,Vis,Palagruža.Prej dobro naštudirat vreme in probat sidrat kake 2 dni .Ekipa bo strogo ribiška.
Srečno pot in mirno morje!
zlatko83
Admiral
Prispevkov: 1644
Pridružen: Ne Maj 20, 2007 10:26

OdgovorNapisal/-a zlatko83 » Po Apr 21, 2008 18:41

Kot je napisano zgoraj, je Palagruža raj, nič pa kaj prijetna za sidranje. Dnevni pristanek ni problematičen ( v primeru normalnega vremena), le nikakor se ne pustite uspavat...
Nočenja pa ne priporočam
Polaris
Poročnik fregate
Prispevkov: 62
Pridružen: Če Nov 08, 2007 17:02
Kraj: lJUBLJANA

OdgovorNapisal/-a Polaris » Po Apr 21, 2008 20:26

Misliš nočenja z jadrnico?
Srečno pot in mirno morje!
Uporabniški avatar
admin
Site Admin
Prispevkov: 8817
Pridružen: Sr Nov 22, 2006 21:34
Kraj: Ljubljana-Punat
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a admin » Po Apr 21, 2008 22:28

Ja mislil je z barko oziroma na barki. Ni nujno, da je jadrnica, po morju plujemo tudi modeli z motornjaki... :wink:

Osebno sem zelo proti tekstom, ki za plovilo uporabljajo besedo jadrnica. Nič nimam proti jadrnicam in jadranju, tudi sam včasih jadram, samo normalno pa raje plujem z motornjakom...
Sam sem za to, da uporabljamo besede "barka", "plovilo", "čoln" in mogoče še kaj... Ne pa jadrnica in gliser... Če preberem jadrnica, se takoj spomnim na eno slovendsko navtično revijo, v kateri se vse začne in konča z jadrnico...

Pa ne zamerit, res nisem proti jadrnicam, jadralcem ali jadranju!!! Samo izrazoslovje me muči. :D :D

LP
Polaris
Poročnik fregate
Prispevkov: 62
Pridružen: Če Nov 08, 2007 17:02
Kraj: lJUBLJANA

OdgovorNapisal/-a Polaris » To Apr 22, 2008 13:48

Oprosti,Admin.Med modele z motorji na barki spadam tudi sam. Mislim,da si tokrat zabredel v pretiravanje v izrazoslovju.Me zanima kaj bi ti odgovoril model na pomolu,ko bi ga vprašal s čem je priplul:Z JADRNICO ALI BARKO NA JADRA
Srečno pot in mirno morje!
Uporabniški avatar
admin
Site Admin
Prispevkov: 8817
Pridružen: Sr Nov 22, 2006 21:34
Kraj: Ljubljana-Punat
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a admin » To Apr 22, 2008 23:18

Hehe, ni treba oprosti, pa tudi nisem toliko zabredel. :D Je bilo vse bolj v hecu... No pa malo si me tudi narobe razumel...
Z besedo jadrnica ali gliser ni nič narobe. Le v pravem kontekstu naj bi bila uporabljena... Torej, če nekdo pluje z jadrnico, potem to pač napiše in to večkrat, vse OK! Ampak recimo, ko smo pa pri splošni debati o plovilih, npr. sidranju, pa se to nanaša na vsa plovila, ne samo na določen tip plovila... In takrat me beseda jadrnica hudičevo moti. :wink:

Smo zavili "off topic" in bom ob nadaljevanju moral tole premakniti v novo temo...

LP
zlatko83
Admiral
Prispevkov: 1644
Pridružen: Ne Maj 20, 2007 10:26

OdgovorNapisal/-a zlatko83 » To Maj 06, 2008 22:15

Za Palagružo sem mislil "splošno" :evil:
Tam ni primeren kraj za sidranje (beri nočenje), razen, če je vremenska situacija zelo stabilna, to pa pomeni nobenega vremeskega preobrata, pa tudi ne zahodnika (ki je tam lahko tudi ponoči), ali kašne druge vremenske neumnosti. Na Plalagruži sem nočil dvakrat, v zadnjih 20-ih letih, ampak celo noč nisem prav zatisnil očesa :( "Spal" sem v kokpitu, z ključi v roki na start ključavnici.... :twisted:
Za temo "jadrnice" in "motornjaki" pa samo tole: ko si sidran, je situacija enako "nevarna" :idea:
Jadrnica ima edino pomankljivost, da zaradi večjega ugreza ne more pristati ali sidrati, kjer motornjaku to uspe, in prednost, da v primeru okvare motorja še vedno lahko v največjem neurju napneš 1,34974 m2 jader in plutaš nekje na odprtem ter nadzoruješ plovilo :!:
Ampak, tole so že ekstremi, pri katerih ni prostora za paniko, ampak, čakat, da mine......
Drugače, kadrnica ali motornjak, vsi so na morju enaki, za vse so enaka pravila in izkušnje, če me kdo sprašuje "jadrnica ali motornjak", mu lahko edino odgovorim, naj bo trdno "na struno" zvezan na muringu v marini, preden pihne nad 30čv :twisted:
Uporabniški avatar
admin
Site Admin
Prispevkov: 8817
Pridružen: Sr Nov 22, 2006 21:34
Kraj: Ljubljana-Punat
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a admin » To Maj 06, 2008 22:41

Evo tole pa napiše nekdo, ki ve kaj je plovba in je na barki preživel več kot teden dni rentanja... :wink:

LP
Uporabniški avatar
pajer1
Admiral
Prispevkov: 5969
Pridružen: Ne Dec 16, 2007 17:39
Kraj: Ljubljana, Marina Umag

OdgovorNapisal/-a pajer1 » To Maj 06, 2008 23:08

.





zlatko83
Kapitan bojne ladje





Sem namenoma povečal citat, ker je tale Zlatko podal veliko pameti in znanja v svojem opisu.

Zaradi tega in takih je tale forum enostavno "the best!"

LP
pajer 1

Kdor misli, da ne zna molit, naj gre na morje!
zlatko83
Admiral
Prispevkov: 1644
Pridružen: Ne Maj 20, 2007 10:26

OdgovorNapisal/-a zlatko83 » Sr Maj 07, 2008 09:33

Hvala, zelo mi laskate; jaz pa želim samo to, da boste varno pluli in da vam že prvi izlet z ladjo ne bo pokvaril vsega veselja do morjeplovstva in tudi ne bo zadnji. na morju je toliko lepot, da bi bilo škoda, da bi bili na morju samo tri krat: prvič zadnjič in nikoli več :twisted:

Pa še tole: Palagruža je idilična samo iz zraka (gornja slika), drugega posebnega tam NI! Včasih pač zavijemo tja, ker je to najbolj oddaljena destinacija na Jadranu (če pozabimo Jabuko) in lahko rečemo, da smo bili tam, brez da se lažemo :oops: Meni osebno za morjeplovca ni kak poseben ali mikaven kraj. Kup skal, če se povzpneš do svetilnika, lep razgled, ampak v krogu 360 stopinj vidiš samo morje (redko, po kakšnem dežju, ko je vidljivost optimalna, tudi kak del kopnega).
Mislim, da je na Jadranu vsaj 1000 lepših in zanimivejših krajev, zalivov, uval,.....

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 13 gostov