Kako loviti iz barke med plovbo?

Vse o ribolovu s kopnega, plovila ali podvodnem ribolovu. Dodate lahko tudi primerne lokacije in vaše izkušnje.

Moderatorji: moderator2, moderator, pajer1

dobra_vila
Kapitan bojne ladje
Prispevkov: 137
Pridružen: Pe Mar 07, 2008 12:54
Kraj: Ljubljana

Kako loviti iz barke med plovbo?

OdgovorNapisal/-a dobra_vila » Sr Mar 26, 2008 12:54

Za ribolov sem totalen začetnik, zanima pa me, kako se lovi iz jadrnice,ki pluje tam 2-4 vozle. Kako debel laks, dolžina, utež, kakšna je vaba. Kako nato ubiješ ribo, ali jo zarežeš ali udariš, ali kako? Ali moraš imeti palico ali ni nujno? Enkrat sem spraševal v trgovini Pravi Ribič v BTC-ju, pa se mi je prodajalec samo pomilovalno nasmehnil in začel komplicirati v stilu: kakšna riba, kako, kdaj - pa saj ne vem vnaprej, kakšna riba se bo ujela. Takrat me je potem minilo veselje do ribolova. No sedaj pa se spet počasi ogrevam.
LP Dobra vila
gobi
Štabni vodnik
Prispevkov: 29
Pridružen: Po Dec 31, 2007 09:31

Ribolov iz jadrnice

OdgovorNapisal/-a gobi » Če Mar 27, 2008 22:50

Če si res začetnik,ti svetujem,da si nabaviš literaturo,preučiš načine ribolova,vidiš kakšen način ti odgovarja in sam poskusiš.Z osnovami,ter svojimi poskusi, boš hitro dojel zakaj se pri stvari gre.Spoznal boš čare ribolova in razočaranja,kar pa ti nesme vzeti volje.Priporočam ti literaturo
športni ribolov Branko Šuljič.V njej so lepo in preprosto napisani načini ribolova za posamezne vrste rib,vabe,oprema za posamezne vrste ribolova,prva pomoč pri ugrizih in zastrupitvah,zakonodaja ribolova,skratka" ni da ni".Seveda obstaja tudi druga kvalitetna literatura.Meni je všeč ta,ker z svojo preprosto besedo vleče in te motivira.Zelo dobra je tudi revija Peska in mare.Dobiš jo v vseh večjih kioskih tudi v Sloveniji.
Pri jadranju ti želim ugoden veter,pri ribolovu pa veliko užitkov in dober prijem. :)
Dober prijem
lp Gobi
SeaFun
Kontraadmiral
Prispevkov: 252
Pridružen: To Jan 08, 2008 13:41
Kraj: Nova Gorica
Kontakt:

ribolov

OdgovorNapisal/-a SeaFun » Pe Mar 28, 2008 10:26

Pozdravljena
Glede tega ni kaj dosti komplicirat , imaš ta pravo hitrost za vleko ...najbolje nabaviš kratko palico za ribolov iz barke ...po možnosti e enem kosu in močnejše konstrukcije gor naviješ laks 0,45 mm cca 150 metrov ter nabaviš par umetnih vab...rapala ali podobne ...jaz največ uporabljam takoimenovani RedHead ...majhna ribica ki je belo in rdeče obarvana ...ali pa lignjr umetne ...na ograjo kokpita montiraš nosilec za palico in to je to ...ko pluješ za sabo spustiš v vodo na dolžino tam med 40-50 zadaj in pluješ dalje ...aha pa še kakšno obtežitev je treba dat gor da se zadeva potopi na globino...svinčeni torpedo ali kaj podobnega . Palico svetujem ker je tako najlažje zadevo navijat in odvijat ...ostalo je precej nerodno in se ponavadi tudi kaj zamota ali zaplete ...To se je nam obneslo za palamide na Krku ...Obvezno je tudi kakšno vedro in dober nož...Toliko za začetek , če pa imaš priliko nabavi knjigo "panula na jadranu"...pa uspešen lov ti želim

LP
SeaFun
Rodman Ventura 890
gobi
Štabni vodnik
Prispevkov: 29
Pridružen: Po Dec 31, 2007 09:31

Ribolov

OdgovorNapisal/-a gobi » Pe Mar 28, 2008 20:13

Z odgovorom nisem želel komplicirati,saj mislim,da prebiranje literature to ni,da pa v praksi to le ni tako preprosto,kot opisuješ ti.PAJER1 je v svoji temi"kako začeti z ribolovom"lepo prikazal pristop,ter nekatere pogoje in postopke za ribolov.Začetniku res nemoreš svetovati:"pluj z 2-4 vozli,za sabo vleci umetno ribico navezano na laks 0,45 z kratko palico in palamida bo tu.
Dober prijem

lp Gobi
atilone
Admiral
Prispevkov: 2790
Pridružen: Sr Nov 28, 2007 20:34

Re: ribolov

OdgovorNapisal/-a atilone » Pe Mar 28, 2008 21:53

SeaFun napisal/-a:Pozdravljena
Glede tega ni kaj dosti komplicirat , imaš ta pravo hitrost za vleko ...najbolje nabaviš kratko palico za ribolov iz barke ...po možnosti e enem kosu in močnejše konstrukcije gor naviješ laks 0,45 mm cca 150 metrov ter nabaviš par umetnih vab...rapala ali podobne ...jaz največ uporabljam takoimenovani RedHead ...majhna ribica ki je belo in rdeče obarvana ...ali pa lignjr umetne ...na ograjo kokpita montiraš nosilec za palico in to je to ...ko pluješ za sabo spustiš v vodo na dolžino tam med 40-50 zadaj in pluješ dalje ...aha pa še kakšno obtežitev je treba dat gor da se zadeva potopi na globino...svinčeni torpedo ali kaj podobnega . Palico svetujem ker je tako najlažje zadevo navijat in odvijat ...ostalo je precej nerodno in se ponavadi tudi kaj zamota ali zaplete ...To se je nam obneslo za palamide na Krku ...Obvezno je tudi kakšno vedro in dober nož...Toliko za začetek , če pa imaš priliko nabavi knjigo "panula na jadranu"...pa uspešen lov ti želim

LP

Rapala, svinčeni torpedo, palamida. Že v redu opis, samo, začetnik si nima kaj začeti z temi izrazi. Pomoč, je to, da opišeš in razložiš način ribolova začetniku. Mi, kateri vemo zakaj gre, in razumemo ribiške izraze, imamo že prakso in svoj, preverjen način lova. Za nosilec palice, pa bi "začetnikom" svetoval, da ga raje montirajo na krmo ( zadnji del plovila ), kot pa v kokpit, še posebej , če imajo gumijasto plovilo.Kokpit=krmilarnica, prostor, po navadi pokrit, kjer se nahaja krmilo.
LP
Uporabniški avatar
nemo
Admiral
Prispevkov: 600
Pridružen: To Mar 20, 2007 21:20
Kraj: SLOBALA

OdgovorNapisal/-a nemo » So Mar 29, 2008 19:57

Vila, ce bos v Portorozu me poklici, pa ti bom razlozil tehniko lova iz barke in pokazal opremo, ki jo sam uporabljam. Najbolje je narediti par vozlov in videti opremo, da ves kaj nabaviti, ko gres v trgovino.
EDINI DOBER DAN JE DAN NA MORJU!
Mile47
Višji vodnik
Prispevkov: 19
Pridružen: So Apr 26, 2008 15:19

OdgovorNapisal/-a Mile47 » Ne Maj 18, 2008 16:13

Meni se zdi pa opis čisto jasen in razumljiv. Hvala SeaFun.

Ampak to je za vleko, kakšni načini pa so bili po vaših izkušnjah najuspešnejši, ko je čoln v mirovanju???

Kakšna oprema, globina, vaba??
SeaFun
Kontraadmiral
Prispevkov: 252
Pridružen: To Jan 08, 2008 13:41
Kraj: Nova Gorica
Kontakt:

Robolov

OdgovorNapisal/-a SeaFun » Ne Maj 18, 2008 17:07

No moram reč da sem se ribolova lotil sam in nimam nekih groznih izkušenj ...ampak glede na to da jemljem ribolov kot zabavo in pač ko smo na čolnu zmerja nekaj "vlečemo" za sabo in tudi v mirovanju ...Ko smo na sidru imam o seveda kratke palice (max.1.5m ) in klasično svinčeno utež na koncu cca meter nad svincem pa dva krajša laksa z trnki...največ teh tehnik sem pobiral iz revije Pesca E Mare v katerih je zmeraj kakšen podroben opis različnih tehnik zato priporočam to literaturo .

LP
SeaFun
Rodman Ventura 890
Uporabniški avatar
pajer1
Admiral
Prispevkov: 5969
Pridružen: Ne Dec 16, 2007 17:39
Kraj: Ljubljana, Marina Umag

OdgovorNapisal/-a pajer1 » Ne Maj 18, 2008 19:34

.
Ribolov se ne začne, ko nekaj najlona in trnek z vabo spustimo v globino.

Začetek bo verjetno najboljši in najkrajši, če ti izkušen ribič pokaže in nauči določenih tehnik. Če boš začel sam brez svetovalca-to je lahko samo športni ribič in ne trgovec, sem prepričan, da boš zadevo zelo podražil, ker boš kupil veliko nepotrebne opreme.

Začni z literaturo in revijami.

Pa dober prijem in mirno morje!

LP
pajer 1

Kdor misli, da ne zna molit, naj gre na morje!
perokl
Višji štabni praporščak
Prispevkov: 47
Pridružen: Sr Dec 19, 2007 21:19

OdgovorNapisal/-a perokl » Ne Maj 18, 2008 22:27

pajer1 napisal/-a:.
Ribolov se ne začne, ko nekaj najlona in trnek z vabo spustimo v globino.

Začetek bo verjetno najboljši in najkrajši, če ti izkušen ribič pokaže in nauči določenih tehnik. Če boš začel sam brez svetovalca-to je lahko samo športni ribič in ne trgovec, sem prepričan, da boš zadevo zelo podražil, ker boš kupil veliko nepotrebne opreme.

Začni z literaturo in revijami.

Pa dober prijem in mirno morje!

LP


Tako se govori Pajer1
Moram povedat da je za ribolov, pa naj bo kar tako za hec ali pa bolj zares potrebno prebrati kar nekaj literature in se teoretično podpreti z znanjem o ribolovu, strupenih ribah kakor tudi o zakonodaji in lovopustih.Pogovori s profesionalci kot so nekateri tu na tem odličnem forumu in seveda tudi praksa saj zaradi tega se gremo ribolov.
Ko uspešno opravimo vse faze ( "od male šole ribolova do faksa ribolova" ) potem pa z lahkoto vzamemo v roke kratko 30 - 40 lbs palico multi rolo Daiwa 650 BR in nanjo navijemo monofil 0,50 navežemo opletajočim vozljem yozuri pins minov 7 cm ga obtežimo s 150g. utežjo in ga vlečemo 2- 3 vozlje kakšen meter nad tlem in .......
Skratka ribolov je en lep dogodek ali pa hobi kateri ti lahko polepša dan, teden, mesec ali pa kar celo življenje.

Lp Pero
morje ja zakon
Uporabniški avatar
luftar
Admiral
Prispevkov: 837
Pridružen: Pe Mar 21, 2008 16:23
Kraj: Ljubljana, Pula - Bunarina

OdgovorNapisal/-a luftar » Ne Maj 25, 2008 18:17

živijo!
Jaz že mnogo let uporabljam tudi "stim" to je nekakšen čeveljček, na katerega spredaj navežeš cca 50 m nylona, zadaj pa cca 10 m nylona in na ta nylon še blestivko. Pri tvoji hitrosti sem ujel že dosti skuš, palamid itd. Še to: čolniček se potopi v vodo, ko pa riba zagrabi priplava na površino - efekt vage.lp :wink:
Poročnik fregate
Prispevkov: 67
Pridružen: Pe Nov 09, 2007 20:36
Kraj: Piran

OdgovorNapisal/-a » Če Maj 29, 2008 12:11

Ko pa ujameš malo travico na poti, pa je lažni alarm. Stim je čisto neuporaben v Slo priobalnem pasu, kjer plava vse mogoče na vodi, je pa krasen v čisti vodi.
LP
Uporabniški avatar
luftar
Admiral
Prispevkov: 837
Pridružen: Pe Mar 21, 2008 16:23
Kraj: Ljubljana, Pula - Bunarina

OdgovorNapisal/-a luftar » So Jun 28, 2008 19:16

se popolnoma strinjam, vendar nikoli ne lovim v slovenskem morju. V glavnem lovim v koklici Pule in po ostalem Jadranu. lp :wink:
EL CAPITANO
Admiral
Prispevkov: 860
Pridružen: Sr Sep 03, 2008 11:45
Kraj: Brezovica pri Lj.- Bunarina Pula

potdravljeni

OdgovorNapisal/-a EL CAPITANO » So Sep 06, 2008 00:13

prebiram vašo rapravo! Uspeh je na hitrostisti 4nm,palamida. Za vsako ribo je pa tako potrben svoj način !
FISHING & SAILING IS LIFE
burjovc
Viceadmiral
Prispevkov: 391
Pridružen: Če Nov 22, 2007 19:58
Kraj: Ta domač

OdgovorNapisal/-a burjovc » Po Sep 22, 2008 10:45

Imam vprašanje za prave ribiče.

Če imam na barki opremo za ribolov z barke oz podvodni ribolov lepo pospravljeno v gavonu oz. kabini ali lahko hrvaški kontrolni organ zahteva dovolilnico?
Poudarjam da se oprema ne uporablja vsak dan. za dneve uporabe pa imamo dovolilnico.
Veliko vetra in mirno morje

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 2 gosta