Plinski ali špiritni kuhalnik

Vse o opremi motornih plovil in jadrnic, tehnični nasveti v zvezi z opremljanjem plovil, prikolice za prevoz plovil, stojala za zimovanje plovil...

Moderatorji: moderator2, cibro, moderator

afna
Poročnik korvete
Prispevkov: 53
Pridružen: Po Dec 11, 2006 09:46
Kraj: Ljubljana

Plinski ali špiritni kuhalnik

OdgovorNapisal/-a afna » To Mar 06, 2007 18:39

Kaj vi mislite o plinu na barki? Se vam zdi to OK in normalno al ste bolj pristaši špiritnih kuhalnikov? Mogoče kdo uporablja celo samo elektriko?
Jst mam na svojem čolničku zdej plinskega, me pa zelo mika, da bi prešaltov na špirit, ker se tako znebim bombe, ki zasede nekaj prostora, poleg tega pa bo verjetno tudi bolj varno.

Se strinjate?
tistja
Štabni praporščak
Prispevkov: 42
Pridružen: To Feb 20, 2007 15:42

OdgovorNapisal/-a tistja » To Mar 06, 2007 20:47

Tud jaz imam plinskega. Vesel bom kakšne izkušnje...
Afna, misliš, da se uporablja elektrika, nisem še slišal.
Uporabniški avatar
admin
Site Admin
Prispevkov: 8817
Pridružen: Sr Nov 22, 2006 21:34
Kraj: Ljubljana-Punat
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a admin » Sr Mar 07, 2007 22:08

Ja plin je res malo nevarna reč, vendar ob pametni uporabi naj bi bil varen. Podobno je tudi v stanovanjih, kjer nas ima večina plinske oz. kombinirane štedilnike. Poleg tega je v modi tudi kurjava na plin, ki je po mojem mnenju res nevarna, pa ni nekih večjih nesreč...
Elektrika pa se uporablja kar dosti. Precej ameriških jahtic do 10 m ima celo samo električni kuhalnik, nekateri tudi kombiniranega. Tam morjeplovci zelo malo kuhajo po zalivih in če kaj res delajo na to temo, so skoraj gotovo v marini. Poleg tega jih veliko več uporablja agregate (električne generatorje), tako da je 220 V oz. njihovih 120 V vedno pri roki. Tudi pri nas nekateri poženejo generator, da skuhajo kavo... :D
Druga stvar, ki je precej pogosta je tudi mikrovalovna pečica... Ko si v marini in je elektrike dovolj, je ponavadi ne rabiš, sredi morja pa ni elektrike :evil: . Tako da kombinacija močnejšega inverterja iz 12V na 220V in več akumulatorjev je kar posrečena ali pa manjši generator...

LP
afna
Poročnik korvete
Prispevkov: 53
Pridružen: Po Dec 11, 2006 09:46
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a afna » Če Mar 08, 2007 20:25

Ja elekrike zihr jst ne bom uporablov. Me pa zelo mika špirit! Ma kdo izkušnje... Administrator, a si mogoče pozabil na špirit? Če kaj veš prosim za info...

lp
zobar
Viceadmiral
Prispevkov: 447
Pridružen: Ne Mar 11, 2007 08:32

OdgovorNapisal/-a zobar » Ne Mar 11, 2007 08:43

Tudi jaz imam plin na barki. Bomba ne zaseda preveč prostora saj se dobijo v različnih velikostih. Sicer pa tudi kanister z špiritom zasede nekaj prostora. Zvarnostjo je pa talo kot doma v kuhinji menjajte tesnila in cevi vsaj enkrat letno pa bo.
Jaz sem absolutno za plin.
simon
Poročnik fregate
Prispevkov: 63
Pridružen: Po Dec 11, 2006 21:51

OdgovorNapisal/-a simon » Po Mar 12, 2007 17:30

Tudi jaz imam plin, vendar pa nisem absolutno za. Če pogledate američane niti eden ne uporablja plina. Res da so frajerji trčeni na varnost, sam ko gre zame sem tud jst. Pa ne me narobe razumet, da sem ful proti plinu. Nisem, samo me pa alkohol zanima kot alternativa. Lajično bi rekel, da je bolj varno...

LP
Uporabniški avatar
admin
Site Admin
Prispevkov: 8817
Pridružen: Sr Nov 22, 2006 21:34
Kraj: Ljubljana-Punat
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a admin » Po Mar 12, 2007 21:54

Sorry, se opravičujem, ker nisem nič o špiritu rekel...
Ja špiritni kuhalnik je interesanten, saj je ponavadi kombinacija z električnim. Tako na morju uporabljate špirit, v marini pa kuhate z elektriko. Kar se tiče varnosti, mogoče res izgleda, da je plin bolj nevaren, vendar v praksi ni. Tudi špirit je vnetljiv in ga ni varno imeti kar tako v plovilu. Kot je rekel že "zobar", moraš tudi za špirit imeti rezervoar. Res je mogoče samo to, da ga lažje kupiš manjše količine kot plin. Pri plinu imamo ponavadi 3 ali 5kg jeklenko, ki zadostuje za zelo dolgo špirit pa sproti dotakamo. Plin je sicer najenostavnejši in tudi najcenejši. To velja tako za nakup gorilnika, kot kasnejše polnjenje.
Je pa res kot pravi "afna", da američani največ uporabljajo špirit. Če je bolj varno bi zelo težko rekel, ker bi bilo potrebno pogledati kakšne statistike (npr. USCG). Vsekakor pa plin ni problematičen in je varen, če redno menjate tesnila, gumijaste cevi in vedno po uporabi zaprete ventil direktno na jeklenki...

LP
afna
Poročnik korvete
Prispevkov: 53
Pridružen: Po Dec 11, 2006 09:46
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a afna » Sr Mar 21, 2007 17:33

Mislim, da bom menjal za Origo... Je krasna kombinacija elektrike in alkohola. Upam, da se bo obnesel, pri tem pa se bom znebil še bombe. Posodo z alkoholom pa lahko shranim marsikje bistveno lažje kot pa plinsko bombo.

lp
anzi
Kapitan bojne ladje
Prispevkov: 146
Pridružen: Če Mar 29, 2007 13:56
Kraj: Ljubljana
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a anzi » Pe Maj 25, 2007 01:43

Sem ravnokar razmišljal, na kaj bom kuhal na čolnu, pa sem se odločil, da bo za silo dober kar moj kamping kuhalnik (direktno privit na jeklenki). Kaj si mislite o tej rešitvi? Bi bilo morda bolje ločiti jeklenko od kuhalnika?
LP anzi
Uporabniški avatar
admin
Site Admin
Prispevkov: 8817
Pridružen: Sr Nov 22, 2006 21:34
Kraj: Ljubljana-Punat
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a admin » Pe Maj 25, 2007 14:59

Je dobra rešitev, predvsem pa najbolj varna od vseh. Ne razmišljaj o ločevanju, ker je to takoj bolj nevarno... Najslabše glede varnosti so kompletno vgrajene naprave, ki imajo kompleksno inštalacijo po trupu plovila. Prav pride tudi enostaven camping kuhalnik na kartušo...

LP
Uporabniški avatar
motorni
Admiral
Prispevkov: 2527
Pridružen: Po Maj 14, 2007 00:04
Kraj: Zagorje

OdgovorNapisal/-a motorni » So Maj 26, 2007 00:37

Dokler je gorivo lepo spravljeno, naj bo to plin v jeklenki ali pa alkohol v kanistru, ni nevarnosti. Mislim pa da je dosti večja verjetnost, da polijemo alkohol, kot pa da nam spušča plin, ob primerni pazljivosti, seveda. Poleg tega pa ima mešanica plina z zrakom tudi zgornjo mejo eksplozivnosti, nad določeno koncentracijo ob vžigu nastane samo požar, brez eksplozije, pri alkoholu pa pride pri vžigu do eksplozije pri vsaki koncentraciji, ki je nad spodnjo mejo. Za eksplozijo rabimo cca 1 deci alkohola na 10 kubikov zraka.
__________________
lp
motorni
SKOREC
Poddesetnik
Prispevkov: 3
Pridružen: Sr Jun 06, 2007 08:43
Kraj: Savinjska-Rovinj

OdgovorNapisal/-a SKOREC » Sr Jun 06, 2007 08:56

Pred kratkim sem kupil jadrnico na kateri je gorilnik ORIGO. Zanima me, kje je možno kupiti špirit ter okvirna cena ?
marjan5
Viceadmiral
Prispevkov: 363
Pridružen: Ne Apr 29, 2007 20:29
Kraj: Sevnica, Osor

Špirit za gorilnik ORIGO

OdgovorNapisal/-a marjan5 » Sr Jun 06, 2007 16:32

Dober špirit dobite v <trgovini Tramontana v LJ cena je bila lani cca 300 sit Tel je 01 5683732. lep pozdrav :)
gobbi
Viceadmiral
Prispevkov: 370
Pridružen: So Jan 05, 2008 20:06
Kraj: MARIBOR-BANJOLE-NEREZINE-JEZERA

OdgovorNapisal/-a gobbi » Ne Jan 13, 2008 12:17

no mi smo pristaši električnih štedilnikov - za v marino: saj tam ne rabiš dodatno plačati elektrike ampak je všteta v ceno priveza, torej nimaš dodatnih stroškov.
Za v zalivih pa uporabljamo namizni plinski štedilnik z žarom, v katerega damo tiste male plinske bombice in so sigurno bolj varne, kot pa tiste velike plinske bombe. A ni lepše od zunaj kuhat in pečt, kot v barki, kjer ti potem vse smrdi?!
jezuit
Višji štabni praporščak
Prispevkov: 44
Pridružen: Če Okt 25, 2007 18:42

OdgovorNapisal/-a jezuit » Sr Jan 16, 2008 20:14

Pozdravljeni !
Sam bi samo dodal, da sem pregledal glede elektirke vse mogoče. V marini je zagotovo najbolj varno in ekonomično imeti indukcijski kuhalnik poleg mikrovalovke. V Sparu se ga da kupiti že za manj kot 60€, enako v Leclerku. V kombinaciji z malim generatorjem pa tudi po zalivih. LP Jezuit

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 10 gostov