Oprema za gumenjaka- koliko sidra je dovolj?

Vse o gumenjakih

Moderatorji: moderator2, moderator, MareC, janadino

pushmycar
Kapitan bojne ladje
Prispevkov: 127
Pridružen: Po Jan 07, 2008 14:40

Oprema za gumenjaka- koliko sidra je dovolj?

OdgovorNapisal/-a pushmycar » So Maj 17, 2008 21:03

Potrebujem opremo za gumenjaka in sicer Lodestar 430 (cca 120kg) z Yamaho 25 (62kg). Ali je 4 kg sidro (maček) dovolj? ter luči: to dobim skupaj na eni palici in potem privijačim na zrcalo? Na netu so večinoma vse tri posebaj...
gorenjc
Admiral
Prispevkov: 705
Pridružen: Ne Nov 04, 2007 23:22
Kraj: LJ

OdgovorNapisal/-a gorenjc » So Maj 17, 2008 21:52

odvisno od uporabe čolna........... če nimaš namena (potrebe) po redni nočni vožnji potem so te lući dovolj (tudi za redne tehnične preglede čolna).
Kar se pa sidra tiče, bi bila pa kakšen kg več bolje, še pomembnejši je pa kakšen meter verige (vsaj 5 m bi ti priporočal), to bi bilo za dnevne izlete dovolj, predvidevam, da bi drugače uporabljal "urejen" privez.
4 kg mačka imej raje kot dodatno sidro za privez na obalo na plažah (kot je že pisal admin), to je bilo moje spoznanje po mojem prvem "navtičnem" dopustu pred ...... moram pomislit........mislim da osmimi leti :)
pushmycar
Kapitan bojne ladje
Prispevkov: 127
Pridružen: Po Jan 07, 2008 14:40

OdgovorNapisal/-a pushmycar » Ne Maj 18, 2008 15:10

Maček 6kg torej. Kaj pa 5kg admiralsko? Obstajajo tudi takšna, ki se zložilo kot maček.
gorenjc
Admiral
Prispevkov: 705
Pridružen: Ne Nov 04, 2007 23:22
Kraj: LJ

OdgovorNapisal/-a gorenjc » Po Maj 19, 2008 07:58

nimam izkušenj z admiralskim, kar se pa mačka tiče, bi pa 6kg moralo biti dovolj (še vedno je odvisno kako in kje ga nameravaš uporabljati)
glede na obliko in težo na gumenjake od "naravnih sil" najbolj vpliva veter, morski tok pa zelo,zelo malo, tako da (po mojih izkušnjah) 95% dela pobere veriga, sam jo imam nekaj metrov pa okoli 20kg teže
to je razlika med žveplom (v vinu) in verigo (v morju) - pri verigi od viška glava ne boli :D
akisek
Kontraadmiral
Prispevkov: 274
Pridružen: So Jul 07, 2007 15:52
Kraj: Hrastnik

OdgovorNapisal/-a akisek » Po Maj 19, 2008 08:22

Gorenjc,če se ne motim imaš gumenjaka tam od 4-5m.Kakšno debelino verige imaš in koliko metrov.Kaj si mislil s težo 20kg?
l.p.
pushmycar
Kapitan bojne ladje
Prispevkov: 127
Pridružen: Po Jan 07, 2008 14:40

OdgovorNapisal/-a pushmycar » Po Maj 19, 2008 09:31

Evo en izum starih mačkov: svinčena utež na škripcu. vržeš sidro, potem pa z vrvico spustiš utež čimbližje sidru. Priročno, če nimaš vinča. Utež poskrbi za pravilen kot vrvi in sidro bolje drži. Za ven je isto. Najprej utež, potem sidro. Avtor priporoča desetkilsko(za jadrnico).
gorenjc
Admiral
Prispevkov: 705
Pridružen: Ne Nov 04, 2007 23:22
Kraj: LJ

OdgovorNapisal/-a gorenjc » Po Maj 19, 2008 11:29

moja gumica je 4 m, teža z motorjem okol 170kg............. z pribl. 20 kg sem mislil težo sidra(5 kg)+ veriga(sem šel preverit u čoln,jo je samo 10 kg)........ ni pa tak problem dvigovat, s parih metrov globine jo dvigne tudi moja draga ki ima pod 50 kg, ko sem pa na ribičiji, pa je globina tudi do 40 m je pa že bolj fitnes varianta, ampak tud ni hudo..... je potem več kondicije za kaj drugega dvigat :)
tisto z utežjo poznam, u redu varianta, ker jo lahko uporabljaš "po potrebi"
vseeno pa je dobro imeti malo verige, zaradi skal, ki lahko načnejo vrv ob sidru
pushmycar
Kapitan bojne ladje
Prispevkov: 127
Pridružen: Po Jan 07, 2008 14:40

OdgovorNapisal/-a pushmycar » Po Maj 19, 2008 12:04

Ma nisi povedal koliko je debela veriga... In ali res nima nihče izkušenj z admiralskim sidrom? Se mi zdi, da je pri enaki teži učinkovitejše od mačka.
zlatko83
Admiral
Prispevkov: 1644
Pridružen: Ne Maj 20, 2007 10:26

OdgovorNapisal/-a zlatko83 » Po Maj 19, 2008 13:05

Za tvojo gumico res ne rabiš komlicirat. Vzami 3-5kg patentnega mačka, po želji dodaj 3-5m verige, 5mm polna kapa (če boš res sidral na 40m, na 5m tega ne rabiš).
Seveda računam, da boš ob sidranju v čolnu (ribolov,..), potem itak vidiš, če se kaj dogaja, zakurblaš, pa greš dalje. Sam znorel boš, ko boš vso to navlako vlačil iz morja.
Jaz, kadar sem v čolnu in so za sidranje ugodne razmere (ni premočnega vetra, valov,..) namočim v vodo 5kg mačka z 12mm štrikom (debelejši je štrik, lažje ga držiš v roki). Žal sem pač revež, brez el. vinča.
Ko pa gre zares, pa je v vodi 12kg plug, z 6m verige. Čoln pa tehta skoraj 2000kg, brez krame, ki jo ima žena s seboj
Sicer pa si poglej
http://www.letssail.com/index.php?stran ... 2=sidranje
Uporabniški avatar
Pozejdon
Admiral
Prispevkov: 902
Pridružen: To Feb 12, 2008 17:55
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a Pozejdon » Po Maj 19, 2008 18:46

Če mene vprašaš imaš tam okoli 6 kg za dnevno sidranje več kot dovolj v primeru slabega vremena oz vetra pa sigurno pravočasno poskrbiš za pravo vezanje čolna. Če pa misliš čoln sidrati čez noč pa le čimvečjo kilažo, ko zapiha ga lahko odnese kot žogo ... Sem istega mišljenja kot ostali, od viška glava ne boli ...
Pozejdon,
Grem spet na morje, da se spomnim kako diši morski zrak, da vsaj malo znebim se vsakdanjih debat ...
Uporabniški avatar
admin
Site Admin
Prispevkov: 8817
Pridružen: Sr Nov 22, 2006 21:34
Kraj: Ljubljana-Punat
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a admin » To Maj 20, 2008 17:17

Za tvojo gumico in dnevno uporabo, ko si na čolnu bo 4kg maček čisto dovolj. No če greš še kakšen kg višje pa še bolje. Veriga je sicer odlična, močno poveča silo, ki jo zdrži sidro, vendar je na manjših čolnih zoprna in vedno dela napoto... Kot so že rekli pred mano, za manjše globine si brez problema tudi samo z vrvjo... Drugače pa daj cca. 3 metre pet ali šest mm verige in bo več kot odlično.

LP

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 5 gostov