Spanje na sidru

Dodajte kraje in zanimivosti, ki jih je vredno obiskati. Opišite vaše "rute", sidrišča in restavracije...

Moderatorji: moderator2, Marchi, moderator, kr en

blze
Admiral
Prispevkov: 941
Pridružen: Ne Maj 02, 2010 17:41
Kraj: Il. Bistrica-Selce
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a blze » To Maj 24, 2011 17:20

Dejte mi tle prosim povedat tole:

Se pravi jaz pridem v zaliv in je globina 5m. Se pravi moram potem vržt sidro in zraven spustit 15m vrvi ali verige? In to je to? :oops:
Uporabniški avatar
mamaMicka
Admiral
Prispevkov: 4811
Pridružen: To Jan 11, 2011 17:27

OdgovorNapisal/-a mamaMicka » To Maj 24, 2011 17:30

Sidra: glede na vrsto dna uporabljamo vrste sider: admiralitetno, damfort, britani, halovo,
plužno (QCR), bruce, kotva (patentna), maček. Za večja plovila QCR ali bruce za mala
patentna kotva.
če se sidrimo na globini 5 m moramo izpustiti 20-25m sidrene vrvi. če se sidrimo na
globini 20 m pa 40-60m vrvi. Na 1m dolžine plovila gre 1,5 kg teže sidra. Težo povečamo z
verigo.

41. Kaj je pomembno pri sidranju ?
Pri sidranju izberemo točko sidranja upoštevajoč globino morja, vrsto dna, zavarovanost pred
vremenskimi vplivi (veter, valovi, tokovi). Uporabiti moramo primerno sidro in sidrno vrv ter spustiti dovolj
sidrne vrvi dolžine vsaj 3x globine morja, da se lahko sidro dobro zarije v dno (pesek, mulj,..).

42. Kako poteka manever sidranja ?
Manever sidranja se izvede tako, da se s počasno vožnjo najprej približamo točki sidranja. Neposredno pred
prihodom na točko sidranja zapeljemo počasi nazaj (umirimo čoln) in odvržemo sidro. Izpustimo dovolj sidrne
vrvi, da sidro »dobro drži«.

43. Če se sidramo med drugimi že zasidranimi plovili, kaj moramo upoštevati ?
Zasidran čoln se pod vplivom toka in vetra obrača okoli točke sidranja. Zato moramo upoštevati
radius obračanja in čoln zasidramo na varni razdalji od ostalih že zasidranih plovil.

44. Naštej nekaj vrst sider ?
Admiralitetno sidro, Danforth sidro, sidro goba, sidro maček, patentno (dežnik) sidro, plužno sidro, Hallovo
sidro,..

45. Kako izbiramo primerno sidro in sidrno vrv ?
Teža sidra naj bo 1-1,5 kg po dolžinskem metru plovila na vodni liniji. Sidrna vrv mora biti dovolj čvrsta in
naj meri vsaj 3 x globine, kjer nameravamo sidriti. Glede na vrsto dna izberemo pravilno obliko sidra. Da
sidro dobro drži, je priporočljivo, da je na sidro pritrjena veriga v dolžini cca 2 m, na katero je privezana na
drugem koncu sidrna vrv.

46. Kaj pomeni, da sidro "orje" in kaj storiti v tem primeru ?
Pomeni, da sidro ni prijelo za dno, potrebno je ponoviti sidranje, spustiti več vrvi, uporabiti primerno sidro.
V primeru, ko vsi poskusi niso bili uspešni, se je treba sidranju odpovedati.
blze
Admiral
Prispevkov: 941
Pridružen: Ne Maj 02, 2010 17:41
Kraj: Il. Bistrica-Selce
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a blze » To Maj 24, 2011 17:57

mamaMicka napisal/-a:Sidra: glede na vrsto dna uporabljamo vrste sider: admiralitetno, damfort, britani, halovo,
plužno (QCR), bruce, kotva (patentna), maček. Za večja plovila QCR ali bruce za mala
patentna kotva.
če se sidrimo na globini 5 m moramo izpustiti 20-25m sidrene vrvi. če se sidrimo na
globini 20 m pa 40-60m vrvi. Na 1m dolžine plovila gre 1,5 kg teže sidra. Težo povečamo z
verigo.

41. Kaj je pomembno pri sidranju ?
Pri sidranju izberemo točko sidranja upoštevajoč globino morja, vrsto dna, zavarovanost pred
vremenskimi vplivi (veter, valovi, tokovi). Uporabiti moramo primerno sidro in sidrno vrv ter spustiti dovolj
sidrne vrvi dolžine vsaj 3x globine morja, da se lahko sidro dobro zarije v dno (pesek, mulj,..).

42. Kako poteka manever sidranja ?
Manever sidranja se izvede tako, da se s počasno vožnjo najprej približamo točki sidranja. Neposredno pred
prihodom na točko sidranja zapeljemo počasi nazaj (umirimo čoln) in odvržemo sidro. Izpustimo dovolj sidrne
vrvi, da sidro »dobro drži«.

43. Če se sidramo med drugimi že zasidranimi plovili, kaj moramo upoštevati ?
Zasidran čoln se pod vplivom toka in vetra obrača okoli točke sidranja. Zato moramo upoštevati
radius obračanja in čoln zasidramo na varni razdalji od ostalih že zasidranih plovil.

44. Naštej nekaj vrst sider ?
Admiralitetno sidro, Danforth sidro, sidro goba, sidro maček, patentno (dežnik) sidro, plužno sidro, Hallovo
sidro,..

45. Kako izbiramo primerno sidro in sidrno vrv ?
Teža sidra naj bo 1-1,5 kg po dolžinskem metru plovila na vodni liniji. Sidrna vrv mora biti dovolj čvrsta in
naj meri vsaj 3 x globine, kjer nameravamo sidriti. Glede na vrsto dna izberemo pravilno obliko sidra. Da
sidro dobro drži, je priporočljivo, da je na sidro pritrjena veriga v dolžini cca 2 m, na katero je privezana na
drugem koncu sidrna vrv.

46. Kaj pomeni, da sidro "orje" in kaj storiti v tem primeru ?
Pomeni, da sidro ni prijelo za dno, potrebno je ponoviti sidranje, spustiti več vrvi, uporabiti primerno sidro.
V primeru, ko vsi poskusi niso bili uspešni, se je treba sidranju odpovedati.


Izpitna vprašanja :P
Uporabniški avatar
mamaMicka
Admiral
Prispevkov: 4811
Pridružen: To Jan 11, 2011 17:27

OdgovorNapisal/-a mamaMicka » To Maj 24, 2011 21:50

ahm :(
Rok-11
Admiral
Prispevkov: 1195
Pridružen: Ne Avg 17, 2008 09:58
Kraj: Ljubljana, Ribiška vasica - It.

OdgovorNapisal/-a Rok-11 » Sr Maj 25, 2011 22:20

blze napisal/-a:Dejte mi tle prosim povedat tole:

Se pravi jaz pridem v zaliv in je globina 5m. Se pravi moram potem vržt sidro in zraven spustit 15m vrvi ali verige? In to je to? :oops:


Za dobro sidranje gre nekako takole:

Najprej naredi krog po približni krožnici (cca. 5 x globina) okrog mesta kjer si si zamislil vreči sidro in glej globino. Da ne bi bilo kje preplitko ali pregloboko. Zadnje zato, ker je potem dno zelo postrani (visi) in moraš postopati drugače.

Poglej kje so sidrani ostali in poskusi ugotoviti kje imajo sidra, da jih ne križaš - in razmisli kako jih bo zavrtelo ob večerni menjavi smeri vetra. Kje bodo stali potem in koliko prostora ti puščajo - in ti njim če boš sidral kjer si se namenil.
(Kar je pomembno pravilo pomorske vljudnosti, da jim ne treščiš v barko ponoči, ko veter obrne)

Sidraj. T. j. - spusti sidro do dna - počasi! - in potem položi verigo (s počasno vožnjo) v smeri pričakovanega vetra.
Če imaš verigo - v normalnem vremenu cca 3x globino, v slabšem več. Več kot 8x globino normalno nima smisla. Če imaš vrv naj bo mnogokratnik globine 4 do 5. Z vrvjo naj bo 3x globina le za res mirno vreme.

Počakaj da se barka umiri.

Zategni sidro s počasno vzvratno vožnjo (v smeri pričakovanega vetra ali pa v smeri možnega nevarnega vetra) dokler ne prime in te ne ustavi. Če se to ne zgodi na max. 10 do 20 metrov ponovi celo vajo.
Za jadrnico je primerna zatezna moč za vkopavanje sidra 25 do 33% plina (sicer pa odvisno od motorja).


P.S. Če sidro ne prime tudi po več poskusih si na slabem sidrišču za tvoj tip sidra. Menjaj položaj ali menjaj sidro - ali pa ostani tako in spi z enim očesom odprtim. Če je mirno načeloma tudi to ni problem.
blze
Admiral
Prispevkov: 941
Pridružen: Ne Maj 02, 2010 17:41
Kraj: Il. Bistrica-Selce
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a blze » Če Maj 26, 2011 07:45

Rok-11 napisal/-a:
blze napisal/-a:Dejte mi tle prosim povedat tole:

Se pravi jaz pridem v zaliv in je globina 5m. Se pravi moram potem vržt sidro in zraven spustit 15m vrvi ali verige? In to je to? :oops:


Za dobro sidranje gre nekako takole:

Najprej naredi krog po približni krožnici (cca. 5 x globina) okrog mesta kjer si si zamislil vreči sidro in glej globino. Da ne bi bilo kje preplitko ali pregloboko. Zadnje zato, ker je potem dno zelo postrani (visi) in moraš postopati drugače.

Poglej kje so sidrani ostali in poskusi ugotoviti kje imajo sidra, da jih ne križaš - in razmisli kako jih bo zavrtelo ob večerni menjavi smeri vetra. Kje bodo stali potem in koliko prostora ti puščajo - in ti njim če boš sidral kjer si se namenil.
(Kar je pomembno pravilo pomorske vljudnosti, da jim ne treščiš v barko ponoči, ko veter obrne)

Sidraj. T. j. - spusti sidro do dna - počasi! - in potem položi verigo (s počasno vožnjo) v smeri pričakovanega vetra.
Če imaš verigo - v normalnem vremenu cca 3x globino, v slabšem več. Več kot 8x globino normalno nima smisla. Če imaš vrv naj bo mnogokratnik globine 4 do 5. Z vrvjo naj bo 3x globina le za res mirno vreme.

Počakaj da se barka umiri.

Zategni sidro s počasno vzvratno vožnjo (v smeri pričakovanega vetra ali pa v smeri možnega nevarnega vetra) dokler ne prime in te ne ustavi. Če se to ne zgodi na max. 10 do 20 metrov ponovi celo vajo.
Za jadrnico je primerna zatezna moč za vkopavanje sidra 25 do 33% plina (sicer pa odvisno od motorja).


P.S. Če sidro ne prime tudi po več poskusih si na slabem sidrišču za tvoj tip sidra. Menjaj položaj ali menjaj sidro - ali pa ostani tako in spi z enim očesom odprtim. Če je mirno načeloma tudi to ni problem.


Hvala za nasvet!
Uporabniški avatar
motorni
Admiral
Prispevkov: 2530
Pridružen: Po Maj 14, 2007 00:04
Kraj: Zagorje

OdgovorNapisal/-a motorni » Pe Maj 27, 2011 22:44

Pa še to:
če pa konkretno zapiha, pa namesto spanja glej na GPS in po potrebi pomagaj z motorjem.
__________________
lp
motorni
Uporabniški avatar
Marjan Tomki
Admiral
Prispevkov: 6224
Pridružen: Sr Nov 03, 2010 21:30
Kraj: Ljubljana

Re: sidranje-teža uteži

OdgovorNapisal/-a Marjan Tomki » Ne Maj 29, 2011 01:35

bostjanpar napisal/-a:Teorijo sidranja, vključno z malimi simulacijami vpliva teže in pozicije uteži na sidrni verigi/vrvi ( excel tabele) lahko najdeš na :

http://alain.fraysse.free.fr/sail/rode/rode.htm

in lažje sam odločiš.

Gospod je sistematično obdelal predvsem vpliv dolžine in teže verige, vrvi in uteži v statičnem pa tudi v dinamičnem načinu. Zanimive simulacije...

Da ne razpršimo preveč ,predlagam Marjanu Tomkiju, da ta link uvrsti tudi na "uporabne povezave" v bazi znanja. Kasneje lahko za temo sidranje še enkrat najdem tudi linke do testov sider.
>LP
Narejeno - vstavljeno v novo 'poglavje' o sidranju med uporabne povezave v bazi znanja.

Tam sem dal zraven linka tudi na tole temo in še eno o sidrih s tega foruma; če kdo najde še kaj dobrega, naj reče (kar jaz opazim, že dodajam).
Correct me if I am wrong, please.

Če bi se dalo upravljati starejše prispevke, bi bila kazala ažurnejša, v mnoge članke vrnjene slike, popravki vnešeni v izvirne članke in s tem vsebina pravilnejša in preglednejša...
Uporabniški avatar
Marjan Tomki
Admiral
Prispevkov: 6224
Pridružen: Sr Nov 03, 2010 21:30
Kraj: Ljubljana

Da malo posodobimo

OdgovorNapisal/-a Marjan Tomki » To Maj 31, 2011 07:22

blze napisal/-a:
mamaMicka napisal/-a:Sidra: glede na vrsto dna uporabljamo vrste sider: admiralitetno, damfort, britani, halovo,
plužno (QCR), bruce, kotva (patentna), maček. Za večja plovila QCR ali bruce za mala
patentna kotva.
če se sidrimo na globini 5 m moramo izpustiti 20-25m sidrene vrvi. če se sidrimo na
globini 20 m pa 40-60m vrvi. Na 1m dolžine plovila gre 1,5 kg teže sidra. Težo povečamo z
verigo.
...
44. Naštej nekaj vrst sider ?
Admiralitetno sidro, Danforth sidro, sidro goba, sidro maček, patentno (dežnik) sidro, plužno sidro, Hallovo
sidro,..

Izpitna vprašanja :P

Ko sem malo dopolnjeval povezave (v temi o uporabnih povezavah), mi je tole malo padlo v oči:
QCR ni QCR ampak CQR (Coastal Quick Release) in tudi 'damfort' mislim da je Danforth , google lažje najde, če manj 'fališ'.
Bruce je bil razvit za sidranje naftnih ploščadi, v tistem času dobro splošno sidro, zdaj pa izvirnih v ta namen (za splošna sidra) sploh ne delajo več.
Zanimivo, da v izpitnem seznamu manjkajo sodobna sidra za mala plovila, optimirana za ponovno vkopavanje (in samodejono obračanje, če padejo obrnjena narobe), če se enkrat izpulijo, recimo spade, Wasi, Delta, Rocna, Ultra... :wink:
Correct me if I am wrong, please.

Če bi se dalo upravljati starejše prispevke, bi bila kazala ažurnejša, v mnoge članke vrnjene slike, popravki vnešeni v izvirne članke in s tem vsebina pravilnejša in preglednejša...
Uporabniški avatar
marko_pu
Višji vodnik
Prispevkov: 19
Pridružen: To Jun 28, 2011 17:24
Kraj: Pula

OdgovorNapisal/-a marko_pu » Po Jul 11, 2011 14:27

preko noći obvezno na 2 sidra!
večkrat se zgodilo, zadnji put sam videl lani, da so se zbudili na stenah!
Uporabniški avatar
ljubo
Admiral
Prispevkov: 1206
Pridružen: To Mar 09, 2010 07:36
Kraj: NOVA GORICA

OdgovorNapisal/-a ljubo » Po Jul 11, 2011 16:20

No pri tem upoštevam vse pravila sidranja res imam še eno sidro zravn si pa vsakič pustim globinomer vklopljen od trenutne globine +1m -1m tako, da me opozori vkolikor se premaknem. Enkrat me je rešlo to sicer po sreči saj sem mel slučajno vklopljen globinomer in nastavljeno globino. čeprav sem bil privezan na bojo. Vru se je prerezala na školjkah, ki so bile priraščene na boji.
pomisli in zgodilo se bo
zlatko83
Admiral
Prispevkov: 1644
Pridružen: Ne Maj 20, 2007 10:26

OdgovorNapisal/-a zlatko83 » Po Jul 11, 2011 21:36

Mislim, da lahko tole temo ukinemo, skoraj ni več zaliva, da ne bi postavili boj in pridno kasirali :evil: Takšna je letos situacija po zunanjih otokih severnega jadrana. Ravnokar se vračamo od Dugega nazaj proti Istri, kamor koli vpluješ, vse rumeno ali rdeče od boj, vse pa zasedeno 50%.
Uporabniški avatar
Tex
Admiral
Prispevkov: 8346
Pridružen: Sr Mar 28, 2007 00:28
Kraj: Morje

OdgovorNapisal/-a Tex » Po Jul 11, 2011 22:17

potem je samo še Istra free ;)
SlikaSlika
“There’s no point having a boat if you don’t use it!”
Uporabniški avatar
Novinec
Admiral
Prispevkov: 2569
Pridružen: Pe Feb 15, 2008 22:41
Kraj: Sailing on the world
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a Novinec » Po Jul 11, 2011 22:55

Večinoma sidram in imam Delto 18 Kg, ki sem jo letos malo predelal z lokom in še enkrat cinkal. Sidram kot ostali, počakam da zategne, v vodi imam najmanj 3x dolžine verige kot je globina vode. Včasih ko nisem najbolj siguren se tudi potopim do sidra in ga pogledam kako je zagrabilo.
Zaenkrat se je pokazala zelo dobro in se ne obrača, oz, se vedno vkoplje. Imam še v rezervi 20 kg težkega CRQ z 10m verige in 30m vrvi ampak ga še nisem nikoli uporabil. Ampak naj bo v boxu "zlu ne trebalo" :lol:



Slika

LP
:wink:
"Morje je med vsemi opojnostmi najbolj opojno!"
...........................................................(J.H.)
Uporabniški avatar
ljubo
Admiral
Prispevkov: 1206
Pridružen: To Mar 09, 2010 07:36
Kraj: NOVA GORICA

OdgovorNapisal/-a ljubo » To Jul 12, 2011 09:07

Novinec napisal/-a:Večinoma sidram in imam Delto 18 Kg, ki sem jo letos malo predelal z lokom in še enkrat cinkal. Sidram kot ostali, počakam da zategne, v vodi imam najmanj 3x dolžine verige kot je globina vode. Včasih ko nisem najbolj siguren se tudi potopim do sidra in ga pogledam kako je zagrabilo.
Zaenkrat se je pokazala zelo dobro in se ne obrača, oz, se vedno vkoplje. Imam še v rezervi 20 kg težkega CRQ z 10m verige in 30m vrvi ampak ga še nisem nikoli uporabil. Ampak naj bo v boxu "zlu ne trebalo" :lol:



Slika

LP
:wink:


Zanimivo lok mi je všeč in bo treba tudi pri meni to napravit.
pomisli in zgodilo se bo

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 8 gostov