trapezni in sinusni inverter

Vse o opremi motornih plovil in jadrnic, tehnični nasveti v zvezi z opremljanjem plovil, prikolice za prevoz plovil, stojala za zimovanje plovil...

Moderatorji: moderator2, cibro, moderator

Aky
Kontraadmiral
Prispevkov: 288
Pridružen: Sr Apr 01, 2009 17:15
Kraj: Ljubljana, Pula - Bunarina

OdgovorNapisal/-a Aky » Sr Avg 29, 2012 13:12

Marjan Tomki napisal/-a:Za hladilnike je NT opisal, da termostat hladilnika lahko vklaplja-izklaplja že priklop inverterja - seveda, če je na njem le hladilnik. V tem primeru je poraba na inverterju takrat, ki je termostat izklopil tudi inverter, nič.


Ali je to OK, če inverter prižgeš, ko ga že "čaka" obremenitev? Če se prav spomnim, je v navodilih mojega pisalo, da vklopi inverter, šele nato priklopi porabnike.

A.
Uporabniški avatar
DR.E
Admiral
Prispevkov: 1693
Pridružen: Ne Jun 08, 2008 11:39
Kraj: Maribor, Bunarina - Pula
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a DR.E » So Dec 15, 2012 22:21

admin napisal/-a:Evo moj primer:
Kupil sem inverter, seveda ni pravi sinus, plačal pa sem ga v SLO trgovini natančno 98 EUR. Na njem piše 1000 W in pa obremenitev v špici 2000 W. Prinesem domov, gledam to čudo, kako je narejeno in od zunaj izgleda kar simpatično. Zraven so kabli s kleščami za priklop na kleme, seveda priviti na bananske vtikače in kabli dolgi po 2 metra, vsak 10mm2.


Pozdrav,

jaz sem pred kratkim montiral razsmernik čisti sinus 1500W/3000W, kar je itak več kot preveč ampak... priključek napajanja za 12 V je M14, kabel sem dal 70mm2, varovalko sem montiral pa samo 100A.
Vezavo sem opravil preko 1-0-2 tripolnega stikala, kot mi je svetoval NT, tretji pol stikala sem uporabil za vklop inverterja, torej, ko je na obalnem 220 priključku je inverter odklopljen, ko preklopim na inverter v poziciji 2 pa se le ta zažene, seveda sem odstranil stikalo za vklop, ki je bilo na ohišju razsmernika.
Zaenkrat deluje, razdalja med Aku banko in razsmernikom je cca 3,5m
MMSI: 238 460 540---- Call.s.: 9AA5011
POZOR: Kdo je trenutno na oblasti pri nas?
Uporabniški avatar
admin
Site Admin
Prispevkov: 8817
Pridružen: Sr Nov 22, 2006 21:34
Kraj: Ljubljana-Punat
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a admin » Po Dec 17, 2012 19:48

Dr.E. super!
Sem pa mnenja, da 1500W inverter nikakor ni preveč! Na inverter namreč mora delovati fen, sesalec, manjši toaster in mikrovalovka! Meni slednje sicer ne dela, ker ni pravi sinus, ostalo pa brez težav... Tako da tvoja odločitev o moči 1,5 kW je kar prava in nikakor ni predimenzioniran! Tudi jaz bom enkrat montiral pravi sinus med 1,5 in 2 kW, da bo delovala tudi mikrovalovka. :lol:
Matejc
Admiral
Prispevkov: 2592
Pridružen: To Maj 19, 2009 22:01
Kraj: SLO - HR, skratka EU

OdgovorNapisal/-a Matejc » To Dec 18, 2012 11:31

admin... važn da fršterkerija pa lightshow dela.... še nikol nismo mikrovalovke rabl u diskoteki :wink: :wink:
Sm jo prpelu da bo kuhala kt mami, pa je pila kt ati...
Uporabniški avatar
DR.E
Admiral
Prispevkov: 1693
Pridružen: Ne Jun 08, 2008 11:39
Kraj: Maribor, Bunarina - Pula
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a DR.E » To Dec 18, 2012 12:23

Matejc napisal/-a:admin... važn da fršterkerija pa lightshow dela.... še nikol nismo mikrovalovke rabl u diskoteki :wink: :wink:


Eh če imaš moderno ti dela na 12V, pa še manj izgub pri pretvorni je...
MMSI: 238 460 540---- Call.s.: 9AA5011

POZOR: Kdo je trenutno na oblasti pri nas?
Uporabniški avatar
admin
Site Admin
Prispevkov: 8817
Pridružen: Sr Nov 22, 2006 21:34
Kraj: Ljubljana-Punat
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a admin » To Dec 18, 2012 18:44

Matejc napisal/-a:admin... važn da fršterkerija pa lightshow dela.... še nikol nismo mikrovalovke rabl u diskoteki :wink: :wink:


Kaj pa veš, mogoče bomo začeli pogrete sendviče prodajat iz diskoteke Špiritus. :lol:

Fršterkerija večjih moči je težko dobavljiva v 12V izvedbi oziroma bi bilo potrebno potem vzeti nek močan avtomobilski ojačevalec in pasivne zvočnike... To pa je malo težko oziroma drago za imeti za 1x na leto... :wink: Tako pa imamo Matejca z ozvočenjem za band, ki ga moj inverter lepo pelje, pa čeprav ni pravi sinus. Je bilo slišati na ruti... :lol: :lol:
MARKO1977
Viceadmiral
Prispevkov: 369
Pridružen: Pe Dec 18, 2009 12:46

OdgovorNapisal/-a MARKO1977 » So Maj 11, 2013 13:38

admin napisal/-a:Gaso, se strinjam, tudi ponavadi je tako... Vendar... Ma hudimana, zakaj je tukaj vedno ta "but"... :evil:

Evo moj primer:
Kupil sem inverter, seveda ni pravi sinus, plačal pa sem ga v SLO trgovini natančno 98 EUR. Na njem piše 1000 W in pa obremenitev v špici 2000 W. Prinesem domov, gledam to čudo, kako je narejeno in od zunaj izgleda kar simpatično. Zraven so kabli s kleščami za priklop na kleme, seveda priviti na bananske vtikače in kabli dolgi po 2 metra, vsak 10mm2. Nekako mi ni jasno, kako bo po tem kablu tekel tok 150 A, pa vendar vseeno malo poeksperimentiram... Vklopim na avto, vžgem avto, da akumulator ne krepne in poskušam. Bormašinca teče brez težav, mala fleksarica FI 115, nima težav. Vse to je v rangu 500 do 700W. Poskusim sesalec s 1200W in takoj inverter vrže ven in javi ERROR. Haha, itak mi je jasno kje je problem, kabli in krokodili na klemah pa so med tem že pošteno vroči!


In sledi malo demontaže... Ohišje razkuplam, direktno na plošči potegnem ven vse kable za vklop, kontrolo, kontrolne lučke za delovanje, napako... Vse to zvežem na konektor, ki sem ga dodatno montiral na ohišje... No, pa je šla garancija! :evil:
Sledi predelava močnostnega dela dovoda energije. Najprej eleminiram bananske vtikače, znotraj pa vidim, da so od bananc do plošče prispajkani kabli po 2 x 16mm2 za plus in enako za minus... Seveda takoj sledi razspajkanje tega sranja, najdem kabel 70mm2 v črni in rdeči barvi, krasno. Malo izolacije odstranim in naredim Y z dvema kitama, torej vsaka nekje po 35mm2. Seveda je to še vedno preveč za prispajkati, zato kablu del žičk pocvikam, tako da ga dobim v luknje za spajkanje na tiskanem vezju. Tako na oko bi rekel, da imam sedaj zadnjih 5 mm dolžine kabel 2 x 20mm2, potem naprej gre 2 x 35mm2 nekaj centimetrov, potem pa že rata lepo izoliran 70mm2. Tale Y lepo poizoliram s termo bužirko. Enako naredim še z minus polom, le da je kabel tokrat črn. Tiskano vezje je na debelo pospajkano od vhoda do močnostnih tranzistorjev, vendar jaz to še malo podkrepim z izdatno količino lota. Ziher je ziher! :D

Vse skupaj nesem za vikend na barko in montiram v motorni prostor zraven polnilca na nosilec. Sledi malo zajebancije z dovodnimi kabli, ki so seveda 70mm2 in dolgi vsega 2 metra. Pozitivni je nekaj krajši, negativni pa mora do shuntu za battery monitor, zato ga je polna 2 metra. Iz kontrolnega konektorja, ki je nastal doma potegnem 2 UTP kabla do omarice z elektriko v notranjosti barke, montiram kontrolne diode in stikalo. Od izhoda (schuko vtičnica na inverterju) potegnem še en kabel na direktno omrežje barke, tako da bo 230V povsod! Juhhhuuuu končano, sledi le še preizkus.

Vklopim inverter, battery monitor pa takoj nastavim na tok, ker me matra firbec, kaj bo delalo z akuji. Motor ne teče, akuji so popolnoma polni, kapaciteta je 300 Ah! Pa začnimo, po vklopu je poraba v prostem teku inverterja 1,1 A. No ja, to ni tako malo, spet po drugi strani pa recimo temu 15W, to je kar normalno in ne vem koliko boljših obstaja! Potem sledi priklop 100W žarnice, seveda sveti brez težav, tok pa skoči skoraj na 10 A. Zelo sem zadovoljen! Vklopim vrtalko, dela kot nič. Vklopim malo fleksarco, dela kot nič. Malo me ima, da priklopim original bojler na barki. Na grelcu piše 1200W, jah nič, poskusim! Priklopim stikalo bojlerja, napetost se na števcu sesede pod 200V, vendar že v sekundi je nazaj na 220V, ne more pa na 235V, kar je nekako normalno za ta inverter... Bojler greje, tok ki teče iz akujev pa dosega vrednosti med 115 in 120 A. napetost akujev pade na 11.9V kar ni slabo glede na divjo porabo! Tako pustim 10 minut, nobene napake, inverter pa je kar za 20% preobremenjen glede na tovarniške podatke!!! Poskusim še sesalec, ki je doma metal ven... Takoj skoči in nobenih problemov! Naslednji vikend sem si prinesel še drugi sesalec, tokrat 1600W, samo da preizkusim! Normalno ga zažene, ne javi napake!!! Napetost se seveda sesede na 180V, vendar pa zraste takoj nazaj na okrog 230V, poraba toka med sesanjem pa je nekje dobrih 100A.

Upam, da ni prenadolgo napisano in da ni predolgočasno. Sem poskusil napisati malo smešno, da bo sploh kdo prebral. :wink:

Zaključek? Ni nujno, da je poceni kitajček slab, tale je z minimalno predelavo postal vrhunski!!!



Se pravi ce prav razumem, je padec napetosti razlicen ce imas 2# po 35 ali 1# po 70

A je kaj narobe ce soncno celico priklopim na kable od inverterja? Al moram napeljati novo linijo do akumulatorja?
Uporabniški avatar
admin
Site Admin
Prispevkov: 8817
Pridružen: Sr Nov 22, 2006 21:34
Kraj: Ljubljana-Punat
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a admin » Ne Maj 12, 2013 00:36

MARKO1977 napisal/-a:Se pravi ce prav razumem, je padec napetosti razlicen ce imas 2# po 35 ali 1# po 70

A je kaj narobe ce soncno celico priklopim na kable od inverterja? Al moram napeljati novo linijo do akumulatorja?


Iz česa si pa to sklenil? Za normalne ne-visokofrekvenčne tokove je važen samo presek! Torej ali je 2 x 35 ali pa 1x 70 je čisto enako...

Seveda je narobe, če jo priklopiš na kable od inverterja! Inverter mora biti vezan preko glavnega stikala, celica pa nikakor ne, saj mora polniti tudi, ko te ni na barki in je vse izklopljeno!!! Celica gre + direktno na klemo od akuja, seveda takoj pri klemi varovalka!!! Minus pa lahko daš na minus kabel od inverterja, tisto ni pomembno...
MARKO1977
Viceadmiral
Prispevkov: 369
Pridružen: Pe Dec 18, 2009 12:46

OdgovorNapisal/-a MARKO1977 » Ne Maj 12, 2013 12:39

Stikalo imam pred inverterjem. Sem mislil soncno priklopit pred stikalo, tako da bi po isti liniji tekla oba.
Uporabniški avatar
admin
Site Admin
Prispevkov: 8817
Pridružen: Sr Nov 22, 2006 21:34
Kraj: Ljubljana-Punat
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a admin » Ne Maj 12, 2013 21:28

MARKO1977 napisal/-a:Stikalo imam pred inverterjem. Sem mislil soncno priklopit pred stikalo, tako da bi po isti liniji tekla oba.


In do tega stikala je nekaj metrov kabla od kleme, ki je brez varovalke??? Zakaj je inverter vezan mimo glavnega stikala? :shock:
MARKO1977
Viceadmiral
Prispevkov: 369
Pridružen: Pe Dec 18, 2009 12:46

OdgovorNapisal/-a MARKO1977 » Sr Maj 15, 2013 23:17

admin napisal/-a:
MARKO1977 napisal/-a:Stikalo imam pred inverterjem. Sem mislil soncno priklopit pred stikalo, tako da bi po isti liniji tekla oba.


In do tega stikala je nekaj metrov kabla od kleme, ki je brez varovalke??? Zakaj je inverter vezan mimo glavnega stikala? :shock:


Imam 2 glavni stikali. Enega za porabnike (razen kalužna ki je direktno vezana ) in enega za inverter. To pa zato ker sem lani imel težave z presekom kabla. Tako da sem peljal novo dodatno napeljavo .

Drugače imam vse vezano preko varovalk. Vsi spoji so zacinjeni in zaliti z bužirko ( no ne vem kako je po slovensko )( termo skrčljiva...... )

Ja ni za se hecat z elektriko. Vse kable pa sem speljal skozi elekrične cevi. ( tudi zaradi tega da se izognem težavi z galvaniko ki me je hecala.

Z galvaniko pa sem rešil tako kot si priporočal ( na nogi bravo 3 sem navrtal navojno luknjo na aksi in pritrdil še tan cink )



LP
Uporabniški avatar
Marchi
Admiral
Prispevkov: 6953
Pridružen: Če Apr 17, 2008 11:08

OdgovorNapisal/-a Marchi » Po Maj 25, 2015 16:29

Verjetno je že kje napisano pa ne najdem.

Kako naj priklopim inverter?

Imam dve servisni bateriji povezani vzporedno (če se ne motim):

+ 1 -
+ 2 -


Ali inverter priklopim samo na enega
+ 1 - ali na 1+ 2 - ?
Nazadnje spremenil Marchi, dne Po Maj 25, 2015 16:35, skupaj popravljeno 1 krat.
Uporabniški avatar
gregor.n
Admiral
Prispevkov: 4387
Pridružen: Pe Apr 04, 2008 10:26
Kraj: Zanzibar
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a gregor.n » Po Maj 25, 2015 16:32

Če maš 12v sta vzporedno tko da priključiš v bistvu na en akumulator, pa ne pozab na varovalko.
https://medisken.si
Uporabniški avatar
Marchi
Admiral
Prispevkov: 6953
Pridružen: Če Apr 17, 2008 11:08

OdgovorNapisal/-a Marchi » Po Maj 25, 2015 16:36

A tista varovalka v inverterju ni ok?
A moram še eno dat pri + klemi?
Uporabniški avatar
DR.E
Admiral
Prispevkov: 1693
Pridružen: Ne Jun 08, 2008 11:39
Kraj: Maribor, Bunarina - Pula
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a DR.E » Po Maj 25, 2015 17:02

Marchi napisal/-a:A tista varovalka v inverterju ni ok?
A moram še eno dat pri + klemi?



Jaz imam nekaj takega...

Slika
MMSI: 238 460 540---- Call.s.: 9AA5011

POZOR: Kdo je trenutno na oblasti pri nas?

Kdo je na strani

Po forumu brska: Podgurc na barki in 5 gostov