Kot že omenjeno je sejem letos kljub revnim predstavam konkurence ostal podobno velik in dobro organiziran. Res je, da je manjkalo več novih plovil, vendar vseeno velja pohvala organizatorju, da je spravil skozi tako velik dogodek. Da je bil obisk res ogromen je veliko pripomoglo tudi vreme, ki je glede na ostala leta letos služilo v pravem pomenu besede. Nekaj slabše je bilo šele v nedeljo, vendar je dež preko dneva ostal pri nekaj kapljah in tako ni pokvaril obiska. Videli smo tudi nekaj novosti oziroma premier, med katerimi je zagotovo najbolj izstopala Adriana 36 iz Hrvaške ladjedelnice SAS-Vektor, vendar o tem kasneje.
Zanimivo je tudi to, da se v Biogradu iz leta v leto med obiskovalci sliši slovenska beseda. Očitno je sejem postal zanimiv za precej več kot samo nekaj slovenskih kupcev in upal bi si trditi, da letos toliko Slovencev nisem srečal niti na enem od hrvaških sejmov!
Takoj po vhodu nas je na zunanjih površinah pričakalo nekaj manjših plovil in pa nekaj ponudnikov navtične opreme in motorjev. Seveda je osnovni plato tako kot vedno zasedel eden od glavnih pokroviteljev, ki običajno prihaja iz avtomobilskega sveta. Tokrat smo lahko občudovali vozila KIA.
Ob vstopu v sejemski šotor smo lahko videli še nekaj navtične opreme in navigacijske elektronike različnih proizvajalcev. Zanimiv je bil tudi proizvajalec luksuznih ograj, ki jih prvenstveno izdeluje za stopnišča v hišah, v zadnjem času pa menda tudi za jahte.
Slovenski razstavljavec PrimusR d.o.o. je pokazal novi model Flexiteek-a za bolj komplicirane oblike, ki je sedaj tanjši in menda še bolj odporen na staranje. Posebna novost je tudi proti-zdrsni premaz KiwiGrip, ki je cenovno zelo dostopen, izdelava je enostavna, rezultat pa je rastrska gumi podobna površina, ki tudi v mokrem omogoča izjemno zanesljiv korak brez nevarnosti za zdrs.
Premiero med manjšimi plovili je doživela Cortina 480, ki je na voljo v dveh izpeljankah. Model z imenom Cabin, ki omogoča tudi spanje dveh oseb v mali kabini je na voljo že za 44.900 HRK oziroma dobrih 6.000 EUR + dajatve.
RIS marine je predstavil nekaj svojih delovnih gumenjakov, največ zanimanja pa je odnesel model RM 850 sport, ki je namenjen predvsem hitremu prevozu potapljačev ali pa kot plovilo pomorskih reševalnih služb.
Še ena zanimiva novost na Jadranu je miniaturni gliserski katamaran za 2 osebi s pomenljivim imenom Speedboat. Plovilo že z majhnim izvenkrmnim motorjem moči 15 KM odlično glisira z dvema osebama in omogoča nekaj užitkov. Prodajalec je imel eno polovilo tudi v vodi, na njem pa se je neprestano vozil eden od demonstratorjev. Pri ogledu plovbe lahko zaključim, da že pri najmanjšem valu poskakovanje ni niti najmanj zdravo za vašo hrbtenico! Za morje torej to plovilo ni najbolj posrečena kombinacija, je pa verjetno zelo zanimivo na jezerih, kjer je voda običajno povsem mirna.
Novost je tudi manjši odprti fisherman Anorti 20, ki se proizvaja v Biogradu, ima pa slovensko poreklo… Na voljo sta dve izpeljanki in sicer kot Open in kot Sundeck, kjer je pod ogromnim premčnim prostorom za sončenje še manjša kabina. Prvega smo lahko videli na suhem, drugega pa v vodi, kjer so nudili tudi testne vožnje.
Na Jadranu je premiero doživela še Selene 60. Gre za klasični trawler, ki ga proizvaja Kitajska ladjedelnica Jet-Tern Marine, za Jadran pa ga zastopa ljubljansko podjetje Yucca Boats. Plovilo sem si malce bolje pogledal tudi znotraj in moram reči, da je res polno presežkov. Izdelava je vrhunska in z lahkoto bi lahko rekli, da je po natančnosti celo pred italijansko konkurenco… O Selene 60 bomo kaj več napisali prihodnjič.
Največ zanimanja med premierami pa je zagotovo požela dolgo pričakovana Adriana 36, ki se proizvaja v zadrski ladjedelnici SAS-Vektor. Videli smo plovilo, ki nosi številko trupa 1, torej gre za pravi prototip. Kljub vsemu je barka lepo izdelana in definitivno zanimiva za veliko kupcev. Za pogon so tokrat izbrali najmočnejšo kombinacijo dieselskih Yanmarjev, ki strežeta vsak s po 191 kW oziroma 260 KM. Na prototipni barki je manjkala še klop v ogromnem kokpitu, ki bo kasneje serijska. Linije plovila so praktično enake, kot pri njeni večji sestri Adriani 44, vendar pa je manjša barka bistveno bolj skladna in na pogled definitivno mnogo lepša. Kot zanimivost lahko povemo še to, da so se kalupi v večini izdelali v Sloveniji, prav tako pa je bil v Sloveniji narejen prvi odlitek trupa, ki smo ga lahko tokrat videli v morju.
V podpalubju najdemo dve kabini in en toaletni prostor. Razporeditev je standardna, kot pri večini tako velikih plovil, je pa zadnja kabina nekaj manjša na račun motorjev, ki so zaradi pogona preko togih gredi (osovin) pomaknjeni precej naprej in tako zasedajo del dragocenega prostora.
V salonu spredaj desno najdemo krmarski del, kjer velja pohvala designerju, saj je predvidel prostor za postavitev sodobnega in s tem tudi velikega GPS ploterja. Celotni levi del salona zavzema kuhinja z omaricami, štedilnikom, pečico, hladilnikom in pomivalnim koritom, na nasprotni strani pa najdemo še sedežno garnituro z veliko mizo.
Za popestritev sejemskega dogajanja so tokrat poskrbeli cestni starodobniki s hrvaških Old Timer Club-ov. Posebej zanimiva se mi je zdela češka Tatra, pri kateri si je lastnik za zadnjimi sedeži zamislil odlično omarico z nekaj steklenicami vina in žganja ter seveda kompletom kozarcev za prve in druge pijače.
Kot sem že v uvodu zapisal je bil sejem zanimiv, obiskovalcev pa je bilo v soboto toliko, da enostavno nisem mogel verjeti svojim očem. Biograd ni bil nikoli sejem z velikim obiskom, kot je recimo Split, je pa letos kljub kriznim časom dokazal, da je resen igralec na trgu. Tako sem prepričan, da bo tudi v prihodnje podobno in bo Biograd počasi verjetno postal najbolj pomemben jesenski sejem na Jadranu.
Več fotografij s sejma Biograd Boat Show si lahko ogledate še v Galeriji.
besedilo: Sandi K.
foto: Sandi K.