
Že lani sem zapisal, da je sejem v močnem zatonu, kar je bilo glede na takratno situacijo relativno normalno. Seveda časi v navtiki tudi letos niso pretirano boljši, Internautica pa je lanski slab obisk tako na oko še prepolovila. Uradne številke govorijo, da je bil letošnji upad obiska glede na lani “samo” 35%, sejem pa naj bi obiskalo okrog 15.000 obiskovalcev. Nekaj krivde lahko zvalimo na vreme, ki je podobno kot lani uničilo nedeljo, večji del pa kot prvo na izjemno drago vstopnico in pa seveda splošno mrtvilo v navtični branži.

Vhod na sejmišče je obetal veliko, podobno lepo, kot v zlatih časih.

Tudi razstava likovne umetnosti v vhodnem šotoru na temo morja lepo popestri dogajanje in nas popelje v svet našega najljubšega konjička.

Pri vstopu na prvi plato sledi malo razočaranje, saj je podobno kot lani precej manjši kot nekdaj in pa tudi precej bolj prazen…
Vseeno poglede privabi novi igralec na trgu, Srbsko podjetje Wybac Yachts iz Beograda, ki je pokazalo svoj izdelek Wybac 53 HT.

Podjetje NAR d.o.o. iz Kopra je zopet pripravilo lep razstavni prostor s plovili Singray in noviteto v njihovi ponudbi, francoski Beneteau.

Podjetje J.J.K. d.o.o. je premierno predstavilo italijanski gumenjak Motonautica Vesuviana MV18.

Plod slovenskega inovatorstva in razvoja je tudi zanimivo plovilo (skuter) Quadrofoil, ki pluje na podvodnih krilih. Za doseganje zavidljivih hitrosti, celo preko 20 vozlov (40 km/h) služi elektromotor kar ga dela še dodatno ekološko neoporečnega.

Pestro ponudbo navtične opreme za plovila in za naše boljše počutje so predstavila podjetja Stal, Unimar, Madix in Kamm. Videli smo lahko navtično elektroniko, štedilnike, bitve, pa tudi kvalitetne tepihe in ostale materiale primerne za navtiko.




Podjetje DNA je predstavljalo zložljive propelerje Gori in pa zanimivo novost za montažo na jadrnice. Gre za propelerski generator električnega toka, ki se montira na krmo kot dodatno krmilo in se prosto prilagaja smeri plovbe. Ko ga ne potrebujemo, ga enostavno dvignemo iz vode, ko pa je potopljen pa po proizvajalčevih podatkih pri hitrosti 5 vozlov zmore 120W moči oziroma nam pri običajnih 12V daje 10A polnilnega toka.


Novi razstavljavec na letošnji Internautici je bilo podjetje Bobič Yach Interior iz Novega mesta, ki je v svetu navtike poznan kot vrhunski izdelovalec pohištva. Podjetje med drugim proizvaja interjer za plovila Windy ter je prisotno v svetu velikih jaht dolgih preko 100 metrov.

Boat Slip ima novo inovacijo in sicer izjemno lahko pasarelo iz smrekovih letvic, ki pa so v sredini ojačane s steklenimi vlakni. Pasarela z lahkoto prenese 200 kg obremenitve, čeprav na prvi pogled deluje zelo slabotna in obstaja sum, da bo vse skupaj hitro počilo… Nosilnost ji daje armatura iz steklenih vlaken, ki bodo lahko v prihodnje nadomeščena še s kevlarskimi, kar bo dodatno zmanjšalo maso in še povečalo nosilnost.

Plovilo wFoil je že bilo nagrajeno na Slovenskem forumu inovacij, sedaj pa je bilo prvič predstavljeno tudi na sejmu Internautica. Očitno je prihodnost plovbe na podvodnih krilih tisto pravo, saj vse nove revolucionarne ideje temeljijo ravno na tem. Ekonomija je vse bolj pomembna in podvodna krila so definitivno najbolj ekonomična pri porabi goriva.

Tiskani medij Navtika plus je predstavljal svojo revijo in tudi medijsko podprl razstavo.

Že stari znanec vseh navtičnih sejmov je tudi Flexiteek oziroma podjetje PrimusR, ki ga zastopa pri nas. Letos imajo na voljo nekaj novih barvnih odtenkov, med drugim imitacija starega teak-a, pa beli teak in tudi črni. Za slednjega si znam predstavljati kako vroč bo na soncu in kdo je tako nor, da si ga bo omislil… No ja, za lepoto se trpi…

Tudi navtična elektronika Garmin je stalni znanec vseh sejmov. Ponudbo vztrajno dopolnjujejo in vsako leto so bližje popolnemu elektronskemu sistemu celotnega plovila.

Po razočaranju na vseh razstavnih prostorih, saj so se prav vsi malo “skrčili” pa sledi presenečenje. Podjetje AS Boats d.o.o. je svojo predstavitev naredilo več kot odlično s celotno paleto svojih plovil. Videli smo lahko cel kup FourWinns-ev, pa plovila Crownline in Rinker. V enem delu so posebej predstavili tudi delno paleto gumenjakov Brig ter obe uspešni plovili Delphia. Videli smo lahko že poznano Delphio 1050 in pa premierno njeno manjšo sestro Delphio 850.


Brioni Yachts s svojim 44 čeveljskim plovilom, ki se je preimenovalo iz Vanga v Brioni. Tokrat v sivem odtenku na kopnem in malo temnejšem v morju.

Podjetje Biro Ogis je predstavljalo novost na našem trgu, praktična držala za bokobrane Fendergrip, ki vam močno olajšajo manipulacijo z bokobrani.

Celjski Atal Nautika d.o.o. je manjših plovil pokazal le za vzorec in se letos orientiral na večje barke. V morju so imeli oba Greenline-a 33 in 40 ter premierno tudi povsem novega Galeona 420 fly, ki je spet presenetil z izjemno designersko dovršeno zunanjostjo in notranjostjo.


Na novo preoblikovana ljubljanska Jucca Nautika je predstavila dva najbolj atraktivna modela ameriškega proizvajalca Sea Ray.

Defens iz Ljubljane se je letos predstavil v morju z dvema ploviloma Atlantic in enim športnim gliserjem Clear Aquarius Cabin.

Ogledali smo si lahko tudi hrvaško Leidi 600 v izvedbi z izvenkrmnim Suzukijem s 140 KM.

Na vsakem sejmu se ponavadi pokaže tudi segment velikih jaht in tokrat smo lahko videli znamke Dominator, Austin Parker, Absolute, Cranchi, Ferretti, Pershing, Sea Way…, ki pa letos nekako niso zanimale še tistih nekaj obiskovalcev… Takšne barke so na sejmih vedno bile zato, da ga naredijo bolj glamuroznega, vendar v zadnjih letih to ne pomaga več. Večje jahte za povprečnega obiskovalca sejem samo še bolj razbijejo in ga naredijo še manj zanimivega. Lep primer, da gre tudi brez glamura je bil pred kratkim hrvaški sejem blizu Splita v hotelu Lav, kjer se je trlo obiskovalcev in tudi resnih kupcev manjših plovil!

Med velikani so bila tudi zanimiva plovila srednjega razreda, ki pa jih je marsikdo zaradi velikih raje kar preskočil…


Hostesa na električnem skate-u, ki ima daljinsko upravljanje… Zanimivo prevozno sredstvo, vsaj punci na sliki je bilo sila interesantno.

Za konec:
Internautica je letos ponovno razočarala večino razstavljavcev, saj obisk zopet ni bil tisto, kar so pričakovali. Zelo so bili letos razočarani tudi obiskovalci. Cena vstopnice 12 EUR za odraslo osebo je bila glede na videno absolutno previsoka! Če si zamislimo štiri-člansko družino je bila samo vstopnina med 40 in 50 EUR, kar pa je za današnje omejene proračune kar precej. Glede na precej manjši obseg razstavnih površin, bi se absolutno morala prilagoditi tudi cena vstopnice!
Organizator je sicer dobro opravil svoje delo, saj je bil sejem močno reklamiran na jumbo plakatih po celotni Sloveniji, kar vem, da stane celo premoženje in ta denar je potrebno nekje dobiti nazaj. Vseeno pa je takšno razkazovanje po moji oceni v takšnih časih malo nesmiselno. Tisti, ki nas navtika zanima, bomo na Internautico vedno prišli in dovolj bo oglas v slovenskih navtičnih revijah in še na dveh ali treh internetnih straneh povezanih z navtiko. S tem bi prihranili goro marketinško porabljenega denarja in bi bila lahko tudi vstopnina nižja. Enako bi morali zracionalizirati razstavni prostor. Seveda bi to na daleč pokazalo, da je sejem manjši, vendar tudi sedaj, ko je raztegnjen na celotno kvadraturo z vmesnimi luknjami, je vsakemu povprečno inteligentnemu jasno, da to ni to, kar je bilo. Manjši prostor bi spet prinesel nekaj prihranka in lahko bi znižali tudi ceno razstavnega prostora za razstavljavce. To bi posledično zagotovo privabilo še koga in verižna reakcija za bolj zanimiv sejem je tukaj.
Že lani sem zapisal, da bodo okrog Internautice potrebne drastične spremembe, drugače so ji šteti dnevi oziroma leta. Tako ne bo šlo več naprej, saj sem prepričan, da bo naslednje leto še nekaj letošnjih razočarancev manj na razstavnih prostorih, enako pa bo tudi nekaj manj prodanih vstopnic, saj se je letos marsikdo za 12 EUR počutil malo pretentanega.
besedilo: Sandi K.
foto: Sandi K.