SIDRANJE IN VEZI NA POMOLIH
Objavljeno: Po Jun 09, 2008 23:51
Sem lastnik gumice 4.3m z plastičnim dnom in potiskom petindvajsetih konj. Imam sicer kar dolgoletne iskušnje z gumico Sport BG, ki ga je poganjala konjenica 4 konj, a od lanskega leta se ne švercam več in imam tako ispit, kod vsa ostala dovoljenja. Preteklo sezono sem dokaj neuspešno začel svojo kapitansko pot.
Čoln sem poskušal spustit v vodo v kraju Ravni pri Rabcu(Labin), a glej hudiča, na strmem betonskem spustu za čolne je bil parkiran Peugot 207CC in po dolgotrajnem hupanju, se je privalila, našršena "privremena radnica iz Švajcrske, ki je ob obilici žaljivk , le umaknila svojega CC, ja. A glej, čim je odšla, so se od nikjer pojavili surferji, ki so zmetali svoje deske po prostoru za spust čolna in spet sem čakal, da si nadenejo obutev in nabodejo jadra v svoje deske in končno odplujejo. Ko sem že sedel v avto, se pojavijo še kopalci, ki jim je beton všeč za sončenje in se naselijo na dovoz za v vodo s svojimi brisačami. Vroče sonce in vse nesramnosti prebijejo sodu dno in avto sem počasi a vstrajno z prikolico vred manevriral proti betonu in se počasi spuščal proti morju. Ko so kopalci opazili, da ne bom odnehal, so slabovoljni vendarle umaknili svoje brisače. No vsaj spust je bil potem uspešen in svojo novo gumico sem pognal prvim valovom naproti, takoj zatem seveda, ko sem odstranil tako avto kod prikolico.
Po nekaj dnevih slabega vremena in skrbi, da bo sidro popustilo, saj je teren nekaj časa položen potem pa se morje strmo spusti, sem se odpeljal raziskovat in prispel v zaliv Tunarica. Ta je poln pomolov in ob enem od manjših pomolčkov sem spustil sidro, drug konec vrvi pa sem potegnil do pomola in ga privezal za jekleno štango, ki je bila vzidana v pomol. A glej ga hudiča, že se proti pomolu od kar nekje požene ena gumica, po mojem JAM cca 3m z hondo ali jamaho 15, na njem pa "jodlar od 140kg z ženo, ki ga je v kg celo prekašala" in glej jih heroja, začela sta tuliti naj gremo "bek, zallen" aloo beck, zalen, das is privat zalen... . Ker nisem želel kregu, sem odvezal gumico in jo ponovno zasidral daleč od pomola, drug del vrvi pa vlekel v neko odprtino v skalah. Ko sem se pozanimal v AC kako je z pomoli, so mi povedali, da so pomoli last okoliških prebivalcev, da tisti "jodlar" pa v campu plačuje 2eura za prikolico, ki jo ima ob šotoru, ne pa za privez na pomolu. Ker mi je bil zaliv bolj všeč kod odprto morje v Ravnem, sem stopil do ribiča ki je imel tam svojo pasaro in ga vprašal, kje se plača privez za sidranje v tem zalivu, mi je ta dobrovoljno rekel, da v dnevih dopusta, lahko mirne duše privežem čoln k njegove privezu, sam na vrvi naj pazim, da jih ne zepletem med sabo. Tako sem končno prišel do mirnega spanja, čeprav sem se do plaže moral potlej vozit z avtom.
Drugje nisem imel težav v mali vasici Target sem se tudi večkrat sidral in vezal na različne pomole,pa nikdar ni nihče težil. Tako sem mirno preživel dopust.
Ko pa je prišla jesen me je konec septembra zamikalo, da bi pred zimo še nekrat pognal konjičke na moji gumici in se odločim za obisk Golega otoka. Gumico sem uspešno splavil v Stinici pri Jablancu, v zalivu pod naseljem, ki ima tudi zelo pripraven beton za spuščanje v vodo. Po celodnevnem pohajkovanju po Golem, sem se zvečer vrnil v zaliv. V njem je bilo cca 5 - 8 čolnov, privezov praznih pa vsaj 30 -50. Nameraval sem privezat čoln ob enega od njih. A glej si ga, spet se najde en ki je bil full pameten, kako si eni full dovolmo, da se vežemo kjer nam paše, pa da bi nam bilo treba gumice porezat, pa čolne potopit, da se naučimo sidranja. V strahu za čoln sem se pol odločil, da ga potegnem na prikolico in sem ga parkiral pred appartma v Stinici, da ne bi bil res komu napot, pa da ga mi ne zreže.
Zdaj pa me zanima, kakšne iskušnje imate ostali morjeplovci z tem, pa kako ukrepate v različnih primerih, pa kaj je prav in do kje se pustit izsiljevat nepoklicanim za take stvari??
LP in hvala PACEK
Čoln sem poskušal spustit v vodo v kraju Ravni pri Rabcu(Labin), a glej hudiča, na strmem betonskem spustu za čolne je bil parkiran Peugot 207CC in po dolgotrajnem hupanju, se je privalila, našršena "privremena radnica iz Švajcrske, ki je ob obilici žaljivk , le umaknila svojega CC, ja. A glej, čim je odšla, so se od nikjer pojavili surferji, ki so zmetali svoje deske po prostoru za spust čolna in spet sem čakal, da si nadenejo obutev in nabodejo jadra v svoje deske in končno odplujejo. Ko sem že sedel v avto, se pojavijo še kopalci, ki jim je beton všeč za sončenje in se naselijo na dovoz za v vodo s svojimi brisačami. Vroče sonce in vse nesramnosti prebijejo sodu dno in avto sem počasi a vstrajno z prikolico vred manevriral proti betonu in se počasi spuščal proti morju. Ko so kopalci opazili, da ne bom odnehal, so slabovoljni vendarle umaknili svoje brisače. No vsaj spust je bil potem uspešen in svojo novo gumico sem pognal prvim valovom naproti, takoj zatem seveda, ko sem odstranil tako avto kod prikolico.
Po nekaj dnevih slabega vremena in skrbi, da bo sidro popustilo, saj je teren nekaj časa položen potem pa se morje strmo spusti, sem se odpeljal raziskovat in prispel v zaliv Tunarica. Ta je poln pomolov in ob enem od manjših pomolčkov sem spustil sidro, drug konec vrvi pa sem potegnil do pomola in ga privezal za jekleno štango, ki je bila vzidana v pomol. A glej ga hudiča, že se proti pomolu od kar nekje požene ena gumica, po mojem JAM cca 3m z hondo ali jamaho 15, na njem pa "jodlar od 140kg z ženo, ki ga je v kg celo prekašala" in glej jih heroja, začela sta tuliti naj gremo "bek, zallen" aloo beck, zalen, das is privat zalen... . Ker nisem želel kregu, sem odvezal gumico in jo ponovno zasidral daleč od pomola, drug del vrvi pa vlekel v neko odprtino v skalah. Ko sem se pozanimal v AC kako je z pomoli, so mi povedali, da so pomoli last okoliških prebivalcev, da tisti "jodlar" pa v campu plačuje 2eura za prikolico, ki jo ima ob šotoru, ne pa za privez na pomolu. Ker mi je bil zaliv bolj všeč kod odprto morje v Ravnem, sem stopil do ribiča ki je imel tam svojo pasaro in ga vprašal, kje se plača privez za sidranje v tem zalivu, mi je ta dobrovoljno rekel, da v dnevih dopusta, lahko mirne duše privežem čoln k njegove privezu, sam na vrvi naj pazim, da jih ne zepletem med sabo. Tako sem končno prišel do mirnega spanja, čeprav sem se do plaže moral potlej vozit z avtom.
Drugje nisem imel težav v mali vasici Target sem se tudi večkrat sidral in vezal na različne pomole,pa nikdar ni nihče težil. Tako sem mirno preživel dopust.
Ko pa je prišla jesen me je konec septembra zamikalo, da bi pred zimo še nekrat pognal konjičke na moji gumici in se odločim za obisk Golega otoka. Gumico sem uspešno splavil v Stinici pri Jablancu, v zalivu pod naseljem, ki ima tudi zelo pripraven beton za spuščanje v vodo. Po celodnevnem pohajkovanju po Golem, sem se zvečer vrnil v zaliv. V njem je bilo cca 5 - 8 čolnov, privezov praznih pa vsaj 30 -50. Nameraval sem privezat čoln ob enega od njih. A glej si ga, spet se najde en ki je bil full pameten, kako si eni full dovolmo, da se vežemo kjer nam paše, pa da bi nam bilo treba gumice porezat, pa čolne potopit, da se naučimo sidranja. V strahu za čoln sem se pol odločil, da ga potegnem na prikolico in sem ga parkiral pred appartma v Stinici, da ne bi bil res komu napot, pa da ga mi ne zreže.
Zdaj pa me zanima, kakšne iskušnje imate ostali morjeplovci z tem, pa kako ukrepate v različnih primerih, pa kaj je prav in do kje se pustit izsiljevat nepoklicanim za take stvari??
LP in hvala PACEK