Stran 1 od 1
izvenkrmni motorji
Objavljeno: Po Sep 06, 2010 19:05
Napisal/-a jankec
Odpiram temo ker sem pregledal forum pa nisem našel kaj konkretnega od izvenkrmnih motorjih. Zanima me predvsem naslednje;
- kateri štiritaktni motor je naj bolj vzdržljiv oziroma najsigurnejši,
- na koliko ur se delajo servisi štiritaktnih motorjev po znamkah Yamaha, Evinrude, Honda, Suzuki
- kateri so dvotaktni motorji z vbrizgom goriva, njihovi nazivi in kako so potratni nasproti štiritaktnim motorjem in na koliko ur imajo servise.
Nameravam nabaviti gumenjaka dolžine 5.20-5.60 m pa me zanima kateri motor in koliko konjev, gre se mi, da je motor vzdržljiv in siguren da ne bom imel problemov in nevem koliko popravil. Uporabljal ga bom predvsem za pohalkovanje med otoki in prevažanje po zalivih ter za malo daljše dvodnevne izleta dva odrastla in dva otroka. Za izčrpne odgovore se vam zahvaljujem.
lp jankec
Objavljeno: Po Sep 06, 2010 19:16
Napisal/-a admin
Sodobnih 2T motorjev z vbrizgom goriva ni prav veliko, dejasnko ima celo paleto samo Evinrude. Ta proizvajalec tudi ne dela nič drugega, kot samo 2T motorje.
Potem pa je tukaj še nekaj motorjev od Mercury, ki slišijo na ime Optimax.
Tudi Tohatsu ima nekaj tega, so bili celo prvi, ki so imeli take motorje, rečejo pa jim TLDi.
Potem je tukaj še Yamaha s svojimi HPDI.
Poraba vseh naštetih je nekje v okvirih sodobnih 4T motorjev. Mogoče je 2T res za spoznanje bolj poskočen in mogoče za spoznanje bolj potraten pri gorivu. Kakšnih velikih razlik pa ni! Razlike so celo tako majhne, da jih na čolnu praktično ne boš občutil...
2T je pri večjih vrtljajih tudi malce bolj glasen, še posebej to velja za Mercury, Tohatsu in Yamaho. Zna pa biti podobno glasen kot 4T konkurenca Evinrude, čeprav po mojem občutku je novi 4T še vedno bolj tih.
LP
Objavljeno: Po Sep 06, 2010 21:45
Napisal/-a bluesky
Nabavi 100hp Yamaho 4T. Pa boš dolgo plul zadovoljen in srečen...
Objavljeno: To Sep 07, 2010 13:47
Napisal/-a igor11
Lep pozdrav. Kupi motor z največ konji, ki jih dopušča proizvajalec, tako boš imel najmanjšo porabo. Tudi če vas bo več ne bo problema z izgliseranjem. Za znamko se boš sam odločil 4-T ni treba imeti opravka z oljem-dolivanje. Jaz prisegam na Jamaho, ker do sedaj sem imel najman problemov in serviser je uredu.
Objavljeno: To Sep 07, 2010 14:17
Napisal/-a janadino
Imam 2-T optimaxa in sem v 14-ih dneh samo enkrat olje dolil. Pa preden dotrepečeta ovidva z porabo, da varčujem, ja vozil sem se ogromno. Poraba olja ni tak bav-bav kot sem mislil.
Objavljeno: To Sep 07, 2010 14:41
Napisal/-a cibro
Računaj da ti bo mašina požrla nekje liter na miljo, deci gor dol pa vzami google zemlja potegni ravno linijo kje se misliš vozit dodaj ene 20% vjuganja pa zračunaj koliko boš porabil. Potem vidiš ali to lahko plačaš ali ne.
Meni 70 2t hp na 5.2 gumi žre ene 1,2l na NM če sva dva 1l če smo štirje 1,4l.
S sabo imam 25+22+15= 62 litrov torej imam za sigurno za 44 milj plovbe kr me stane 360 kun oz 50 eur pa ene 10 eur za olje.Tom je za ene 2 dni.Malo in veliko kakor za koga. Kolega s hrvaške se mi je smejal. Jel se sjećaš kako je bilo nekada 50 kuna a sada 200.Ko to može platit:dalmatinac.
Pol pa kolkr se voziš. En dan 10 NM drugi 30, pa če preveč piha sam 5 nm v prvi zavetrni zaliv.
Objavljeno: To Sep 07, 2010 19:42
Napisal/-a jankec
Kaj pa servisi na koliko ur se delajo na 4 T motorjih in nakoliko na2T motorjih?
Objavljeno: To Sep 07, 2010 20:35
Napisal/-a bluesky
cibro napisal/-a:S sabo imam 25+22+15= 62 litrov torej imam za sigurno za 44 milj plovbe kr me stane 360 kun oz 50 eur pa ene 10 eur za olje.Tom je za ene 2 dni.
Koliko pa ti daš za benc? 50/62=0,8€/l ??
Objavljeno: To Sep 07, 2010 20:47
Napisal/-a igor11
Servis na 4-T se dela na 100 ur saj pri Yamahi je tko, ker letos smo naredili skoraj 100 ur. Menjat je potrebno olje. Pri novem pa je potrebno po destih urah, nastaviti ventile, tolko ur tudi potrebuje motor, da se uteče.
Objavljeno: To Sep 07, 2010 21:02
Napisal/-a bluesky
Za 60HP 4T Yamaho sem dal po 150 urah (2. leto) 120EUR. Čisto normalna cena.
Objavljeno: To Sep 07, 2010 21:11
Napisal/-a admin
Servis na vsakem motorju je na koncu sezone, vmes pa sem prepričan, da nihče ne bo naredil v nekaj tednih več kot 100 ur!
Pri Evinrude sicer oglašujejo prva 3 leta povsem brez servisa, motor se tudi kao sam konzervira s tem, da dodaja več olja... OK, saj je nekaj, samo to za moj okus ni ravno argument, da je ful boljši in cenejši od ostalih... Kdo pa menja olje v peti??? Ga pustiš notri kar 3 leta...
Je pa vsak današnji motor dober, pa naj bo 2T ali 4T. Vse je podobno PREDRAGO in vse je podobno POKVARLJIVO in ne boste verjeli, vse ima tudi ENAKO PORABO...
Objavljeno: To Sep 07, 2010 21:29
Napisal/-a cibro
malo se zatipka
62l je 506 kun oz 70 ojr
