Kaj trenutno počnem

Tukaj lahko razpravljate o vsem, kar ne sodi v nobeno od zgornjih rubrik. Vseeno naj ne vsebuje preveč politike, verskega prepričanja in podobnega, kar lahko hitro preveč razdvaja ljudi!

Moderatorji: moderator2, moderator

Uporabniški avatar
pajer1
Admiral
Prispevkov: 5969
Pridružen: Ne Dec 16, 2007 17:39
Kraj: Ljubljana, Marina Umag

Re: Kaj trenutno počnem

OdgovorNapisal/-a pajer1 » Pe Jun 29, 2018 08:33

.

Kariera napisal/-a:
Sam res, kakšne so tehnične lastnosti kamnine oz. katera bi bila najustreznejša? Je kdo računal, kako ''debelo'' bi moralo bit tako plovilo, da je še plovno in kako se potem material obnaša ob taki debelini, obstaja kamnina, ki bi prenesla take obremenitve, se bi jo dalo utrdit s čim?

Malo za hec sprašujem... :D


Za vse plovne reči se uporablja Arhimedov zakon, ki se glasi:


Vzgon je enak teži izpodrinjene tekočine.


Se pravi, da so vsi predmeti, ki se v vodi potopijo, v njej lažji za svoj volumen, neglede na njihovo sestavo. Ko je izrinjeno več vode kot je teža materjala, telo ostane na površini in pluje.
Torej, na tvoje hecno vprašanje, bi se glasil odgovor, da bi se dalo izklesat plovno telo, ki pa v praksi ne pride v poštev zaradi krhkosti, teže, občutljivosti, intakodalje .... materjala.

.
pajer 1

Kdor misli, da ne zna molit, naj gre na morje!
Kariera
Viceadmiral
Prispevkov: 521
Pridružen: Sr Avg 10, 2011 09:04

Re: Kaj trenutno počnem

OdgovorNapisal/-a Kariera » Pe Jun 29, 2018 09:34

pajer1 napisal/-a:.

Kariera napisal/-a:
Sam res, kakšne so tehnične lastnosti kamnine oz. katera bi bila najustreznejša? Je kdo računal, kako ''debelo'' bi moralo bit tako plovilo, da je še plovno in kako se potem material obnaša ob taki debelini, obstaja kamnina, ki bi prenesla take obremenitve, se bi jo dalo utrdit s čim?

Malo za hec sprašujem... :D


Za vse plovne reči se uporablja Arhimedov zakon, ki se glasi:


Vzgon je enak teži izpodrinjene tekočine.


Se pravi, da so vsi predmeti, ki se v vodi potopijo, v njej lažji za svoj volumen, neglede na njihovo sestavo. Ko je izrinjeno več vode kot je teža materjala, telo ostane na površini in pluje.
Torej, na tvoje hecno vprašanje, bi se glasil odgovor, da bi se dalo izklesat plovno telo, ki pa v praksi ne pride v poštev zaradi krhkosti, teže, občutljivosti, intakodalje .... materjala.

.


Sem eno leto študija pustil na fiziki..:) tako, da mi je Arhimed znan. Mi pa ni toliko poznana specifična teža določenih kamnin, kot tudi ne tehnične lastnosti ( trdnost, poroznost....). Zato sem vprašal...vedno pa lahko poguglam.
Uporabniški avatar
Marjan Tomki
Admiral
Prispevkov: 6224
Pridružen: Sr Nov 03, 2010 21:30
Kraj: Ljubljana

Bi šle tudi barke, izklesane iz kamna?

OdgovorNapisal/-a Marjan Tomki » Pe Jun 29, 2018 12:17

Različne kamnine imajo velik razpon gostote (Opomba1) in sicer po spominu najobičajnejše (Opomba2) od nekaj pod 2 pa okrog 5 ali 6 kg na liter (oziroma dm3). Pa ni glavni problem gostota naravne kamnine, saj je večina velikih sodobnih ladij v veliki meri narejena iz jekla, ki ima večjo gostoto od peska ali apnenčevih skal s Krasa, pa plovejo zaradi primerne oblike.

Problem pri naravni kamnini je njena praviloma slaba natezna trdnost, krhkost (premajhna prožnost), često tudi nehomogenost, poroznost itn. Recimo, če kamen udariš s kladivom na občutljivo mesto, bo počil; če dobro stekloplastično ali jekleno lupino plovila enako udariš z enakim kladivom, bo morda treba popraviti gel coat ali nadomestiti barvo, ki se je odluščila. Da se pa narediti kompozit iz dovolj homogenega in dovolj malo poroznega umetnega kamna (z drugo besedo beton) z armaturo, ki prenaša natezne obremenitve, z dobrimi lastnostmi (homogenost, natezna trdnost, prožnost...).

Iz tega je z kovinsko armaturo je bilo nekoč narejeno nekaj zanimivih plovil, ne vem pa če je kdo kasneje poskušal tudi kompozite betona s kakimi sodobnejšimi vlakni (kevlar, karbon in naprej) pri plovilih in kakšni bi bili izidi (trajnost itn). Domnevam da take kompozite so preskušali pri stavbah (recimo mostovih), ampak tega zdaj ne grem raziskovat.


Opomba1: gostota je masa na volumen, ki je značilna za neko snov; specifična teža se pa spreminja z geografskim položajem in nadmorsko višino in tako naprej; če bo kdo napisal, da ni važno, naj preveri svojo specifično težo na malo večji nadmorski višini, recimo na Luni.
Opomba2: So tudi minerali (rudnine), ki imajo veliko večjo gostoto od tega (jaz sem mislil da med 15 in 20 kg/l za samorodno zlato, pa preveril tule in je nekaj samorodnih kovin, ki imajo še več), ampak niso pogosti.
Correct me if I am wrong, please.

Če bi se dalo upravljati starejše prispevke, bi bila kazala ažurnejša, v mnoge članke vrnjene slike, popravki vnešeni v izvirne članke in s tem vsebina pravilnejša in preglednejša...
Uporabniški avatar
Tex
Admiral
Prispevkov: 8346
Pridružen: Sr Mar 28, 2007 00:28
Kraj: Morje

Re: Kaj trenutno počnem

OdgovorNapisal/-a Tex » So Jun 30, 2018 08:17

@kariera, ni ti treba, a vidis da se ti tukaj google oz wikipedija sama oglasi ;) :)

Bravo MT odlicno napisano.
SlikaSlika
“There’s no point having a boat if you don’t use it!”
Uporabniški avatar
Marjan Tomki
Admiral
Prispevkov: 6224
Pridružen: Sr Nov 03, 2010 21:30
Kraj: Ljubljana

Re: Kaj trenutno počnem

OdgovorNapisal/-a Marjan Tomki » Ne Jul 01, 2018 09:23

Tex, brati tvoje prispevke in ugotavljati, kaj si s čim mislil in kaj je res, kaj je pa neumen odgovor na - po tvojem mnenju - neumno vprašanje, je zame praviloma izguba časa.
Correct me if I am wrong, please.

Če bi se dalo upravljati starejše prispevke, bi bila kazala ažurnejša, v mnoge članke vrnjene slike, popravki vnešeni v izvirne članke in s tem vsebina pravilnejša in preglednejša...
Kariera
Viceadmiral
Prispevkov: 521
Pridružen: Sr Avg 10, 2011 09:04

Re: Kaj trenutno počnem

OdgovorNapisal/-a Kariera » Ne Jul 01, 2018 13:55

@Marjan Tomki, to me je zanimalo! Hvala za odličen povzetek. A so tisto bile ferocementne ladije, ali je to nekaj drugega?
Uporabniški avatar
Marcel_Mastnak
Admiral
Prispevkov: 4013
Pridružen: So Jul 31, 2010 22:06
Kraj: Celje

Re: Kaj trenutno počnem

OdgovorNapisal/-a Marcel_Mastnak » So Jul 07, 2018 19:51

Uporabniški avatar
Nikola T.
Admiral
Prispevkov: 5111
Pridružen: Ne Nov 29, 2009 21:12
Kraj: Lj.-Trzin-Izola-Devin
Kontakt:

Re: Kaj trenutno počnem

OdgovorNapisal/-a Nikola T. » Ne Jul 08, 2018 22:25

Lepo. Vidim, da se učiš pripenjat slike na forum.
No še malo se potrudi, da jih bomo videli tudi ostali
...ali pa nam zaupaj geslo tvojega facebook računa. :lol:
klemn
Admiral
Prispevkov: 1220
Pridružen: Sr Nov 25, 2009 08:10

Re: Kaj trenutno počnem

OdgovorNapisal/-a klemn » Ne Jul 08, 2018 22:42

:mrgreen:
Uporabniški avatar
Marcel_Mastnak
Admiral
Prispevkov: 4013
Pridružen: So Jul 31, 2010 22:06
Kraj: Celje

Re: Kaj trenutno počnem

OdgovorNapisal/-a Marcel_Mastnak » Po Jul 09, 2018 08:48

Slika
NOVI FOSIL
Admiral
Prispevkov: 2555
Pridružen: To Jan 05, 2016 20:50
Kraj: LJ-CRES
Kontakt:

Re: Kaj trenutno počnem

OdgovorNapisal/-a NOVI FOSIL » Po Jul 09, 2018 10:36

:D
Sedaj pa je že bolje :wink:
Daki

Re: Kaj trenutno počnem

OdgovorNapisal/-a Daki » Po Jul 09, 2018 15:59

Marcel, imaš pravo retro zadevo 8)
Uporabniški avatar
Marcel_Mastnak
Admiral
Prispevkov: 4013
Pridružen: So Jul 31, 2010 22:06
Kraj: Celje

Re: Kaj trenutno počnem

OdgovorNapisal/-a Marcel_Mastnak » Po Jul 09, 2018 22:00

Ja je tud terjal svoj čas in denar da sem oglasil vse skupaj. Danes je spet dokazal da ni za u penzijo še! Sma prečkala zadarski kanal z mojo ko so bili valovi čez en meter in so bile zunaj samo ribiške ladje in trajekt. Merc je pa sam godel in potiskal 8)
Uporabniški avatar
Marjan Tomki
Admiral
Prispevkov: 6224
Pridružen: Sr Nov 03, 2010 21:30
Kraj: Ljubljana

Re: Kaj trenutno počnem

OdgovorNapisal/-a Marjan Tomki » To Jul 10, 2018 08:30

Meni je pa všeč brazda za tvojim čolnom iz tvoje slike tule.

Marcel, to je še vedno tisti čoln, ki si mu (med drugim) krepko spremenil obliko dna?
Correct me if I am wrong, please.

Če bi se dalo upravljati starejše prispevke, bi bila kazala ažurnejša, v mnoge članke vrnjene slike, popravki vnešeni v izvirne članke in s tem vsebina pravilnejša in preglednejša...
Uporabniški avatar
Marcel_Mastnak
Admiral
Prispevkov: 4013
Pridružen: So Jul 31, 2010 22:06
Kraj: Celje

Re: Kaj trenutno počnem

OdgovorNapisal/-a Marcel_Mastnak » To Jul 10, 2018 14:27

Ja to je tisti čoln in še kako leto bo... je pa doma že novi stari pacient ki čaka preobrazbo zdaj ko sem se marsikaj že naučil. Brazda je lepa ja in tudi glisiranje je možno zelo počasi in tudi zelo hitro za 3.7m (40-45knts). Čoln se obnaša kot da ima en m več vodne linije.

Zdaj ko znam pripet slike pa še dam kakšno malo drugače ker sma rada tudi na dveh kolesih malo raziskujema tudi kopno.
Slika
Slika
Slika

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 17 gostov