Korona - neželeni stranski učinki ukrepov proti širjenju COVID-19

Tukaj lahko razpravljate o vsem, kar ne sodi v nobeno od zgornjih rubrik. Vseeno naj ne vsebuje preveč politike, verskega prepričanja in podobnega, kar lahko hitro preveč razdvaja ljudi!

Moderatorji: moderator2, moderator

Uporabniški avatar
Marjan Tomki
Admiral
Prispevkov: 6224
Pridružen: Sr Nov 03, 2010 21:30
Kraj: Ljubljana

Korona - neželeni stranski učinki ukrepov proti širjenju COVID-19

OdgovorNapisal/-a Marjan Tomki » Ne Maj 03, 2020 13:06

Korona - neželeni stranski učinki ukrepov proti širjenju COVID-19

Kaj je bil problem
Predpis (in stalno bombardiranje z vseh strani z oglasi in potem od sosedov) so pri mnogih - večinoma premalo poučenih - povzročili, da so se res držali doma, razen da so šli vsakih nekaj dni v trgovino in odnest smeti, pa še to uslugo so priporočali, naj jim naredi kdo drug. Tudi tisti, ki so doma telovadili, so od tega imeli posledice. Poleg tega, da si razgiban (kar lahko narediš doma), bi rabil tudi aerobno obremenitev (jaz bi moral biti vsaj pol ure na dan zadihan) in nek minimum časa na soncu (presončena senca pod drevesi ali podobno).

Pri meni je bil problem, da živim v veliki hiši (20 nadstropij), kjer je kdo tudi paranoičen in lahko pokliče policijo in upravljalca stavbe, tako da sem se tudi jaz gibal zunaj bistveno premalo.

Zaznane posledice - do 4.5.2020
  • Bistveno povečana občutljivost kože na UV. Razlog je izguba melanina v koži (tista plast se je v tem času ob umivanju odluščila.
    Biti pozoren na zaščitna oblačila, pokrivala in/ali zaščitne kreme ali olja. Jaz imam problem, da ne prenašam pokrival (pri teh temperatura premočena v nekaj minutah in nevarnost vročinskega udara), zato sem uporabil faktor 50 in je bilo to OK., Brez tega bi bila opeklina verjetno zelo resna (zlasti če pustiš, da se to dogaja večkrat).
    Če boste na soncu dalj časa, za nekaj tednov uporabite bistveno večji zaščitni faktor kot ste bili vajeni.
  • Bistveno povečano občutljivost oči na UV
    Dejavnika kaže da sta dva. Prvi je, da ko si samo doma, nima dela (in pride iz kondicije) mišično živčni sistem za zoženje zenice. Drugi je, da je verjetno osnova barve šarenice tudi melanin in da je tudi tam količina upadla.
    Skupen učinek je, da je zdaj treba varovati oči (vsaj nekaj tednov) tudi tistim, ki sicer tega ne potrebujejo, tistim ki pa uporabljajo zaščito (očala z UV filtri) pa morda ta filter zdaj ne bo dovolj.
    Simptomi (po vrsti od lažjega k težjemu)
    • solzenje (jaz v začetku sem mislil, da je od vetra)
    • občutek v očeh, kot bi ti prišel šampon v oči - pri lažjem samo na svetlobi, pri težjem tudi v temi; dokler imaš tako občutek, se izogibaš UV (če res moraš ven, varilska očala ali kaj podobnega)
    • veke se zlepijo (to pomeni, da solze spirajo oči, zasušeno lahko spereš z mlačno - lahko prej prekuhano vodo ali kamilicami, ohlajeno do mlačnega). Pri meni ni bilo potrebno nič več od tega. Pri meni je bo bilo hkrati z občutkom izprejšnjega odstavka.
    • bolečina v očeh (tam kjer je bilo prej ščemenje), ne vidiš. Tej stopnji pravijo 'snežna slepota' ali 'varilska slepota'. Pri varilski različici često ne vidiš le na delu vidnega polja (tam kjer si gledal v oblok brez zašćčite pri varenju).
    • poškodbe do zgornjih stopenj se - če se ne ponavljajo (kdo ne jemlje resno) in če pustiš organizmu čas in potrebne pogoje, pozdravijo, največkrat brez zaznavnih posledic.
      Če se svarila ne zaznajo, ne vzamejo resno ali ni mogoče ukrepati (izguba snežnih očal, ko je treba v dolino), pa je poškodba vida (vključno s slepoto) v času mojega ukvarjanja s hribi (recimo 20 let nazaj) lahko bila tudi trajna.
  • Pomanjkanje vitamina D3 (potreben tudi za dobro delovanje imunskega sistema, za naše prednike iz melanina pod sončno svetlobo; odkrili so ga - in kako nastaja - pri iskanju vzrokov rahitisa - kosti ki otrokom med rastjo ne otrdijo). V reklamah seveda ne svetujejo sončenja (v senci pod drevjem - tam je praviloma ravno dovolj odbite UV za to in tudi za varno povišanje porjavelosti kože na varno raven), ampak pripravke farmacevtske industrije.
  • težave z gibalno koordinacijo: osnova koordinacije gibov je mišično živčni odziv. Pojav je verjetno najbolje znan od žensk po porodu. V mesecih nosečnosti sčasoma ne morejo uporabljati velikega števila mišic na običajen način. Ko po porodu spet začno s kako dejavnostjo - recimo veslanje v kajaku na mirnih vodah - je problem koordinacija zavesljaja in ravnovesja. Živčni odzivi še niso zbledeli, nekatere mišice pa so po mesecih ne-premalo-uporabe izgubile dotedanjo silo potega in 'koordinacije gibanja' ni. Nekatere potem se skušajo naučiti živčnih odzivov za za šibke mišice (gre, ampak traja in je neoptimalno), druge nazaj uvadijo mišice in koordinacija špila (lahko že v enem tednu), tretje 'scagajo' (v tej skupini je potem veliko žensk, ki se po porodu zredijo in ostanejo pretežke).
    Eden od naših članov kluba (mlajši od mene) se je tako pred nekaj dnevi spotaknil ob na tleh ležeč jambor (pri Piratu v Portorožu) - premalo dvignil nogo, star OK refleks, oslabela mišica in pretežka noga, ker se je v tem času tudi zredil. Izid - dobro potolčen komolec in nos (bumbar ni šel na pregled in upam da ima srečo in ni nič počenega).
To je to za tokrat.

Ja, še to. Simptome za sončno in snežno slepoto in ukrepe sem poznal že iz mladosti, ampak preveril pri eni od naših jadralk, ki je tudi zdravnica in se je strinjala.
Correct me if I am wrong, please.

Če bi se dalo upravljati starejše prispevke, bi bila kazala ažurnejša, v mnoge članke vrnjene slike, popravki vnešeni v izvirne članke in s tem vsebina pravilnejša in preglednejša...
Uporabniški avatar
Marchi
Admiral
Prispevkov: 6954
Pridružen: Če Apr 17, 2008 11:08

Re: Korona - neželeni stranski učinki ukrepov proti širjenju COVID-19

OdgovorNapisal/-a Marchi » Ne Maj 03, 2020 13:44

Opažam, da nihče ne more omejit ljudi toliko, kolikor se lahko sami. Eni so nemočni in si ne znajo pomagat, drugi pa ne razmišljajo s svojo glavo.
V Sloveniji so bili karantenski ukrepi RAJ!, vsaj v smislu prepovedi gibanja ipd., samo videti in izkoristiti ga je bilo treba. Ne pa da na TVju rečejo, to in to je prepovedano in se zakrkneš v kavč in še naprej gledaš iste in iste novice, kot da nič na tem svetu ni možno počet.
Ja, res se je težko osvobodit spon potrošništva. Kar navadit sem se moral, da kamorkoli sem šel nisem vzel s seboj denarnice.
Drugo je, če govorimo o socialnih posledicah glede izgube delovnih mest, posla ipd.
O tem raje ne bi, ker je, kaj če to in ono in če in če in če. Preveč neznank.
Mislim, da tisti, ki se bo znašel bo potegnil dobro plat zgodbe.
Uporabniški avatar
pajer1
Admiral
Prispevkov: 5969
Pridružen: Ne Dec 16, 2007 17:39
Kraj: Ljubljana, Marina Umag

Re: Korona - neželeni stranski učinki ukrepov proti širjenju COVID-19

OdgovorNapisal/-a pajer1 » Ne Maj 03, 2020 17:30

.

Zame so pa neželeni učinki korona ukrepov , da je bilo več naroda frej in sem posledično nabral malce manj mavrahov kot ponavadi.

Fotka je iz par let nazaj, ker jih ne fotkam več, ker je teh fotk že preveč.

Slika

.
pajer 1

Kdor misli, da ne zna molit, naj gre na morje!
Uporabniški avatar
alesjo
Admiral
Prispevkov: 4649
Pridružen: Ne Nov 04, 2012 12:16
Kraj: kras

Re: Korona - neželeni stranski učinki ukrepov proti širjenju COVID-19

OdgovorNapisal/-a alesjo » Ne Maj 03, 2020 17:56

:) Na krasu pa so stranski učinki korone, da je ogromno špargljev, ja, ni žabarjev in italjanov :lol: :lol: :lol: :wink:
Slika
Uporabniški avatar
pajer1
Admiral
Prispevkov: 5969
Pridružen: Ne Dec 16, 2007 17:39
Kraj: Ljubljana, Marina Umag

Re: Korona - neželeni stranski učinki ukrepov proti širjenju COVID-19

OdgovorNapisal/-a pajer1 » Ne Maj 03, 2020 19:19

.

Jutri jih ne boš toliko nabral, ker grem jaz v napad!

.
pajer 1



Kdor misli, da ne zna molit, naj gre na morje!
Uporabniški avatar
alesjo
Admiral
Prispevkov: 4649
Pridružen: Ne Nov 04, 2012 12:16
Kraj: kras

Re: Korona - neželeni stranski učinki ukrepov proti širjenju COVID-19

OdgovorNapisal/-a alesjo » Ne Maj 03, 2020 19:24

pajer1 napisal/-a:.

Jutri jih ne boš toliko nabral, ker grem jaz v napad!

.

Kar pridi, mi jih nabiramo sproti, kolikor jih pojemo, jih nič ne shranjujemo.
Roman 1
Admiral
Prispevkov: 2017
Pridružen: Ne Jun 01, 2008 20:15
Kraj: Novo mesto, Klimno

Re: Korona - neželeni stranski učinki ukrepov proti širjenju COVID-19

OdgovorNapisal/-a Roman 1 » To Maj 05, 2020 14:18

...jaz pa bom letos po dolgih letih prvič preživel brez špargljev(divjih),....pa tako radi jih imamo,...
mirno morje
SR 290
Admiral
Prispevkov: 4407
Pridružen: Če Avg 02, 2012 17:40

Re: Korona - neželeni stranski učinki ukrepov proti širjenju COVID-19

OdgovorNapisal/-a SR 290 » To Maj 05, 2020 16:08

Brez sarkazma, čisto resno:
Kako bi opisali razliko v okusu med divjim in gojenim špargljem? Divjega še videl nisem, kaj da bi ga jedel, pa me zanima. :oops:
Uporabniški avatar
alesjo
Admiral
Prispevkov: 4649
Pridružen: Ne Nov 04, 2012 12:16
Kraj: kras

Re: Korona - neželeni stranski učinki ukrepov proti širjenju COVID-19

OdgovorNapisal/-a alesjo » To Maj 05, 2020 17:06

SR 290 napisal/-a:Brez sarkazma, čisto resno:
Kako bi opisali razliko v okusu med divjim in gojenim špargljem? Divjega še videl nisem, kaj da bi ga jedel, pa me zanima. :oops:

Razlika je kot noč in dan, čisto resno, samo poskusit moraš, divji imajo proti gojenim močan okus, kot koncentrat, pa tudi ko greš s..t diši po celi hiši :) To pisanje pa bi že bolj spadalo v drugo temo o špargljih, bi mogoče kak moderator premaknil tja.
Uporabniški avatar
kasaudio
Admiral
Prispevkov: 3950
Pridružen: Po Dec 13, 2010 08:32
Kraj: Ljubljana

Re: Korona - neželeni stranski učinki ukrepov proti širjenju COVID-19

OdgovorNapisal/-a kasaudio » To Maj 05, 2020 17:41

SR290 evo še moje mnenje:

Jedel sem vse tipe špargljev in meni so najboljši beli, gojeni (belih divjih še nisem nikol videl). Pravzaprav ti divji sploh niso tako dobri, edino ko greš scat najbolj smrdi od njih.
Xilinx Vivado HLx trainee
boris1
Admiral
Prispevkov: 787
Pridružen: Sr Jan 09, 2019 11:28
Kontakt:

Re: Korona - neželeni stranski učinki ukrepov proti širjenju COVID-19

OdgovorNapisal/-a boris1 » To Maj 05, 2020 17:47

alesjo napisal/-a:
SR 290 napisal/-a:Brez sarkazma, čisto resno:
Kako bi opisali razliko v okusu med divjim in gojenim špargljem? Divjega še videl nisem, kaj da bi ga jedel, pa me zanima. :oops:

Razlika je kot noč in dan, čisto resno, samo poskusit moraš, divji imajo proti gojenim močan okus, kot koncentrat, pa tudi ko greš s..t diši po celi hiši :) To pisanje pa bi že bolj spadalo v drugo temo o špargljih, bi mogoče kak moderator premaknil tja.


Divji so tisti pravi ki spucajo ledvice. Zato Tak smrad iz ledvic :lol:
LP
Boris
kr3mn1
Admiral
Prispevkov: 2526
Pridružen: So Jul 12, 2014 11:57
Kraj: Kranj / Pag(LUN)

Re: Korona - neželeni stranski učinki ukrepov proti širjenju COVID-19

OdgovorNapisal/-a kr3mn1 » To Maj 05, 2020 18:24

boris1 napisal/-a:
alesjo napisal/-a:
SR 290 napisal/-a:Brez sarkazma, čisto resno:
Kako bi opisali razliko v okusu med divjim in gojenim špargljem? Divjega še videl nisem, kaj da bi ga jedel, pa me zanima. :oops:

Razlika je kot noč in dan, čisto resno, samo poskusit moraš, divji imajo proti gojenim močan okus, kot koncentrat, pa tudi ko greš s..t diši po celi hiši :) To pisanje pa bi že bolj spadalo v drugo temo o špargljih, bi mogoče kak moderator premaknil tja.


Divji so tisti pravi ki spucajo ledvice. Zato Tak smrad iz ledvic :lol:


za ledvica pucat je brezov sok
Uporabniški avatar
Marchi
Admiral
Prispevkov: 6954
Pridružen: Če Apr 17, 2008 11:08

Re: Korona - neželeni stranski učinki ukrepov proti širjenju COVID-19

OdgovorNapisal/-a Marchi » To Maj 05, 2020 19:23

kr3mn1 napisal/-a:
boris1 napisal/-a:
alesjo napisal/-a:Razlika je kot noč in dan, čisto resno, samo poskusit moraš, divji imajo proti gojenim močan okus, kot koncentrat, pa tudi ko greš s..t diši po celi hiši :) To pisanje pa bi že bolj spadalo v drugo temo o špargljih, bi mogoče kak moderator premaknil tja.


Divji so tisti pravi ki spucajo ledvice. Zato Tak smrad iz ledvic :lol:


za ledvica pucat je brezov sok

Za ledvice pucat je pivo! Diuretik!
Ko sem imel napad ledvičnega peska, mi je dohtar na lošinjski urgenci rekel, "Marko, piva treba pit, piva". In sem šel direkt iz urgence za šank na 4 tavelke. Potem stal na pomolu in je teklo, teklo.
Tega recepta se držim in nimam več težav. Od tega je že 20 let.
Napadlo me pa je direkt v Piškeri, bogu za hrbtom. Sem že videl, kako bo odletela ledvica ali pa bo prišel pome zrakomlat. Pa se je našel en nemški dohtar, ki mi je dal neke protibolečinske tablete. Pol mešanice sem skozlal, druga polovica pa je zalegla. Potem pa smo še 3 dni pluli do Lošinja, kjer sem vseeno šel na pregled, da me ne bi sredi Kvarnerja kaj zagrabilo. Skratka, PIVO, pa ne brezalkoholno. Alkohol sprošča in "kanali se odprejo". :D

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 18 gostov