Motoristična oprema

Tukaj lahko razpravljate o vsem, kar ne sodi v nobeno od zgornjih rubrik. Vseeno naj ne vsebuje preveč politike, verskega prepričanja in podobnega, kar lahko hitro preveč razdvaja ljudi!

Moderatorji: moderator2, moderator

jernejm
Kapitan
Prispevkov: 207
Pridružen: Ne Maj 31, 2009 11:11
Kraj: TupaTam

Motoristična oprema

OdgovorNapisal/-a jernejm » Pe Maj 29, 2020 12:35

Po 15 letih se bom spet lotil motorjev (na kolesih). Vsa oprema mi je premajhna ker se je z leti precej skrčila (žena zmotno trdi da sem se zredil), pa krosa ne bom več vozil, tako da bom kupil neke normalne cunje in opremo. Rabim komplet, od čevljev do čelade in vse vmes. Pa verjetno bom moral še za ženo nabavit enega.

Ker v marini vedno vidim parkirane motorje sklepam, da je med navtiki tudi nekaj motoristov, zato tule vprašam: Kam po opremo? Kje se dobi izbira, zaloga in normalne cene? Kolega pravi v Trst k Moto Charlie, ampak bi spet raje pustil evre doma, pa nekako me po tej zgodbi z virusom ne vleče preveč k zahodnim sosedom.
Tole sem našel na sosednjem forumu, pa bi rad še kak feedback :https://motosvet.com/tabla/topic/598-ocene-slovenskih-moto-trgovin/
Vsak nasvet bo dobrodošel. Hvala!
...ti krmi ga v valovih, ti brani ga v vetrovih...
Uporabniški avatar
AEgir
Admiral
Prispevkov: 5986
Pridružen: Če Okt 04, 2012 20:29

Re: Motoristična oprema

OdgovorNapisal/-a AEgir » Pe Maj 29, 2020 12:39

Jaz sem vse kupil v tc motoshop in se zdilal za kar precej boljše cene od tistih, ki so napisane na listkih.

To in karbonska čelada je vredna svojega denarja. Razlika v teži je velika. S karbonko se počutiš kot bi mel čepico na glavi.
Finally, give that old outboard a hug—everyone needs some love now and again.
kr3mn1
Admiral
Prispevkov: 2526
Pridružen: So Jul 12, 2014 11:57
Kraj: Kranj / Pag(LUN)

Re: Motoristična oprema

OdgovorNapisal/-a kr3mn1 » Pe Maj 29, 2020 17:30

z opremo je tako...enemu paše nekaj, drugemu nekaj drugega kot ulito.

najprej moraš vedet kaj boš vozil

- cestaka
- potovalca
- choperja
- naked

potem kakšen vremenski režim boš vozil

- celoletni
- samo lepo vreme
- samo poleti

zatem pride vprašanje

- samo malce naokoli, max 2 dni s štartom in ciljem doma
- ture po 4-5t kilometrov

Iz tega ven se potem vidi, kakšne cunje boš rabil. Univerzalnih ni. Tisti ki to pravi, laže sebi in drugim.

Za cestaka je še najlažje kupit. Drago je, izbira je mala, ker so samo tiste 3-4 znamke in pač moraš dat za opremo jurja pa pol. In cestak ni za vozit še babnco zraven. to je mimo. Samo odločit se moraš, ali enodelni ali dvodelni kombinezon, čevlji z vložki ali ne, čelada za eno leto ali za več. Rokavice po želji.

Za potovalni motor je najširši razpon možnih variant in cunj. Od ledr jakne in motorističnih kavbojk pa do cordure za dež in ekstra kombinezonov za spomladi-jeseni. Seveda ne moreš z istimi cunjami voziti pri 8 stopinjah in pri 40h. Spet - tisti ki trdi da ima ene cunje in samo podjakno ven in not pa da je dovolj, naklada sebi in drugim. Jih srečujem pajace na balkanu poleti, korduro pa kratko majco spodaj, se odpne babi vidiš kocine na niplih, tako so prešvicani. Tu moraš pač se odločit po režimih kaj hočeš, in temu primerno kupiš 1 garnituro, ali pa pač dve zase. Dežni kombinezoni so pa pič.in dim. si noter bolj moker kot zunaj od dežja

Čoper - lahko si "ql" pa skoz prehlajene sklepe, lahko si normalen in kupiš mešanico kordure/kevlarja/usnja ali pa malce drugačen, pa kupiš tekstnilne cunje. odvisno od volje. nikoli ne kupuj tako, da boš pasal v družbo. Kupuješ zase in svoje zdravje. Pa tudi če so čoper cunje s tagi in usnjenimi štrikci, hrbtno in ramensko zaščito MORAJO imet.

Naked - če imaš tekstil zgledaš kot en buhtl. Če furaš leder, neki ne paše. Najbolje je kratka majica in adidaske. Da pašeš h motorju, ki ga je nekdo pozabil do konca sestavit.

Obutev so vedno škornji. ne adidaske, ne papuče, ne cokle.

Čelada - zajebi karbon pa kevlar pa plastiko - prvo kot prvo, mora pasat na glavo. pa če bi še tako rad imel Shoei, pa da njihov kalup ne paše na tvojo glavo, boš pač kupil Airoh, AGU, Shark...nekaj kar paše. Ne smeš vzet večje številke, ker pri padcu si gotof. Tako je odšel Simonceli. Za čelado samo v dobro trgovino. Pri nas poznam vse kar je v LJ in po gorenjski. Samo 1 trgovina je, kjer pravilno svetujejo, razni dr.Moto pa Yogi pa ostali kekci....sori ne - tudi TC so bolj tako tako. Eden ki ima celih 20 čelad v trgovini prodaja znamko, ne znanja. Vedi - Edina stvar na motorju ki je po zakonu obvezna je čelada. in to je alfa in omega zaščitne opreme. Lahko si polomiš roko ali nogo, boš preživel, ko enkrat steče čežana ven iz glave, je pa po tebi. Pojdi v avstrijo, moj predlog. Ne bom delal reklam tu, ker je prepovedano. Je pa nekaj - za ceno se dilat je mimo. Pravi prodajalec svetuje in proda, ne pa da se hendla za ceno. Cena ni vedno mirodajna pri čeladah. Razen če hočeš kupit preklonpno (bog ne daj teh jajc, sploh Nolanke ne...) potem je edina izbira Shubert. Ostalo pa kot sem napisal.

Celo življenje vozim motorje, delal sm jih nekaj časa za Dreamachine, doma mam parkiranih 7 dučejev(3 nakeda, 3 MTS1200 in eno 996), verjemi da vem o čem govorim. Na leto sedaj naredim po 20.000, moja nekih 30.000, včasih smo jih več. 2 omari polne opreme, od teh do onih jaken, 5-6 parov rokavic, take podkape une podkape (ko sem ravno pri tem, kupi podkapo za 20-30 evrov, ne bombažne za 3 evre. Ne ni dobra in pika), šale, dežne kombinezone, gamaše, usnjene jakne, tekstilne, zimske letne ma eh, se nabere če malce več voziš. Ne obstaja pa ena jakna za vse razmere, to pozabi. in pri nas v sloveniji, redkokdaj cel dan sije po celi sloveniji sonce. In kupi si čepke za ušesa. Pa rokavice ČEZ zapestja, če ne misliš imet revme.

moj mali prispevek na to temo.
Uporabniški avatar
Marcel_Mastnak
Admiral
Prispevkov: 4013
Pridružen: So Jul 31, 2010 22:06
Kraj: Celje

Re: Motoristična oprema

OdgovorNapisal/-a Marcel_Mastnak » Pe Maj 29, 2020 20:44

Kremni kr dober si zajel bistvo. Bi se v večini strinjal. Eni majo sicer vso potrebno opremo in to dobro. Pa tud motor dober. Ampak so sami nevarni in tam ne pomaga nič. Eni so dobri piloti pa je oprema slaba. Ima svega. Takoj za dobro opremo je izpraven in pravilno vzdrževan motor in tud spomladanske akcihe varne vožnje niso lari fari. Tam vidiš kam spadaš u resnici. Letos smo bilinprikrajšani za veliko le teh. Sicer pa se še vedno rad udeležim teh dogodkov čeprav sem na motorju od drugega razreda osnovne šole.

Glede trgovin z moto opremo je pri nas res bogo. Lahko samo povem da ne hodi v Promot.. v drešinjo vas ker so vse druga prej kot profesionalni.
jernejm
Kapitan
Prispevkov: 207
Pridružen: Ne Maj 31, 2009 11:11
Kraj: TupaTam

Re: Motoristična oprema

OdgovorNapisal/-a jernejm » Pe Maj 29, 2020 20:54

Hvala!
Bajk bo najverjetneje naked, brez kufrov, brez vsega, samo motor - več kot kak dan oz. nekaj ur pobega na motor si itak ne bom mogel privoščit. Izključno v lepem vremenu. Par ogledanih, ampak verjetno bom skočil po rabljenega v Nemčijo, večja izbira in dobre cene.

Če je res taka razlika med trgovinami prosim ZS nasvet.
...ti krmi ga v valovih, ti brani ga v vetrovih...
dizel
Poročnik korvete
Prispevkov: 55
Pridružen: To Avg 29, 2017 07:04

Re: Motoristična oprema

OdgovorNapisal/-a dizel » So Maj 30, 2020 07:16

"Naked - če imaš tekstil zgledaš kot en buhtl. Če furaš leder, neki ne paše. Najbolje je kratka majica in adidaske. Da pašeš h motorju, ki ga je nekdo pozabil do konca sestavit." :D :D :D
Tudi meni so bli na začetku nakedi pri srcu.
Uporabniški avatar
Marjan Tomki
Admiral
Prispevkov: 6224
Pridružen: Sr Nov 03, 2010 21:30
Kraj: Ljubljana

Re: Motoristična oprema

OdgovorNapisal/-a Marjan Tomki » So Maj 30, 2020 08:20

Jaz sem na hitro odnesel dober vtis o moto trgovini v LJ BTC nasproti Kibube - 'bejba' ki je prodajala, se je pripeljala z solidnim motorjem in ga je znala peljat. kr3mn1, me je vtis varal?



Nekje med 1976 in 1991 sem se z motorjem vozil vse leto (tudi oziroma zlasti na študij ob delu po službi na faks v Kranj in nazaj, seveda ob vsakem vremenu - takrat uporabne informatike na Lj uni še ni bilo, bilo je le nekaj teoretičnega na MaFi faksu).

Kombinezon je bil usnjen z všito 'astronavtsko folijo' pod površinami, najbolj izpostavljenimi vetru in to se je obneslo. Čelada je bila Jebb's Helmet in mi je bila prav.

'Kufri' (snemljivi, seveda) so bili potrebni že zato, da sem vanje pospravil čelado in ostalo, ko sem bil v civilu na predavanjih (da se tam ne skuham), in literaturo in zapiske med vožnjo. Dokupljen majhen aerodinamični ščit okrog žarometa je pa obrnil zračni tok (in padavine) tako, da me pri malo večji hitrosti ni več pralo celega in ni tiščalo glave nazaj, ampak pralo predvsem vrh čelade in tiščalo čelado na glavo.

Motor je bil približno takle, le aerodinamični ščit okrog žarometa je bil manjši.
Slika

Dežni pajac je bil pa en tanek oranžen jadralski, kupljen pri Elanu v Begunjah, oblečen čez ostalo tik preden se je ulilo. Zdržal je nekje do 160 na uro, ne da bi se strgal. Mimogrede, s tem motorjem sem imel tudi vojaški razpored kot rezervist (voznik kurir) in je bilo zanimivo peljati na vojaški vaji v dežju z oranžnem pajacu z oranžno rdeče belo čelado ter vojaškim nahrbtnikom in M70A na rami (ni bilo ne vojaške čelade za motor ne dežnega pajaca).

Najbolj žalost so bile rokavice - premočilo jih je in včasih se je bilo pozimi treba ustaviti, da so se otajale in vsaj ogrele, če že ne posušile na cilindrih...

Seveda se je peljal tudi kam po lepem vremenu in tudi kam daleč - ampak največ časa pa približno tako kot sem opisal.

Edit: ja, pozabil sem napisat še, da me nikoli ni zeblo v noge, ker so te tudi pozimi lepo greli cilindri, poleti je bila pa malo druga zgodba :mrgreen:
Nazadnje spremenil Marjan Tomki, dne So Maj 30, 2020 09:33, skupaj popravljeno 1 krat.
Correct me if I am wrong, please.

Če bi se dalo upravljati starejše prispevke, bi bila kazala ažurnejša, v mnoge članke vrnjene slike, popravki vnešeni v izvirne članke in s tem vsebina pravilnejša in preglednejša...
Uporabniški avatar
AEgir
Admiral
Prispevkov: 5986
Pridružen: Če Okt 04, 2012 20:29

Re: Motoristična oprema

OdgovorNapisal/-a AEgir » So Maj 30, 2020 09:23

Tiste cordure in te razne sintetične zgodbe znajo zgledat lepo ampak se pa skuhaš not k makaron. Jaz sem bil prepričan da so te cordure sigurno bolj "hladne" od ledra in sem se mučil s tistim neki časa, pol sem šel pa na leder in je čist druga zgodba. Nikoli več se nisem počutil kot zvakumiran piščanec.
Finally, give that old outboard a hug—everyone needs some love now and again.
Uporabniški avatar
pajer1
Admiral
Prispevkov: 5970
Pridružen: Ne Dec 16, 2007 17:39
Kraj: Ljubljana, Marina Umag

Re: Motoristična oprema

OdgovorNapisal/-a pajer1 » So Maj 30, 2020 11:19

Marjan Tomki napisal/-a:

Slika



Ah, se mi je kar milo storilo!

Točno tak je bil moj prvi motor in to davnega leta 1985. BMW R-65LS. lepo se je vozil. Potem , za njim še pet modelov BMW K-100RS. Odlični vsi po vrsti. Šlo je več ali manj na polno, samo ni bilo prometa, pa še ostali promet se je dogajal počasi. Ko si dal gas se je nekaj zgodilo in je vse ostalo za teboj. Danes pa že vsak kombi leti 130 v plus.
Pa sem preiskusil kar nekaj drugih modelov, toda me niso prepričali. Recimo Yamaha genesis. Dober , toda požrešen, da je bilo premalo črpalk ob cesti. S polnim tankom nisi prišel iz Zagreba do Kranja. Kawasaki 1100 ZZR, mrcina, toda zelo slaba aerodinamika. Glavo ti je zibalo levo desno, krmilo si moral stalno dobro držat. Suzuki se je še najbolj približal BMW-ju, toda v malce mokrem je pa vse slabo not prnesu. Pa sem mel vsako leto nove gume v maju in servis, itd ....

Kombinezon sem imel dvodelni iz telečjega usnja, po privatnem naročilu in izdelava vrhunska, škornji, rokavice, original BMW-jevo, Čelada pa SCHUBERT-tova. Vrhunska, že takrat z vdolbinami kot golf žogica, ...

Danes sem pa "ozdravljen"!

Rad jih pogledam, toda je udobneje nametat robo v avto, klima je, streha je, intakodalje.

.
pajer 1

Kdor misli, da ne zna molit, naj gre na morje!
Uporabniški avatar
Marjan Tomki
Admiral
Prispevkov: 6224
Pridružen: Sr Nov 03, 2010 21:30
Kraj: Ljubljana

Re: Motoristična oprema

OdgovorNapisal/-a Marjan Tomki » So Maj 30, 2020 12:16

V veselje mi je, če sem ti s tem spominom malo polepšal dan.

Takrat je imela take motorje (najprej BMW R45, potem R65) tudi policija. Samodejnih radarjev s fotoaparati še ni bilo, tudi radarjev na splošno bolj malo in veliko krajev, kjer so ceste zdaj ulice, je bilo še nepozidanih in je torej bilo manj področij z omejitvami kot zdaj. Kot radioamaterje in motoriste hkrati so nas porabili tudi na kaki dirki na Grobniku za sodnike z radijsko zvezo na ovinkih in se je potem kdaj dalo narediti tudi kak krog po dirki.

Kot rečeno, jaz sem se vozil tudi pozimi in mi je šlo tudi po snegu, če sem naletel nanj. Za to mi je bil idealen tudi kardan, ker je bil za nego - zlasti če si moral po takoj po službi odleteti v Kranj na faks - in nisi utegnil prej nekaj minut sprejati verige, če si hotel tam ujeti celo predavanje - v takem vremenu s po možnosti tudi posoljeno cesto veliko ugodnejši za vzdrževanje.

Bil je tudi še dovolj lahek (ok. 200 kg), da si ga lahko dvignil, če ti je v kakih rovtih legel, če si obstal. Jaz sem tako šel marsikam, kamor bi sicer šel s kolesom, pa za to nisem imel časa. Tako pa sem priletel do zanimivega področja hitro (in tudi pri hitrosti udobno), tam sem se pa - tudi udobno - potepal in razgledoval.

Ja, še nekaj. Iz avtomobila gledaš skozi line, tu tega vtisa nimaš, ker se vizir s čelado suče, kamor se obrne glava, in ni občutka, da je vidno polje omejeno. Če sem šel na primer po gozdnih cestah počasi (100 km na uro je že dalo občutek udobne počasne vožnje, ampak gre udobno tudi počasneje če želiš pasti radovednost) si imel vtis, da dejansko lahko vidiš vse. In sem res lahko vtaknil nos v veliko koncev, ki jih prej še nisem videl (in večine potem tudi ne več).

Si pa malo pozabil na bencinske bone in bencinsko sušo iz dela tega obdobja...
Correct me if I am wrong, please.

Če bi se dalo upravljati starejše prispevke, bi bila kazala ažurnejša, v mnoge članke vrnjene slike, popravki vnešeni v izvirne članke in s tem vsebina pravilnejša in preglednejša...
kr3mn1
Admiral
Prispevkov: 2526
Pridružen: So Jul 12, 2014 11:57
Kraj: Kranj / Pag(LUN)

Re: Motoristična oprema

OdgovorNapisal/-a kr3mn1 » So Maj 30, 2020 14:37

dizel napisal/-a:"Naked - če imaš tekstil zgledaš kot en buhtl. Če furaš leder, neki ne paše. Najbolje je kratka majica in adidaske. Da pašeš h motorju, ki ga je nekdo pozabil do konca sestavit." :D :D :D
Tudi meni so bli na začetku nakedi pri srcu.


jaz imam še dva monstra, naked je malo za naokoli, to je pa to. v bistvu je nekje med scramblerjam in med cestakom. ne tič ne miš, pelje se lepo in obvladljivo, za navijat pa ni. ni vetrne zaščite, ni prav položaj za krmilom.

sem pa z nakedi prevozil nekih 40.000km, najdaljša je bila do Aten in nazaj (10 dni), od tega samo 400km avtoceste. ko danes mislim za nazaj, ma to moraš bit mazohist da imaš nakeda za ture. ne prostora za stvari, piha/šprica od povsod po tebi, če greš čez 120 dobiš vrat kot telovadec na obročih itd...ni. jaz jih imam še iz nostalgije, pa sedaj ko to pišem, jih bom pomoje prodal. Ker dejansko gledano, mi registrirani stojijo v garaži. zadnjič sem se pa peljal marca lani z njim.
kr3mn1
Admiral
Prispevkov: 2526
Pridružen: So Jul 12, 2014 11:57
Kraj: Kranj / Pag(LUN)

Re: Motoristična oprema

OdgovorNapisal/-a kr3mn1 » So Maj 30, 2020 14:39

AEgir napisal/-a:Tiste cordure in te razne sintetične zgodbe znajo zgledat lepo ampak se pa skuhaš not k makaron. Jaz sem bil prepričan da so te cordure sigurno bolj "hladne" od ledra in sem se mučil s tistim neki časa, pol sem šel pa na leder in je čist druga zgodba. Nikoli več se nisem počutil kot zvakumiran piščanec.


moraš kupit pravo opremo iz cordure, potem dela v nulo. Za 18-20 stopinj zunaj se veliko bolje obnese kot ledr. je pa nekaj - kordura mora bit eno številko večja! potem dela, pa hladijo tiste membrane itd. Če kupuješ cunje da dobro zgledaš na motorju, boš imel vedno probleme. Z rameni, zapestji (preozke rokavice npr), piha notr, vroče ali mraz itd..
Uporabniški avatar
AEgir
Admiral
Prispevkov: 5986
Pridružen: Če Okt 04, 2012 20:29

Re: Motoristična oprema

OdgovorNapisal/-a AEgir » So Maj 30, 2020 21:52

Jaz sem parkiral v kot in vrnil tablco ker mam 2 majhna otroka in v tem času pač ne bo motorja. Mi je bilo pa vedno najlepše se vozit pozimi, poleti je preveč norišnica.

Kar se pa cordure tiče, v prvo sem to nabavil ker so mi vsi prodajalci turili te platnene jakne in hlače in pol sem se not kuhal kot v ekonom loncu, ravno ko sem že mislil da je to to in da tako zgleda motorizem, mi je nekdo posodil ledr cestak jakno. Uf kakšno olajšanje, nasledn tedn sem šel po vse skupaj iz usnja in nikoli pogledal nazaj. Itak pa mora tudi zgledat, vse mora bit črno čist do konca, če ne je smešn in zgleda človek kot en pajac iz marsa.
Finally, give that old outboard a hug—everyone needs some love now and again.
Uporabniški avatar
Marcel_Mastnak
Admiral
Prispevkov: 4013
Pridružen: So Jul 31, 2010 22:06
Kraj: Celje

Re: Motoristična oprema

OdgovorNapisal/-a Marcel_Mastnak » So Maj 30, 2020 22:14

Jaz imam modeka breeze (letni komplet) 20*C + je brez podloge zelo prijetno ker je zelo zračno. Za 15-20*C nekje je boljše met podlogo ki se zloži na tak malo da gre v žep in je ob enem neprepustna za dež. Vozil sem se tudi pri nuli s tem ampak rabiš dobre cote spodi da te ne zebe in da niso predebele. Kakorkoli to je letni komplet.
Ko sem vozil plastičarja bmw r1100s boxercup sem imel dvodelni leder od spyke in je bil fantastičen ampak nebi mel več ledra ker ni tolk udobn in zračn. Prvi pogoj je da najdeš sebi primeren motor ker tega dejstva ti nobena oprema ne bo popravla. Vozil sem vsaj 50 različnih motorjev ampak vedno ko se usedem na svojega 19 let starega GS se mi duša smeji. Ne vidim se na drugem motorju, medtem ko za opremo nisem tolk definiran razen çelade ki mora bit schuberth in materjal za obleko po moje mora bit textil če ni motor cesten. Škornjev pa boljših od daytone še tud nisem držal v rokah niti na nogah. Ko probaš njihov škorenj za 450€ imaš takoj oblikovano merilo kako naj bi prava motoristična obutev izgledala.
zlatko83
Admiral
Prispevkov: 1644
Pridružen: Ne Maj 20, 2007 10:26

Re: Motoristična oprema

OdgovorNapisal/-a zlatko83 » Ne Maj 31, 2020 08:07

Če ti Avstrija ni predalec, poglej v Louis trgovinah, tam imas vse na kupu, od gat do čelade. Cene zmerno motoristične, slabsa roba poceni, dobra dražja, ampak se vse najde.
Si pa malce zamudil, pred dvema mesecema sem prodal motor in senkal celo opremo, mojo in ženino :(

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 6 gostov