Cene in plače leta 1973

Tukaj lahko razpravljate o vsem, kar ne sodi v nobeno od zgornjih rubrik. Vseeno naj ne vsebuje preveč politike, verskega prepričanja in podobnega, kar lahko hitro preveč razdvaja ljudi!

Moderatorji: moderator2, moderator

Uporabniški avatar
Marjan Tomki
Admiral
Prispevkov: 6224
Pridružen: Sr Nov 03, 2010 21:30
Kraj: Ljubljana

Re: Cene in plače leta 1973

OdgovorNapisal/-a Marjan Tomki » Sr Maj 18, 2022 16:06

Moj konec spominov je bolj v to, kam vse sem pod hribe lahko prišel na štop (tudi konjsko vprego kakih 10x) in z avom (VW hrošč iz l. 1958 ali 1959 - eksportni model je že imel hidravlične zavore, za Nemčijo je v navodilih pisalo, da so bile še na bovdne - upokojili smo ga ok. l. 1980).

Zdaj sta po veliko (praktično vseh zelo obiskanih) poteh vožnja in parkiranje prepovedana (kjer je dovoljeno, je pa ob lepem vremenu gneča za znoret).

Tako sem jaz večinoma spet na kombinaciji javnega prevoza (jaz kot oldtimer imam zdaj to brezplačno) in kolesa/skiroja (zadnji avro - alfo 155 TDI ok 2000ccm sem ukinil ok. 2014, potem ko sem nekajkrat zaporedoma vsakič, ko sem ga rabil po mesecu ali dveh, moral najprej vzeti ven aku, ga doma napolniti, nato odvleči nazaj na parkirišče da je vžgal).

Kar zadeva trajnost nekaterih reči...
    Okrog 1970 sem podedoval (mislim da sem bil četrti ali peti uporabnik, narejeni so bili pred II. svetovno vojno, a nisem mogel ugotoviti kdaj) gorske čevlje, ki so bili uporabni tudi za smučanje (dvojno kromovo usnje oziroma dvojni čevelj zgoraj - kasneje so podobnim rekli polpancerji). Pri čevljarju Zvonku Škodiču (če se spomnim prav), ki je približno takrat enkrat naredil čevlje za prvo Yu (vsi člani mislim da so bili Slo) himalajsko odpravo, zamenjati profilirane gumijaste podplate (Sava) vsakič, ko se je profil obrabil, kar je bilo približno na pol leta. Koliko je bilo teh zamenjav, sem vmes nehal šteti, ampak tisti čevlji so zdržali, da me je bil včasih dvakrat na dan do kože moker, vsaj enkrat je lilo tako, da sem - ko sem šel prespat k sorodnikom, ki so mi bili ob poti, zlival vodo iz čevljev...

    Pri enih od kasnejših gorskih čevljev, ki sem jih kako desetletje nosil v nahrbtniku, če jih bom potreboval (večino leta sem hodil v sandalih) se je, ko sem jih res potreboval in obul (bil sem delovna sila za navtični veleslalom v Kranjski gori, in zjutraj je bilo solidno pod ničlo), znanji gumasti podplat najprej lepil na tla, ko sem šel v njih ven, pa v kaki uri razpadel in je bila med stopali in snegom le še tanka tkanina, ki jo je tudi premočilo, tako da sem šel za tisti dan nazaj na sandale (v volnenih nogavicah, če se še prav spomnim).
Correct me if I am wrong, please.

Če bi se dalo upravljati starejše prispevke, bi bila kazala ažurnejša, v mnoge članke vrnjene slike, popravki vnešeni v izvirne članke in s tem vsebina pravilnejša in preglednejša...
Uporabniški avatar
franc5e
Admiral
Prispevkov: 1054
Pridružen: Če Maj 25, 2017 11:32

Re: Cene in plače leta 1973

OdgovorNapisal/-a franc5e » Sr Maj 18, 2022 19:31

Hja Tomki, ti imaš javni prevoz zastonj, oni pa ko plačajo, pa ne pridejo na Bus... :o

95 leta ob 22 uri iz MS v Portorož v morje namakat noge, prišel domov zjutraj ob 5.30 uri, to so bili časi...
CAR
Admiral
Prispevkov: 2269
Pridružen: Sr Mar 26, 2008 19:54
Kraj: Ljubljana - ACI Supetarska draga - Rab

Re: Cene in plače leta 1973

OdgovorNapisal/-a CAR » Sr Maj 18, 2022 21:32

Ce bi lahko bi pomagal pri vprašanju, samo kaj ko sem rojen leta 2001:)
You can't control the wind, but you can adjust your sails.
velikimedo
Kontraadmiral
Prispevkov: 323
Pridružen: Sr Jul 28, 2010 20:28
Kraj: CELJE

Re: Cene in plače leta 1973

OdgovorNapisal/-a velikimedo » Če Maj 19, 2022 08:04

CAR napisal/-a:Ce bi lahko bi pomagal pri vprašanju, samo kaj ko sem rojen leta 2001:)

:D :D :D ... a to pišemo koliko se počutimo stare... bravo car...
NAVTIKO MORŠ MET RAD
Uporabniški avatar
Marchi
Admiral
Prispevkov: 6954
Pridružen: Če Apr 17, 2008 11:08

Re: Cene in plače leta 1973

OdgovorNapisal/-a Marchi » Če Maj 19, 2022 09:31

velikimedo napisal/-a:
CAR napisal/-a:Ce bi lahko bi pomagal pri vprašanju, samo kaj ko sem rojen leta 2001:)

:D :D :D ... a to pišemo koliko se počutimo stare... bravo car...

2001 se je zavedel, da je treba račune plačevat :lol:
CAR
Admiral
Prispevkov: 2269
Pridružen: Sr Mar 26, 2008 19:54
Kraj: Ljubljana - ACI Supetarska draga - Rab

Re: Cene in plače leta 1973

OdgovorNapisal/-a CAR » Če Maj 19, 2022 13:53

Ja in to za barko, največja postavka v proračunu :)
You can't control the wind, but you can adjust your sails.
Uporabniški avatar
Marchi
Admiral
Prispevkov: 6954
Pridružen: Če Apr 17, 2008 11:08

Re: Cene in plače leta 1973

OdgovorNapisal/-a Marchi » Če Maj 19, 2022 14:00

CAR napisal/-a:Ja in to za barko, največja postavka v proračunu :)

Ah ne :? :D
SR 290
Admiral
Prispevkov: 4409
Pridružen: Če Avg 02, 2012 17:40

Re: Cene in plače leta 1973

OdgovorNapisal/-a SR 290 » Pe Maj 20, 2022 09:03

Chuck Noriss je včeraj za Netflix malce zmedeno komentiral slovensko plačo iz 1973:
"Leta 2023 so imeli Slovenci enako kupno moč, kot jo bodo imeli leta 1973. Tudi kupna moč bo v 1973 enako kot leta 2023 najmanj petkrat manjša od tiste pri njihovih sosedih za razliko, da bodo imeli 1973 tudi južni sosedi enako mizerno plačo. Ampak nekaj so pa imeli boljšega: Pri sosedih so morali biti 2023 tiho in delat, oni pa so lahko kolektivno sedli na bicikle in na ulico demonstrirat, če se jim ni ljubilo pognat strojev. Ja,to so bili časi. Ampak škoda, da jih 2023 niso spustili čez mejo v Zagreb pogledat mojega novega filma, ker bi se lahko navlekli gnilega kapitalizma."
Uporabniški avatar
H2O
Admiral
Prispevkov: 7546
Pridružen: Po Apr 02, 2007 09:52

Re: Cene in plače leta 1973

OdgovorNapisal/-a H2O » Pe Maj 20, 2022 11:54

A moraš res povsod politiko zraven mešat? :roll:
Uporabniški avatar
Marjan Tomki
Admiral
Prispevkov: 6224
Pridružen: Sr Nov 03, 2010 21:30
Kraj: Ljubljana

Re: Cene in plače leta 1973

OdgovorNapisal/-a Marjan Tomki » Pe Maj 20, 2022 13:24

Če že, je bolje za to nameniti svojo temo - tukaj.

Tule trenutno še vedno nič ne piha (listi na drevju mirujejo, kot bi bili pribibi).
Correct me if I am wrong, please.

Če bi se dalo upravljati starejše prispevke, bi bila kazala ažurnejša, v mnoge članke vrnjene slike, popravki vnešeni v izvirne članke in s tem vsebina pravilnejša in preglednejša...
SR 290
Admiral
Prispevkov: 4409
Pridružen: Če Avg 02, 2012 17:40

Re: Cene in plače leta 1973

OdgovorNapisal/-a SR 290 » Pe Maj 20, 2022 16:21

:D Eh, bolj za hec. Saj 1973 je bila tud ena sama usrana politika. Takrat je moj fotr šel na banko lepo prosit, če lahko v enem obroku odplača preostali kredit, ki ga je najel za hišo. Najel ga je 1965, dobil je fiksni obrok odplačevanja in do 1973 je inflacija požrla vse kar bi moral plačat v naslednjih dvanajstih letih, pa je prosil če lahko odplača vse naenkrat, ker je bilo vse skupaj majhen del ene plače. :D

Zdajšni časi mi nekako dišijo na tista leta, pa se po včerajšnji tarči izjemoma nisem mogel premagat.
Nazadnje spremenil SR 290, dne Pe Maj 20, 2022 18:33, skupaj popravljeno 1 krat.
igor_k
Viceadmiral
Prispevkov: 355
Pridružen: So Okt 27, 2012 23:07

Re: Cene in plače leta 1973

OdgovorNapisal/-a igor_k » Pe Maj 20, 2022 18:33

Kaj se še vedno ne moreš sprijaznit s porazom?
SR 290
Admiral
Prispevkov: 4409
Pridružen: Če Avg 02, 2012 17:40

Re: Cene in plače leta 1973

OdgovorNapisal/-a SR 290 » Pe Maj 20, 2022 18:38

:D Ne sploh se ne počutim poraženega, ker nisem v politiki. Prejšnji so izgubili zaradi kozlarij, ki so jih politično počeli, tile nam pa obljubljajo ekonomsko katastrofo.
Ne bom poražen. Pokraden bom, če res dobimo vse te davke, ki se jih obljublja. Takrat bom upravičeno jezen. Ampak upam, da je več lajanja kot grizenja in ne bom jezen. Boš ti vesel, če se res zgodi tole o obdavčenju premoženja? Veš koliko podjetnikov je puščalo zaslužen denar v firmi, da so zvozili covid in koliko jih bo to še vedno počelo, da prebrodijo krizo, ki bo prilezla zaradi Putina? In zdaj bodo plačali davek tudi na to premoženje, čeprav je že obdavčeno z vsemi dajatvami, izplačano pa še ni? Takih in podobnih "problemov" z katerimi se ukvarjajo gnili kapitalisti je kot kapljic v morju.
Lej, da dobim davčno olajšavo bom dal delež podjetja nekemu varilcu, ki bo dva meseca zatem pustil službo in šel delat drugam..., ne me jebat z porazom na volitvah, ker se ne gre za to. :D
Se bom pač v Pliberk vozil v službo. Meni ni daleč, gmbh je pa tudi hitro odprt.

Tvoje mnenje?
igor_k
Viceadmiral
Prispevkov: 355
Pridružen: So Okt 27, 2012 23:07

Re: Cene in plače leta 1973

OdgovorNapisal/-a igor_k » Pe Maj 20, 2022 19:58

Niti še ni nove vlade, kaj šele da bi kakšen zakon bil sprejet, pa že panika.
Če bodo bogataši bolj obdavčeni pa ne bo nič hudega, še vedno jim bo ostalo več kot dovolj.
Uporabniški avatar
Grega295
Admiral
Prispevkov: 3223
Pridružen: Ne Apr 04, 2010 21:50

Re: Cene in plače leta 1973

OdgovorNapisal/-a Grega295 » Pe Maj 20, 2022 20:03

Nobena juha se ne poje tolk vroča, kot se skuha. Dejstvo je, da še nobeni vladi do zdaj ni uspelo uvesti nepremičninskega davka in bo tista opcija, ki bo tu nepremičnine in ostalo premoženje obdavčila preveč, izgubila na naslednjih volitvah. Levica je z razlogom pokasirala slab rezultat. Sigurno pa ne bo odpravljen davek na plovila, najbrž se bo znižala stopnja normiranih dohodkov pri normiranih sp-jih, pa morda za kak % več stopnja na izplačan dobiček, pa minimalna plača zna it gor. Ampak po moje ne bo nič drastičnega, kar bi resneje prizadelo podjetnike in tudi ostalo prebivalstvo. Lahko čez 2 leti ponovno obudimo tole temo.

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 6 gostov