Sarkazem in inteligenca

Tukaj lahko razpravljate o vsem, kar ne sodi v nobeno od zgornjih rubrik. Vseeno naj ne vsebuje preveč politike, verskega prepričanja in podobnega, kar lahko hitro preveč razdvaja ljudi!

Moderatorji: moderator2, moderator

Uporabniški avatar
Marjan Tomki
Admiral
Prispevkov: 6224
Pridružen: Sr Nov 03, 2010 21:30
Kraj: Ljubljana

Sarkazem in inteligenca

OdgovorNapisal/-a Marjan Tomki » Sr Jul 20, 2022 17:32

Sarkazem in inteligenca
Temo je načel H2O tule: Zadeva: Kultura prehitevanja
H2O napisal/-a:...
Pa še o sarkazmu: Sarkazem je znak inteligence

Za uporabo in razumevanje sarkazma je potrebno več intelektualne zmogljivosti in napora, enako kot za katerikoli "šifriran" tekst v primerjavi z nešifriranim.

Pogojno (je le eden od dejavnikov) tako sporazumevanje razvija ali vzdržuje s tem povezane (tudi intelektualne) sposobnosti, po drugi plati pa nekoliko otežuje in upočasnjuje komunikacijo.

Poleg tega pa to - spet enako kot kakršno koli šifriranje - povečuje prag, ki ga je treba prekoračiti novincem na tistem področju, često tudi povzroči odpor do obravnavanega področja.

Dalje to - zlasti če se s tem pretirava - preobremenjuje tisti del živčnega sistema, ki mora te informacije kodirati in dekodirati, še posebej če je obremenitev stalna in če bi moral novinec poleg sarkazma razumeti in osvojiti novo področje - v tem primeru navtiko, sicer pa katerokoli novo področje, ki ga poučuje sarkastičen učitelj.

In kadar naletim na koga, ki česa ne zna ali ne mara znati, je mnogokrat (a ne vedno) v ozadju sarkastičen (ali podoben) učitelj, ki "uči v šifrah" tako, da bi bilo vsem učencem jasno, da se tega, kar on zna, ne bodo nikoli mogli naučiti.

Razumem in sem sposoben uporabiti sarkazem, vendar ga uporabim le izjemoma, in sem ga tukaj, preden si me vprašal, če vem, kaj je to, ampak morda je tvoja inteligenca previsoka, da bi ga prepoznal.
Marjan Tomki napisal/-a:Seveda sem zdaj razsvetljen in mi je jasno, da sem kot jadralec pri tem AGRESIVEN :oops: :mrgreen:

Morda - sledim tvoji metodologiji - pa pač nisi prebral, kaj sem napisal, ali si spet v write-only mode? In BTW - tudi to je sarkazem.

Inteligenca
Inteligenca je opredeljena na različne načine (sposobnost razumevanja, sposobnost odziva v novih okoliščinah o katerih nismo poučeni ali zanje urjeni...), in obstaja nekaj razdelitev na različne vrste inteligence.

Sarkazem zahteva določen minimum za eno vrsto inteligence, zloraba sarkazma pa kaže na pomanjkanje druge vrste - takoimenovane čustvene inteligence. Sarkazem zahteva eno dodatno pretvorbo (ki bi jo sicer lahko uporabljal za kako reševanje drugega problema), zaznavanje, razumevanje in upoštevanje čustev bitij v tvojem okolju pa je (kar zadeva spremenljivke, njihovo zaznanje, interpretacijo in upoštevanje pri ravnanju) informacijsko mnogo zahtevnejše. Kot za sarkazem je tudi za to potrebno urjenje, o čemer vbistvu govori članek na povezavi, ki si jo dal zgoraj.

Ta druga meni pokaže, kdaj in proti komu (in zakaj) naj sarkazma (in drugih podobnih tehnik) ne uporabljam, in zato ga ne uporabljam skoraj nikoli.

Ja, še to... gotovo boš lahko citiral, od kod iz wikipedije sem prepisal tole :wink: :mrgreen:

Pa naj dodam še zaključek iz članka, na katerega si dal povezavo: (in zanj nisem rabil google)
A vendar, poudariti je treba, da so sarkastične ljudi povezali tudi z agresijo. Pravijo, da so sarkastični ljudje potencialno veliko bolj agresivni od tistih, ki jim sarkazem ne gre najbolje od rok.

Hmmm...

Več na: https://www.zurnal24.si/magazin/lepota- ... nce-248148 - www.zurnal24.si

Navedek prispevka iz teme, v kateri je H2O omenil povezavo sarkazma z inteligenco:
H2O napisal/-a:
Marjan Tomki napisal/-a:V glavnem, v tej temi pišeš stereotipe, ki (po mojih izkušnjah) niti slučajno ne veljajo za vse

Pa si ti sploh prebral, kaj sem napisal, ali si spet v write-only mode? A bo polna luna? (btw, to je sarkazem :twisted: )

H2O napisal/-a:Pa tudi ne velja za vse jadralce, da mi ne boš spet očital, da posplošujem.

Pa še o sarkazmu: Sarkazem je znak inteligence


H2O napisal/-a:Čez sedem let vse prav pride 8)

Btw, ta forum je postal samo še bleda senca tistega izpred sedmih let :(

Res je... - takrat enkrat je med drugim nekdo napisal ribičem, naj se s svojim pisanjem poberejo na ribojebolovni forum; po še nekaj zanimivih dogodkih nekaj mesecev kasneje so naredili svojega, in po tem je bilo na morjeplovcu kakih 300 ogledov manj na vsak nov prispevek.
Correct me if I am wrong, please.

Če bi se dalo upravljati starejše prispevke, bi bila kazala ažurnejša, v mnoge članke vrnjene slike, popravki vnešeni v izvirne članke in s tem vsebina pravilnejša in preglednejša...
Uporabniški avatar
H2O
Admiral
Prispevkov: 7546
Pridružen: Po Apr 02, 2007 09:52

Re: Sarkazem in inteligenca

OdgovorNapisal/-a H2O » Sr Jul 20, 2022 18:24

Sorry Marjan, ampak včasih si tolk težek, da bi te raje nosil, kot prenašal :roll:

Itak vem, da je to bob ob steno, ker pač ne moreš iz svoje kože.

Pa če sem še malo sarkastičen... a cel dan si rabil, da si to premlel in napisal?
Uporabniški avatar
AEgir
Admiral
Prispevkov: 5988
Pridružen: Če Okt 04, 2012 20:29

Re: Sarkazem in inteligenca

OdgovorNapisal/-a AEgir » Sr Jul 20, 2022 21:11

Finally, give that old outboard a hug—everyone needs some love now and again.

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 8 gostov