Smeti v Jadranu in na otokih

Tukaj lahko razpravljate o vsem, kar ne sodi v nobeno od zgornjih rubrik. Vseeno naj ne vsebuje preveč politike, verskega prepričanja in podobnega, kar lahko hitro preveč razdvaja ljudi!

Moderatorji: moderator2, moderator

Uporabniški avatar
pajer1
Admiral
Prispevkov: 5969
Pridružen: Ne Dec 16, 2007 17:39
Kraj: Ljubljana, Marina Umag

Smeti v Jadranu in na otokih

OdgovorNapisal/-a pajer1 » Po Avg 01, 2022 12:55

.
Sem se, smo se vrnili s plovbe po Jadranu.
Umag, Lošinj, Ilovik, Premuda, Ist, Molat, Dugi-Božava, Rivanj, Iž-vzhodna stran, Sali, Zaglav, Krknata-zahod, Krknata-sever, Iž-zahodna stran, Dugi-Dumboka, Lošinj, Unije, Umag.
Skoraj tri tedne in nekako vse štimalo, tehnika delovala bp, lepih rib za najest dovolj, malo prevroče noči, ampak se zdrži.

Moti me pa velika količina smeti v vodi, na kopnem, na otokih, ki sem jih navedel. Ist je pa izstopajoč. Da v štirih dneh ne uspejo pospravit , očistit polne koše, je pa preveč. Iste smeti pred "diving" centrom sem dobil čez deset dni, ko sem se vračal. Kup od rmbalaže iz trgovine je bil poleg samo večji.

Najbolj urejeno je bilo pa na Unijah.

Groza me je, ko pomislim, kje bo to končalo. Recikliranja ni in .....

.
pajer 1

Kdor misli, da ne zna molit, naj gre na morje!
damjanr
Kapitan
Prispevkov: 186
Pridružen: To Sep 30, 2008 21:30
Kraj: mb

Re: Smeti v Jadranu in na otokih

OdgovorNapisal/-a damjanr » Po Avg 01, 2022 13:53

Na Istu sva se srečala. Tudi mene so letos zmotile velike količine nepobranih smeti na obali, na koncu pomola, okrog ex DC, koš pred Muličem. Precej slabše, kot prejšnja leta. Je pa res, da tisti en možakar, ki se s traktorjem okoli vozi, ne more vsega vsak dan pobrat, medtem, ko pri bajti mi je pa vsak drugi dan kanto spraznil. Zgleda, da ima neki svoj sistem dela.
Če različni ljudje delajo isto, ni isto
igor11
Kontraadmiral
Prispevkov: 251
Pridružen: To Nov 24, 2009 13:06
Kraj: ljubljana

Re: Smeti v Jadranu in na otokih

OdgovorNapisal/-a igor11 » Po Avg 01, 2022 16:37

Tudi na Rabu je več smeti povsod. Lastnik apartmaja je povedal, da so odvoz smeti povišali iz 150 kun na 500 kun, stem, da odpeljejo samo dvakrat na mesec. Pridejo vsak teden vendar so vse kante čipirane in za vsako dodatno zaračunajo. Plačuje se tudi plastika, papir in steklo. V mestu so odstranili večina košev in na plažah jih tudi ni, vsaj kjer je občina Rab, verjetno so tudi drugje dvignili cene in pač domačini in turisti mečejo v morje in grmovje (letos prvič videl vreče v grmovju na plaži).Žal balkansko razmišljanje, namesto, da bi bilo čim več košev in stem manj smeti v naravi.
morje, morje...
Uporabniški avatar
Roberth1
Admiral
Prispevkov: 2042
Pridružen: Po Avg 15, 2011 20:32
Kraj: Kranj - Vraniči - Červar

Re: Smeti v Jadranu in na otokih

OdgovorNapisal/-a Roberth1 » Po Avg 01, 2022 17:52

So le izmučeni od kasiranja ... je potrebno od barke do barke, od jutra do večera.... pa saj je bilo večkrat predlagano, da pošljejo eure... in ne bilo ne smeti, ne trpljenja pod soncem s pobiranjem metrine...
https://vodovod-rh.si/
Uporabniški avatar
PogachnyK
Admiral
Prispevkov: 742
Pridružen: Ne Feb 26, 2012 11:09

Re: Smeti v Jadranu in na otokih

OdgovorNapisal/-a PogachnyK » Po Avg 01, 2022 19:45

1000000€ kazni, za nepravilno odloženo smet....


Potem pa da vidim junaka :twisted:
Hvala na razumevanju
Uporabniški avatar
MareC
Admiral
Prispevkov: 3289
Pridružen: Če Mar 06, 2008 08:20
Kraj: Ljubljana... Otok

Re: Smeti v Jadranu in na otokih

OdgovorNapisal/-a MareC » Po Avg 01, 2022 20:47

pajer1 napisal/-a:.
Sem se, smo se vrnili s plovbe po Jadranu.
Umag, Lošinj, Ilovik, Premuda, Ist, Molat, Dugi-Božava, Rivanj, Iž-vzhodna stran, Sali, Zaglav, Krknata-zahod, Krknata-sever, Iž-zahodna stran, Dugi-Dumboka, Lošinj, Unije, Umag.
Skoraj tri tedne in nekako vse štimalo, tehnika delovala bp, lepih rib za najest dovolj, malo prevroče noči, ampak se zdrži.

Moti me pa velika količina smeti v vodi, na kopnem, na otokih, ki sem jih navedel. Ist je pa izstopajoč. Da v štirih dneh ne uspejo pospravit , očistit polne koše, je pa preveč. Iste smeti pred "diving" centrom sem dobil čez deset dni, ko sem se vračal. Kup od rmbalaže iz trgovine je bil poleg samo večji.

Najbolj urejeno je bilo pa na Unijah.

Groza me je, ko pomislim, kje bo to končalo. Recikliranja ni in .....

.


Pajer, ja res je na našem otoku je to rešeno , imamo dovolj kontejnerjev za reciklažo, vsak dan vozijo smeti na Lošinj in glede tega so Unije res lahko za vzor drugim
navtik_borut
Admiral
Prispevkov: 701
Pridružen: Ne Maj 05, 2013 20:46

Re: Smeti v Jadranu in na otokih

OdgovorNapisal/-a navtik_borut » To Avg 02, 2022 07:16

Tudi po zalivih je prava žalost na kopnem (kar nanese morje na obalo).
Enako, če nadaneš masko in pogledaš na dno zaliva. Pogosto na parih kvadratnih metrih vidiš deset ali več kosov smeti (plastenke, pločevinke, ...) :( Npr. zaliv pri Jezerih na Murterju. Tudi malenkost odmaknjeni otoki niso izjema, npr. Žirje.
Uporabniški avatar
Marchi
Admiral
Prispevkov: 6954
Pridružen: Če Apr 17, 2008 11:08

Re: Smeti v Jadranu in na otokih

OdgovorNapisal/-a Marchi » To Avg 02, 2022 09:27

Recimo, da je ena od rešitev, da zmanjšamo količino odpadkov. Niti slučajno nočem moralizirat, ker je to res globalni problem, saj se smeti producirajo v proizvodnji, ne pri potrošniku. Mogoče samo zapišemo primere dobrih praks ravnanja z odpadki na plovilu, pa komu pomagamo k bolj eko/trajnostni drži glede tega.

Embalaža je največji problem, ker je je tudi količinsko največ. Bio gre lahko v morje, tako da to ne bi smela biti težava.
Torej glede embalaže veliko lahko naredimo, če ji zmanjšamo volumen in ne mečemo v smeti celih plastenk, piksen. Piksno pohodiš in dobiš 10% volumna, plastenko "zadaviš", tetrapak zložiš itd. Na ta način, lahko 14 dni zbiraš embalažo, brez da bi obremenjeval otoške kontejnerje in tudi na barki bo vedno prostor, za kakšno vrečo skompresirane embalaže, ki ne smrdi. Če se le da, smeti odloži na celini, ne na otokih. Na celini je infrastruktura upravljanja s smetmi boljša.

Nesnaga po otokih pa je res neouksna. Boljš bi bilo, če košev sploh ne bi nastavili, če jih ne mislijo praznit. Verjetno je tudi tu pomanjkanje kadra. Ampak sezona bo pa rekordna, tudi glede smeti :roll:
Nazadnje spremenil Marchi, dne To Avg 02, 2022 10:38, skupaj popravljeno 1 krat.
weta
Admiral
Prispevkov: 1201
Pridružen: Po Nov 05, 2007 13:05

Re: Smeti v Jadranu in na otokih

OdgovorNapisal/-a weta » To Avg 02, 2022 10:38

jaz opažam, da so glavni smetnjakarji domačini oziroma domači turisti. Če govorimo o Hrvaški. Ponavadi za takimi ostane največ zadev. Tudi hladilniki, špargeti, pralni stroji, kamionske gume na dnu po zalivih daleč od civilizacije, dvomim, da so padli s turističnih čolnov.
Smetijo tudi drugi, da bo jasno, vendar opažam zadnja leta precejšnje izboljšanje pri naših višegrajskih bratih. So se precej popravili. velika večina jih za sabo ne pusti smeti.
Druga stvar so pa potem naplavljene smeti, ki se pač glede na valove, morske tokove itd, pač nekje odlagajo. Nekaj je verjetno iz obale z vetrom odnešeno, precej pa je kakšne navtične embalaže (o tem ali je namerno kantica dvotaktola zapustila plovilo ali jo je med plovbo odpihnilo, ne bom špekuliral).
Pa precejšnji onesnaževalci so tudi ribiči....tega njihovega sranja se kje najde na kupe.

Mene osebno pa najbolj motijo fekalije, ki jih s plovil zjutraj ob izplutju proti odprtemu izpumpajo in zmleto spustijo v morje. Te zadeve, tudi če so spuščene par kilometrov od obale, zelo lepo prinese marsikje do obale, na plažo, v špice zalivov in podobno in se to potem kako uro dve peni ob valovanju. Ker sem bil velikokrat priča temu, tudi podpiram neke predloge, da bi se prepovedalo mlinčke in pucanje sekretov s čolnov, ampak bi se to v kantici v marini spraznilo. Vem da se ne boste strinjali z mano, ampak to je pogled nekoga, ki je marsikje in veliko na obali ali na kajaku.
Uporabniški avatar
gregor.n
Admiral
Prispevkov: 4390
Pridružen: Pe Apr 04, 2008 10:26
Kraj: Zanzibar
Kontakt:

Re: Smeti v Jadranu in na otokih

OdgovorNapisal/-a gregor.n » To Avg 02, 2022 11:08

Here we go again...
https://medisken.si
Uporabniški avatar
H2O
Admiral
Prispevkov: 7546
Pridružen: Po Apr 02, 2007 09:52

Re: Smeti v Jadranu in na otokih

OdgovorNapisal/-a H2O » To Avg 02, 2022 11:21

Ne seri :twisted:
Uporabniški avatar
Nikola T.
Admiral
Prispevkov: 5111
Pridružen: Ne Nov 29, 2009 21:12
Kraj: Lj.-Trzin-Izola-Devin
Kontakt:

Re: Smeti v Jadranu in na otokih

OdgovorNapisal/-a Nikola T. » To Avg 02, 2022 13:53

weta napisal/-a:...Mene osebno pa najbolj motijo fekalije, ki jih s plovil zjutraj ob izplutju proti odprtemu izpumpajo in zmleto spustijo v morje. Te zadeve, tudi če so spuščene par kilometrov od obale, zelo lepo prinese marsikje do obale, na plažo, v špice zalivov in podobno in se to potem kako uro dve peni ob valovanju. Ker sem bil velikokrat priča temu, tudi podpiram neke predloge, da bi se prepovedalo mlinčke in pucanje sekretov s čolnov, ampak bi se to v kantici v marini spraznilo. Vem da se ne boste strinjali z mano, ampak to je pogled nekoga, ki je marsikje in veliko na obali ali na kajaku.
:shock:
Z vsem spoštovanjem ampak ti nimaš niti najmanjšega pojma o čem govoriš!!!
Zamešal si ne samo jabolke in hruške, ampak borovnice z lubenicami!
Uporabniški avatar
Paco
Admiral
Prispevkov: 1682
Pridružen: Ne Okt 01, 2017 15:05
Kraj: Lj-Pag

Re: Smeti v Jadranu in na otokih

OdgovorNapisal/-a Paco » To Avg 02, 2022 15:27

Jest sem pa mau ferbčen.

A mi lahko prosim nekdo da naslove crpalisc , lokacije pa telefonske kjer lohka holding tank spraznis na Hrvaski obali?

Thx
pojdi se z bikom bost!
Uporabniški avatar
gregor.n
Admiral
Prispevkov: 4390
Pridružen: Pe Apr 04, 2008 10:26
Kraj: Zanzibar
Kontakt:

Re: Smeti v Jadranu in na otokih

OdgovorNapisal/-a gregor.n » To Avg 02, 2022 21:46

H2O napisal/-a:Ne seri :twisted:

Sej ne, jaz še prdnem u vakuumsko vrečko in pol nesem u bioplinarno :mrgreen:
https://medisken.si
Uporabniški avatar
dole
Viceadmiral
Prispevkov: 347
Pridružen: Če Mar 05, 2009 16:38
Kraj: gorenjska - center galaksije

Re: Smeti v Jadranu in na otokih

OdgovorNapisal/-a dole » Sr Avg 03, 2022 07:21

Bruhamo pa ja lahko čez, no upam da ! :?
mirno morje

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 5 gostov