Trčenje na Kornatih

Tukaj lahko razpravljate o vsem, kar ne sodi v nobeno od zgornjih rubrik. Vseeno naj ne vsebuje preveč politike, verskega prepričanja in podobnega, kar lahko hitro preveč razdvaja ljudi!

Moderatorji: moderator2, moderator

CAR
Admiral
Prispevkov: 2272
Pridružen: Sr Mar 26, 2008 19:54
Kraj: Ljubljana - ACI Supetarska draga - Rab

Trčenje na Kornatih

OdgovorNapisal/-a CAR » Po Jun 12, 2023 11:34

You can't control the wind, but you can adjust your sails.
Uporabniški avatar
modro morje
Viceadmiral
Prispevkov: 362
Pridružen: Ne Jan 21, 2018 11:54
Kraj: Ljubljana - Krk

Re: Trčenje na Kornatih

OdgovorNapisal/-a modro morje » Po Jun 12, 2023 12:39

CAR napisal/-a:https://www.24ur.com/novice/tujina/na-kornatih-trcili-jadrnica-in-motorni-coln-s-slovenskimi-potniki.html
Glede na sliko krmnega dela, meni zgleda, da je motorni čoln trčil v jadrnico (in krmarja), ne pa obratno, kakor navaja članek. Razen če je jadrnico krmar vozil z veliko brzino rikverc, kar bi blo zlo nenavadno.

Tuki je originalni članek iz index.hr , ki pa nikakor ne navaja, da je povzročitelj jadrnica:
https://www.index.hr/vijesti/clanak/kod ... 70757.aspx
Nazadnje spremenil modro morje, dne Po Jun 12, 2023 12:48, skupaj popravljeno 1 krat.
Navigare vivere est.
nac
Admiral
Prispevkov: 623
Pridružen: Če Jul 02, 2009 22:18

Re: Trčenje na Kornatih

OdgovorNapisal/-a nac » Po Jun 12, 2023 12:42

A to je jadrnico “s ceste vrglo”,da je s krmo udaril???
Uporabniški avatar
Nikola T.
Admiral
Prispevkov: 5113
Pridružen: Ne Nov 29, 2009 21:12
Kraj: Lj.-Trzin-Izola-Devin
Kontakt:

Re: Trčenje na Kornatih

OdgovorNapisal/-a Nikola T. » Po Jun 12, 2023 19:13

Jadrnica je imela odprta jadra in kot taka ima absolutno prednost ne glede na okoliščine.

Že stokrat sem pisal, da motorne barke plujejo veliko preblizu jadrnic, ko jih prehitevajo. Neredko pa sem tudi sam doživel, da so mi pičili direktno na krmo in na mojo srečo zadnji hip odvili. Sem mislil, da gre za slučaj in sem za več stopinj spremenil smer, da se izognem pa so me kljub temu lovili po krmi čeprav sem bil daleč od njihove prvotne poti. Takemu početju ne bi bilo možno reči nesreča, če bi me nabili po krmi! Na žalost se to dogaja prepogosto.
Kovač
Viceadmiral
Prispevkov: 556
Pridružen: Sr Okt 02, 2019 22:01

Re: Trčenje na Kornatih

OdgovorNapisal/-a Kovač » Po Jun 12, 2023 20:57

Jaz motornjakarjev enostavno ne štekam. Določen procent od njih so res bumbarji .
Zadnjič mi je eden v koridorju izvoza iz marine nabil gas, da me je konkretno premetalo. On je šel ven, jaz pa notr.

To sam gruntajo kako bodo nabili gas, misleč da ga iz obale full občudujejo.

Važno da je brazda zadaj, kaj se dogaja naprej in bočno pa
...... :cry:
msisko
Višji štabni vodnik
Prispevkov: 23
Pridružen: Če Dec 08, 2022 16:28

Re: Trčenje na Kornatih

OdgovorNapisal/-a msisko » Po Jun 12, 2023 21:51

Počakajmo uradno poročilo in ne ugibajmo kdo je kriv. Po mojih izkušnjah vsak deseti ne upošteva pravil izogibanja in misli, da na morju velja pravilo mičnejšega. Najhujši so po mojih izkušnjah Italijani.
Uporabniški avatar
ljubo
Admiral
Prispevkov: 1206
Pridružen: To Mar 09, 2010 07:36
Kraj: NOVA GORICA

Re: Trčenje na Kornatih

OdgovorNapisal/-a ljubo » Po Jun 12, 2023 22:32

Po videnih slikah je ropotavnik nagazil na krmo s premcem. Zanimivo je da motornjak nima večjih poškodb, jadrnica ima pa poškodovan poleg kokpita tudi podvodni del. Glede tega da je še jambor padel je morala bit velika hitrost motornjaka. Ne bi rekel, da je prevozil jadrnico se je pa moral kr krepko povzpeti na njo. Tako kot pravi Nikola pri tem je krivda povsem jasna. Če pa je krivda skiperke bo pa zanimivo slišati razlago.
pomisli in zgodilo se bo
Kovač
Viceadmiral
Prispevkov: 556
Pridružen: Sr Okt 02, 2019 22:01

Re: Trčenje na Kornatih

OdgovorNapisal/-a Kovač » To Jun 13, 2023 06:43

To je približno tako, kot če polž prečka cesto. Razen sreče, nima veliko maneverskega prostora, da zbeži avtu.
Uporabniški avatar
H2O
Admiral
Prispevkov: 7546
Pridružen: Po Apr 02, 2007 09:52

Re: Trčenje na Kornatih

OdgovorNapisal/-a H2O » To Jun 13, 2023 08:46

Spet si jadralci dajete duška z udrihanjem po motornjakih :roll:

To se pač zgodi, če izsiljuješ prednost. Pešec ima na prehodu za pešce tudi prednost pred tovornjakom, pa nihče pri zdravi pameti ne skače pred bližajoč tovornjak :roll:

Jadralci pa to ves čas počnete. Že večkrat se mi je zgodilo, da je jadrnica iznenada zavila pred mene in sem se ji komaj izognil.
Uporabniški avatar
Nikola T.
Admiral
Prispevkov: 5113
Pridružen: Ne Nov 29, 2009 21:12
Kraj: Lj.-Trzin-Izola-Devin
Kontakt:

Re: Trčenje na Kornatih

OdgovorNapisal/-a Nikola T. » To Jun 13, 2023 09:02

H2O napisal/-a:...To se pač zgodi, če izsiljuješ prednost...

Imaš prav!!!
Ni pa vprašanja kdo ima prednost v tem primeru.

Preglej navtične učbenike, je tam vse lepo opisano.
Ve se tudi s kakšno hitrostjo se sme pluti blizu obale-otočka.
Uporabniški avatar
H2O
Admiral
Prispevkov: 7546
Pridružen: Po Apr 02, 2007 09:52

Re: Trčenje na Kornatih

OdgovorNapisal/-a H2O » To Jun 13, 2023 09:16

Nikola T. napisal/-a:
H2O napisal/-a:...To se pač zgodi, če izsiljuješ prednost...

Imaš prav!!!
Ni pa vprašanja kdo ima prednost v tem primeru.

Če na prehodu za pešce skočiš pred tovornjak, tudi ni vprašanja, kdo je imel prednost, ampak te bo pač razmazal po prehodu :roll:

A si videl, kaj se je zgodilo skiperju?

Slika
Uporabniški avatar
pinosat
Admiral
Prispevkov: 778
Pridružen: To Avg 16, 2011 13:39
Kraj: Maribor
Kontakt:

Re: Trčenje na Kornatih

OdgovorNapisal/-a pinosat » To Jun 13, 2023 09:24

Nikola T. napisal/-a:Preglej navtične učbenike, je tam vse lepo opisano.


To je sicer res, ampak marsikaj je napisano, pa je včasih bolje uporabljati ZKP ( zdravo kmečko pamet ). Sicer ni v povezavi s to temo, ampak jaz sem že 2x plačal kazen za vožnjo s kolesom po pločniku, pa vedno rečem policaju, da tudi naslednjič jo bom, ker, kjer je le možno, se peljem po pločniku, ne po cesti.

Skiperki čimlažje in hitro okrevanje, kolikor sem prebral, ima odprt zlom noge.
Vsak dan v vsakem pogledu vse bolj in bolj napredujem...
Uporabniški avatar
ljubo
Admiral
Prispevkov: 1206
Pridružen: To Mar 09, 2010 07:36
Kraj: NOVA GORICA

Re: Trčenje na Kornatih

OdgovorNapisal/-a ljubo » To Jun 13, 2023 09:58

Primerjava med prometom na morju in prometom na cesti je tu čisto mimo vsega z obilico sarkazma. No ja kot povsod je delitev na ene in druge zadaj pa je le človek, ki se pelje vsak s svojim plovilom. Dejstvo je, da marsikateri ni izkusil kako zgleda na jadrnici, ko ti motornjak z veliko hitrostjo zapelje tik ob jadrnici še posebno , ko jadra z šibkim vetrom. In tisti ki to proba se bo naslednjič odpeljal daleč naokoli. Hitri manavri z jadrnico, ki pluje z jadri so skoraj nemogoč še posebno ob šibkem vetru. Zato imajo jadrnice prednost pred motornjaki. Kot povsod se dogajajo nesreče in se bojo. Kot sm napisal zelo zanimivo bo videt razplet tega. Skiperka naj čimprej okreva in mislim, da tu je imela veliko srečo pa tdi ostali.
pomisli in zgodilo se bo
Uporabniški avatar
H2O
Admiral
Prispevkov: 7546
Pridružen: Po Apr 02, 2007 09:52

Re: Trčenje na Kornatih

OdgovorNapisal/-a H2O » To Jun 13, 2023 10:29

ljubo napisal/-a:Primerjava med prometom na morju in prometom na cesti je tu čisto mimo vsega z obilico sarkazma.

Nobenega sarkazma ni bilo, hotel sem samo ponazorit, kako nespametno in nevarno je lahko zanašanje na svojo prednost.

Meni ne pade na pamet, da bi na prehodu skočil pred tovornjak in se zanašal na to, da se bo že pravočasno ustavil, ker imam pač prednost :roll:

Tudi jadralcem bi moralo bit jasno, da 20 ton težka motorna barka na avtopilotu težko hitro ustavi, ali se jim izogne, če iznenada spremenijo smer in ji presekajo pot.
Uporabniški avatar
Nikola T.
Admiral
Prispevkov: 5113
Pridružen: Ne Nov 29, 2009 21:12
Kraj: Lj.-Trzin-Izola-Devin
Kontakt:

Re: Trčenje na Kornatih

OdgovorNapisal/-a Nikola T. » To Jun 13, 2023 11:01

Brane večkrat so ti povedali, da je jadrnica počasna in manevrsko zelo omejena še posebej, ko pluje na jadra!

Dejstvo je, da se MORATE motornjakarji zavedati, da je takrat varnost v vaših rokah in nimate kaj glisirat v neposredni bližini jadrnic še posebej ne po krmi in na razdalji, ko je prepozno za kakršen koli varen manever izogibanja trčenja.

Na žalost moje in kot izgleda večine jadralcev izkušnje potrjujejo netolerantnost in nespoštovanje osnovnih načel varne plovbe s strani skiperjev motornih plovil. Ne rečem, da ste vsi takšni, vendar že tvoje besede v teh odgovorih mi vzbujajo skrb, ker vidim, da nočeš(te) dojeti poante in dokler bo tako razmišljanje prisotno bodo nesreče prepogoste. Že ena taka nesreča je preveč še posebej, ko so ogrožena življenja. Še dobro, da ni jambor padel na kakšnega otroka. Neverjetno srečo so imeli, da so ostali živi.

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 4 gosti