Trčenje na Kornatih

Tukaj lahko razpravljate o vsem, kar ne sodi v nobeno od zgornjih rubrik. Vseeno naj ne vsebuje preveč politike, verskega prepričanja in podobnega, kar lahko hitro preveč razdvaja ljudi!

Moderatorji: moderator2, moderator

Uporabniški avatar
AEgir
Admiral
Prispevkov: 5977
Pridružen: Če Okt 04, 2012 20:29

Re: Trčenje na Kornatih

OdgovorNapisal/-a AEgir » Pe Jun 16, 2023 14:01

H2O napisal/-a:
AEgir napisal/-a:Sicer pa pri vžganem (hidro) avtopilotu lahko odviješ brez problema takoj.

Ne vem, kaj si mislil s hidro avtopilotom, ampak jaz še na nobenem avtopilotu nisem mogel odvit, dokler ga nisem izklopil, pa sem jih imel že kar nekaj.


Hidravlični. Če je hidravlični lahko odviješ pri kerem kol čolnu. Sicer bo avtopilot po tem to deviacijo nazaj korigiral ampak v sili lahko ti zaviješ vedno ne glede na to kaj dela ap.

Ti sam vedel nisi da lahko odviješ ker dvomim da bi mel vse te avtopilote neke x verzije ki sploh dovoljene niso.

Nobena naprava ne na čolnu, ne v nobenem plovilu/vozilu ne sme blokirati tvoje sposobnosti v trenutku spremeniti smeri če se tako odločiš.
Nazadnje spremenil AEgir, dne Pe Jun 16, 2023 14:06, skupaj popravljeno 1 krat.
Finally, give that old outboard a hug—everyone needs some love now and again.
weta
Admiral
Prispevkov: 1201
Pridružen: Po Nov 05, 2007 13:05

Re: Trčenje na Kornatih

OdgovorNapisal/-a weta » Pe Jun 16, 2023 14:05

evovii napisal/-a:No zdej pa ko so videli kaksne bedarije pisemo so pa spremenili mnenje :shock: :twisted: ....
Kriv je motornjakar...
https://www.morski.hr/zadarska-policija ... R43RQHfKR0


saj to je tako kot pri naši vladi....danes tako, jutri tako
Jonc
Naddesetnik
Prispevkov: 8
Pridružen: Če Apr 27, 2023 17:03

Re: Trčenje na Kornatih

OdgovorNapisal/-a Jonc » Pe Jun 16, 2023 14:16

Ali je jadrnica jadrala ali ne, je glede prednosti čisto vseeno, saj jo je gliser očitno prehiteval in bi se ji moral umakniti. Mislim si, da je imel na gliserju vklopljenega avtopilota, skiper pa ni bil pozoren (samo za sekundo je skočil po pir?). Skiperka na jadrnici je bila za krmilom, saj jo je s krmilom vred nabil v kabino. Verjetno pa se res ni začela že 200 m prej umikati, saj po marsikateri izkušnji jadralcev (tudi moji), ti gliserji radi pičijo tik mimo krme, tudi če se umikaš.
Upam, da bo s skiperko vse v redu, ker po poškodbah barke sodeč, je dobro, da je sploh živa.
https://net.hr/video/nesreca-s-jedrilic ... 4f1abfd486
igor_k
Viceadmiral
Prispevkov: 355
Pridružen: So Okt 27, 2012 23:07

Re: Trčenje na Kornatih

OdgovorNapisal/-a igor_k » Pe Jun 16, 2023 15:37

Saj drugače ne more biti, razen če je jadrnica vozila vzvratno.
Če se nekomu zapičiš v rit si kriv.
Uporabniški avatar
H2O
Admiral
Prispevkov: 7546
Pridružen: Po Apr 02, 2007 09:52

Re: Trčenje na Kornatih

OdgovorNapisal/-a H2O » Pe Jun 16, 2023 16:42

AEgir napisal/-a:
H2O napisal/-a:
AEgir napisal/-a:Sicer pa pri vžganem (hidro) avtopilotu lahko odviješ brez problema takoj.

Ne vem, kaj si mislil s hidro avtopilotom, ampak jaz še na nobenem avtopilotu nisem mogel odvit, dokler ga nisem izklopil, pa sem jih imel že kar nekaj.


Hidravlični. Če je hidravlični lahko odviješ pri kerem kol čolnu. Sicer bo avtopilot po tem to deviacijo nazaj korigiral ampak v sili lahko ti zaviješ vedno ne glede na to kaj dela ap.

Ti sam vedel nisi da lahko odviješ ker dvomim da bi mel vse te avtopilote neke x verzije ki sploh dovoljene niso.

Nobena naprava ne na čolnu, ne v nobenem plovilu/vozilu ne sme blokirati tvoje sposobnosti v trenutku spremeniti smeri če se tako odločiš.

Ne bo držalo. Vsaj ne na Raymarine avtopilotu, kjer moraš pritisnit standby, če hočeš ročno zavit. Pa tudi ko pritisneš standby, traja nekaj časa (recimo sekundo, ali dve), preden "spusti".
Uporabniški avatar
motorni
Admiral
Prispevkov: 2530
Pridružen: Po Maj 14, 2007 00:04
Kraj: Zagorje

Re: Trčenje na Kornatih

OdgovorNapisal/-a motorni » Pe Jun 16, 2023 17:22

Prebral sem tisto na morski.hr o obeh policijskih poročilih. Pa mi sploh ni jasno, kako lahko pri tako pomembni stvari, od katere je odvisna tudi kazenska in materialna odgovornost, nekdo spiše nekaj takega.
__________________
lp
motorni
Uporabniški avatar
AEgir
Admiral
Prispevkov: 5977
Pridružen: Če Okt 04, 2012 20:29

Re: Trčenje na Kornatih

OdgovorNapisal/-a AEgir » Pe Jun 16, 2023 20:09

H2O napisal/-a:
AEgir napisal/-a:
H2O napisal/-a:Ne vem, kaj si mislil s hidro avtopilotom, ampak jaz še na nobenem avtopilotu nisem mogel odvit, dokler ga nisem izklopil, pa sem jih imel že kar nekaj.


Hidravlični. Če je hidravlični lahko odviješ pri kerem kol čolnu. Sicer bo avtopilot po tem to deviacijo nazaj korigiral ampak v sili lahko ti zaviješ vedno ne glede na to kaj dela ap.

Ti sam vedel nisi da lahko odviješ ker dvomim da bi mel vse te avtopilote neke x verzije ki sploh dovoljene niso.

Nobena naprava ne na čolnu, ne v nobenem plovilu/vozilu ne sme blokirati tvoje sposobnosti v trenutku spremeniti smeri če se tako odločiš.

Ne bo držalo. Vsaj ne na Raymarine avtopilotu, kjer moraš pritisnit standby, če hočeš ročno zavit. Pa tudi ko pritisneš standby, traja nekaj časa (recimo sekundo, ali dve), preden "spusti".


Ne. Nč ne spusti ker niti nč ne drži. Raymarine razn da je počasen deluje isto kot ostali, v hidravličnem smislu je identično.

V zadnih par letih sem 20 takih sistemov postavil, razstavil, popravil, zamenjal tudi več forumašem tle tko da kar intimno poznam delovanje teh zadev.

Tole je princip. Če ti vrtiš hitreje kot ap pumpa, voziš ti.

Slika
Finally, give that old outboard a hug—everyone needs some love now and again.
Uporabniški avatar
H2O
Admiral
Prispevkov: 7546
Pridružen: Po Apr 02, 2007 09:52

Re: Trčenje na Kornatih

OdgovorNapisal/-a H2O » Pe Jun 16, 2023 20:59

Ne vem kakšne sisteme si postavil, jaz sem imel že šest Raymarinovih avtopilotov na 14 do 17 metrov dolgih barkah z dvemi motorji in osovinami in na nobeni ni bilo možno ročno zavit, dokler nisem ugasnil avtopilota. Ko je bil aktiven, sem lahko zavijal samo z avtopilotom (s pritiskanjem + ali -).
Uporabniški avatar
ljubo
Admiral
Prispevkov: 1206
Pridružen: To Mar 09, 2010 07:36
Kraj: NOVA GORICA

Re: Trčenje na Kornatih

OdgovorNapisal/-a ljubo » Pe Jun 16, 2023 21:28

evovii napisal/-a:No zdej pa ko so videli kaksne bedarije pisemo so pa spremenili mnenje :shock: :twisted: ....
Kriv je motornjakar...
https://www.morski.hr/zadarska-policija ... R43RQHfKR0


Sej drugače ne more bit.
pomisli in zgodilo se bo
Uporabniški avatar
AEgir
Admiral
Prispevkov: 5977
Pridružen: Če Okt 04, 2012 20:29

Re: Trčenje na Kornatih

OdgovorNapisal/-a AEgir » Pe Jun 16, 2023 21:45

H2O napisal/-a:Ne vem kakšne sisteme si postavil, jaz sem imel že šest Raymarinovih avtopilotov na 14 do 17 metrov dolgih barkah z dvemi motorji in osovinami in na nobeni ni bilo možno ročno zavit, dokler nisem ugasnil avtopilota. Ko je bil aktiven, sem lahko zavijal samo z avtopilotom (s pritiskanjem + ali -).


Sem delal tudi na osovinskih barkah. Zdej mava nedoločnike, sej možno, ne rečem. Vsak dan zvem kaj novega. Pa vendar me zanima ker sistem? Mogoče da je servo ojačan pa servo ne sodeluje dokler ap dela ampak vseeno bi moral volan prevladat vse ostalo ker je to osnovna ideja.
Finally, give that old outboard a hug—everyone needs some love now and again.
Uporabniški avatar
H2O
Admiral
Prispevkov: 7546
Pridružen: Po Apr 02, 2007 09:52

Re: Trčenje na Kornatih

OdgovorNapisal/-a H2O » Pe Jun 16, 2023 21:55

Ne vem ker sistem. Tovarniško vgrajen Raymarine avtopilot na 10 let starem Azimutu 50 in Atlantisu 54. Pa na Azimutu S6 je bila ista pašta. Nej Nikola T pove, on bo zihr vedu. Sej lahko, da imava oba prav :wink:
UrbanBatic
Kontraadmiral
Prispevkov: 263
Pridružen: Ne Maj 15, 2016 10:24
Kraj: Waj

Re: Trčenje na Kornatih

OdgovorNapisal/-a UrbanBatic » Pe Jun 16, 2023 23:02

motorni napisal/-a:Prebral sem tisto na morski.hr o obeh policijskih poročilih. Pa mi sploh ni jasno, kako lahko pri tako pomembni stvari, od katere je odvisna tudi kazenska in materialna odgovornost, nekdo spiše nekaj takega.

UrbanBatic napisal/-a:
evovii napisal/-a:Evo kriv je jadralec.... da se boste lazje naprej kregali :wink:
https://www.morski.hr/policija-za-sudar ... MEVwFH15C0

Morski.hr je bolj kot ena Lady ali neko drugo rumenilo. Malo sem pregledal večje medije po HR in noben ne omenja kdo naj bi bil kriv. Uradno pa sploh ne.

Ne veljajo kot nek svetilnik zaupanja. :D
Uporabniški avatar
Nikola T.
Admiral
Prispevkov: 5111
Pridružen: Ne Nov 29, 2009 21:12
Kraj: Lj.-Trzin-Izola-Devin
Kontakt:

Re: Trčenje na Kornatih

OdgovorNapisal/-a Nikola T. » So Jun 17, 2023 09:13

H2O napisal/-a:Ne vem ker sistem. Tovarniško vgrajen Raymarine avtopilot na 10 let starem Azimutu 50 in Atlantisu 54. Pa na Azimutu S6 je bila ista pašta. Nej Nikola T pove, on bo zihr vedu. Sej lahko, da imava oba prav :wink:

Večja plovila, ki uporabljajo CR (constant Running) črpalke ni možno upravljati ročno dokler ne izklopiš AP! Primer H2Ojevih bark.

Plovila s klasično hidravlično črpalko v kolikor imajo vgrajen majhen cilinder na krmilu in relativno veliko črpalko na krmilu - volanu lahko za nekaj trenutkov celo malce spremeniš smer. Pri sodobnih giro kompasih in ob vgrajenem senzorju pozicije krmila AP reagira tako hitro, da v manj kot 100msek začne popravljati smer in ročno upravljanje krmila ni možno!

Plovila z vgrajenimi mehanskimi pogoni linear drive s sklopko NI možno pod nobenim pogojem upravljati krmila ročno niti za milimeter dokler AP ni izklopljen. AP računalnik upravlja z električno sklopko pogona in dokler ta ne spusti je krmilo togo in ga ne moreš premakniti.

Za pomožne linearne pogone katere se natakne na krmilo logično, da ga je potrebno fizično sneti s krmila, da bi prevzel krmilo. Prav tako je potrebno ročno odpreti sklopko na volanskem pogonu, da bi skiper lahko prevzel upravljanje plovila.

Da povzamem, Sprememba smeri je bila možna zgolj pri starejših AP, ki so zelo počasi reagirali in obenem črpalka avtopilota ni bila pravilno dimenzionirana na hidravlični krmilni sistem plovila. Če plovilo dobro uboga krmilo-volan kljub delujočem AP je to prvi znak, da je hidravlična črpalka avtopilota pod-dimenzionirana!
Uporabniški avatar
AEgir
Admiral
Prispevkov: 5977
Pridružen: Če Okt 04, 2012 20:29

Re: Trčenje na Kornatih

OdgovorNapisal/-a AEgir » So Jun 17, 2023 09:35

Sem na začetku omenil da govorim za hidro sisteme.

Jaz imam žiroskopski kompas in trenutno aktualen simradov avtopilot s črpalko za 10m čoln na 6m čolnu (predimenzionirana) in z lahkoto odvijem če se pojavi kaj pred čolnom.

Črpalka odreagira takoj ampak ker deluje s konstsntno hitrostjo, jaz pa volana ne vrtim konstantno ampak sunkovito, lahko popravim če je sila, on pa potem žene črpalko dokler ni smer spet po njegovih merilih.

Niti enga novejšega hidravličnega sistema nisem videl, ki nebi pustil zavijat med delovanjem pa vsak let nekaj teh sistemov obdelujem.

Še ena druga stvar v povezavi s tem, men avtopilot vozi in zavija sam brez potrjevanja po ruti, ki jo nastavim. Tle smo meli že par debat, kjer si NT rekel, da to ni možno. Men točno tko deluje, zavija sam ne rabim potrjevati. To si mislil samo za Raymarine da tega ne zna al na splošno?
Finally, give that old outboard a hug—everyone needs some love now and again.
Uporabniški avatar
kasaudio
Admiral
Prispevkov: 3950
Pridružen: Po Dec 13, 2010 08:32
Kraj: Ljubljana

Re: Trčenje na Kornatih

OdgovorNapisal/-a kasaudio » So Jun 17, 2023 11:32

Sem na začetku omenil da govorim za hidro sisteme.

Jaz imam žiroskopski kompas in trenutno aktualen simradov avtopilot s črpalko za 10m čoln na 6m čolnu (predimenzionirana) in z lahkoto odvijem če se pojavi kaj pred čolnom.

Črpalka odreagira takoj ampak ker deluje s konstsntno hitrostjo, jaz pa volana ne vrtim konstantno ampak sunkovito, lahko popravim če je sila, on pa potem žene črpalko dokler ni smer spet po njegovih merilih.

Niti enga novejšega hidravličnega sistema nisem videl, ki nebi pustil zavijat med delovanjem pa vsak let nekaj teh sistemov obdelujem.

Še ena druga stvar v povezavi s tem, men avtopilot vozi in zavija sam brez potrjevanja po ruti, ki jo nastavim. Tle smo meli že par debat, kjer si NT rekel, da to ni možno. Men točno tko deluje, zavija sam ne rabim potrjevati. To si mislil samo za Raymarine da tega ne zna al na splošno?


Tudi pri meni bo točko tako.

Če hočeš overridat autopilot-a potem moraš volan za željen odklon najprej hitreje vrtetda odkloniš in potem konstantno vrtet da vsiljeno smer drži. Se pravi volanska črpalka ki jo poganjajo roke, črpa hitreje kot črpalka ap. In to ne pomeni da je ap poddimenzioniran, ker v realnosti vseeno reagira precej hitro. To da lahko ročno odviješ v zadnjem trenutku pred crashom je za moje pojme nujna lastnost avtopilotov.
Xilinx Vivado HLx trainee

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 11 gostov