Trčenje na Kornatih

Tukaj lahko razpravljate o vsem, kar ne sodi v nobeno od zgornjih rubrik. Vseeno naj ne vsebuje preveč politike, verskega prepričanja in podobnega, kar lahko hitro preveč razdvaja ljudi!

Moderatorji: moderator2, moderator

Uporabniški avatar
motorni
Admiral
Prispevkov: 2530
Pridružen: Po Maj 14, 2007 00:04
Kraj: Zagorje

Re: Trčenje na Kornatih

OdgovorNapisal/-a motorni » Sr Jun 14, 2023 20:06

Ob vseh teh pogovorih in nekaj nabijanja v prazno je pa edina pomembna korist, da poskusimo izvedeti, kaj je dejansko šlo narobe. Če samo eden, ki je to bral, ne ponovi napake in s tem prepreči nesrečo, je pisanje vredno truda.
__________________
lp
motorni
Uporabniški avatar
AEgir
Admiral
Prispevkov: 5977
Pridružen: Če Okt 04, 2012 20:29

Re: Trčenje na Kornatih

OdgovorNapisal/-a AEgir » Sr Jun 14, 2023 22:27

To je kot bi hotel analizirat in ramificirat kar gre narobe pri cestnih nesrečah. Nemogoče. Pač dva čolna sta hotela v isti prostor ob istem času pa ni šlo, kaj čmo. Desi se i najboljima.

Gledat je treba pa predvidevat mal pa ne preveč smole met.

Aja pa sto posto sta oba mela banane na krovu. :|

Slika
Finally, give that old outboard a hug—everyone needs some love now and again.
Uporabniški avatar
ljubo
Admiral
Prispevkov: 1206
Pridružen: To Mar 09, 2010 07:36
Kraj: NOVA GORICA

Re: Trčenje na Kornatih

OdgovorNapisal/-a ljubo » Če Jun 15, 2023 10:23

:D
H2O napisal/-a:
ljubo napisal/-a:Povedal sem, s tem nisem hotel nikogar prizadet oziroma poniževat.

Vem, da nisi Ljubo, pa tudi nisem prizadet, ali užaljen, ker sem se s tem že sprijaznil in me ne gane več.

Na začetku me je še motilo, oziroma mi ni bilo jasno, zakaj mi jadralci na morju kažejo sredinec, potem mi je pa prijatelj (jadralec) razložil, da jim grem na qrac, ker jim povzročam valove :roll:

Dokler sem imel gumenjake in manjše gliserje, se mi to ni nikoli dogajalo, čim sem nabavil večjo barko, so me pa začeli pozdravljati s fakičem :evil:

Očitno je sovraštvo in nestrpnost do motornjakov povezana z velikostjo njihovega plovila in višino valov, ki jih povzroča.

Zdaj imam spet 6 metrski čoln in mi nihče več ne kaže fakiča :D



A misliš zaradi veličine barke. :D :D :D .
pomisli in zgodilo se bo
Uporabniški avatar
H2O
Admiral
Prispevkov: 7546
Pridružen: Po Apr 02, 2007 09:52

Re: Trčenje na Kornatih

OdgovorNapisal/-a H2O » Če Jun 15, 2023 10:26

Itak. S 6 metrskim čolnom delam manjše valove in se počutijo manj ogrožene ob meni 8)

Da fovšije niti ne omenjam :wink:
Uporabniški avatar
evovii
Admiral
Prispevkov: 2735
Pridružen: Sr Nov 14, 2007 14:30

Re: Trčenje na Kornatih

OdgovorNapisal/-a evovii » Če Jun 15, 2023 11:25

Po mojem mnenju je motornjaku jadralec (na motor) odvzel prednost in ko so na jadrnici videli, da pač gliser ne bo spremenil smeri so na brzino v paniki odvili in zato ga je nabasal od zadaj. Če bi držal smer bi jih pa pač fasali v bok... pomoje edina logična razlaga...
Veter v laseh, travarca v zobeh ;)
polanc
Admiral
Prispevkov: 9291
Pridružen: Če Dec 04, 2008 21:00
Kraj: sevnica

Re: Trčenje na Kornatih

OdgovorNapisal/-a polanc » Pe Jun 16, 2023 07:54

Mene pa zeeeelo zanima kje je bil krmar na jahti točno tisto sekundo ko je treščilo skup,pa kam je gledal.
Uporabniški avatar
ljubo
Admiral
Prispevkov: 1206
Pridružen: To Mar 09, 2010 07:36
Kraj: NOVA GORICA

Re: Trčenje na Kornatih

OdgovorNapisal/-a ljubo » Pe Jun 16, 2023 10:22

Tega kar nas zanima iz medijev ne bomo izvedeli. Po slikah je očitno da ga je nasadil od zadaj. Pa neglede na to ne en ne drugi nista bila pozorna na dogajanje okoli njih. Mogočna je tudi varianta da sta obe barki vozili avtopilota. Zelo malo verjetnosti, da bi oba se spustila v tako bližino. Pozornost na motornjaku ki ima od pet do deset kratno hitrost od jadrnice mora bit še večja. Kr ne morem si predstavljat, da ga ni videl dovolj zgodaj brez, da ne bi spremenil smer.
pomisli in zgodilo se bo
Uporabniški avatar
modro morje
Viceadmiral
Prispevkov: 362
Pridružen: Ne Jan 21, 2018 11:54
Kraj: Ljubljana - Krk

Re: Trčenje na Kornatih

OdgovorNapisal/-a modro morje » Pe Jun 16, 2023 10:40

Motornjak na sliki ma še radar namontiran. Čemu služi tak radar?
Navigare vivere est.
Uporabniški avatar
ljubo
Admiral
Prispevkov: 1206
Pridružen: To Mar 09, 2010 07:36
Kraj: NOVA GORICA

Re: Trčenje na Kornatih

OdgovorNapisal/-a ljubo » Pe Jun 16, 2023 11:00

Sem malo računal. Predpostavka da je jadrnica vozila 5milj na uro glisar pa 35. To se pravi jadrnica 2.3 m/s glicer pa 15.6 m/s. Da ne bi prišlo do trčenja je čas dolžina jadrnice plus še širina barke recimo 15m kar znese nekaj čez 6s. Takrat je bil gliser oddaljen 90m. Če dodamo še reakcijski čas 10m. To se pravida do takrat motornjakar ni videl jadrnice in seveda skiper barke. Sam sem prevozil celi jadran z gliserjem in z jadrnico. Vem kako zgleda na enem in drugem. In koliko več pozornosti moraš posvetit na gliserju pri uključenem avtopilotu. Tako da ja zanimivo je tudi to. Koliko sta situacijo izboljšala ali pa poslabšala z manevri pred trkom. Kdo ve lahko sta zavila v isto smer. Kdo ve lahko pa gliser se sploh ni zavedal dokljer ni počilo. Zanimiva bi bila tista prava verzija.
pomisli in zgodilo se bo
Uporabniški avatar
H2O
Admiral
Prispevkov: 7546
Pridružen: Po Apr 02, 2007 09:52

Re: Trčenje na Kornatih

OdgovorNapisal/-a H2O » Pe Jun 16, 2023 11:11

ljubo napisal/-a:glicer pa 15.6 m/s

Toliko o tem, da se lahko gliser na avtopilotu izogne jadrnici, če nenadoma zavije pred njega...

Preden ugasne avtopilota minejo vsaj tri sekunde, v tem času pa prepluje 45 metrov.

Nenadno zavijanje pred 20 tonski gliser je podobno skakanju pred drveč tovornjak :roll:
Uporabniški avatar
AEgir
Admiral
Prispevkov: 5977
Pridružen: Če Okt 04, 2012 20:29

Re: Trčenje na Kornatih

OdgovorNapisal/-a AEgir » Pe Jun 16, 2023 12:19

Jadrnica je izsilila prednost in fasala čoln v rit. Se pravi nauk zgodbe bi bil da tudi če je jadrnica, ni prednost vedno ekskluzivna. Vsaj kolikor jaz vidim, dosti jadrnic ma kar prednost vedno neglede na to al motorira al ne. No tle je pa ni mela šment.

Sicer pa pri vžganem (hidro) avtopilotu lahko odviješ brez problema takoj. Nima veze al je pržgan al ne.

Motornjak ni gledal jadralec je pa iskal prednost v napačni situaciji.
Nazadnje spremenil AEgir, dne Pe Jun 16, 2023 12:24, skupaj popravljeno 1 krat.
Finally, give that old outboard a hug—everyone needs some love now and again.
fakinx
Admiral
Prispevkov: 771
Pridružen: Pe Maj 16, 2014 20:34
Kraj: Celje

Re: Trčenje na Kornatih

OdgovorNapisal/-a fakinx » Pe Jun 16, 2023 12:24

Gledat je potrebno okrog sebe in pravočasno ukrepat.
Ni vsak za vse.
:roll:
Uporabniški avatar
1stofficer
Admiral
Prispevkov: 2760
Pridružen: Sr Maj 30, 2018 13:14

Re: Trčenje na Kornatih

OdgovorNapisal/-a 1stofficer » Pe Jun 16, 2023 12:32

Primer, kako hitro lahko splet okoliscin pripelje do p*****. Najbrz si nihce tega ni zelel, pa se je vseeno zgodilo. 'Pleh' je zavarovan, upam, da se rane kmalu zacelijo, vsi pa se iz tega kaj naucimo.

Js ze od davno tako na cesti kot na morju gledam tudi okoli sebe in dopuscam, da bo kdo zaj... (tudi jaz kdaj, priznam :oops: ). Druge ni, sploh pa zadnja leta ko je guzva vse hujsa...

Me pa, cisto tehnicno, res zanima kaj je slo tu narobe. Na prvi pogled bi pomislil, da je motorc nagazil na jadrnico, ce pa sta oba motorirala pa je seveda lahko tudi 'rjuhar' (to sem tudi sam ;) ) nespretno prekrizal pot hlaponarju ta pa se ni uspel izmaknit situaciji in je pocilo.
Nazadnje spremenil 1stofficer, dne Pe Jun 16, 2023 12:37, skupaj popravljeno 2 krat.
Uporabniški avatar
H2O
Admiral
Prispevkov: 7546
Pridružen: Po Apr 02, 2007 09:52

Re: Trčenje na Kornatih

OdgovorNapisal/-a H2O » Pe Jun 16, 2023 12:35

AEgir napisal/-a:Sicer pa pri vžganem (hidro) avtopilotu lahko odviješ brez problema takoj.

Ne vem, kaj si mislil s hidro avtopilotom, ampak jaz še na nobenem avtopilotu nisem mogel odvit, dokler ga nisem izklopil, pa sem jih imel že kar nekaj.
Uporabniški avatar
evovii
Admiral
Prispevkov: 2735
Pridružen: Sr Nov 14, 2007 14:30

Re: Trčenje na Kornatih

OdgovorNapisal/-a evovii » Pe Jun 16, 2023 13:38

No zdej pa ko so videli kaksne bedarije pisemo so pa spremenili mnenje :shock: :twisted: ....
Kriv je motornjakar...
https://www.morski.hr/zadarska-policija ... R43RQHfKR0
Veter v laseh, travarca v zobeh ;)

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 9 gostov