Trčenje na Kornatih

Tukaj lahko razpravljate o vsem, kar ne sodi v nobeno od zgornjih rubrik. Vseeno naj ne vsebuje preveč politike, verskega prepričanja in podobnega, kar lahko hitro preveč razdvaja ljudi!

Moderatorji: moderator2, moderator

Uporabniški avatar
AEgir
Admiral
Prispevkov: 5986
Pridružen: Če Okt 04, 2012 20:29

Re: Trčenje na Kornatih

OdgovorNapisal/-a AEgir » So Jun 17, 2023 11:47

kasaudio napisal/-a:Tudi pri meni bo točko tako.

Če hočeš overridat autopilot-a potem moraš volan za željen odklon najprej hitreje vrtetda odkloniš in potem konstantno vrtet da vsiljeno smer drži. Se pravi volanska črpalka ki jo poganjajo roke, črpa hitreje kot črpalka ap. In to ne pomeni da je ap poddimenzioniran, ker v realnosti vseeno reagira precej hitro. To da lahko ročno odviješ v zadnjem trenutku pred crashom je za moje pojme nujna lastnost avtopilotov.


Točno to.

Ne bom trdil ampak mislim da sem to zahtrevo tudi zasledil v nekem evropskem zakonu za pomorstvo al je bil samo predlog, nekaj od tega.
Nazadnje spremenil AEgir, dne So Jun 17, 2023 12:17, skupaj popravljeno 1 krat.
Finally, give that old outboard a hug—everyone needs some love now and again.
Uporabniški avatar
H2O
Admiral
Prispevkov: 7546
Pridružen: Po Apr 02, 2007 09:52

Re: Trčenje na Kornatih

OdgovorNapisal/-a H2O » So Jun 17, 2023 12:17

No, zdaj ko veste, da jahturine na avtopilotu ne morejo na hitro zavit in preprečit trčenja, ne spreminjajte kursa, ko vas dohitevajo in jim ne prekrižajte poti v zadnjem hipu, če hočete sebi dobro. Ker to, da ste imeli prednost bo bolj slaba tolažba, če vas bo naguzila par deset tonska jahturina :roll:
Uporabniški avatar
AEgir
Admiral
Prispevkov: 5986
Pridružen: Če Okt 04, 2012 20:29

Re: Trčenje na Kornatih

OdgovorNapisal/-a AEgir » So Jun 17, 2023 12:20

Pa si probal in je trd volan al kaj?

Ker tudi če je 150m dolga ladja mora met servo ojačanje, ki ga kontrolira volja pilota, avtopilot ima pa svojo pumpo katero enako pilotova lahko override-a.

Čudno mi je da če je že toliko zamika pri izklopu, zakaj niso to raje kar na 7 minut zaokrožili za dobro mero. :lol:
Nazadnje spremenil AEgir, dne So Jun 17, 2023 12:24, skupaj popravljeno 1 krat.
Finally, give that old outboard a hug—everyone needs some love now and again.
Uporabniški avatar
H2O
Admiral
Prispevkov: 7546
Pridružen: Po Apr 02, 2007 09:52

Re: Trčenje na Kornatih

OdgovorNapisal/-a H2O » So Jun 17, 2023 12:23

Ja, trd je. Ne premakneš ga niti za milimeter.
Uporabniški avatar
AEgir
Admiral
Prispevkov: 5986
Pridružen: Če Okt 04, 2012 20:29

Re: Trčenje na Kornatih

OdgovorNapisal/-a AEgir » So Jun 17, 2023 13:08

Tlele sm našel eno zgodbico, tudi raymarine st5002 manualni override dopušča.


I have an Autohelm ST5002 in my 31' ACM Elite motor cruiser, fitted in 2000. Its manual override saved my bacon several years ago.

we were cruising at 20 knots in good weather on the Costa Brava, Catalunya. I suddenly noticed a fishing buoy straight ahead so I hit the 10° Stbd button. I had noticed a classic style sailing boat relatively far ahead to starboard, but a group of fast sports boats to port seemed more of a risk. Then I saw another half-submerged float dead ahead and closer so I hit Stbd again but realised I was now going straight for the sailboat. I panicked. I know I should have stayed calm and cut the throttle, but my immediate reaction was to grab the wheel and spin it to port. The autopilot sensed the wheel's motion and "obeyed", pulling us sharply to port. We were now heading parallel to the sailing boat and I relaxed. Immediately the autopilot started to return to its initial heading, so I again spun the wheel to port and kept at it until I finally had the good sense to hit the StandBy button and reduce speed.

I got the fright of my life, realising I could have rammed that sailing boat, seemingly carrying members of the public out with a skipper, thrown my own family members off the foredeck into the sea, etc.etc.

I now wish to replace the autopilot with a new one capable of handling a following sea in the force 6/7 winds we get fairly often around here, but very few seem to have this really useful feature!


Finally, give that old outboard a hug—everyone needs some love now and again.
Uporabniški avatar
H2O
Admiral
Prispevkov: 7546
Pridružen: Po Apr 02, 2007 09:52

Re: Trčenje na Kornatih

OdgovorNapisal/-a H2O » So Jun 17, 2023 13:23

Možno. Noben od mojih avtopilotov ni tega dopuščal.

Drugače se je pa tudi meni že zgodilo nekaj podobnega.

Na eni od bark so že v tovarni narobe zvezali (Raymarine) avtopilot, ki je prvič, ko sem ga vklopil zavil na polno v desno, direkt proti jadrnici in nisem mogel premaknit krmila niti za milimeter :roll:

Nobena tipka na avtopilotu ni reagirala, tudi standby ne :evil:

Zadnji hip sem dal motorja v ler, drugače bi se zabil v jadrnico.

Ne vem, kdo je bil bolj šokiran, jaz ali jadralci :shock:
Nazadnje spremenil H2O, dne So Jun 17, 2023 14:10, skupaj popravljeno 4 krat.
nac
Admiral
Prispevkov: 625
Pridružen: Če Jul 02, 2009 22:18

Re: Trčenje na Kornatih

OdgovorNapisal/-a nac » So Jun 17, 2023 13:30

H2O napisal/-a:Možno. Noben od mojih avtopilotov ni tega dopuščal.


….da nisi imel “ferdirbanega”??… :D :wink:
Slučajno??
polanc
Admiral
Prispevkov: 9296
Pridružen: Če Dec 04, 2008 21:00
Kraj: sevnica

Re: Trčenje na Kornatih

OdgovorNapisal/-a polanc » So Jun 17, 2023 14:14

No sem odmeril doma 50 m,poslal ženo na drug konec in ni prepoznala sem ji pokazal fakiča..beri sredinec ali prstanec..
Zdele jadram prot vrsarju 2,1 vozel je bila moja hitrost na jadra in kapučino na mizici.dohitevala me je ene 16 m jahta,lepa temna,športna,brez flaya.ene 15krat hitrejša je bla od naju z mojo mamiko.pa za ene 4 barke je bilo med nami ,lahko sem sam šalco prijel ko naju je meterski val razmetal..jadra so tolkla ker zarad ugolj sapic miso omela opore v vetru.no 2 otroka sta nama pa mahala od zadaj iz jahte..da bi jim jebal ...
No očitno je tako da mora št folžine jahte v metrih plus dolžina ziča v crntimetrih dat število 24.primer..moj je 13 cm plus 11 m barka je 24,od tega jahta je mela 16 m on podlefično do 24 je sam 8....lep dan vsem poštenim skiperjem na jadrih in motornjakarjih..
Uporabniški avatar
H2O
Admiral
Prispevkov: 7546
Pridružen: Po Apr 02, 2007 09:52

Re: Trčenje na Kornatih

OdgovorNapisal/-a H2O » So Jun 17, 2023 14:29

polanc napisal/-a:No sem odmeril doma 50 m,poslal ženo na drug konec in ni prepoznala sem ji pokazal fakiča..

Kako si ji ga pa pokazal? A si dvignu roko? Ker tko so ga meni kazali. To se s flya vidi tud na 50 metrov.

P.S. Tud jaz sem glihkar ženi pokazal fakiča s 40 metrov (dlje nisem mogel), pa ga je vidla :wink:
Nazadnje spremenil H2O, dne So Jun 17, 2023 14:47, skupaj popravljeno 1 krat.
Panty Dropper
Štabni vodnik
Prispevkov: 29
Pridružen: Po Okt 30, 2017 13:32

Re: Trčenje na Kornatih

OdgovorNapisal/-a Panty Dropper » So Jun 17, 2023 14:45

Moj Raymarine avtopilot na starem čolnu ni dopuščal ročnega krmiljenja dokler nisi pritisnil standby. Enako je sedaj tudi na novem.
Dokler ne pritisneš standby se krmilo vrti v prazno brez odpora. Govorim o hidravličnem avtopilotu.
Uporabniški avatar
H2O
Admiral
Prispevkov: 7546
Pridružen: Po Apr 02, 2007 09:52

Re: Trčenje na Kornatih

OdgovorNapisal/-a H2O » So Jun 17, 2023 15:08

Možno, da je bilo pri meni tudi tako (da se je krmilo vrtelo v prazno). Odkar sem imel zadnjo barko z avtopilotom je minilo že nekaj časa in se ne spomnim več dobro. Uglavnem ročno ni bilo možno zavijat, ko je bil avtopilot vklopljen.
Nazadnje spremenil H2O, dne So Jun 17, 2023 15:13, skupaj popravljeno 1 krat.
Uporabniški avatar
Paco
Admiral
Prispevkov: 1682
Pridružen: Ne Okt 01, 2017 15:05
Kraj: Lj-Pag

Re: Trčenje na Kornatih

OdgovorNapisal/-a Paco » So Jun 17, 2023 15:13

Garmin ima shock overide, kar pomeni ce krmilo rocno na hitro obrnes, vrze pilota ven in da komando krmilu. Stara stvar

Gaymarine je pa pac kar pac je.
pojdi se z bikom bost!
Uporabniški avatar
H2O
Admiral
Prispevkov: 7546
Pridružen: Po Apr 02, 2007 09:52

Re: Trčenje na Kornatih

OdgovorNapisal/-a H2O » So Jun 17, 2023 18:09

Paco napisal/-a:Gaymarine

:roll:
polanc
Admiral
Prispevkov: 9296
Pridružen: Če Dec 04, 2008 21:00
Kraj: sevnica

Re: Trčenje na Kornatih

OdgovorNapisal/-a polanc » So Jun 17, 2023 19:58

Tvoja boljš vid Brane :x pa 100 m je pa še dalj strsn od bark
Uporabniški avatar
H2O
Admiral
Prispevkov: 7546
Pridružen: Po Apr 02, 2007 09:52

Re: Trčenje na Kornatih

OdgovorNapisal/-a H2O » So Jun 17, 2023 20:24

Se strinjam Polanc, ampak nažalost je nerealno pričakovat, da se ti bodo vsa (motorna) plovila umikala 100m daleč. Sploh v sezoni.

Se boš moral pač sprijaznit, da ti bodo jahtaši delali valove in boš moral lovit kofe po mizi. Ali se boš moral pa tako kot Alesjo oddaljit vsaj 10 milj od obale, kjer ni take gužve.

Saj meni jahtaši tudi delajo valove (pa še bolj me razmečejo, kot tebe, ker imam manjši in lažji čoln), ampak sem se s tem sprijaznil.

Sploh smo pa to temo že večkrat na dolgo in široko obdelali, pa jo jadralci vedno znova pogrevate, ker je to za vas očitno boleča tema.

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 7 gostov