Vinjeta Hrvaška

Debata o obnašanju in pravilih na morju ter starih in novih zakonih, ki zadevajo navtiko.

Moderatorji: moderator, moderator2, pajer1

Cevecs
Poddesetnik
Prispevkov: 4
Pridružen: Če Feb 14, 2013 20:46

Vinjeta Hrvaška

OdgovorNapisal/-a Cevecs » Ne Jun 16, 2013 18:23

Zanima me če potrebujem vinjeto na Hrvaškem za čoln krajši od 3m in motor 5KS.

Hvala za odgovor in lep pozdrav!
mažko
Kapitan
Prispevkov: 192
Pridružen: Po Sep 15, 2008 22:30

OdgovorNapisal/-a mažko » Ne Jun 16, 2013 19:25

Ne
tomaz_slo
Admiral
Prispevkov: 1932
Pridružen: Če Mar 25, 2010 16:28

OdgovorNapisal/-a tomaz_slo » Ne Jun 16, 2013 22:01

mažko napisal/-a:Ne


Zakaj pa ga učiš krive vere? :evil:
Cevecs
Poddesetnik
Prispevkov: 4
Pridružen: Če Feb 14, 2013 20:46

OdgovorNapisal/-a Cevecs » Ne Jun 16, 2013 22:30

Prosim za odgovor sedaj sem v dilemi, kaj naj naredim.
mažko
Kapitan
Prispevkov: 192
Pridružen: Po Sep 15, 2008 22:30

OdgovorNapisal/-a mažko » Ne Jun 16, 2013 23:19

tomaz_slo napisal/-a:
mažko napisal/-a:Ne


Zakaj pa ga učiš krive vere? :evil:


Če je lastnik čolna slovenski državljan, mu pač ni potrebno registrirati tega čolna, potemtakem tudi vinjete ne rabi :idea:
tomaz_slo
Admiral
Prispevkov: 1932
Pridružen: Če Mar 25, 2010 16:28

OdgovorNapisal/-a tomaz_slo » Ne Jun 16, 2013 23:20

citiram:
Prema Pomorskom zakoniku, čl. 5.:
15) brodica jest plovni objekt namijenjen za plovidbu morem koji nije brod ili jahta, čija je duljina veća od 2,5 metara, ili ukupne snage porivnih strojeva veća od 5 kW.

Za 'brodice' rabiš vinjeto. Upam, da nisi več v dilemi.
tomaz_slo
Admiral
Prispevkov: 1932
Pridružen: Če Mar 25, 2010 16:28

OdgovorNapisal/-a tomaz_slo » Ne Jun 16, 2013 23:22

mažko napisal/-a:
tomaz_slo napisal/-a:
mažko napisal/-a:Ne


Zakaj pa ga učiš krive vere? :evil:


Če je lastnik čolna slovenski državljan, mu pač ni potrebno registrirati tega čolna, potemtakem tudi vinjete ne rabi :idea:


Morda si tako razlagaš, ampak si definitivno v zmoti.
Uporabniški avatar
hrošč
Admiral
Prispevkov: 927
Pridružen: Sr Sep 08, 2010 17:32
Kraj: Ljubljana - Vrsar

OdgovorNapisal/-a hrošč » Po Jun 17, 2013 14:25

Kako pa potem v praksi rešiš to zadevo? Če čoln ni registriran..ga samo zavaruješ in s tem pridobiš vinjeto?
Uporabniški avatar
Piki
Admiral
Prispevkov: 2076
Pridružen: To Avg 28, 2007 21:45
Kraj: Ljubljana-Opatija

OdgovorNapisal/-a Piki » Po Jun 17, 2013 16:53

tomaz_slo napisal/-a:
mažko napisal/-a:
tomaz_slo napisal/-a:
mažko napisal/-a:Ne


Zakaj pa ga učiš krive vere? :evil:


Če je lastnik čolna slovenski državljan, mu pač ni potrebno registrirati tega čolna, potemtakem tudi vinjete ne rabi :idea:


Morda si tako razlagaš, ampak si definitivno v zmoti.


Ti si v zmoti, to kar citiraš velja za registracijo pod HR zastavo. Nam ni treba registrirati čolna do 3 m, zato rabimo vinjeto za čolne daljše od 3m, razen če imajo motor nad 5KW. Torej za krajši čoln od 3m rabiš vinjeto samo, če ima motor moči nad 5 KW. 5 KM je pa 3.7 KW.

http://www.mppi.hr/UserDocsImages/nn-40 ... e-more.htm
Nazadnje spremenil Piki, dne Po Jun 17, 2013 17:00, skupaj popravljeno 1 krat.
woca
Višji vodnik
Prispevkov: 16
Pridružen: Če Dec 06, 2007 17:12
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a woca » Po Jun 17, 2013 16:53

Natanko tako kot je napisal mažko.
Slovenec ne rabi vinjete za čoln do 3m za katerega po slo zakonodaji ne potrebuješ registracije.
Preverjeno v praksi.
gregasom
Poročnik fregate
Prispevkov: 68
Pridružen: Sr Avg 15, 2012 19:59

OdgovorNapisal/-a gregasom » So Avg 03, 2013 17:51

Pozdravljeni

Počasi tudi sam vstopam še med "morjeplovce". Na izpit sem že prijavljen, zdaj kupujem gumico in motor in za prvo leto ali dve, se še nebi ukvarjal z registracijo, zavarovanji, vpisi...skratka nobeno papirologijo...
Bolj kot berem razne forume in že na tisoče postov na temo, manj mi je jasno. Poklical sem tudi na Luško kapetanijo v Rijeko, kjer mi je gospa že pred vprašanjem povedala da je omejitev nad 2,5m in 5 kilovatov...torej registracija od tukaj naprej! Mišljeno za Slovenca na Hrvaškem morju

Večina pri nas jih govori da je ta omejitev do 3m!?

Kako je zdaj res s tem, rad bi imel miren dopust in ribarjenje na novem gumenjaku in zato ne želim sitnosti in iščem pravi odgovor, saj se mi mudi zaradi nakupa čolna. In teh pol metra pri taki velikosti pomeni veliko, sploh če želita iz njega lovit dva ribiča :)

Motor bo v vsakem primeru pod 5kw, problem je le čoln.

Torej ne rabim nič papairjev do velikosti 2,5m ali 3m???


hvala in lep pozdrav
Nazadnje spremenil gregasom, dne So Avg 03, 2013 18:36, skupaj popravljeno 1 krat.
Uporabniški avatar
MareC
Admiral
Prispevkov: 2469
Pridružen: Če Mar 06, 2008 09:20
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a MareC » So Avg 03, 2013 18:29

gregasom napisal/-a:Pozdravljeni

Počasi tudi sam vstopam še med "morjeplovce". Na izpit sem že prijavljen, zdaj kupujem gumico in motor in za prvo leto ali dve, se še nebi ukvarjal z registracijo, zavarovanji, vpisi...skratka nobeno papirologijo...
Bolj kot berem razne forume in že na tisoče postov na temo, manj mi je jasno. Poklical sem tudi na Luško kapetanijo v Rijeko, kjer mi je gospa že pred vprašanjem povedala da je omejitev nad 2,5m in 5 kilovatov...torej registracija od tukaj naprej!
Večina pri nas jih govori da je ta omejitev do 3m!?

Kako je zdaj res s tem, rad bi imel miren dopust in ribarjenje na novem gumenjaku in zato ne želim sitnosti in iščem pravi odgovor, saj se mi mudi zaradi nakupa čolna. In teh pol metra pri taki velikosti pomeni veliko, sploh če želita iz njega lovit dva ribiča :)

Motor bo v vsakem primeru pod 5kw, problem je le čoln.

Torej ne rabim nič papairjev do velikosti 2,5m ali 3m???


hvala in lep pozdrav


mešaš hrvaško zakonodajo in slovensko
Hrvati 2,5m in 5KW, Slovenci 3m in 5KW
gregasom
Poročnik fregate
Prispevkov: 68
Pridružen: Sr Avg 15, 2012 19:59

OdgovorNapisal/-a gregasom » So Avg 03, 2013 19:04

In če gre slovenček na dopust na Hrvaško morje? Nikjer v Hr. pomorskem zakoniku ne najdem, da bi pisalo ali je torej za turiste drugače...oz. da velja za njih zakon, ki velja v njihovi državi...

Skratka, kaj velja za mene na dopustu na Hrvaškem?

hvala
lp
weta
Admiral
Prispevkov: 833
Pridružen: Po Nov 05, 2007 14:05

OdgovorNapisal/-a weta » Po Avg 05, 2013 07:54

zgoraj je piki dal link do hrvaškega zakona ali uredbe, tam ti v enem členu lepo piše, da ne rabiš vinjete, za čoln krajši od 3 metrov. ni nikjer govora od 2,5 metra.

resno se sprašujem, kako je lahko tu na forumu toliko izkušenih pomorščakov, potem pa stalno berem tisto o 2,5 metra.

nekoč je bilo, mislim da leta 2004 ali 2005, ko je bil samo eno leto v veljavi zakon, prailnik ali uredba, ki je dovoljeval vožnjo brez vinjete za samo do 2,5 metra. so pa to zadevo takoj psremenili spet na 3 metre.

je pa dejstvo, da je pri nas dovoljeno brez registracije 3 metre in 5 konjev, na hrvaškem pa 3 metre in 5 kilovatov, kar je približno enako 6 konjem.

pri nas je potrebno zavarovanje za vse nad 5 konjev, na hrvaškem pa nad 15 kilovatov.
Uporabniški avatar
Splav
Viceadmiral
Prispevkov: 352
Pridružen: To Jun 10, 2008 09:46

OdgovorNapisal/-a Splav » Po Avg 05, 2013 11:07

weta napisal/-a:pri nas je potrebno zavarovanje za vse nad 5 konjev, na hrvaškem pa nad 15 kilovatov.


E, ko bi to v praksi tudi veljalo. Letos sem se ob nakupu vinjete v Senju (20.7.) spet prerekal s kapitanom. V vpisnem listu imam vpisano 2.92kW (čeprav je na tablici motorja 1000W, pač odločitev kapitana v Kopru), kar je manj kot 15kW (tudi manj kot 3,7kW), a mi je vneto zatrjeval, da potrebujem zavarovanje, ker naj bi na Hrvaškem bil pogoj za obvezno zavarovanje le dolžina plovila (3 metre) in ne moč motorja. Ko sem mu omenil, da v Sloveniji velja pač meja 3,7kW, je odvrnil, da pač na Hrvaškem velja hrvaška zakonodaja.

Kdo ima tu sedaj prav?
Mirno morje in široko obzorje.

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 3 gosti