Razširitev lastništva plovila

Debata o obnašanju in pravilih na morju ter starih in novih zakonih, ki zadevajo navtiko.

Moderatorji: moderator2, moderator, pajer1

Kovač
Viceadmiral
Prispevkov: 556
Pridružen: Sr Okt 02, 2019 22:01

Razširitev lastništva plovila

OdgovorNapisal/-a Kovač » To Jan 04, 2022 11:44

Malo me zanima kako je formalno postopek, če bi želel dodati npr. dva solastnika na plovilu.

Čist tko, da nimam posebnih zapletov z raznimi pooblastili, če jima posodim barko za kakšen vikend.

Ali bi se kasko v tem primeru podražal? Sklepam, da če bi bilo teoretično 12 lastnikov, zavarovalnica ne bi tretirala enako, kot če je en sam?

In btw, kako je s spremembo imena barke, če bi hotel to nardit, kakšen je postopek - strošek?
Uporabniški avatar
Grega295
Admiral
Prispevkov: 3223
Pridružen: Ne Apr 04, 2010 21:50

Re: Razširitev lastništva plovila

OdgovorNapisal/-a Grega295 » To Jan 04, 2022 13:13

Nekaj informacij je tule:

viewtopic.php?f=3&t=23457&hilit=ban

---------------

V tvojem primeru bi jaz prodal deleže, npr. 1/24 na enega lastnika, 1/24 na drugega, tebi ostane 22/24. To urediš za mali denar pri prvem notarju (jaz take zadeve urejam pri NOTARSKA PISARNA IRENE FLORJANČIČ CIRMAN, Cigaletova ulica 11, 1000 Ljubljana, Tel: 01 300 41 50, irena.cirman@siol.net), pogodba je lahko po muštru za avte, ki jo prirediš). Vsaka pogodba rabi overitev podpisa, pa zatem narediš še overjeno kopijo in to priložiš dopisu spodaj.

Po overjeni pogodbi pa moraš urediti prepis lastništva še na pristojni kapetaniji - jaz jo imam v KP, z Banom sem se najprej vse zmenil po telefonu, potem pa pripravil dopis kot spodaj (za svoj primer ga ustrezno priredi) in priložil vse potrebne dokumente. Ban je vse uredil in mi poslal položnico + nove dokumente in to je bilo to.

Ime Priimek
Ulica, Kraj, Poštna št.

Uprava Republike Slovenije za pomorstvo
Ukmarjev trg 2
6000 Koper
Slovenija

ZADEVA:

PROŠNJA ZA SPREMEMBO LASTNIŠTVA JADRNICE XXXX
PROŠNJA ZA SPREMEMBO NAMENA UPORABE
PROŠNJA ZA SPREMEMBO IMENA
PROŠNJA ZA NOV VPISNI LIST IN DOVOLJENJE ZA PLOVBO

Spoštovani,

spodaj podpisani XXXXX, roj. XXXXX, EMŠO XXXXX, ki nastopam kot pridobitelj pri spremembi lastništva jadrnice XXXXX, z reg. oznako XX-XXXX, se na vas obražam zaradi naslednjih zadev:

AD1: SPREMEMBA LASTNIŠTVA JADRNICE XXXXX
V prilogi vam pošiljam dokumentacijo, ki izkazuje spremembo lastništva (prodajna pogodba). Tako bi prosil za prepis (spremembo lastništva) na novega lastnika.

AD2: SPREMEMBA NAMENA UPORABE
Prosil bi tudi, da se spremeni namen uporabe in sicer za osebno uporabo (prej za gospodarsko).

AD3: SPREMEMBA IMENA
Sedanje ime barke je XXXXX.
Prosil bi, da se ime spremeni v XXXXX

AD4: NOV VPISNI LIST IN DOVOLJENJE ZA PLOVBO
V dopisu je priložen obstoječi vpisni list s tekočim dovoljenjem za plovbo. Prosim za izdajo novega vpisnega lista na novega lastnika. Kopija nove zavarovalne police je v prilogi.


V Ljubljani, XX.XX.XXXX

Ime, priimek, podpis


---------------
Glede kaska - jaz taka vprašanja ponavadi urejam s posrednikom (prek njih sem imel kasko najprej pri Adriatic, kasneje pri Pantaenius):

Tomaž Fakin
M. + 386 (0)51 643 926
tomaz.fakin@aelia-assurances.com
Uporabniški avatar
motorni
Admiral
Prispevkov: 2530
Pridružen: Po Maj 14, 2007 00:04
Kraj: Zagorje

Re: Razširitev lastništva plovila

OdgovorNapisal/-a motorni » Sr Jan 05, 2022 09:01

Deleže barke sem lani prodal otrokom in ženi za en evro. Pogodbo sem overil na upravni enoti in poslal v Koper na upravo. Vrnili so mi nov vpisni list in račun.
__________________
lp
motorni
Zummel
Poročnik bojne ladje
Prispevkov: 72
Pridružen: Ne Avg 09, 2020 14:35

Re: Razširitev lastništva plovila

OdgovorNapisal/-a Zummel » Sr Jan 05, 2022 13:20

A žena in otroci ne morejo brez lastnika Izpluti? Malo blesavo. Morda kakšno pooblastilo?
Kovač
Viceadmiral
Prispevkov: 556
Pridružen: Sr Okt 02, 2019 22:01

Re: Razširitev lastništva plovila

OdgovorNapisal/-a Kovač » Sr Jan 05, 2022 13:40

Bolj je problem zavarovanje, po mojem, zato je bolje solastništvo kot pa razna pooblastila.
Uporabniški avatar
H2O
Admiral
Prispevkov: 7546
Pridružen: Po Apr 02, 2007 09:52

Re: Razširitev lastništva plovila

OdgovorNapisal/-a H2O » Sr Jan 05, 2022 13:49

Zakaj bi bil problem zavarovanje? Saj ni vezano samo nate.
Kovač
Viceadmiral
Prispevkov: 556
Pridružen: Sr Okt 02, 2019 22:01

Re: Razširitev lastništva plovila

OdgovorNapisal/-a Kovač » Sr Jan 05, 2022 14:54

H2O napisal/-a:Zakaj bi bil problem zavarovanje? Saj ni vezano samo nate.


Ne vem kako bi te gledali na zavarovalnici, če imaš kasko in napišeš pooblastilo na prijatelja. Če povzroči on škodo, ziher ne bi rekli pa sej ni važno, kdo je upravljal plovilo.....

Jaz tudi ne morem služben avto kar tako posodit komurkoli. Imam poseben papir, kjer so navedeni družinski člani, ki ga lahko vozijo.
Uporabniški avatar
Grega295
Admiral
Prispevkov: 3223
Pridružen: Ne Apr 04, 2010 21:50

Re: Razširitev lastništva plovila

OdgovorNapisal/-a Grega295 » Sr Jan 05, 2022 15:10

Najboljš bo to vprašat na zavarovalnico. Jaz sem pred leti dobil polico s strani Pantaenius-a za kasko + nezgodno zavarovanje prisotnih, kjer bi pri gospodarski dejavnosti plovila lahko vsakokrat bil drug uporabnik plovila.
Uporabniški avatar
motorni
Admiral
Prispevkov: 2530
Pridružen: Po Maj 14, 2007 00:04
Kraj: Zagorje

Re: Razširitev lastništva plovila

OdgovorNapisal/-a motorni » Sr Jan 05, 2022 16:26

Zummel napisal/-a:A žena in otroci ne morejo brez lastnika Izpluti? Malo blesavo. Morda kakšno pooblastilo?

Ni point v tem.
Imeli smo en odlok, ki je dovoljeval prehajanje med občinami v Sloveniji lastnikom plovil.
__________________

lp

motorni
Uporabniški avatar
H2O
Admiral
Prispevkov: 7546
Pridružen: Po Apr 02, 2007 09:52

Re: Razširitev lastništva plovila

OdgovorNapisal/-a H2O » Če Jan 06, 2022 07:03

Kovač napisal/-a:
H2O napisal/-a:Zakaj bi bil problem zavarovanje? Saj ni vezano samo nate.


Ne vem kako bi te gledali na zavarovalnici, če imaš kasko in napišeš pooblastilo na prijatelja. Če povzroči on škodo, ziher ne bi rekli pa sej ni važno, kdo je upravljal plovilo.....

Jaz tudi ne morem služben avto kar tako posodit komurkoli. Imam poseben papir, kjer so navedeni družinski člani, ki ga lahko vozijo.

Preberi zavarovalno pogodbo, oziroma pogoje. Tam točno piše, v katerih primerih zavarovanje ne velja. Dvomim, da velja samo, če ti upravljaš barko.

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 6 gostov