Veljavnost SLO izpita na Hrvaškem

Debata o obnašanju in pravilih na morju ter starih in novih zakonih, ki zadevajo navtiko.

Moderatorji: moderator2, moderator, pajer1

Hi3
Prispevkov: 1
Pridružen: To Mar 15, 2022 10:21

Veljavnost SLO izpita na Hrvaškem

OdgovorNapisal/-a Hi3 » Po Apr 18, 2022 22:17

Mi zna kdo odgovoriti, kako je s SLO izpiti za čoln na Hrvaškem?

Torej, sem slovenski državljan, ki pluje z barko ki ima SLO zastavo, in imam SLO izpit za čoln.
Po SLO predpisih naj bi moj izpit veljal za plovila do 24m.

Kako je s tem izpitom na Hrvaškem?
Ali še vedno velja omejitev do 24m, ali pa velja njihova zakonodaja 30 BT?

Informacije glede tega sem poskušal preveriti na več mestih.
Nekateri naši organizatorji izpitnih tečajev pravijo, da velja 24m tudi v CRO, drugi pravijo, da tam velja hrvaški predpis, torej omejitev 30 BT, in ne 24m.
Na CRO kapitaniji pravijo (vprašano neuradno), da v mojem primeru (SLO barka, SLO izpit) veljajo naši (SLO) predpisi. Če imam izpit za čoln do 24m, je to izpit za barko do 24m, in ne za 30 BT.

Torej, ima kdo kakšnoo izkušnjo, ali konkreten odgovor?
darkos
Višji praporščak
Prispevkov: 37
Pridružen: Če Nov 26, 2009 17:42

Re: Veljavnost SLO izpita na Hrvaškem

OdgovorNapisal/-a darkos » To Apr 19, 2022 19:21

Tako kot so odgovorili na hrvaški kapitaniji, za slovenskega državljana na slovenskem plovilu velja slovenska zakonodaja glede izpita in glede obvezne opreme plovila, torej do 24 metrov.

Če pa bi upravljal slovenski državljan z slo izpitom plovilom z HR zastavo pa veljajo naslednje definicije:

S slovenskim potrdilom »Potrdilo o usposobljenosti za voditelja čolna« lahko na hrvaškem upravljate:
- plovilo »brodica*«, ki se uporablja za osebne potrebe
- plovilo »brodice*«, ki se najame brez posadke,
- plovilo »jahta*«, ki se uporablja za osebne potrebe do dolžine 18 m
- plovilo »jahta*«, ki se najame brez posadke do dolžine 18 m
* glej definicijo zgoraj

S slovenskim potrdilom »Potrdilo o opravljenem preizkusu znanja za upravljanje čolna« lahko na hrvaškem upravljate:
- plovilo »brodica*«, ki se uporablja za osebne potrebe dolžine do 7m in z močjo motorja največ 7,35 kW
- plovilo »brodica*«, ki se najame brez posadke dolžine do 7m in z močjo motorja največ 7,35 kW

S slovenskim potrdilom »Mornar motorist – Izpit Mornar« lahko na hrvaškem upravljate:
- plovilo »brodica*«, ki se uporablja za osebne potrebe
- plovilo »brodice*«, ki se najame brez posadke,
- plovilo »jahta*«, ki se uporablja za osebne potrebe do dolžine 24 m
- plovilo »jahta*«, ki se najame brez posadke do dolžine 24 m
*glej definicijo zgoraj
Območje plovbe za to dovoljenje ni omejeno v primeru, da ima oseba opravljen tudi mednarodno priznan izpit za opravljanje radijske službe, če ima plovilo (brodica ali jahta) vgrajeno VHF ali GMDSS VHF postajo.

S slovenskim potrdilom »Poveljnik jahte do 500 BT« lahko na hrvaškem upravljate:
- plovilo »brodica*«, ki se uporablja za osebne potrebe
- plovilo »brodice*«, ki se najame brez posadke,
- plovilo »jahta*«, ki se uporablja za osebne potrebe dolžine preko 24 m
- plovilo »jahta*«, ki se najame brez posadke dolžine preko 24 m
*glej definicijo zgoraj
Območje plovbe za to dovoljenje ni omejeno v primeru, da ima oseba opravljen tudi mednarodno priznan izpit za opravljanje radijske službe, če ima plovilo (brodica ali jahta) vgrajeno VHF ali GMDSS VHF postajo.

Omejitev - Izpit za VHF postajo
Druga omejitev je omejitev, ki sicer velja povsod po svetu, tudi v Sloveniji in na Hrvaškem, vendar nanjo še vedno marsikdo pozabi. Izvira iz sistema GMDSS (univerzalni pomorski sistem za stisko in varnost na morju, angl. Global Maritime Distress and Safety System), ki je pomemben del mednarodne konvencije SOLAS (Zaščita človeških življenj na morju, angl. Safety Of Life At Sea) po kateri mora vsaj ena oseba na čolnu, na katerem je VHF radijska postaja, imeti izpit za VHF postajo.

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 10 gostov