Papirologija na plovilu po vstopu Hrvaške v schengensko območje?

Debata o obnašanju in pravilih na morju ter starih in novih zakonih, ki zadevajo navtiko.

Moderatorji: moderator2, moderator, pajer1

Uporabniški avatar
Marchi
Admiral
Prispevkov: 6954
Pridružen: Če Apr 17, 2008 11:08

Re: Papirologija na plovilu po vstopu Hrvaške v schengensko območje?

OdgovorNapisal/-a Marchi » Sr Maj 03, 2023 12:07

snetaskera napisal/-a:Hvala za pojasnilo. To pomeni, da se ni več potrebno izogibati prehoda "mednarodnih voda" ob plovbi na Palagružo?

Glede prijave in odjave se ni treba izogibat prehoda "mednarodnih voda" ob plovbi na Palagružo, glede območja plovbe za katero je plovilo registrirano pa upoštevaš to. Večina naših plovil ima območje plovbe II, omejeno na 12nm od obale kopnega ali otoka ;). Če hočeš več, moraš preregistrirat plovilo in ga opremit z dodatno zahtevano opremo za določeno področje.


-----------
1. Područje plovidbe I – obuhvaća međunarodnu plovidbu svim morima i vodama koje su pristupačne s mora.
U području plovidbe I može postojati sljedeće ograničenje:
Ia – do 20 M od obale kopna ili otoka

2. Područje plovidbe II – obuhvaća međunarodnu plovidbu Jadranskim morem
U području plovidbe II može postojati sljedeće ograničenje:
IIa – do 12 M od obale kopna ili otoka

3. Područje plovidbe III – obuhvaća plovidbu unutarnjim morskim vodama, vodama koje su pristupačne s mora i teritorijalnim morem Republike Hrvatske, a za ribarske brodice duljine veće od 7 metara i ekološko-ribolovnim pojasom Republike Hrvatske (ZERP).
U području plovidbe III mogu postojati sljedeća ograničenja:
IIIa – do 6 M od obale kopna ili otoka,
IIIb – do 3 M od obale kopna ili otoka i
IIIc – do 1 M od obale kopna ili otoka

4. Područje plovidbe IV obuhvaća plovidbu lukama, zaljevima, rijekama hrvatskog jadranskog sliva do granice do koje su one plovne s morske strane, te jezerom.
----------
snetaskera
Kapitan korvete
Prispevkov: 95
Pridružen: Pe Jul 03, 2015 22:33

Re: Papirologija na plovilu po vstopu Hrvaške v schengensko območje?

OdgovorNapisal/-a snetaskera » Sr Maj 03, 2023 12:57

Ja, ta del mi je jasen. Območje plovbe mora biti ustrezno, prav tako oprema plovila.
fakinx
Admiral
Prispevkov: 771
Pridružen: Pe Maj 16, 2014 20:34
Kraj: Celje

Re: Papirologija na plovilu po vstopu Hrvaške v schengensko območje?

OdgovorNapisal/-a fakinx » Sr Maj 03, 2023 14:29

Če se je slučajno Palagruža premaknila nekam ob obalo Albanije, potem da. Sicer pa ne*.
Pa še dodatek glede “posojanja” plovila prijatelju:
Zakon pravi, da so lahko na plovilu lastnik in njegovi ožji družinski člani. Kakšna sorodstvena razmerja so dovoljena je tudi določeno v istem predpisu.
Ne da se mi iskat lahko pa povem, da bratu (ali polbratu :wink: ) plovilo lahko vedno “posodiš”, le notarsko overjeno pooblastilo mora imeti pri sebi. V tem primeru ne rabiš biti osebno na plovilu v primeru kontrole. Ni pa povsem jasno, če lahko v takem primeru on vozi svoje kolege (za njegovo ožjo familijo ni težav).
*edit: seveda se razume, da je plovilo ustrezno registrirano in opremljeno.
majval
Višji vodnik
Prispevkov: 19
Pridružen: Ne Maj 14, 2017 08:09

Re: Papirologija na plovilu po vstopu Hrvaške v schengensko območje?

OdgovorNapisal/-a majval » Sr Maj 03, 2023 15:56

Kaj potem prijatelja in njegove žene ne moreš povabit, ki nista ožja družinska člana, če si ti zraven? Ali se je odgovor nanašal na "posojo"...če te ni zraven, da lahko posodiš le družinskim članom?
majval
Višji vodnik
Prispevkov: 19
Pridružen: Ne Maj 14, 2017 08:09

Re: Papirologija na plovilu po vstopu Hrvaške v schengensko območje?

OdgovorNapisal/-a majval » Sr Maj 03, 2023 16:21

Potrdilo o plačanem davku (račun z izkazanim DDV, potrjen T2L obrazec, …)

Sem poklical na carino v Koper in so rekli, da to še ni nihče iskal in da če bi to rabil, se lahko tudi izda...na kapetaniji v Puli pa je rekel, da ga tudi ne rabim...če bi brod prebacivao iz druge zemlje...potem bi rabil ta obrazec pri urejanju dokumentov, ob kontroli na morju, pa da oni tega ne potrebujejo, tražijo...
fakinx
Admiral
Prispevkov: 771
Pridružen: Pe Maj 16, 2014 20:34
Kraj: Celje

Re: Papirologija na plovilu po vstopu Hrvaške v schengensko območje?

OdgovorNapisal/-a fakinx » Sr Maj 03, 2023 20:43

Če si na barki ti kot lastnik, je lahko s tabo kdorkoli. Sicer so pravila glede tega nekoliko "mutna" ampak se načeloma to tolerira. Mislim tudi, da je bilo že nekaj sodnih sporov glede tega in da jih je Hrvaška dobila po nosu s strani EU. Predvsem Avstrijci so baje pop**** že pred časom. Konec koncev lahko k sebi domov povabiš pač kogarkoli...
"Posodiš" lahko zgolj ožjim družinskim članom. Seveda pa je lahko nekdo tvoj "polbrat" tudi če se različno pišeta... :lol:
Carina v Kopru ti je čisto pravilno odgovorila. Na zahtevo ti T2L pač izdajo.
Hrvatje so tudi korektno povedali. Načeloma LK Pula na morju ne gleda teh dokazil, če pa prideš iz tretje države pa brez dvoma. Seveda niso povedali, kaj pa gledajo recimo na Visu ali pa v Dubrovniku, ker tega najbrž niti ne vedo. Če torej nikoli ne boš šel v ČG, Albanijo (ali se vračal mimo npr. s Krfa), težav naj ne bi imel. Hudič pa je, če se kdo kdaj odloči pa vseeno kaj preverjati...
majval
Višji vodnik
Prispevkov: 19
Pridružen: Ne Maj 14, 2017 08:09

Re: Papirologija na plovilu po vstopu Hrvaške v schengensko območje?

OdgovorNapisal/-a majval » Če Maj 04, 2023 12:35

Hvala za vse koristne odgovore.... :wink:
Kariera
Viceadmiral
Prispevkov: 521
Pridružen: Sr Avg 10, 2011 09:04

Re: Papirologija na plovilu po vstopu Hrvaške v schengensko območje?

OdgovorNapisal/-a Kariera » To Maj 09, 2023 15:23

A mi zna kdo odgovorit kako potem zdaj zgleda prehod meje SLO-HR. Prijava odjava na PP ni več potrebna...kako pa je z Lučko Kapetanijo? Se da to urediti preko neta, al moram fizično na LK Umag ipd...?
fakinx
Admiral
Prispevkov: 771
Pridružen: Pe Maj 16, 2014 20:34
Kraj: Celje

Re: Papirologija na plovilu po vstopu Hrvaške v schengensko območje?

OdgovorNapisal/-a fakinx » To Maj 09, 2023 18:28

Fizično na kapetanijo ko prvič v tekočem letu vpluješ na Hrvaško in potem tisto leto (do 31.12.) ne rabiš več.
Rok-11
Admiral
Prispevkov: 1195
Pridružen: Ne Avg 17, 2008 09:58
Kraj: Ljubljana, Ribiška vasica - It.

Re: Papirologija na plovilu po vstopu Hrvaške v schengensko območje?

OdgovorNapisal/-a Rok-11 » Če Maj 11, 2023 13:13

Je že kdo poskusil tole "fizično na Kapetanijo ko prvič v letu vpluješ" izvesti brez barke na lokaciji?
Razmišljam namreč, da bi šel poskusit vse poravnati na Kapetanijo ko bom tam z avtom (na obisku), pa da mi potem ni treba z barko v luko. Bi to šlo oz moralo iti skozi?
snetaskera
Kapitan korvete
Prispevkov: 95
Pridružen: Pe Jul 03, 2015 22:33

Re: Papirologija na plovilu po vstopu Hrvaške v schengensko območje?

OdgovorNapisal/-a snetaskera » Če Maj 11, 2023 13:48

Mislim, da ne bi smelo biti problema. V Biogradu urejamo vedno na kapetaniji, ki je stran od marine. S seboj morašš imeti papirje od plovila in urediš. Barka ima SLO registracijo.
fakinx
Admiral
Prispevkov: 771
Pridružen: Pe Maj 16, 2014 20:34
Kraj: Celje

Re: Papirologija na plovilu po vstopu Hrvaške v schengensko območje?

OdgovorNapisal/-a fakinx » Pe Maj 12, 2023 20:03

Nobenega problema.
Rabiš vpisni list, zavarovalno polico, osebno izkaznico in zadnjo “vinjeto” če jo imaš. Če ne je prav tako OK. Rabijo jo samo zato, da te poiščejo v bazi in jim ni potrebno vsega ročno vnašat vsakič znova.
Pa plačaš lahko zgolj s kartico. Gotovine ne sprejemajo.
(opravi pa to obvezno osebno lastnik ali pa pooblaščenec z NOTARSKO overjenim pooblastilom v hrvaškem ALI angleškem jeziku)
Uporabniški avatar
hrošč
Admiral
Prispevkov: 1292
Pridružen: Sr Sep 08, 2010 17:32
Kraj: Ljubljana - Vrsar

Re: Papirologija na plovilu po vstopu Hrvaške v schengensko območje?

OdgovorNapisal/-a hrošč » Pe Maj 12, 2023 20:33

Rok-11 napisal/-a:Je že kdo poskusil tole "fizično na Kapetanijo ko prvič v letu vpluješ" izvesti brez barke na lokaciji?
Razmišljam namreč, da bi šel poskusit vse poravnati na Kapetanijo ko bom tam z avtom (na obisku), pa da mi potem ni treba z barko v luko. Bi to šlo oz moralo iti skozi?

Drugače ja, se da, sem pa imel sam precej različne izkušnje, čeprav tisto iz Umaga lahko skoraj ignoriram, ker je (bilo?) znano, da je kapetan veletežak. Skratka, naredil sem tako kot ti, barka je bila v LJ, jaz pa v Umagu. Di je barka, pravi stari..u LJ..kako u LJ, ja je moram vidjet... :lol: Saj potem je naredil, ampak... :roll:
Enkrat v Poreču, di je barka, u Vrsaru, ok. Potem me tam nikoli niso vprašali več. V Biogradu tudi brez vprašanj, barko sem imel doma, tam pa mi je bilo spotoma.

Hvalabogu imajo sedaj kartice, ker itak nikoli niso imeli gotovine za vrnit. Si mu potem "moral" pustiti za kavo ali dve ali pa iti nekam menjat.. :roll: Sedaj imam itak HR reg, ampak to je bilo pa res sitno opravilo, pa še delovni čas si moral ujeti izven sezone.

Skratka, kar pogumno :lol:
UrbanBatic
Kontraadmiral
Prispevkov: 263
Pridružen: Ne Maj 15, 2016 10:24
Kraj: Waj

Re: Papirologija na plovilu po vstopu Hrvaške v schengensko območje?

OdgovorNapisal/-a UrbanBatic » Ne Maj 14, 2023 00:02

hrošč napisal/-a:
Rok-11 napisal/-a:Je že kdo poskusil tole "fizično na Kapetanijo ko prvič v letu vpluješ" izvesti brez barke na lokaciji?
Razmišljam namreč, da bi šel poskusit vse poravnati na Kapetanijo ko bom tam z avtom (na obisku), pa da mi potem ni treba z barko v luko. Bi to šlo oz moralo iti skozi?

Drugače ja, se da, sem pa imel sam precej različne izkušnje, čeprav tisto iz Umaga lahko skoraj ignoriram, ker je (bilo?) znano, da je kapetan veletežak. Skratka, naredil sem tako kot ti, barka je bila v LJ, jaz pa v Umagu. Di je barka, pravi stari..u LJ..kako u LJ, ja je moram vidjet... :lol: Saj potem je naredil, ampak... :roll:
Enkrat v Poreču, di je barka, u Vrsaru, ok. Potem me tam nikoli niso vprašali več. V Biogradu tudi brez vprašanj, barko sem imel doma, tam pa mi je bilo spotoma.

Hvalabogu imajo sedaj kartice, ker itak nikoli niso imeli gotovine za vrnit. Si mu potem "moral" pustiti za kavo ali dve ali pa iti nekam menjat.. :roll: Sedaj imam itak HR reg, ampak to je bilo pa res sitno opravilo, pa še delovni čas si moral ujeti izven sezone.

Skratka, kar pogumno :lol:

Uredi, kot ti veleva hrošč.
Jaz sem na Rijeki šel lani že skozi skoraj cel proces (ko je bil čoln v Slo in je tip na šalterju to vprašal in izvedel), jaz šel plačati na SOS Pomorac, ko sem prišel nazaj, pa mi gospod pove, da ne bo možno urediti. Čez nekaj tednov smo uredili v Punatu in potrdilo o plačilu od 1. itak ni bilo OK, 'ker ni bilo nič vpisano v sistemu'. Sledilo 2. plačilo, a še danes visi tiste 50€ v HR proračunu od prvič...

Skratka, plovilo imaš v sosednji luki in to je to. 8)
Uporabniški avatar
hrošč
Admiral
Prispevkov: 1292
Pridružen: Sr Sep 08, 2010 17:32
Kraj: Ljubljana - Vrsar

Re: Papirologija na plovilu po vstopu Hrvaške v schengensko območje?

OdgovorNapisal/-a hrošč » Ne Maj 14, 2023 08:29

Lahko, da imajo dejansko v kakem predpisu navedeno krajevno pristojnost za take zadeve, pa se potem tisti, ki se jim ne da delat, na to zgovarjajo... :roll:

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 8 gostov