Uvoz plovila iz Švice

Debata o obnašanju in pravilih na morju ter starih in novih zakonih, ki zadevajo navtiko.

Moderatorji: moderator2, moderator, pajer1

darac44
Desetnik
Prispevkov: 12
Pridružen: To Jun 23, 2020 17:07

Uvoz plovila iz Švice

OdgovorNapisal/-a darac44 » Ne Nov 19, 2023 18:57

Pozdravljeni prijatelji morjeplovci. Rad bi od brata iz švice odkupil plovilo. Ker gre za državo, ki ni EU me zanima kako je s carino in davkom? Prebral sem že stare poste na forumu, kjer piše da se pač plača davek in da za registracijo tukaj potrebujem izpisni listi iz njihove kapetanije ter kupoprodajno.

Poraja se mi nekaj vprašanj:
- Se odmeri davek 22% glede na ceno v kupoprodajni? Ali kakšen davek se tukaj odmeri (eurotax, cena novega,...)?
- Je certifikat CE ob registraciji tukaj potreben? Brat ga na žalost od čolna ne najde in je vse preiskal doma, od motorja ga ima.
- Kaj narediti, če certifikata ne najde? Gre za letnik čolna 2003 (Quicksilver). Ga potem iščem od proizvajalca, ga sploh potrebujem?

Če ima še kdo karkoli na kaj bom pozoren ob uvozu, ker ne bi rad bil v prekršku (carina, davek) naj prosim napiše.
Uporabniški avatar
bojan11
Admiral
Prispevkov: 665
Pridružen: Ne Feb 17, 2008 21:24
Kraj: Trebnje
Kontakt:

Re: Uvoz plovila iz Švice

OdgovorNapisal/-a bojan11 » Ne Nov 19, 2023 21:36

Placas carino 1.7%, le te si oproscen ce imas EUR1 obrazec, ter DDV v drzavi EU v kateri bos opravil carinjenje. V kolikor bos plovilo pripeljal iz Svice npr cez Nemcijo, ti bodo ze Nemci lahko to ocarinili na njihovo stopnjo DDV, ampak bos moral imeti za to Nemskega spediterja. V kolikor mislis pripeljati iz Svice v Slo in v Slo cariniti, potem bos moral ob vstopu v Nemcijo narediti tranzitne dokumente oziroma T1 do Slovenije in bos potem v Sloveniji dobil spediterja ki ti bo zadevo ocarinil.

V kolikor je plovilo ze nor v Slo ali na Hr, pa lahko plovilo peljes v Slo na carino, z bratom tukaj naredita kupoprodajno, jo overita na UE in skupaj z CE certifikatom ocarinis v Slo. Pazi, nobena EU drzava ti ne bo ocarinila brez CE certifikata. Kopijo CE certifikata ti lahko uredim tudi jaz.

Glede same vrednosti pa je tako da kupoprodajnim pogodba v Slo ne verjamejo veliko v kolikor veliko odstopajo od vresnosti ki so na internetu in ti lahko zahtevajo sodnega cenilca.

V kolikor rabis se kaksen info, me lahko poklices na 041/370-078, sem to ze dostikrat delal.
SR 290
Admiral
Prispevkov: 4409
Pridružen: Če Avg 02, 2012 17:40

Re: Uvoz plovila iz Švice

OdgovorNapisal/-a SR 290 » Po Nov 20, 2023 08:59

Zrihtaj na Poljskem in tam registriraj. Tudi v Nemčiji je bolje kot pri nas in Hrvatih.
darac44
Desetnik
Prispevkov: 12
Pridružen: To Jun 23, 2020 17:07

Re: Uvoz plovila iz Švice

OdgovorNapisal/-a darac44 » Po Nov 20, 2023 14:41

Hvala Bojan, če bom imel še kakšno vprašanje vas pokličem.

Sem že videl parkrat omenjeno Poljsko. Pa zakonsko to gre skozi, ni potrebno čolna peljat gor da se ga registrira?

Edit: je to certifikat CE, ki ga moram predložiti ob registraciji?
http://download.brunswick-marine.com/fi ... omm_wa.pdf

To je direkt na proizvajalčevi strani za dobit, več kot to pa ne najdem nikjer.

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 3 gosti