Reševanje sidra - potapljanje

Vse kar mislite, da ne spada v nobeno od zgornjih tem, je pa povezano z navtiko, dodajte sem

Moderatorji: moderator2, moderator

CAR
Admiral
Prispevkov: 2269
Pridružen: Sr Mar 26, 2008 19:54
Kraj: Ljubljana - ACI Supetarska draga - Rab

Re: Reševanje sidra - potapljanje

OdgovorNapisal/-a CAR » Če Avg 25, 2022 07:53

Tukaj je nekaj tega. Ne vem pa ali je to dovolj, to naj povedo tisti ki se na to spoznajo.

https://www.extreme-sport.si/spare-air- ... etrom-044l
You can't control the wind, but you can adjust your sails.
Uporabniški avatar
Paco
Admiral
Prispevkov: 1682
Pridružen: Ne Okt 01, 2017 15:05
Kraj: Lj-Pag

Re: Reševanje sidra - potapljanje

OdgovorNapisal/-a Paco » Če Avg 25, 2022 08:59

Meni je bil in je kriterij tisto kar sprejme klub v polnenje, torej tudi proda s certifikatom in to je to...lepo pa je, da vse vzameš pri njih in potem ni problemov. Manometer je seveda obvezen, reden servis regulatorja pameten :roll: , sploh pa zadeva ni toliko v uporabi da bi ne mogel konec sezone prinesti v LJ na pregled in servis.

Naj samo še zapišem !! nepravilen potop lahko že na majhnih globinah povzroči velike poškodbe, govorim o globinah kjer se čisto lepo potaplja tudi na dah.
Moj nasvet je, da se ob vseh stroških ki jih mečete ( mečemo) v barko morda pred uporabo udeležite vsaj minimalnega PADi ali podobnega tečaja...btw. prav zabavno je... seveda če vam vaš čas , volja in lešniki to dopuščajo.

lpp
pojdi se z bikom bost!
Uporabniški avatar
motorni
Admiral
Prispevkov: 2530
Pridružen: Po Maj 14, 2007 00:04
Kraj: Zagorje

Re: Reševanje sidra - potapljanje

OdgovorNapisal/-a motorni » Če Avg 25, 2022 16:11

Jaz pa mislim, da je bolj varno, če greš na en tečaj potapljanja na dah, če tega ne obvladaš. Potem ti bo omejitev čas pod vodo za plavanje dol, pa za tisto, kar boš delal dol in za plavanje nazaj. Globina sama po sebi pa niti ni omejitev. Nevarnost, ki pri tem nastane, pa je v tem da na globini misliš, da imaš še dovolj zraka, ko pa priplavaš blizu površja, pa delni tlak kisika v pljučih pade pod mejo, ki zagotavlja da si pri zavesti. Takrat te mora tist drugi, ki je v vodi, zvleči na površino. Zato je dobro da ne pretiravaš.
Sicer si pa za reševanje sidra pripraviš en karabin na 10mm vrvi, neseš dol in pripneš na lok. Velika verjetnost je, da boš z barko z nekaj deset kN potiska v nasprotni smeri, kot je sidro zataknjeno, to izvlekel.
Pa še to, če si podvodni ribič, bo cel hudič če imaš na barki puško in kakšno jeklenko.
__________________
lp
motorni
polanc
Admiral
Prispevkov: 9292
Pridružen: Če Dec 04, 2008 21:00
Kraj: sevnica

Re: Reševanje sidra - potapljanje

OdgovorNapisal/-a polanc » Če Avg 25, 2022 21:58

Sigurn čez 1000 (tisoč) sidranj imam na vesti..z raznimi plovili med 4 in 16 m dolžine..Do sedaj me je 2 krat skor v drugo barko zabrisal,enkrat mi je sidro popustilo toliko ,da sem se zbudil 4 m pred enim velikim katamaranom pod Ilovikom CQR je bil to,in enkrat se mi je pod Unijami zataknilo sidro ..home made z dvem špicam,tako de sem porinu z mašino ,mal povil sidro in ostalo je blo ok.No ostala sidranja pa so bila varna predvsem,lepa,včas neprepana..NIKOL pa nisem rabu it v morje po sidro...Naj tko ostane Bok dej..
Mal velko znanost se mi zdi že delate..
Uporabniški avatar
Bo_4
Kapitan fregate
Prispevkov: 122
Pridružen: Ne Sep 10, 2017 18:21
Kraj: Ljubljana

Re: Reševanje sidra - potapljanje

OdgovorNapisal/-a Bo_4 » Če Avg 25, 2022 22:35

Kar se tiče potopov na Hrvaškem se zavedam, da je individualen potop brez (drage) dovolilnice prekršek, ampak… podvodne puške pa že davno nimam več. Potop z jeklenko ni otroška igrica v meter globoki vodi, ko smo nabirali kamenčke. Uporabljam ustrezno opremo (le manjše velikosti), ki jo je potrebno testirati vseki dve leti. Jeklenko ti napolnijo v vsakem potapljaškem centru če je testirana in moji potopi (če bo spet smola pri sidranju) so le na 8-12 morda največ 16m, kar ob Padi licenci AOWD in pridobljenem znanju teoretično drži.
Jeklenko in opremo sem pred leti kupil v BTC pri Lovskem mojstru, sicer pa ne reklamiram prodajalca niti opreme.
Na forumu le opisujem svoje izkušnje in postopke, vsak pa naj se po premisleku odloča sam (morda potem, ko se bo na dah potopil k sidru na 8m ter ga prestavil za 5m ? ampak v lepem vremenu, peščenem dnu in ob spremstvu prijateljev ! :oops:
LP
Slika
Uporabniški avatar
Nikola T.
Admiral
Prispevkov: 5112
Pridružen: Ne Nov 29, 2009 21:12
Kraj: Lj.-Trzin-Izola-Devin
Kontakt:

Re: Reševanje sidra - potapljanje

OdgovorNapisal/-a Nikola T. » Pe Avg 26, 2022 08:03

Wasi sidro ima lok. S pomočjo kavlja ga je možno v čisti vodi doseči in izvleči izpod kamna brez da bi se potopil.
Z osnovnim tečajem za potapljanje na dah se vsak lahko potopi 10 do 15m.
Kolega se je le s težavo potopil do 3m. Po nekaj navodilih o izenačevanju tlaka, dihanju in izdihovanju je čeprav prepričan, da je zanj 3 metre max v naslednjem poskusu dosegel 5m.
Uporabniški avatar
1stofficer
Admiral
Prispevkov: 2760
Pridružen: Sr Maj 30, 2018 13:14

Re: Reševanje sidra - potapljanje

OdgovorNapisal/-a 1stofficer » Pe Avg 26, 2022 09:44

Hitro se zgodi, da se sidro zatakne pad kak kamen, pa ce si se tako pazljiv. Enkrat je mi je to zgodilo v zalivu Sv. Marak pred Vrbnikom. Ker je bilo velilo plovil tam, sem moral sidrati na 6 m. Zal pa so tam skale in je sidro zapelo tako, da ga nisem dobil gor. Potopit se nisem upal ker nimam izkusenj in sem sel ze po noz, da pac odrezem spago pri ketni in se vrnem kasneje s kolegom. No, k sreci je vse moje manevre vlecenja sidra z vseh moznih strani opazoval en prijazen Hrvat in mi prisel pomagat. Nekaj casa sva se matrala, nato je mozakar skocu v vodo in mi prinesel sidro. Priceless, neskoncno hvalezen, navtiki si znamo pomagat :)
bouton
Admiral
Prispevkov: 873
Pridružen: So Dec 22, 2007 13:41

Re: Reševanje sidra - potapljanje

OdgovorNapisal/-a bouton » Pe Avg 26, 2022 14:10

Bo_4 napisal/-a:Kar se tiče potopov na Hrvaškem se zavedam, da je individualen potop brez (drage) dovolilnice prekršek, ampak… podvodne puške pa že davno nimam več. Potop z jeklenko ni otroška igrica v meter globoki vodi, ko smo nabirali kamenčke. Uporabljam ustrezno opremo (le manjše velikosti), ki jo je potrebno testirati vseki dve leti. Jeklenko ti napolnijo v vsakem potapljaškem centru če je testirana in moji potopi (če bo spet smola pri sidranju) so le na 8-12 morda največ 16m, kar ob Padi licenci AOWD in pridobljenem znanju teoretično drži.
Jeklenko in opremo sem pred leti kupil v BTC pri Lovskem mojstru, sicer pa ne reklamiram prodajalca niti opreme.
Na forumu le opisujem svoje izkušnje in postopke, vsak pa naj se po premisleku odloča sam (morda potem, ko se bo na dah potopil k sidru na 8m ter ga prestavil za 5m ? ampak v lepem vremenu, peščenem dnu in ob spremstvu prijateljev ! :oops:
LP
Slika


Tudi jaz imam klasično scuba opremo s “pomanjšano” jeklenko 4l, 200bar in OWD tečajem. Mislim, da do globine 8-10m s tem ni nobene nevarnosti, če se držiš osnovnih “scuba” pravil. Pa še za čiščenje, težave s propelerjem, … ti pride kdaj prav ;)
Uporabniški avatar
Bo_4
Kapitan fregate
Prispevkov: 122
Pridružen: Ne Sep 10, 2017 18:21
Kraj: Ljubljana

Re: Reševanje sidra - potapljanje

OdgovorNapisal/-a Bo_4 » Pe Avg 26, 2022 23:50

Po mojem skromnem vedenju je za večino plavalcev pri potopu na dah (apnea) problem psihofizična pripravljenost ali kako možgane prepričati, da ni potrebno vdihniti med potopom, za drugi del pa potrebuješ trening, da povečuješ kapaciteto vdiha. (ocenjuje se, da ima telo dovolj kisika za 8 -10 min)
Samo tehniko potopa, plavanja in izenačevanja pritiska se vsi hitro naučimo, če ni prirojenih ovir. Tako se globina hitro poveča a dolžina potopa se veča počasi. :wink:
P.S. zagozditev sidra je redka situacija (kot Loto) zato brez panike !
bouton
Admiral
Prispevkov: 873
Pridružen: So Dec 22, 2007 13:41

Re: Reševanje sidra - potapljanje

OdgovorNapisal/-a bouton » So Avg 27, 2022 10:36

0,5l /200bar je po moje bolj nevarna (beri samomorilska past) kot apnea… Že pri scubi ti običajni regulator pri fizičnem naporu da “premalo” zraka…
Uporabniški avatar
Paco
Admiral
Prispevkov: 1682
Pridružen: Ne Okt 01, 2017 15:05
Kraj: Lj-Pag

Re: Reševanje sidra - potapljanje

OdgovorNapisal/-a Paco » So Avg 27, 2022 10:44

100% bouton, zmanjka ZELO ZELO HITRO !! OB NAPORU PA SE HITREJE in potem pa zajames vodo si naj** , popolnoma nepripravljen.

Uporabljam svojo za ciscenje trupa spomladi pa propelov itd... in 4 litri ob naporu skopnijo prej kot v 15+" vcasih
pojdi se z bikom bost!

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 7 gostov