Sidranje Vrsar sever - nevihte, tramontana

Vse kar mislite, da ne spada v nobeno od zgornjih tem, je pa povezano z navtiko, dodajte sem

Moderatorji: moderator2, moderator

Uporabniški avatar
alesjo
Admiral
Prispevkov: 4649
Pridružen: Ne Nov 04, 2012 12:16
Kraj: kras

Sidranje Vrsar sever - nevihte, tramontana

OdgovorNapisal/-a alesjo » To Avg 16, 2022 12:55

samodaje napisal/-a:V Novigradu ponoci 40-50kt ob 3h. V Umagu je enemu baje odpro genaker, potrgalo strike in koncal na obali.

Tocno tako v vrsarju ob 3 ponoči udarla tramontana 20min opasno nekaj dezja in guncanje kot v pralnem stroju do 5ih.Eno 45ko odsidralo in malo pred obalo pobrali sidro in odpluli v marino
Moje sidro drzalo kot zabetonirano. Bom vidu ko ga dvignem.
Uporabniški avatar
Marchi
Admiral
Prispevkov: 6954
Pridružen: Če Apr 17, 2008 11:08

Re: smo na dopustu

OdgovorNapisal/-a Marchi » To Avg 16, 2022 14:09

Uff, na kolk globine pa si sidral? A si bil vsaj malo skrit za tistim otočkom severno od sidrišča?
Uporabniški avatar
alesjo
Admiral
Prispevkov: 4649
Pridružen: Ne Nov 04, 2012 12:16
Kraj: kras

Re: smo na dopustu

OdgovorNapisal/-a alesjo » To Avg 16, 2022 14:17

Marchi napisal/-a:Uff, na kolk globine pa si sidral? A si bil vsaj malo skrit za tistim otočkom severno od sidrišča?

Nič skrit na 8m in 35m ketne, bližnja jadrnica na moji desni čisto malo za otockom ampak nobene razlike.
Uporabniški avatar
Marchi
Admiral
Prispevkov: 6954
Pridružen: Če Apr 17, 2008 11:08

Re: smo na dopustu

OdgovorNapisal/-a Marchi » To Avg 16, 2022 14:34

alesjo napisal/-a:
Marchi napisal/-a:Uff, na kolk globine pa si sidral? A si bil vsaj malo skrit za tistim otočkom severno od sidrišča?

Nič skrit na 8m in 35m ketne, bližnja jadrnica na moji desni čisto malo za otockom ampak nobene razlike.

Se pravi, ni ok sidrišče ob napovedi neviht/tramontane. Odprtost na NW je že itak rizična ampak sem mislil, da se da skriti za tiste otočke.
Slika
Uporabniški avatar
alesjo
Admiral
Prispevkov: 4649
Pridružen: Ne Nov 04, 2012 12:16
Kraj: kras

Re: smo na dopustu

OdgovorNapisal/-a alesjo » To Avg 16, 2022 14:46

Tocno na križcu sem, sem tudi sam mislil da bo bolje ampak je sekalo na polno bolj iz NW.
Uporabniški avatar
hrošč
Admiral
Prispevkov: 1292
Pridružen: Sr Sep 08, 2010 17:32
Kraj: Ljubljana - Vrsar

Re: smo na dopustu

OdgovorNapisal/-a hrošč » To Avg 16, 2022 16:29

Treba je iti še malo bolj notri, če je plac. Globina do 3-4m gre kar daleč notri (načeloma kar nekako tako, kot je na karti tist svetlo moder jezik), je pa res, da so ob Cavati kmalu boje, nekatere prazne, nekatere zasedene, ob obali ob kampu so tudi boje, vmes med obema gručama boj je nekaj več prostora tudi bolj notri - če je frej seveda. Na dnu je mulj, bolj proti notri pokrit s travo, ko jo sidro prebije, drži kot hudič. Že na sami liniji med Cavato in gostilno na obali je malo bolj zaščiteno, na dnu pesek/mulj.

Sam sem spal eno noč prej tam in je bilo zvečer kar veliko prostora tudi bolj notri.. Nekatere boje ob Cavati so brez "lastnika", so pa že nekaj časa zapuščene in vprašanje, v kakšnem so stanju spodaj. Skratka, notri je ok, globina relativno počasi pada, vseeno pa z jadrnico previdno v manjših globinah, saj je lahko na dnu še kak star blok..
Nazadnje spremenil hrošč, dne To Avg 16, 2022 16:37, skupaj popravljeno 2 krat.
Uporabniški avatar
hrošč
Admiral
Prispevkov: 1292
Pridružen: Sr Sep 08, 2010 17:32
Kraj: Ljubljana - Vrsar

Re: smo na dopustu

OdgovorNapisal/-a hrošč » To Avg 16, 2022 16:34

marko170419 napisal/-a:Lepo pozdravljeni,
letos sem pričel z raziskovanjem Istre od Umaga do Rovinja. Zanima me, kje v Poreču, Vrsarju in Rovinju se je po vaših izkušnjah mogoče privezati na obalo za par urc, tako da se gre lahko malo po mestu?
Lp Marko

V Vrsarju je najlažje se vezati na čelo pontonov bočno. Načeloma je dobrodošlo, da javiš po VHF ali poveš marinerotu, vglavnem pa ne komplicirajo za kratek čas. Drugje ni proste obale, ob pumpi desno je včasih frej, ko grejo turistične ladje ven, ampak so zelo tečni in ne pustijo vezat, tudi če jih ni.. Tako da najvarnejša varjanta je ta v marini, pa tudi zastonj, kolikor vem.
Uporabniški avatar
alesjo
Admiral
Prispevkov: 4649
Pridružen: Ne Nov 04, 2012 12:16
Kraj: kras

Re: Sidranje Vrsar sever - nevihte, tramontana

OdgovorNapisal/-a alesjo » To Avg 16, 2022 21:07

Popoldan se odločim dvignit sidro in odplut. Sidrni vinč je jokal in dvakrat vrglo varovalko ven, sidro je bilo hudo zakopano in ga je bilo z vinčom nemogoče dvignit, tako sem ga odkopal z pomočjo motorja v rikverc ko je je bila ketna navpično do sidra. Tako sem bil ob nevihti varno zasidran. Hrošč, v tistem kotičku ki ga omenjaš pa ni bilo prostora še zame, sicer bi šel tja. L.p. alesjo
Uporabniški avatar
hrošč
Admiral
Prispevkov: 1292
Pridružen: Sr Sep 08, 2010 17:32
Kraj: Ljubljana - Vrsar

Re: Sidranje Vrsar sever - nevihte, tramontana

OdgovorNapisal/-a hrošč » To Avg 16, 2022 21:55

No, saj sem predvideval, da ves in poznas, bo pa mogoce v pomoc komu drugemu.

V primeru, da tam ni placa, raje v marino, bi rekel da se vedno najde kako mesto, tudi v primeru slabe napovedi. Ce si bolj pozen zvecer in zgodaj odplujes, te tudi s pumpe ne bo nihce preganjal, pa ga tam "crashneš", ce je za noc napovedano sranje.
samodaje
Kapitan fregate
Prispevkov: 123
Pridružen: Po Feb 17, 2020 13:47

Re: Sidranje Vrsar sever - nevihte, tramontana

OdgovorNapisal/-a samodaje » Sr Avg 17, 2022 09:21

Jutri zvecer zna biti ob Istri spet podobna situacija ponoci,tako da previdno.

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 3 gosti